Déri Múzeum programok 2021 Debrecen
A Déri Múzeumban a zárt ajtók mögött sem állt meg az élet Debrecenben. A múzeumpedagógusok és szervezők azon fáradoznak, hogy a következő napokban - hetekben rendszeresen frissüljenek a közönség számára is izgalmas oldalak, a programok nagy része így átkerül az online térbe. Minden kedves Látogatónkat arra buzdítjuk, hogy látogassa múzeumunk honlapját, tájékozódjon közösségi oldalainkon és merüljön el a folyamatosan bővülő digitális tartalmakban!
Utazás Debrecenben városismereti lapbookkészítő-verseny
7-10. osztályosoknak
Felhívással fordul a középiskolásokhoz a Déri Múzeum. Ezúttal LAPBOOKkészítő városismereti versenyre várjuk a diákokat. A munkákat július 14-16-ig várjuk.
A lapbookod készüljön 50 x 70 cm-es fotókartonra.
Legyen a munkád minél kreatívabb, részletgazdagabb!
Bátran használj zsebeket, kinyitható füleket!
Tartalmazzon felhasznált irodalmat!
A lapbookon tüntesd fel a nevedet e-mailcímedet/telefonszámodat, hogy értesíthessünk, amennyiben a pályaműved nyert.
A beadás határideje: július 14-16-ig nyitvatartás esetén a Debreceni Irodalom Háza pénztárosánál. Amennyiben ebben az időszakban az intézmény a pandémia miatt zárva tartana, úgy 9.00-15.00 óra között Aranyi Fruzsina múzeumpedagógusnál előzetes telefonos egyeztetést követően.
Elbírálás: augusztus 16-ig.
Ha kérdésed van, keresd Aranyi Fruzsninát a 06-20/259-5390-es telefonszámon.
A beérkezett lapbookokat egy 3 tagú zsűri bírálja el irodalomtörténeti, várostörténeti és pedagógiai szempontok figyelembe vételével. A zsűri tagjai: Dr. Lakner Lajos irodalomtörténész, Korompai Balázs történész, Aranyi Fruzsina múzeumpedagógus.
Az első helyezett díja: okosóra.
Díjazásban csak az első helyezett részesül.
Forgasd okosan:
Pákh Albert: Utazás Debrecenben 7. oldaltól - 44. oldalig
https://www.derimuzeum.hu/irodalomhaza/kiadvanyaink.php?id=11
A lapbookod tartalma:
1. Jelenítsd meg vizuálisan azt az útvonalat, amiről Pákh Albert: Utazás Debrecenben című szövegében olvastál! Használj fel más forrást is, olvass utána az egyes helyszíneknek és fűzz házzájuk leírást. Bármilyen technikát alkalmazhatsz ehhez a feladathoz. (Pl: montázs, akvarell, ceruzarajz... stb)
2. Tervezz társasjátékot az első feladatban megjelenített helyszínek és a hozzájuk kapcsolódó információk felhasználásával!
Célközönség: saját korosztályod. Cél: az első feladat elkészítése során szerzett ismeretek átadása a korosztályod számára.
Legyen egyedi!
Készíts részletes játékszabályt! (létszám, játékidő, előkészületek, a játék menete, befejezés)
3. Írd meg levélben az írónak, hogyan változott meg Debrecen!
Járd be a könyvben megjelenített útvonalat, keresd fel az egyes helyszíneket és írd le, most milyennek látod Debrecent! Támaszd alá bizonyítékokkal is a változást! (Pl: fotó) Te melyik korban élnél inkább, érvelj!
4. Írj nekrológot Pákh Albertről!
„HATÁR-SORSOK” új időszaki kiállítás
Juhász Gyula sorait vezérfonalként használva emlékezett 2020-ban a trianoni békeszerződés centenáriumi évfordulójára a Déri Múzeum egy virtuális kiállítással. A múzeum új HATÁR-SORSOK című időszaki kiállítása az online tárlatot (www.derimuzeum.hu, Trianon 100) kiegészítve eleveníti fel a történéseket és mutatja be Trianon széles körű hatását. A tárlat a közismert változások mellett a kevésbé ismert vagy részben elfelejtett eseményekre is szeretné felhívni a figyelmet.
Az első világháború és az azt lezáró békerendszer részeként a trianoni béke súlyosan érintette Magyarországot. Elveszítette területének csaknem kétharmadát és lakosságának nagy részét. Mindez jelentős nyomot hagyott a magyar társadalom életében, amely nem tudott megbékélni a veszteségekkel. A két világháború közötti Magyarországon napirenden volt a revízió kérdése, az irredentizmus áthatotta a mindennapokat, a gondolkodást és a művészetet. A második világháborút követően azonban a kommunista politikai és eszmerendszer tiltotta a trianoni emlékezetet és diskurzust, sőt megsemmisítésre ítélte annak szellemi és tárgyi emlékeit. Trianonról szabadon beszélni, alkotni csak a rendszerváltás után lehetett ismét, az 1990-es évektől kezdve.
A kiállítás a „boldog békeidők” világának felelevenítésétől kezdve a területi visszacsatolások koráig kíséri végig a magyar határok változását és sorsok alakulását, azaz a társadalmat ért hatásokat. Tárgyak, dokumentumok, korabeli fotó- és filmfelvételek, valamint visszaemlékezések segítenek felidézni a trianoni és az azt követő eseményeket, átadni a korszak emberének érzéseit, fájdalmát. Ennek megfelelően a kiállítás egyszerre kíván ismereteket átadni, és a látogatók érzelmeire hatni.
A „boldog békeidők” korát a fürdőhelyek tárgyai, az uralkodói kultusz emléktárgyai jelenítik meg a Hatsek Ignác által szerkesztett atlasz vármegye térképmellékletek mellett. Ez utóbbiakhoz főként néprajzi tárgyakat rendeltünk, látványtárszerűen bemutatva a korszak gazdag kultúráját. Külön idézzük fel a békekonferenciától békekötésig terjedő időszakot dokumentumok és archív felvételek segítségével. Az Apponyi beszéd részletei is feltűnnek, amelyek kiemelt részeit különböző időszakból származó térképek támasztják alá.
A kiállítás egyik legszemélyesebb része a menekültek világát bemutató egység. Négy menekült sors elevenedik meg a kihelyezett dokumentumok és tárgyak segítségével, valamint egy riport révén a nyulasi telep egykori barakklakásai is megjelennek, ahová a menekülteket szállásolták el 1920 őszétől.
A veszteségek és a menekültek világa mellett az irredenta kultusz szintén helyet kapott a kiállításban, hiszen a revizionizmus és irredentizmus szellemében készült a szellemi és tárgyi termékek nagy része. Az irredenta elemek megjelenésével a gyászos, komor hangulat egyszerre erősödött és „oldódott”, a mindennapok, a korabeli szokások, tárgyak átalakultak, új tartalommal, jelentéssel bővültek, amelyek mind a revízió követelésével, az igazságtalanság hangoztatásával és kifejezésével függtek össze. Az irredenta kultusszal szorosan összekapcsolódott a nemzeti jelleg hangsúlyozása, az öltözékben például magyaros díszítések, elemek jelentek meg. A kiállított tárgyak között megtaláljuk a mindennapi használati tárgyakat és a személyes elemeket is.
A galérián Debrecen történetét mutatjuk be a két világháború között. A várost az első világháborús veszteségek mellett a román megszállás is sújtotta. Mindez, és a trianoni rendelkezések megviselték, azonban a kezdeti bizonytalanságok és megtorpanások után, közel egy évtized alatt a régió központjává vált a város. Köszönhette mindezt új földrajzi helyzetének, Déri Frigyes nagylelkű felajánlásának és a klebelsbergi politikának, amelyekhez a városi vezetés hozzájárulása is nélkülözhetetlen volt. A hatalmas installáció tablóként kíséri végig Debrecen első világháború utáni sorsát, fejlődését, amely nem feledkezett meg soha Trianon szomorú emlékéről, egyesületei és emlékművei révén fenntartotta a revízió szellemét. Debrecen két világháború közötti életéből megismerhetjük az Egyetem és a Déri Múzeum történetét, betekintést kapunk az egyesületi életbe. Végigkísérhetjük hogyan jelent meg a revíziós gondolat a városi életben, valamint a virtuális kiállításban bemutatott Magyar Fájdalom Szobra sorsát is feleleveníthetjük.
A kiállítás hangulatát fokozza a sajátos installációs elemek használata, valamint az egykori nagyváradi menekült hivatalnok, Osváth Jenő naplójából kiemelt részletek, amelyek a kiállítás több pontján felbukkannak. Ezek az idézetek egyszerre magyarázzák az eseményeket, és közvetítik egy kortárs érzéseit és gondolatait.
A HATÁR-SORSOK c. kiállítás online nem, ám amennyiben a múzeumok újra kinyithatnak, személyesen látogatható lesz az év végéig.
Imázsplakát készítés - pályázat
Tervezz múzeumot!
Plakátpályázatunkra Téged várunk, ha átgondolod, elképzeled, papírra veted milyen programok, milyen témájú kiállítások érdekelnek, mikor jönnél legszívesebben a Déri Múzeumba… Csak a fantáziád szabhat határt!
Segíts! Készítsd el a múzeum imázsplakátját! Csatold rövid, szöveges indoklásodat! A nyertes plakát/kép szerepel egy évig majd szórólapjainkon, plakátjainkon, molinón és minden közösségi online oldalunkon. A nevedet mindenki megismeri!
Téma: Miért jó múzeumba járni?
Plakátod legyen:
feltűnő,
átütő erejű,
letisztult formák és színek jellemezzék,
legyen rajta egy jó szlogen,
használd a tipográfia eszközeit a szöveg megjelenésében!
Pályázatunkra középiskolás diákok műveit várjuk, A3-as méretben, bármilyen technikai megkötöttség nélkül.
A jelentkezők műveiket május 5-ig tölthetik fel a Déri Múzeum Facebook-oldalára, a VERSENYFELHÍVÁS bejegyzéséhez. A lájkok száma és szakmai zsűri dönti majd el, ki lesz a nyertes, kié lesz az okosóra?!
Kérdésed van? Fordulj Szekeres Krisztinához a szekeres.krisztina@derimuzeum.hu e-mail címen.
Kirakatkiállítás a Piac utcán
LIGHTHOUSE x Kovács Ivó: SEARCHLIGHT térspecifikus fényinstalláció
Lighthouse Gallery / 4024 Debrecen, Piac utca 67.
2021.03.05-28.
Az európai festészeti hagyomány az olasz humanista festő, Leon Battista Alberti óta feltételez egy fix, absztrakt nézőpontot, amely meghatározza a néző helyzetét, ahonnan a kép értelmezhetővé és befogadhatóvá válik, ahonnan az absztrakt a realitás illúziójának tűnik. Ez az ideális vagy perspektivikus nézet azonban egyúttal el is választja a befogadót a képtől, hiszen kívülállóvá, annak megfigyelőjévé teszi. Ha pedig a tapasztaló leválasztódik a tapasztalattól, az könnyen okozhat törést egyéni műélvezői pozíciójának szabad meghatározásában és (ön)megismerési folyamatában.
Az immerzív új médiumok, mint a videómapping, igyekeznek ezt a mesterséges távolságot eltűntetni: a fizikai tér, a vetítési pont és a néző szempontját a perspektíva szabályai szerint egyeztetni. Kovács Ivó térspecifikus fényinstallációjának nézőpontja a Lighthouse Gallery teljes kirakatablaka. És ahogy Alberti “ablakán” sem tudunk belépni a kép valós terébe, úgy az üres üzlethelyiség belső fizikai terétől is elzár egy üvegfelület.
A virtuális labirintus optikai illúzióját megidéző Searchlight egymásba nyíló absztrakt (fény)tereket tár nézője elé. A falakat pásztázó, - a járókelők egyszerre szemlélődő és kívülálló utcai perspektívájához igazított fénytükröződések a keresőfények. Átmenetileg be-bevilágítva a tér egyes részeit önmagunk keresésének allegóriájaként saját jelenlétünk és fényünk megélésére bíztatnak.
KOVÁCS Ivó / vizuális művész
Festőként diplomázott a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. Több mint 15 éve foglalkozik 3D animációval, épület-vetítéssel és videómappinggel. Európa szerte dolgozott kortárs tánc- és színházi produkciókban, vj-ként pedig live actekben. Alkotóként különböző vetített téralkotó technikákkal kísérletezik, korábban rendszeresen adott elő a Budapesti Metropolitan Egyetem Média Design Tanszékén.
https://3dvideomapping.net/
Installáció: KOVÁCS Ivó
Kreatív menedzsment: Let it Be! art agency
Szervezők: Déri Múzeum, dr. PUSKÁS István
Társszervezők: Csokonai Színház, Cívis Ház
Támogató: Nemzeti Kulturális Alap
2021.04.01. - 2021.04.30. | ||
2021.05.01. - 2021.05.28. |
További ajánlataink

Hotel Lycium****
A Hotel Lycium**** Debrecen igazi belvárosi szálloda, amely a Kölcsey Központ épületegyüttesében található Debrecen főtere és a Református Nagytemplom szomszédságában. A város kiemelt múzeumai, a főtéri korzó, a hangulatos belvárosi teraszok szállodánktól karnyújtásnyira helyezkednek el. Bővebben

Erdőspuszta Club Hotel**** Debrecen
Az Erdőspuszta Club Hotel**** Debrecentől alig 6 kilométerre, vadregényes fenyőerdő közepén, festői szépségű természeti környezetben fekszik. A club hotel és annak környezete a passzív és az aktív pihenésre egyaránt alkalmas. A város zajától távol, mégis a látnivalóktól és a színes programoktól alig ... Bővebben

Fenyves Vendéglő és Rendezvényterem
Az Erdőspuszta Club Hotel**** 100 férőhelyes a`la carte Fenyves Vendéglőjének étlapján elsősorban a hagyományos, magyaros ízek dominálnak, de a kínálatban szép számban megtalálhatóak az európai konyha remekei is. A palettánkon szereplő ételeket az esetek túlnyomó többségében a szálloda tanyáján ... Bővebben
A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!
- +3652322207
- +3652417560