Korniss Dezső művészete Csak tiszta forrásból címmel a Magyar Nemzeti Galériában
Korniss Dezső munkásságát bemutató kiállítással tiszteleg a Magyar Nemzeti Galéria a 110. éve született művész előtt. A csaknem 200 művet bemutató Csak tiszta forrásból című tárlat az életműnek arra az oldalára fókuszál, amelynek középpontjában a népművészet áll.
Felhívjuk figyelmét, hogy ennek a megjelenésnek jelenleg NINCS ÉRVÉNYES IDŐPONTJA portálunkon, ezért az itt közölt tartalom már lehet, hogy NEM AKTUÁLIS! Friss információkat az info@programturizmus.hu e-mail címen kérhet vagy küldhet.
CSAK TISZTA FORRÁSBÓL
HAGYOMÁNY ÉS ABSZTRAKCIÓ KORNISS DEZSŐ (1908 – 1984) MŰVÉSZETÉBEN
2018. december 19. - 2019. április 07.
Korniss nemzedéke, az 1920-as években színre lépő alkotók számára a szürrealizmus és az absztrakció jelentette a modernizmus legfrissebb, legújabb irányzatát. Ugyanakkor ez a nemzedék szenvedélyesen kereste, hogy hogyan lehet megőrizni vagy éppen megteremteni a magyar művészet sajátosan egyéni arculatát. A nemzeti egyediség és az univerzális modernizmus összehangolása volt a korszak egyik legizgalmasabb művészi feladata. Ez foglalkoztatta Bartók Bélát is, s az ő példája lebegett Korniss előtt is, aki ettől kezdve Vajda Lajossal a bartóki program nyomán a helyi népi hagyomány emlékeinek képzőművészeti metamorfózisát kereste. Együtt gyűjtötték a népi motívumokat Szentendrén és Szigetmonostoron, hogy programjukat követve eljussanak a népi tradícióban gyökerező szürrealizmusukhoz.
Korniss második világháború után készült művein a népdalok világa, az erdélyi fejfák ornamentikája és az erdélyi szőttesek színvilága jelenik meg. 1955 és 1962 között készült kalligráfiáinak folyondárként csavarodó, kígyózó, önmagába visszatérő vonal- és folthálózata felismerhető a népi írásos falvédők motívumkincsében is. A hatvanas években született munkáiban a szűrmotívum Kornissnál fejjé vált, kapcsolódva az életművön végigvonuló arcsorozathoz. Ezt követően Korniss a redukció útjára lépett, alkotásai puritánná váltak.
A kiállítás bemutatja, hogy Korniss Dezső művészetének egyes korszakaiban miként jelentek meg a „provinciális" művészet, a népművészet és a kézművesség különböző emlékei és ezeket miként alakította át sajátosan szürreális képi világának meghatározó motívumaivá.
A tárlaton csaknem 200 Korniss Dezső-művet tárunk a nagyközönség elé magyarországi magángyűjteményekből és múzeumokból. Ezek közé az alkotások közé illeszkednek be a budapesti Néprajzi Múzeum különleges kincsei, melyek közül jó néhány először szerepel kiállításon.
Korniss művészete a magyar művészet jelentős képviselőit inspirálta, akik az 1960-as években a perifériára szorult népi kultúrák motívumait kapcsolták össze saját képi világukkal. Bak Imre, Csiky Tibor, Keserü Ilona és Nádler István személyes kapcsolatban is állt a mesterrel. „Korniss példakép lett számomra: embersége, határozottsága, következetessége szakmai hitében és mesterségbeli igényessége is… Korniss, ha nem is volt közvetlen tanárunk, sokunkat megtanított életének, művészetének példájával, emberként, művészként élni” – vallotta Bak Imre. A kiállítás utolsó termében e művészek alkotásaiból nyújtunk válogatást.
További ajánlataink

Anna Hotel**** Budapest
Az Anna Hotel Budapest a XI. kerületében, idilli környezetben helyezkedik el. A hotelt körülölelő gyönyörű kertnek köszönhetően vendégeink a béke szigetén érezhetik magukat, a főváros hangos forgatagától néhány perc távolságban. A hotel a főváros egyik legújabb szállodája és nyitása óta célja, hogy ... Bővebben

Danubius Hotel Gellért
Budapest egyik legszebb szecessziós épülete a Duna-parton, a Gellért-hegy lábánál. A híres Gellért Fürdőhöz közvetlenül csatlakozó patinás szálloda hangulatos belső terekkel nyújt kényelmet és kikapcsolódást. Ki sem kell tennie a lábát a szállodából, hogy megtapasztalja a világhírű Gellért fürdő jótékony ... Bővebben
A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!