Bakancsos túrák a Bakony és Balaton térségében, túrautak, geotúrák, tanösvények, gyógynövénytúrák
Fedezze fel a térség kínálta túrázási lehetőségeket. Legyen szó akár egy sima túráról vagy egy érdekes geotúráról! Ha szeretnénk ismereteinket bővíteni, akkor válasszuk valamelyik tanösvényünket vagy gyógynövénytúránkat!
Barangolások a Bakony és Balaton térségében
A Bakony és Balaton gyönyörű tájain számos jelölt turistaút kanyarog, melyek lehetőséget biztosítanak rövid vagy hosszabb kirándulásokhoz, csillagtúrákhoz, körtúrákhoz…
A könnyű túrák általában 1 – 10 kilométer hosszúságúak, minimális (50-100 m) szintemelkedéssel. Idetartoznak a kis falusi sétaútvonalak is.
Ezeket kisgyerekes családoknak, idősebbeknek és kezdő túrázóknak ajánljuk. Ezek az útvonalak általában pár óra alatt bejárhatók.
A közepes nehézségű túrák már hosszabb távúak, általában 11-15 kilométer hosszúságúak és/vagy 100-200 méteres szintemelkedés van az útvonalon. Olyanoknak ajánljuk, akik gyakrabban járnak túrázni, kirándulni. A nagyobb gyermekek számára is teljesíthetők ezek a túrák.
A nehéz túrák általában több mint 15 km hosszúságúak és/vagy nagyobb szintemelkedésekkel (200-600 m) tarkított útvonalon haladnak. Ezek általában már egész napos túrákat jelentenek, ezért gyakorlott, megfelelő fittségi szinttel rendelkező túrázóknak ajánljuk.
Válasszon kedvére valót a térség ajánlott túraútvonalai közül a fenti, települések szerinti kereső segítségével.
A Bakony és Balaton térség kapcsolódása országos és regionális turistautakhoz, illetve túramozgalmakhoz
Országos Kéktúra
Az útvonal a Vas megyei Írott-kőtől a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Hollóházáig húzódik. A teljes útvonal 1128 km, jelzése kék sáv. Ebből egy körülbelül 177 kilométeres szakasz halad keresztül a Bakonyon és a Balaton-felvidéken. A szakaszok bárki által, bármilyen irányból, akár több részre bontva időbeli megkötések nélkül teljesíthetők. Túra teljesítését az igazoló füzetben megfelelő helyre ütött pecséttel lehet igazolni.
Az alábbi szakaszok érintik térségünket:
- 5. számú túra – Balaton-felvidék: Tapolca – Badacsonytördemic
- 6. számú túra – Balaton-felvidék: Badacsonytördemic – Nagyvázsony
- 7. számú túra – Bakony-hegység: Nagyvázsony – Úrkút – Városlőd
- 8. számú túra – Bakony-hegység: Városlőd – Bakonybél – Zirc
- 9. számú túra – Keleti-Bakony: Zirc – Bakonynána – Bodajk.
Balaton-felvidéki Kéktúra
Az útvonal Pétfürdőtől Badacsonyig húzódik. A teljes útvonal 103 kilométer hosszú, jelzése kék sáv. Ebből egy rövid, körülbelül 15 kilométeres szakasz (Pétfürdő – Litér) halad át térségünkön. A túra bárki által, bármilyen irányból teljesíthető, akár több szakaszban is, időbeli megkötések nélkül. A túra teljesítését az igazoló lapon az egyes helységekben valamely vállalkozó vagy hivatal pecsétjével lehet.
Közép-Dunántúli Piros
Az útvonal a Gerecse, Vértes és Bakony hegységeken húzódik végig Piszkétől egészen Zircig. A teljes útvonal 296 kilométer hosszú. Ebből egy körülbelül 108 kilométeres szakasz halad át a Bakonyon. 6 éves kortól bárki, bármilyen irányban, akár több szakaszban és időbeli megkötések nélkül teljesítheti. A túra teljesítésének igazolása az igazolófüzetbe, az ellenőrző pontokon beütött pecséttel történik.
Az alábbi szakaszok érintik térségünket:
- Zirc – Porva-Csesznek
- Porva-Csesznek – Vinye
- Vinye – Kőris –hegy (Bakonybél)
- Kőris – hegy (Bakonybél) – Gerence-völgy (Bakonybél)
- Gerence- völgy (Bakonybél) – Pápavár-alja
- Pápavár-alja – Augusztin-tanya
- Augusztin-tanya – Hárskút
- Hárskút – Eplény
- Eplény – Alsópere
- Alsópere – Öreg-Futóné
- Öreg-Futóné – Várpalota
- Várpalota – Baglyas-hegy.
Mária-út
Zarándokút... önismereti túra… jó társaság… kultúra… szakralitás… spirituláis élmény… Ezeket kínálja a Mária út, amely egy Közép-Európán átívelő hálózat. Összesen több mint 1400 kilométer hosszúságú útvonal. A Bakonyban mintegy 63 kilométeres szakasza halad keresztül:
- Attyapuszta – Nagytevel – Vaskapu – Bakonybél
- Bakonybél – Szentkút – Somhegy – Zirc
- Zirc – Ördögárok – Bakonyoszlop – Koromla – Csatka (+ Ördögárok kerülő).
Dornyai Béla Emléktúra
A túra a Bakony neves kutatójának, Dornyai Bélának állít emléket. Az útvonalat végigjárva megismerhetjük a hegység geológiai érdekességeit. Az emlék út sárga sáv jelzéssel jelölt, összesen 53 kilométer hosszú. A túra bárki által, bármilyen irányból teljesíthető, akár több szakaszban is, időbeli megkötések nélkül. A teljesítés igazolása az igazoló füzetben leírtak szerint történik.
Az emlékút az alábbi útvonalon halad: Porva-Csesznek – Csesznek – Porva – Bakonybél – Herend.
Rómer Flóris Emlékút
A túra a Bakony egyik neves kutatójának és a magyar régészet megalapozójának, Dr. Rómer Flórisnak állít emléket. Az emlékút zöld sáv jelzéssel jelölt, összesen 72,5 kilométer hosszú. A túra bárki által, bármilyen irányból teljesíthető, akár több szakaszban is, időbeli megkötések nélkül. A teljesítés igazolása az igazoló füzetben leírtak szerint történik.
Az emlékút az alábbi útvonalon halad: Porva-Csesznek – Porva – Bakonybél – Zirc – Csesznek – Likas–kő–barlang – Bakonykoppány.
TANÖSVÉNYEK
Öreg bükk tanösvény
Kiindulópont: Monostorapátitól 6 kilométerre az erdő közepében - Balaton-felvidéki Erdészeti Erdei Iskola
Végpont: Monostorapátitól 6 kilométerre az erdő közepében - Balaton-felvidéki Erdészeti Erdei Iskola
Hossz: 2 körből áll - a kis kör 3,6 km hosszú, a nagy kör 6,6 km hosszúságú.
Állomások: 12 darab
Leírás: A kis kör ismertető táblák segítségével mutatja be a környék növény- és állatvilágát, az erdei életközösségeket, valamint a terület geológiai adottságait. A nagy kör pedig az erdőgazdálkodásról ad információt.
Hubertlaki tanösvény
Kiindulópont: Bakonybéltől 9 kilométerre az Ugod-Huszárokelőpusztán
Végpont: Bakonybél 9 kilométerre az Ugod-Huszárokelőpusztán
Hossz: 8 km
Állomások: 15 darab
Leírás: A helyi fákról, azok kezeléséről nyújt információt elsősorban, de megismerhetjük az állatok életmódját is. Egész évben járható, de csak szakember vezetésével előzetes időpont egyeztetés után.
Boroszlán tanösvény
Kiindulópont: Bakonybéltől néhány kilométerre a Gerence-patak szurdokvölgyében
Végpont: Bakonybéltől néhány kilométerre a Gerence autóspihenő
Hossz: 7 km
Állomások: 8 darab
Leírás: A terület természeti értékeit mutatják be az információs táblák.
Pintér-hegyi Parkerdő és tanösvény
Kiindulópont: Zirc
Végpont: Zirc
Hossz: 5 km
Állomások: 17 darab
Leírás: A tanösvény az erdők fahasználati tevékenységét és az erdei munkákat mutatja be. Utolsó állomáshelye geológiai bemutatóhely. Az útvonalon megismerhetjük a helyiek ősi mesterségeit (mészégetés, faszén égetése) is.
Ámos-hegyi Pihenőerdő és tanösvény
Kiindulópont: Eplény
Végpont: Eplény
Hossz: 7,7 km – két kisebb körben is teljesíthető, melyek 3,5 illetve 4,1 km hosszúságúak
Leírás: A tanösvény információs táblái a helyi növény és állatvilágról, illetve vadgazdálkodásról szolgáltatnak információt.
Cuha-völgyi Kirándulóerdő és tanösvény
Kiindulópont: Vinye és Porva-Csesznek vasúti megállóhelyek között található
Végpont: Vinye és Porva-Csesznek vasúti megállóhelyek között található
Hossz: 4 km
Állomások: 11 darab
Leírás: A tanösvény bemutatja a bakonyi fafajtákat, illetve a műemlék vasútvonal történetét.
Eperjes tanösvény
Kiindulópont: Olaszfalu határában az Eperkés-hegyen
Végpont: Olaszfalu határában az Eperkés-hegyen
Hossz: 4,5 km
Állomások: 17 darab
Leírás: Bemutatja a terület különböző földtörténeti korokban kialakult kőzeteit, földtani értékeit, de megismerkedhetünk a terület élővilágával is.
Csengő-Bongó tanösvény
Kiindulópont: Bakonynána határában a Tés felé vezető út
Végpont: Olaszfalu
Leírás: A terület geológiai érdekességeit mutatja be.
Kitaibel tanösvény
Kiindulópont: A 8-as útról leágazó, a Somló felé vezető bekötőútról közelíthető meg. Az ösvény a Margit-kápolnától indul.
Végpont: Körtúra, így a végpont is a Margit-kápolnánál található.
Hossz: 3 km
Állomások: 9 darab
Leírás: A Somló Tájvédelmi Körzet állatvilágát és bokorerdeinek életét, a vár, illetve a hegység kialakulásának történetét mutatja be.
Sárcsi-kúti tanösvény
Kiindulópont: Sárcsi-kút (Ajka)
Végpont: László forrás (Hubertus erdei iskola) (Ajka)
Hossz: 4 km
Állomások: 28 darab
Leírás: Az ismertető táblák a Bakony és a Kab-hegy kialakulásáról, élővilágáról ad információkat.
Tátorján tanösvény
Kiindulópont: Balatonkenese, Táncsics Mihály utca – Kultúra Háza
Végpont: Balatonkenese, Táncsics Mihály utca – Kultúra Háza
Hossz: 2 km
Állomások: 5 darab
Leírás: Bemutatja a terület kiemelkedő botanikai, történelmi és földtani értékeit.
GEOTÚRÁK
Balaton-felvidéki Nemzeti Park
A nemzeti park bármelyik tájegységébe, a Somló Tájvédelmi Körzetbe (Kitaibel Pál tanösvény mentén), valamint a Magas-Bakony Tájvédelmi Körzetbe (Boroszlán tanösvény nyomvonala) lehet kérni szakvezetést. Ezenkívül előre meghirdetett, nyílt túrákat is szerveznek a park munkatársai.
Bakony-Balaton Geopark
A Bakony-Balaton Geopark a Magas-Bakonyban, a Balaton felvidéken és a Tapolcai-medencében is rendszeresen szervez geotúrákat, melyek során kirándulóként megismerkedhetünk az adott terület geológiai múltjával, kőzeteinek felépítésével, létrejöttükkel, a felszínalkotó folyamatokkal és megannyi érdekességgel megfűszerezett néprajzi és régészeti ismeretekkel is.
Ezenkívül a szervezett geotúrán részt vevők részére a Balaton-felvidéki Nemzeti Park kedvezményes belépőjegyet biztosít alábbi látogatóközpontjaiba:
- Pannon Csillagda (Bakonybél)
- Bakonyi Erdők Háza (Bakonybél)
- Tapolcai-tavasbarlang (Tapolca).
GYÓGYNÖVÉNYTÚRÁK
A Déli-Bakonyban fekvő Halimbán és környékén teremnek a híres Halimbárium teákhoz felhasznált növények. Különleges klímával rendelkezik ez a terület: kora tavasztól késő őszig a mezőket, erdőket számos gyógynövény borítja be. Itt élt és dolgozott a „gyógyfüves esperes”, Dr. Szalai Miklós is, aki újjáélesztette a papok gyógyító tevékenységét, és akinek receptjeit ma is felhasználják a teakészítéshez.
A községben nyaranta gyógynövényes táborokat indítanak, ahol lehetőség van megismerkedni e különleges növényekkel. A foglalkozásokat Dr. Babulka Péter gyógynövénykutató, fitoterapeuta tartja. A programokat geotúrákkal színesítik.
A táborok mellett igény szerint szerveznek egyéni és csoportos gyógynövénytúrákat is. Ehhez előzetes bejelentkezés és időpont egyeztetése szükséges. A túrák általában másfél-két óra hosszúságúak. A falu környékén lévő területeket bejárva ismerkedhetünk meg a növényekkel.
2021.01.01. - 2021.12.31. |
További ajánlataink
A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!