Magángyűjtemény kiállítás Nyíregyházán. Péchy-Kovács gyűjtemény a Jósa András Múzeumban
Dr. Kovács Gyula és felesége Péchy Mária a Jósa András Múzeumnak ajándékozta a több mint 700 darabból álló magángyűjteményét. A gyűjtemény részben Péchy Mária családi öröksége, részben házasságkötésük utáni közös szerzemény.
Felhívjuk figyelmét, hogy ennek a megjelenésnek jelenleg NINCS ÉRVÉNYES IDŐPONTJA portálunkon, ezért az itt közölt tartalom már lehet, hogy NEM AKTUÁLIS! Friss információkat az info@programturizmus.hu e-mail címen kérhet vagy küldhet.
Tisztelt Múzeumlátogatók !
A veszélyhelyzetre való tekintettel a Jósa András Múzeum 2020. március 17-től határozatlan ideig látogatókat nem fogad.
Megértésüket köszönjük!
Állandó kiállítás
Péchy-Kovács gyűjtemény
Családi örökség a bútorok többsége (biedermeier szalongarnitúra, írószekrény, 2 komód, ebédlőszékek, 4 db különböző méretű asztal, 2 üveges vitrin), a több generáción keresztül öröklődő ezüstök (Péchy, Kornis, Dogály, Olchváry családoké): evőeszközök, sótartók, tálcák, tálak, gyertyatartók, kancsók, díszdobozok, valamint porcelán és üveg tárgyak, néhány festmény, perzsaszőnyegek. A gyűjtemény másik része Péchy Mária gyűjtőszenvedélyének eredménye.
Több évtizeden keresztül vásárolta, a szebbnél szebb mázas cserépedényeket, amelyek Észak-Magyarország, Erdély és az Alföld kerámiaközpontjaiban készültek. Ezek részben fazekasmunkák: bokályok, tálak, csuprok, fazekak, korsók, részben dísztányérok, amelyek többsége Észak-Magyarország keménycserép gyáraiban készültek (Hollóháza, Telkibánya). A cserépedények száma: 323 db, ebből 181 db fazekaskészítmény. De találunk a gyűjteményben 1872-es datálású komáromi ládát, festett és faragott székeket.
A gyűjtemény részét képezik a különböző háztartási eszközök, amelyeket egykor Péchy Mária édesanyja, nagyanyja konyhájában használtak: habüstök, mozsarak, sütőformák, kávédarálók. Dr. Kovács Gyula nyugdíjazásáig a Debreceni Atommagkutató Intézet gazdasági igazgatója volt, felesége Péchy Mária Nyíregyházán született, itt végezte alap és középfokú tanulmányait, majd a Kálvineumban érettségizett és szerzett tanítónői oklevelet. A népművészet iránti figyelmet tanára, Boros Géza és az akkori múzeumigazgató, Kiss Lajos keltette fel. Az adományozók nyíregyházi kötődésük miatt keresték meg a Jósa András Múzeumot 2006 nyarán azzal a szándékkal, hogy az életük során felhalmozott értékeket a múzeumnak ajándékozzák. Kívánságuk annyi volt, hogy azokat a múzeum állandó kiállítás keretében mutassa be.
Állandó kiállítás díjai
Felnőtt jegy ára: 1200.- Ft/fő
Kedvezményes jegyek:
- Diák és nyugdíjas jegy: 600.- Ft/fő
- Családi kedvezményes jegy (2 felnőtt és 2 gyermek – 18 év alatti): 2400.- Ft
- Harmadik gyermektől plusz 300.- Ft/gyerek (18 év alatti)
- Csoportos felnőtt kedvezményes belépő (15 főtől): 900.- Ft/fő
- Csoportos diák és nyugdíjas kedvezményes belépő (15 főtől): 450.- Ft/fő
A fenti jegyárakon felül tárlatvezetési jegy: 3.000.- Ft,
Nyitva tartás
- Április 1-től Október 31-ig: 10-18 óráig (Hétfő kivételével)
- November 1-től Március 31-ig: 8-16 óráig (Hétfő kivételével)
Az ünnepek alatti nyitva tartás a fentiektől eltérő is lehet, erről a híreinkben valamint a helyi sajtóban tájékoztatjuk a nagyközönséget!
További ajánlataink
A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!