Turizmus Program

Strandok éjszakája

Krisna-völgyi Búcsú

Irány Siófok!

Borünnep Egerben

Mézesvölgyi nyár

Balatoni borkoncertek

Hajókirándulások

TOP 100 úticél

Pécsi kiállítások 2025

Kiemelt ajánlat

2025.06.27. (péntek) - 2025.09.21. (vasárnap)

Pécs, Több helyszínen

Megnézem a térképen

Állandó- és időszaki kiállítások Pécs kulturális és művészeti központjában, a Zsolnay Negyedben. Legyen az egy különleges porcelán, vagy egy kortárs művész, esetleg egy Pécsett tanuló művészeti karos diák alkotása, a Zsolnay Negyedben minden stílus és forma találkozhat. Programajánló.

Kapcsolat, elérhetőség

Időszaki kiállítások

2025.06.26. - 2025.09.21.

m21 Galéria | m21 Galéria

LOKART 3.0 | AZ ÉN TESTEM, AZ ÉN VÁRAM

A LOKART 2025-ös, harmadik kiadásának a tematikai fókuszában a test, egészen pontosan a kortárs képzőművészet különböző generációinak test-képe és test-értelmezése áll.

A LOKART harmadik kiadásának középpontjában az emberi test áll – annak érzéki, szimbolikus, társadalmi és ökológiai vetületeivel együtt. A biennálé idei tematikája „AZ ÉN TESTEM, AZ ÉN VÁRAM” címet viseli, és arra vállalkozik, hogy feltérképezze a test jelentésének és megjelenítésének sokrétűségét a kortárs magyar képzőművészet különböző generációin keresztül.

Miközben az emberi test ábrázolása egyidős a vizuális kultúrával, a jelen társadalmi és kulturális változásai – a közösségi kötelékek fellazulása, a rendszerszintű bizalomvesztés, a digitalizáció és az önreprezentáció új formái – különösen aktuálissá teszik a testtel kapcsolatos kérdéseket. A test napjainkban az egyik utolsó, hiteles tapasztalati felületté vált, amelyen keresztül az egyén viszonyulni próbál a valósághoz.

A biennálé művészi kontextusba helyezi ezt a közvetlen testi tapasztalatot: reflektál a test és idő viszonyára, a test ökológiai beágyazottságára, illetve a test mint identitáshordozó szimbolikus és mitikus dimenzióira is. A kiállított alkotások érzékletesen mutatják be, miként formálódnak a testtel kapcsolatos narratívák, hogyan lesz a test a művészi kifejezés és az érzékelés elsődleges eszköze.

Kiemelt cél, hogy a LOKART 3.0 a magyar kortárs képzőművészet generációit egy közös platformon jelenítse meg, bemutatva a testábrázolás történeti és konceptuális összefüggéseit. Külön figyelmet kapnak azok az úttörő művészek, akik már évtizedekkel ezelőtt elkezdték a női test és testtapasztalat emancipációs tematizálását.

A biennálé nem csupán kiállítás, hanem egy sokszínű, kortárs művészeti fesztivál is, amely a vizualitás mellett könyvbemutatón, performanszokon, beszélgetéseken és tárlatvezetéseken keresztül kínál találkozási lehetőséget a művészek, szakemberek és a közönség számára.

A kiállítás megtekinthető: 2025. június 27 – szeptember 21.

Állandó kiállítások

Zsolnay Negyed | Sikorski Villa
A Zsolnay Aranykora - Gyugyi Gyűjtemény

Dr. Gyugyi László műgyűjtő közel 700 kerámiatárgyból álló Zsolnay-gyűjteménye páratlan értéket képvisel. Darabjai a gyár 40 évét átölelő (1870–1910) időszakának termékei, amelyek három nagy korszakra oszthatók: a historizmus, a millennium és a szecesszió periódusaira.

A gyűjtemény a Pécs2010 Európa Kulturális Fővárosa programnak köszönhetően talált otthonra Pécs új kulturális városrészében, a Zsolnay Negyedben. A gyűjtemény méltó helyét az erre a célra átalakított, szecessziós Sikorski-villában találták meg.

Zsolnay Negyed | Rózsaszín Zsolnay Kiállítás
Rózsaszín Zsolnay Kiállítás

A „Kezdetben volt a rózsaszín…” Winkler Barnabás építész, akadémikus, a művészetek doktora több mint ezer darabos magángyűjteménye a Zsolnay-gyár mindennapos használatra szánt, rendkívül változatos rózsaszínű termékeiből.

A bemutatásra kerülő használati tárgyakat a Zsolnay-család elmondása szerint a manufaktúrában az alapítástól kezdve évtizedeken át, a századfordulóig gyártották, nagy mennyiségben, egyre jobb minőségben. Ezek a tárgyak a vékonyfalú vízvezetékcsövekkel és az építésdíszítésre szolgáló terrakotta elemekkel együtt szolgálták a fejlődő üzem megélhetésének alapját.

Az alapító, Zsolnay Miklós idősebbik fia, Ignác 1853-tól 1865-ig vezette a manufaktúrát. Miután öccse, Zsolnay Vilmos teljesen átvette tőle a gyárat, indult meg nagy lendülettel a termékek fejlesztése, a rózsaszínűeké az 1880-as évektől kezdődően.

A kiállítás bevezető terme a rózsaszín termékek raktárának egykori hangulatát szeretné felidézni.

Zsolnay Negyed | Család- és Gyártörténeti Kiállítás
Zsolnay Család- és Gyártörténeti Kiállítás

A Zsolnay család és a gyár történetét bemutató kiállítás áttekintést ad az elmúlt bő másfél évszázad eseményeiről.

Zsolnay Negyed | Zsolnay Mauzóleum
Zsolnay Mauzóleum

A Zsolnay-család nyughelye a Zsolnay-gyár melletti dombon eredeti pompájában, megújulva várja mindazokat, akik az eozin titkát keresik.

A mauzóleumot a gyáralapító Zsolnay Vilmos 1900-ban történt elhunyta után fia, Miklós emeltette a gyárral közvetlenül határos magaslaton, ott, ahol egykoron a városi vesztőhely állt. A helyszín azonban nem árnyékos múltja okán vált fontossá a család életében.

A pici dombocska a gyáralapító egyik kedves helye volt, ahol szívesen időzött és szemlélte a lent elterülő gyárat. Zsolnay Vilmos veje, Sikorski Tádé építész tervei alapján 1901-ben kezdtek neki az építkezésnek és a környezet kialakításának. A pécsi Panthenon felépítésében a gyár valamennyi munkása részt vett, a legapróbb részletekig mindent ők maguk készítettek.

Zsolnay Negyed | Zsolnay Látványmanufaktúra
Látványmanufaktúra

A Zsolnay Látványmanufaktúra a gyár és a kulturális negyed különleges helyszíne, ahol a látogatók egy elválasztó üvegfalon keresztül betekintést nyerhetnek az európai hírű porcelánmanufaktúra több, mint 150 éves múltra visszatekintő gyártási folyamatába.

Zsolnay Negyed |
1861 Kesztyűmanufaktúra

A tradicionális kesztyűgyártás már több mint 150 éves múlttal rendelkezik Pécs városában, nagysága és egyedisége abban rejlik, hogy az évtizedek során megőrizte filozófiáját és klasszikus eljárásait, ötvözve a mai divat diktálta trendekkel és technikákkal.

A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!

Megosztás

Kapcsolódó témák:

Kapcsolat, elérhetőség