Turizmus Program

Városligeti majális Budapesten

Retro Majális a Siófoki Nagystrandon

Jacuzzis szállás

TOP 100 úticél

Tisza-tavi csónaktúrák 2025. Ha szereti a kalandot várjuk meseszép tavi csónaktúráinkon

Kiemelt ajánlat

2025.04.01 (kedd) - 2025.10.26 (vasárnap)

5350 Tiszafüred, Albatrosz Kikötő, Tavi túra bázis (47.624496 x 20.731873)

Megnézem a térképen

Kalandos csónaktúrák a Tisza-tó lenyűgöző, kalandos vízi ösvényein. Olyan helyeken kirándulunk, ahol az ösvényeket mi készítettük. Az ide látogatók páratlan élménnyel gazdagodhatnak a gyékény és sás rengetegben, a végeláthatatlan sulyommezőben és annak madárfészek telepein. Túra közben megkóstolhatja a tó vízi gyümölcseit, megismerheti mérgező fajtáit, bemutatunk olyan növényeket, amik a világon csak itt találhatók meg, vagy ritka madarakat, amik itt nagy számban fordulnak elő. Velünk a csónaktúra kaland egy örök élmény marad.
Tisza-tavi csónaktúrák 2025. Ha szereti a kalandot várjuk meseszép tavi csónaktúráinkon

Kapcsolat, elérhetőség

Tisza-tavi csónaktúrák

A tavon három kontinens folyami részeit mutatjuk be, ahol döbbenetes hasonlóságot tapasztalunk a Tisza-tavi világgal. Megtekintjük a Tisza-tó szigetein fából épített, 10-15 m magas kilátókat és gyönyörködünk a nemzeti park panorámájában, betekintünk a világörökség részébe és rezervátumába.

Az útvonalak látnivalói nagyban különböznek egymástól.

Láthatunk nagy fészektelepeket a fák sűrűjében, akár 2000 példányszámban is, a vízi lápmezőkön más fajokkal, a partfal oldalában, valamint a nádasokban, de más-más virágmezőket tekintünk meg egyes medencékben is, mint a kontinensünkön is egyedülálló, Észak-Amerikából származó tündérfátyol mező, Európa legnagyobb tündérrózsa mezőjét, más területeken hatalmas vízililiom virágmező terül el.

Van olyan útvonal például, ami kísértetiesen  hasonlít a Floridában található Evergladeshez, míg máshol a mocsaras gyékényösvények hosszú kígyóösvényein barangolunk. Talán a legszebb rész mégis a vendégeink ámulatára a Tisza-tavi Amazonas, akik jártak vendégeink közül ezen a kontinensen, döbbenten tapasztalták a hasonlatosságot.

Számos ritkaság van még, mint az 1500 m hosszú pallóhíd, amely cölöpökön kígyózik a lápos, mocsaras nádas részeken, bemutatva vízi élővilágát, növényzetét, megtekintjük az ösvényen épített vízen álló faházakat, madárvártákat.

Felkeresünk olyan madárkolóniákat, ahol több száz, akár ezres létszámban fordulnak elő a 200 madárfajból. Ornitológusok számítása szerint tavaszi és őszi madárvonuláskor a tározón tartózkodó madarak létszáma a negyedmilliós nagyságrendet is meghaladja.

Túra közben megkóstolhatja a tó vízi gyümölcseit, megismerheti mérgező fajtáit, bemutatunk olyan növényeket, amik a világon csak itt találhatók meg, vagy ritka madarakat, amik itt nagy számban fordulnak elő.

Túráink 2-3 órásak, egyeztetés alapján akár ennél is hosszabbak.

Előjegyezhető turnusok:

08:00-11:00 

Ébred a vízi világ  Még pihennek a madarak és közelről látjuk őket a vízi ösvények fészkelőhelyein. A reggeli időszakban nyílnak ki a vízi virágok 9 óra körül és 17 óráig virítanak és pompáznak.

11:00-14:00

Nyílnak a virágok, madarak vadásznak  Virágok pompáznak és a madarak vadásznak, fészektelepek megfigyelése.

14:00-17:00 

Pompáznak a virágok,a madarak vadásznak (májustól – augusztusig etetés látszik a fészektelepeken)  Ekkor a legmozgalmasabb a tavi élővilág.

17:00-20:00

Fészkelőhelyre beülő sok madár, naplemente.  A vízi virágok lassan becsukódnak, a madarak viszont nagy számban láthatók a költő- vagy fészkelőhelyen. Esős vagy borult időben még több madár látható mozgásban, ugyanis nem szabad megfeledkezni arról, hogy ezek vízi madarak. Nemcsak a turnusok, de a hónapok is igen eltérőek látnivalóban.

17:00-tól 

Naplemente túrák

Melyik hónapban mi látható?

Április–májusban az áradások jellemzőek és gyönyörű kiterjedésű vízfelületeket látunk, a szigetek nagy része eltűnik.

Május közepén és június elején felnyúlnak a vízfelületre a vízi virágok és vízinövények

Június 10 és 20 között kérészvirágzás, folyamatosan fészkel a szárcsa, csérek, vöcskök, kacsák, bakcsók, gémek, függőcinke, vízityúk

Július–augusztus:  A vízi világ káprázatos színekben játszik, és a madárállomány megszaporodik a fiókák kikelésével.

Szeptember: egy új jelenség látható a tó nagy részén: nagy számban vízfelszínre jön egy páfrányfaj, a rucaüröm hatalmas egybefüggő zöld felületet alkotva a vízen.

Októbertől – márciusig leeresztik a tó vizét, jég- és árvízi szempontok  miatt. A tó 50%-a eltűnik, eredeti ártéri állapotok látszódnak, kiszárad a meder, és megkezdődnek a téli gyalogtúrák. Lecsapolásnak több oka is van, pl. a hatalmas vízfelület befagyásakor nagy károkat okozna a zsiliprendszerben, kikötőkben és elsősorban az erőműben, gátakban. Másodsorban pedig az, hogy a tavaszi áradásoknak legyen helye a tó medrében

Rövidebb túrákon nem tudunk virágmezőket és fészkelőhelyeket megtekinteni, ez viszont nem azt jelenti, hogy nem látványos.

A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!

Megosztás

Kapcsolódó témák: