Ha majális, akkor Budapest Feszt és Városliget!
Ha majális, akkor Budapest Feszt és Városliget!
Az év egyik legnagyobb eseménye az NKE campusán a Ludovika Fesztivál!
Az év egyik legnagyobb eseménye az NKE campusán a Ludovika Fesztivál!
Ezernyi pünkösdi élmény a Balaton parton! Várjuk Siófokon!
Ezernyi pünkösdi élmény a Balaton parton! Várjuk Siófokon!
Mézesvölgyi Nyár 2024 - Pest megye legnagyobb nyári szabadtéri színházi fesztiválja
Mézesvölgyi Nyár 2024 - Pest megye legnagyobb nyári szabadtéri színházi fesztiválja
Gyulai nyári wellness kikapcsolódás teljes panziós akcióval!
Gyulai nyári wellness kikapcsolódás teljes panziós akcióval!
Tavaszi programajánló online jegyvásárlási lehetőséggel
Tavaszi programajánló online jegyvásárlási lehetőséggel

Mit érdemes tudni a cégjegyzékről?

Szükség volt egy olyan nyilvántartásra, amelybe regisztrálhatják magukat a cégek, és amely biztosítja a vállalkozások jogi státuszát és átláthatóságát. Ezért jött létre a cégjegyzék, amelyben a cégbíróság tartja nyilván a cégeket.

A hazánkban működő jegyzék létrehozása a gazdasági intézményrendszer kialakulásával és a jogrendszer fejlődésével függ össze. A Cégtaláló oldalán minden információ hiteles forrásból származik, továbbá a felületen megrendelhetőek a hiteles, közhiteles dokumentumok.

A mai cégjegyzék kialakulása

A cégbíróság a cégjegyzékben tartja nyilván a vállalkozásokra vonatkozó adatokat. A rovatok elnevezése angol, német, orosz és francia nyelven is elérhető. A jogelődök hagyományait követi a modern jegyzék. Az 1875-ben alakult Magyar Királyi Kereskedelmi Törvényszék is a jogelődök közé sorolható, amelynek hatáskörébe tartozott a vállalkozások regisztrációja és nyilvántartása.

A vállalkozások szabályozása terén több reform is volt az '50-es években a Magyar Népköztársaság idején. Ebben a korszakban fejlődött a cégjegyzék nyilvántartása, a regisztrációval, változásokkal, megszűnéssel kapcsolatos információk is dokumentálásra kerültek hivatalos módon. Mindemellett új törvények és rendeletek szabályozták az állami irányítás alá tartozó gazdasági szervezeteket, amelyek ellenőrizték a vállalkozások tevékenységét és gazdálkodását.

Rendszerváltás, Európai Unió

Ezen a területen is változást hozott a szocializmusból a demokratikus piacgazdaság felé történő átmenet. A szabadabb működésnek köszönhetően nőtt a vállalkozási kedv és ezzel együtt a cégek száma is. A jogszabályi reformoknak köszönhetően az adminisztráció egyszerűsödött, továbbá az Európai Uniós követelmények miatt új szabályozásokat vezettek be. Kiemelkedő fontosságú lett az átláthatóság és jogbiztonság.

Az Európai Unióhoz való csatlakozást követően előtérbe került az elektronikus adatkezelés, a jogharmonizáció és az átláthatóság. A cégjegyzék tovább fejlődött, hogy minden tekintetben megfeleljen a szabályozásnak. A fennálló, illetve törlésre került adatok, a cégiratok nyilvánosak lettek. Ez vonatkozik az elektronikus úton benyújtott, valamint elektronikus okirattá alakított változatokra is. Továbbá a benyújtott, de még el nem bírált bejegyzési kérelem és mellékletei is teljes mértékben nyilvánosak.

Mit tartalmaz a cégjegyzék?

Tartalmazza többek között a vállalkozás cégjegyzékszámát, nevét, székhelyét, valamint ha a székhely nem azonos a központi ügyintézés helyével, akkor a központi ügyintézés helyét is. Továbbá szerepel benne a létesítő okirat kelte, a főtevékenység, egyéb tevékenységi körök, a képviselet módja, a képviseletre jogosultak neve és adatai.

Az említetteken kívül az adószám, a statisztikai számjel, a pénzforgalmi számla és a bejegyzési (változásbejegyzési) végzés meghozatalának időpontja. A Céginformációs és az Elektronikus Cégeljárásban Közreműködő Szolgálat az Igazságügyi Minisztérium szervezeti egységeként működik.


Kiemelt ajánlatok

Országos eseménynaptár

KeSzeCsüSzoVa
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Megadott intervallumban:
-tól
-ig
Érdekelnek a hirdetési lehetőségeink ?
Kérlek, küldj e-mailt az info@programturizmus.hu címre!