Turizmus Program

Városligeti majális Budapesten

Retro Majális a Siófoki Nagystrandon

Jacuzzis szállás

TOP 100 úticél

Fülöpházi homokbuckák, gyalogtúra Közép–Európa egyik legnagyobb területű homokvidékén

Kiemelt ajánlat

2025.01.01 (szerda) - 2025.12.31 (szerda)

Közép – Európa egyik legnagyobb területű (7400 km²) homokvidékének középső részén találhatók a Kiskunsági Nemzeti Park fülöpházi területegysége. A több évszázados gazdálkodás ellenére a kiterjedt homokterületek természeti és kultúrtörténeti értékei mai napig fennmaradtak.
Fülöpházi homokbuckák, gyalogtúra Közép–Európa egyik legnagyobb területű homokvidékén

Kapcsolat, elérhetőség

Fülöpházi buckavidék - Garmada tanösvény

A teljes egészében nemzeti parki védettséget élvező Fülöpházi-buckavidék különleges hely hazánkban. Ez itt a Kunadacstól Orgoványig húzódó hosszú buckavonulat középső része, amelyen a mozgó homokfelszíneken a szél felszínformáló munkája látható. A buckavonulat keleti oldalán négy, ma jobbára száraz, szikes tómeder található: Kondor-tó, Szappan-szék, Szívós-szék és Hattyú-szék. A homokterületek az Ős-Duna hordalékkúpjainak maradványai. A folyóvízi feltöltődés után az Ős-Duna elhagyta a területét, és megindult a szél által mozgatott homoküledék felhalmozódása.

A Homokhátság hajdani arculatát ma leginkább a Fülöpházi-buckavidék őrzi, melynek 1992 hektáros területe a Kiskunsági Nemzeti Park féltve őrzött kincse. Májusban lélegzetelállítóak a hullámzó árvalányhajmezők, és speciális túlélési stratégiákat alkalmazó állat- és növényfajokra is bukkanhatunk.

A Garmada tanösvény nemcsak a nemzeti parki területen ma még fellelhető természeti értékeket mutatja be, hanem rávilágít az ember tájformáló szerepére is. Megtudhatjuk, hogy az utóbbi pár száz évben hogyan hasznosították a területet, és ezek a tájhasználatok mi módon változtatták meg a térség ökológiai adottságait. Választ kapunk arra is, hogy miért özönlötték el a tájidegen növények a hajdani homokpusztákat, és az őshonos növényzet helyén vajon ma mi terem?

Fülöpháza és Kerekegyháza térségének fő természeti látnivalója a szél felhalmozó munkája nyomán kialakult, nyílt homoki gyepek, valamint a néhány szabadon mozgó bucka felszín. Az itteni növénytársulásokat a száraz homokpusztai gyepek uralják borókás-nyáras erdőtársulásokkal.

Hossza: 9700 m

Megközelítés Fülöpházáról: haladjon végig a Kossuth utcán nyugati irányba (Szabadszállás irányába) a dűlőúton
Megközelítés a Naprózsa Ház és Erdei Iskola parkolójából: sétáljon az 52-es főúthoz és körültekintő óvatossággal kelljen át rajta. Haladjon tovább egyenesen a földúton, a tanösvény első tábláját 180 m után találja. Kérjük ne térjen le a tansövény nyomvonaláról.

Bejárható: egész évben, gyalogosan

Látogatásra ajánlott időszak: egész évben, gyalogosan. Nyáron a nagy meleg miatt a reggeli, illetve a késő délutáni órákban ajánlott a kirándulás.

Állomások száma: 12

Ajánlott felszerelés: kényelmes, zárt ruházat, távcső, egy palack víz, nyári időben kalap

Állomások:

1. Kutatók a természetért

2. Eltűnő homoki gyepek

3. Homoki erdőssztyepp - izgalmas élőhelymozaik

4. Lágyszárú inváziós növények

5. Fásszárú inváziós növények

6. Különleges növényegyüttes

7. Legeltetés

8. Hová tűntek a szikes tavak?

9. Kiskunsági tanyák

10. Járt utat járatlanért el ne hagyj!

11. Víz a felszín alatt

12. Fűben, fában orvosság

Fülöpházi-buckavidék, Báránypirosító tanösvény

A tanösvény a félig kötött homokterületek geológiai, növény- és állattani jellemzőit mutatja be. Kiinduló helye a Naprózsa Ház és Erdei Iskola parkolója. A tanösvény elején egy fitnesz gépekkel felszerelt erdei tornapályát találunk, majd ezt elhagyva jutunk a tanösvény útvonalára, mely egy ideig a piros sáv jelzésű túraútvonalát követi. A tanösvény korábbi útvonala új állomásokkal egészült ki, hurokszerű útvonala egy rövidebb és egy szakaszra tagolódik.

A tanösvény 7. állomása a déli területrész egyik magasabb buckáján helyezkedik el, ahonnan szép kilátás nyílik a futóhomokos tájra.

Hossza: rövid körtúra:1722 m, hosszú körtúra: 3270 m

Nyelve: magyar, angol

Megközelíthető: az 52. számú főút 20. km szelvényénél lévő Naprózsa Ház (GPS: 46°52’05.9,75”É. 19°25’33,1”K) parkolójából. A tanösvény a bemutatóház parkolójába tér vissza.

Bejárható: egész évben, gyalogosan

Állomások száma: 10

Látogatásra ajánlott időszak: Legszebb arcát a kora tavaszi időktől nyár elejéig mutatja. Nyáron a nagy meleg miatt a reggeli, illetve a késő délutáni órákban ajánlott a kirándulás.

Ajánlott felszerelés: kényelmes, zárt ruházat, távcső, egy palack víz, nyári időben kalap

A tanösvény útvonalának jelülése: fa oszlopon fehér nyíl

Állomások:

Bolygatott területek
Invázió
Homoki gyepek
Hová tűntek a láprétek?
Buckaközök
A homokbuckák kialakulása
Ember és táj
Rovarok a homokon
Homoki erdőtelepítések
Vajon mit hoz a jövő?

A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!

Megosztás

Kapcsolódó témák: