A Föld órája
A WWF (World Wide Fund for Nature), magyarul Természetvédelmi Világalap a föld legnagyobb civil természetvédelmi szervezete, amely 96 országban tevékenykedik, tagsága meghaladja a 4,7 millió főt. A WWF szervezi minden év márciusának utolsó szombatján a Föld órája akciót, amikor este világszerte lekapcsolják egy órára a nélkülözhető világítást, és áramtalanítják az elektromos készülékeket.
A Földnek szentelt 60 perc célja nemcsak az, hogy otthonainkban és városainkban szimbolikusan kialudjanak a fények, hanem hogy az emberiség tudatára ébredjen annak, hogy a fenntartható jövő megteremtése és bolygónk állapotának megóvása mindannyiunk felelőssége. A Föld órája akció az ausztrál WWF kezdeményezésére indult 2006-ban. 2007 óta minden márciusban egy órára kialszik a díszkivilágítás a világ sok nagyvárosában. Az akció néhány év alatt világméretű, több milliárd embert mozgósító önkéntes mozgalommá nőtte ki magát. Magyarország 2008 óta vesz részt az akcióban.
Nyári időszámítás kezdete: március utolsó vasárnapja
Ezen a napon hajnali kettőkor előre, háromra kell állítani az órát. Az Európai Unió döntése szerint 2024-ben minden országnak véglegesen át kell állnia a választott téli vagy nyári időszámításra, a tervek szerint több állítás nem lesz. Praktikus okok miatt remélhető, hogy az EU központi döntést hoz, nem lenne jó, ha Európa időszámítás tekintetében egy sakktáblára hasonlítana. Mindenesetre jó tudni, hogy a természetes, csillagászati időnek a téli időszámítás felel meg, azaz a déli 12 óra így van közelebb a Nap delelőjéhez. Ehhez azonban október utolsó vasárnapján egy órával vissza kell állítani óráinkat.
Kép forrása: Pixabay.com