Az esküvői ruha, és egyéb alkalmi öltözékek helyes tárolása
Ha biztosítani szeretnénk, hogy az esküvőnkön viselt menyasszonyi ruhánk hosszú évekig és évtizedekig megőrizze a minőségét, akkor több tényezőről is fontos gondoskodnunk.
Az elszíneződés, penész vagy rovarok által okozott károk észleléséhez elengedhetetlen, hogy rendszeresen, minél alaposabban átvizsgáljuk a ruhát, mivel az azonnali észlelés lehetővé teszi a szükséges intézkedések megtételét és a további károk megállítását. Szerencsére magabiztosan tárolhatjuk szeretett darabunkat, és megőrizhetjük szépségét, ha betartunk néhány professzionális útmutatást.
Hogyan tároljuk az esküvői ruhát?
Először is fontos, hogy gondosan ellenőrizzük az esküvői ruha minden részét, hogy nincs-e rajta folt, szakadás vagy szennyeződés. Ha bármit találunk, azt minél előbb kezeljük. Főleg abban az esetben ne halogassuk a dolgot, ha szennyeződésről van szó, mivel a sikeres eltávolítás egyik feltétele, hogy minél előbb cselekedjünk. Válasszuk ki a megfelelő tisztítási módszert a folt eltávolításához.
Az a biztos, ha profikra bízzuk a tisztítást, így megnyugodhatunk afelől, hogy nem okozunk kárt az esküvői ruha anyagán. A szakemberek komplex szempontok mentén választanak módszert az öltözék kitisztításához, figyelembe véve többek között az anyag érzékenységét és a szennyeződés típusát. Minden problémára speciális kezelési programot vetnek be, így rutinosan, az esküvői ruha sérülése, illetve minőségbeli romlása nélkül biztosítják a legjobb végeredményt.
Ha ennek ellenére inkább a házi tisztítást részesítjük előnyben, használjunk az esküvői ruha anyagához megfelelő enyhe folteltávolítót, és először egy kicsi, nem feltűnő területen teszteljük a hatását.
Ellenőrizzük továbbá, hogy nincsenek-e meglazulva a varratok, hiányoznak-e gombok, vagy akad-e bármilyen más, kezelést igénylő probléma. Ilyen esetben érdemes konzultálni egy menyasszonyi ruhákra szakosodott szabó-varrónővel, aki minden javításhoz vagy átalakításhoz profi módon ért. Ha nincs tapasztalatunk, akkor inkább ne próbáljuk meg saját kezűleg megvarrni a szakadásokat, mert minden textil más típusú megközelítést igényel. A nem szakszerűen alkalmazott varrástípus össze is ráncolhatja az anyagot, illetve az esküvői ruha bizonyos részein nem is alkalmaznak gépi varrást, hanem finom, alig észrevehető kézi öltésekkel illesztik egymáshoz a különböző részeket. Egy szakavatott szem azonnal felismeri, hogy miképpen érdemes nekiállni a javításnak.
A megfelelő tárolóanyagok kiválasztása szintén kulcsfontosságú az esküvői ruha minőségének és megjelenésének megőrzéséhez. Fektessünk be savmentes, archiváló dobozokba, melyeket kifejezetten a ruhák megőrzésére terveztek. Ezek a dobozok megakadályozzák a sárgulást, az elszíneződést és az egyéb károsodásokat, amelyek idővel előfordulhatnak a hosszan tartó tárolás folyamán. Válasszunk olyan méretű dobozt, amiben kényelmesen elhelyezhetjük ruhánkat anélkül, hogy túlzottan össze kellene hajtogatnunk. Kerüljük a gyűrődések keletkezését.
Esküvői ruha tárolási kellékek
Használjunk savmentes selyempapírt, rétegezzük ezeket finoman a ruha szövetredői közé. Ez segít megelőzni a súrlódást, a gyűrődést és az esetleges sérüléseket. Helyezzünk plusz selyempapírt az olyan kényes területekre, mint a csipke, gyöngyfűzés vagy hímzés, hogy extra védelmet nyújtson az esküvői ruha számára.
Mérjük fel alaposan az esküvői ruha anyagát és szerkezetét, hogy eldönthessük, vajon az összecsukható tárolás vagy az akasztók használata alkalmasabb-e. A könnyebb és kevésbé strukturált ruhákat könnyebben össze lehet hajtogatni, míg a nehezebb, vagy erősen strukturált darabokat párnázott vállfák segítségével érdemes felakasztani gondosan előkészített helyükre, a súly megtartása érdekében. Legyünk óvatosak a kényes anyagokkal, mert megnyúlhatnak vagy eldeformálódhatnak a helytelen tárolás következtében.
Válasszunk hűvös, sötét és száraz tárolóhelyet. Kerüljük azokat a helyiségeket, ahol szélsőséges hőmérséklet-ingadozások, erős napfény és sok páratartalom van. Általában véve nem jó ötlet pincét, padlást vagy garázst választani, mert fennáll a veszélye a túlzott nedvességnek és a kártevők jelenlétének. A legjobb tartósítási körülmények érdekében gondoljunk a szabályozott hőmérsékletű tárolási lehetőségekre.
Megfelelő természetes rovarriasztó szerekkel megóvhatjuk ruhánkat a lehetséges kártevőktől. Népszerű és régi módszer, hogy levendulával töltött kis tasakokat helyezünk el az esküvői ruha mellett. Ezeket mi magunk is elkészíthetjük, így nincs más dolgunk, mint hogy olykor felfrissítjük a tartalmukat, hiszen minél aromásabb az alkalmazott növény, annál eredményesebben vethetjük be a betolakodók ellen. Ha mesterséges illatosítót használunk, mindig győződjünk meg róla, hogy nem tartalmaz olyan anyagot, ami irritálhatja a ruha anyagát. Léteznek kimondottan erre a célra gyártott rovarriasztók, azonban mindig a legjobb minőségű, ellenőrzött termékeket részesítsük előnyben.
Ugyanezeket a szabályokat érdemes bevetni egyéb alkalmi öltözék, például béli ruha, vagy szalagavató ruha esetében is. Amennyiben nem szeretnénk bajlódni a tárolással, akkor érdemes egy olyan esküvői ruhaszalon kínálatát átböngésznünk, ahol lehetőségünk van az adott darab bérlésére. A Veronica Lang szalonban a nagybetűs stílus a legmagasabb minőséggel találkozik, így minden hölgy - legyen akár menyasszony vagy első bálozó -megtalálja az ízléséhez és egyéni igényeihez illeszkedő darabot.