Hogyan érdemes külső paraziták elleni terméket választani?
A külső élősködők könnyedén bejuthatnak a lakásba is, nyitott ajtón, ablakon át, akár másik állattal, de a cipőnkkel is behurcolhatjuk. Éppen ezért a benti kedvencek is megfertőződhetnek. Gyakori tévhit, hogy elegendő a tavaszi és őszi időszakban odafigyelni a megelőzésre. Fontos azonban, hogy ehelyett egész évben aktívan tegyünk állatunk védelme érdekében.
Milyen terméket válasszunk kedvencünknek?
Számos parazitaellenes termék elérhető, a Grandopet.hu élősködők elleni készítményei bőséges választékkal várnak. Megtalálhatók nyakörvek, rácsepegtető oldatok, samponok, tabletták.
A főbb szempontok, melyeket érdemes figyelembe venni, a kis kedvenc fajtája és mérete. Emellett az is lényeges kérdés, hogy megelőzésre vagy épp fertőzés kezelésére keresünk készítményt.
A nyakörvek előnye, hogy helyesen felhelyezve védelmet biztosítanak a szúnyogok, bolhák, kullancsok ellen. Hátrányuk viszont, hogy nem megfelelő rögzítés esetén, az állatok könnyen levehetik magukról.
A rácsepegtető oldatokat a gerinc mentén kell a bőrre cseppenteni, mely védelmet biztosít a külső paraziták ellen.
Érdemes tájékozódni a termékek összetevőiről, illetve hogy milyen állatfajnak és mekkora testtömegre ajánlják. Információt nyerhetünk a használat körülményeiről is. Mindenképpen olyat kell választani, melynek összetevői nem veszélyesek sem emberre, sem állatra. Biztonságosan, könnyen alkalmazható és a testsúlyhoz mérten ideális hatóanyag-mennyiséget tartalmaz.
Az élősködők elleni készítmények leggyakoribb hatóanyagai
A leggyakrabban előforduló hatóanyagok a fipronil, az S-metoprén, a permetrin, az imidakloprid, a geraniol, a deltametrin és a dimetikon.
A fipronil rovarok és atkák ellen hatékony, folyamatosan felszabadul, ezáltal a bőrre, szőrre jutva biztosít védelmet. Az S-metoprén a bolha petéit és lárváit is pusztítja, sőt, poloskák, csótányok ellen is használatos. A permetrin kizárólag kutyáknál használható, a cicákra mérgező és ártalmas. Az imidakloprid a rovarokra idegméregként hat, bolha, kullancs, tetű és szúnyog ellen véd.
A geraniol egy repellens vegyület, természetes hatóanyag, mely növényekből nyerhető ki, leginkább pálmarózsa olajból. Biztonságosabb ugyan, mint a többi hatóanyag, de a hatékonysága gyengébb, ezért inkább kiegészítésként javasolt. A deltametrin bevethető peték, lárvák és kifejlődött élősködők ellen egyaránt. A dimetikon a vegyszerek egy kíméletesebb opciója. Fizikai úton fejti ki hatását, ragacsos bevonatként leblokkolja a paraziták ízületeit. Az élősködők lárvái, tojásai ellen is hatékony, nem csak a kifejlett egyedekkel szemben.
Óvjuk kedvencünket egész évben!
Felelős gazdiként a legfontosabb teendőnk, hogy megvédjük állatainkat a külső élősködőkkel szemben, ugyanis számos súlyos betegséget közvetítenek. Gondoljunk a szúnyogok által terjesztett szívférgességre vagy a kullancsok által közvetített Lyme-kórra.
A legjobb védekezés mindig a megelőzés!