Az olajlen, az olajretek, a napraforgó és a mustár vetőmagjai sokszínű felhasználásuknak és kedvező agronómiai tulajdonságaiknak köszönhetően rendkívül hasznos növények. Termesztésük egyszerre szolgálja a fenntartható földhasználatot, a takarmányozást, az ipari feldolgozást és a talajmegújítást, vagyis egy pazar napraforgómező nem csupán arra jó, hogy szabadidőnkben káprázatos fotókat lőjjünk háttérben a csodás növényekkel.
A Gyari-Mag Bt. olajnövényei között is megvásárolható olajlen, például a Gk Helga fajta termesztése iránt egyre növekedik az érdeklődés, tápanyagban gazdag magja és sokrétű felhasználása miatt. Kiemelkedő a mag olajtartalma, ezért elsődlegesen étkezési olajként ismert, azonban a magas Omega-3 zsírsavak révén gyógyszeripari és kozmetikai termékekben is hasznosítják.
A kipréselt magmaradvány értékes takarmány, így a teljes növény hasznosul. Előveteményként is kiváló, mivel a gyökérzete kedvezően hat a talaj szerkezetére. Könnyű a termesztése, kedvező klímán pedig magas hozamra képes.
Az olajretek, mint például az Anna vagy a Dóra fajta, különleges szerepet tölt be az agroökológiai rendszerekben. Gyors fejlődése révén kiválóan alkalmazható zöldítésre, takarónövényként megakadályozza a gyomok elterjedését, miközben sűrű lombozatával árnyékolja és védi a talajfelszínt.
Az olajretek gyökérzete mélyre hatol, ezáltal még az összetömörödött, kötött talajt is fellazítja. Jelentős mennyiségű nitrogént képes megkötni és visszatartani a kimosódástól. Akár vadkáros termőhelyen is alkalmazható, mert a vadállomány nem kedveli, továbbá a vetésforgóban is stratégiai szerepet tölt be.
A mustár, mint a Marci fajta, a legismertebb zöldtrágyanövények közé tartozik, mivel gyors növekedése és robusztus gyökérrendszere révén rövid idő alatt jelentős zöldtömeget ad. Ezt bedolgozva javítja a humusztartalmat és az általános talajéletet. Erős a gyomelnyomó képessége, ezáltal csökkenti a vegyszerhasználatot.
A mustár hatékonyan köti meg azokat a tápanyagokat, amelyeket más növények nem érnek el. Ezek a feltárt tápanyagok tavasszal az utóvetemény számára elérhetővé válnak. A mustár remek méhlegelő, így szerepet játszik a biodiverzitás növelésében is.
A napraforgó az egyik legfontosabb olajnövény hazánkban. Kiemelkedő az olajtartalma, és a terméstechnológiája is gazdaságosan kivitelezhető. Az Iregi szürke csíkos fajta különösen népszerű a termesztők körében, mivel megbízható termést biztosít és jól alkalmazkodik a változó időjárási körülményekhez.
Az olajlen, az olajretek, a mustár és a napraforgó nemcsak gazdasági előnyt jelent, hanem stratégiai befektetés a talaj egészségébe, a biodiverzitás fenntartásába és az agrárium hosszú távú fenntarthatóságába.
Megosztás