Szükséges-e tisztítani a páramentesítő készülékeket?
A páramentesítő készülékek használatával általában megoldódik az a korábbi probléma, amelyet a lakásban lévő, túlságosan magas páratartalom okozott. Amikor szellőztetéssel vagy a ruhák teregetése helyett szárítógép használatával sem lehet csökkenteni a páratartalmat a normál tartományra, akkor a legtöbb esetben a páramentesítő készülék a megoldás. Már pedig a szabadidőnk nagy részét a lakásunkban töltjük, ezért ennek levegőminősége nagyon fontos.
A készülék beszerzése
Amikor a házi praktikák nem vezetnek eredményre és a magas páratartalom kézzel fogható problémákat okoz, akkor a Trotec-LPV páramentesítő készülékei a legtöbb esetben meg tudják oldani ezt a kérdést. A berendezés folyamatos üzemeltetésével ugyanis a páratartalom a normál tartományba áll be, a felesleges nedvesség pedig a készülék tartályába kerül.
A normál páratartalom következtében a lakás klímája javul, nem lesz nehéz, állott, dohos szag, és a falakra, ablakokra sem fog a hőhidak hatására lecsapódni a pára. Ez egészségesebb mikroklímát biztosít a család számára, ráadásul megelőzhető a penészedés is.
A páramentesítő működése
A páramentesítő készülék úgy működik, mint egy hűtőszekrény. Ventilátor segítségével beszívja a szoba levegőjét, a belsejében lévő hűtőközegen áthaladó levegőben levő pára pedig erre a hideg felületre lecsapódik, ott vízzé alakul és a készülékben lévő víztartályba folyik. A készülék ezután a levegőt visszamelegíti szobahőmérsékletre és így fújja vissza a szobába.
A legtöbb készülék folyamatosan méri a levegő nedvességtartalmát és csak akkor kapcsol be, amikor az a beállított érték fölé megy. Ekkor elkezdi a párátlanítást, amelyet mindaddig folytat, ameddig a páratartalom el nem éri a beállított, kívánt értéket. Így a készülék csak akkor működik, amikor szükség van rá.
A készülék karbantartása
Egyes tisztítási műveleteket otthon is folyamatosan el kell végezni, azonban vannak olyan karbantartási munkák, amihez szakember segítségét kell igénybe venni. A víztartályt folyamatosan ki kell önteni, erről nem szabad elfeledkezni. Ilyenkor a tartályt ki kell tisztítani, el kell mosni mosogatószerrel, és el kell belőle távolítani a lerakódásokat, vízkövet.
A tartályt időnként érdemes kifertőtleníteni, így biztosan nem fognak benne a baktériumok vagy a gombák elszaporodni, ehhez akár ecetet is használhatunk. A tartályt tisztán és szárazon kell visszatenni. A készülék külsejét nedves ronggyal kell áttörölni, a levegőszűrőt pedig a megadott időközönként kicserélni.
Karbantartás szerviz segítségével
A belső lamellákon is lerakódnak szennyeződések, ezekhez azonban felhasználóként nem fogunk tudni hozzáférni. A készüléket klímatechnikai szakszervizben kell kitisztíttatni, így garantálható a szűrő mögötti hűtőbordák maximális tisztasága is. A szakszerviz ezeken a nehezen hozzáférhető helyeken is kitisztítja a berendezést.
A lakás tiszta és optimális páratartalmú levegőjét egy megfelelő páramentesítő készülékkel tökéletesen lehet biztosítani.