Abaligeti cseppkőbarlang
A Mecsek egyik legismertebb és legnépszerűbb természeti látnivalója az Abaligeti-barlang. A barlang kiépített főága gyalogosan, utcai ruhában kényelmesen végigjárható. A mellékágakat a nagyközönség nem, csak kutatók látogathatják. A barlang átlagosan 12 °C fokos hőmérsékletű, klímája a légúti, allergiás és asztmatikus betegségekben szenvedőknek hoz enyhülést. A barlang vezetéssel látogatható, melyek óránként indulnak. Az utolsó vezetés zárás előtt egy órával kezdődik.
A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság 1996. április 1-én vette át a barlang kezelését és a mai kor követelményeinek megfelelő korszerű berendezés kiépítését, melynek köszönhetően a barlangi környezetbe jobban illeszkedő betonjárdák, rozsdamentes acél korlátok és lépcsők, valamint korszerű, szakaszolt világítás került a kiépített járatba és az Abaligeti-barlang 2001 novembere óta megújult formában várja a látogatókat.
A barlang az emberi szem számára láthatatlanul, ma is folyamatosan változik. Erről a járat teljes hosszában folyó patak gondoskodik. A barlang jelentős denevérpihenő, a téli időszakban a kis- és nagy patkósdenevérek százai figyelhetők meg.
A barlang története
Van egy monda, miszerint a török időkben az abaligetiek a falu határában található barlangba menekültek az ellenség elől. Volt azonban egy áruló, aki a törökök tudomására hozta a rejtekhelyet, akik a barlang előtt tüzet gyújtva próbálták meg kifüstölni az ott rejtőzködőket. A magyarok a füst elől a barlang belseje felé húzódva a hegy túloldalán másik kijáratra leltek, azon át kimászva hátba támadták az ellenséget, melynek egy része a barlang előtt lelte halálát, mások a barlangba menekülve a füsttől fulladtak meg.
Hogy a történet igaz, vagy sem, azt ma már senki nem tudja megmondani. Az azonban tény, hogy a falu plébániáján őrzött írásos emlék szerint az Abaligeti-barlang előürege 1758-tól a falu plébánosának Riedl Antalnak, háza felépültéig pincéül szolgált. Innen származik a mai is használatos Paplika elnevezés.
Az előüreg hátsó részében a járatot haránt fekvésű szikla zárta el, mely felett szűk garaton át folyt ki a víz. A barlangból kiömlő, Katya-patak névre keresztelt vízfolyás akkoriban több vízimalmot hajtott. 1768-ban egy helybéli molnár, bizonyos Mattenheim József, a patak vízhozam ingadozásának okát kutatva, vállalkozó kedvű társaival bemászott a fentebb említett szikla mögé és bejárta a barlangot, a történet szerint ott egy deszkát talált. Később fia, ifjabb József nevezett deszkát kihozta a barlangból.
Az Abaligeti-barlang első részletes vizsgálatát Kölesi Vince bicsérdi ispán végezte, aki 1819-ben a helyi ispánnal bejárta a barlangot és elkészítette alaprajzát és hosszmetszetét. A térkép és kézirat jelenleg a Pécsi Káptalan Levéltárában található. Munkája egy évvel később a Tudományos gyűjteményben jelent meg, szemléletesen bemutatva a barlangban látható képződmények helyét, alakját. A páratlan szépségűnek leírt képződmények nagy része a későbbi rongálások eredményeképp mára már teljesen eltűnt, a barlang inkább változatos formakincséről ismert.
A természetes állapotba való első komolyabb beavatkozások 1833-ban történtek, amikor Festetics Lajos saját költségén robbantással tágíttatta a bejárati részt. Ennek ellenére, illetve a későbbi járdaépítések miatt a látogatók az első kb. negyven méteren csak meghajolva közlekedhetnek, helyenként a járat magassága épp, hogy eléri az 1 métert.
A barlangot egyre nagyobb érdeklődés övezte, és az 1800-as évek vége felé már belépőjeggyel, hivatásos vezetővel lehetett megtekinteni. 1884-ben a falu plébánosa, Chalupni János közadakozásból és saját pénzét hozzátéve a bejáratot bányászokkal tovább tágíttatta és a patak fölé 36 tölgyfa hidat készíttetett.
1900-ban egy Párizsban megjelent, a világ 100 csodáját ismertető kiadványban is szerepelt a magyarországi Abaligeti-barlang.
A későbbiekben a barlang hol elhanyagoltan, kihasználatlanul árválkodott, hol a helyi plébánosok által felkarolva, működött, majd az 1950-es évekre teljesen tönkrement. Ekkor a Baranya Megyei Idegenforgalmi Hivatal vette kezelésébe a barlangot és 1957-ben, a közlekedést járdákkal és korlátokkal biztonságossá téve, villanyvilágítást bevezetve nyitották meg újra a nagyközönség számára.
Forrás: a barlang honlapja
2024.01.01 - 2024.12.31 |
2024.01.01. - 2024.12.31. |
Margó Vendégház Abaliget
Margó Vendégház Abaligeten, a Mecsek hegyei között, a híres cseppkőbarlang szomszédságában várja kedves vendégeit. 165 nm-en négy szoba, két fürdőszoba, konyha, étkező, nappali, összesen 8-10 fő elhelyezésére van lehetőség! Kisgyermekes családoknak babafürdető kád, babaetető szék, babaágy igény esetén ...
Virág Apartmanház Abaliget
A házban három önálló apartman lett kialakítva. Mindegyik apartman kompletten be van rendezve. A lakórészek saját konyhával, nappalival, fürdőszobával és a felső szinten kialakított hálórésszel vannak ellátva. A nagy apartman 50 nm nappali, társalgóval rendelkezik, mely amerikai konyhás kialakítású.
Cseppkő Panzió Abaliget
A parkosított kert és közösségi helységek, valamint a két tó és az erdő közelsége biztosítja a nyugodt pihenés lehetőségét. A faluban – a szállástól csupán 200m-re – található az Abaligeti cseppkőbarlang, mely nem csak gyönyörű, de gyógyhatása is egyedülálló. A közelben található a déli régió ...
Nemzetközi Bluegrass és Akusztikus Zenei Fesztivál 2025 Abaliget 2025. augusztus 8. (péntek) - 2025. augusztus 10. (vasárnap)
2025. augusztus 8-10. között kerül megrendezésre a Nemzetközi Bluegrass és Akusztikus Zenei Fesztivál Abaligeten. Az évente megrendezésre kerülő ingyenes fesztivál, mely a hazai és külföldi bluegrass előadókon kívül teret enged az akusztikusan előadott egyéb műfajoknak is. A háromnapos rétegzenei ...
Abaligeti-barlang látogatás 2024.01.01. (hétfő) - 2024.12.31. (kedd)
október 16-március 14.: naponta 10.00-15.00 március 15-október 15.: naponta 9.00-18.00
A cseppkőbarlangban vezetett túrák várják a látogatókat, de a gyermekek bábjátékkal egybekötött játékos bemutatóval is megismerhetik a barlang rejtelmeit.
Denevér-tanösvény Abaliget, geotúra a Duna-Dráva Nemzeti Park területén 2024.01.01. (hétfő) - 2024.12.31. (kedd)
A Denevér-tanösvény a Nyugat-Mecsek Tájvédelmi Körzetben található. A tanösvény bemutatja többek között az Abaligeti-barlang környékének földtani érdekességeit, karsztjelenségeit, élővilágát, a különböző gazdálkodási módok természetre gyakorolt hatását, az erdő természetes megújulását, a talajerózió ...
Abaligeti Denevérmúzeum
Magyarország egyetlen, a denevérek világát bemutató tematikus kiállítása a Denevérmúzeum. A látogatók megismerhetik a denevérkutatás történetét és eszközeit, a Magyarországon élő denevérfajokat, élőhelyeiket, táplálkozási és szaporodási szokásaikat.
Abaligeti cseppkőbarlang
A Mecsek egyik legismertebb és legnépszerűbb természeti látnivalója az Abaligeti-barlang. A barlang kiépített főága gyalogosan, utcai ruhában kényelmesen végigjárható. A mellékágakat a nagyközönség nem, csak kutatók látogathatják. A barlang átlagosan 12 °C fokos hőmérsékletű, klímája a légúti, ...
Denevér-tanösvény
A tanösvény bemutatja többek között az Abaligeti-barlang környékének földtani érdekességeit, karsztjelenségeit, élővilágát, a különböző gazdálkodási módok természetre gyakorolt hatását, az erdő természetes megújulását, a talajerózió folyamatát. A tanösvény állomásokat fákra, vagy kövekre festett ...
Csónakázó-tó Abaliget
Abaliget a Dél-dunántúl egyik csodás természeti egysége. Pécstől 15, Orfűtől 3 km-re fekszik, természetvédelmi terület. A településen áthalad az Országos KÉK Túra útvonala, egyik szakaszán kb. 1,5 órás kellemes sétát lehet tenni, erdőt-mezőt érintve. A csónakázó tavon új csónakokkal és vízibiciklikkel ...