Turai Tájház (Falumúzeum)
Tura település Bag-Galgahévízhez közel eső végében, a főút mentén található a Turai Tájház (Falumúzeum), mely 1989. október 15-én nyitotta meg kapuit. A több mint 25 éves tájház néprajzi anyagának gazdagságát a Múzeumok Majálisa rendezvényein túl, a Néprajzi Múzeum Faluforduló c. sorozatának 2008. nyári évadjában rendezett nagyszabású kiállításon (Turai utazás múlt és jelen között címmel) is megcsodálhatták. A helyszínen helytörténeti kiadványok (képeslapok, brosúrák, Tura monográfiája, stb.) vásárolhatók. Működését és fenntartását tekintve a helyi Bartók Béla Művelődési Ház és Könyvtárhoz tartozik, mely alkalmanként néprajzi programokkal tölti meg a portát (lakodalmas, szüreti mulatság, hagyományőrző találkozó, kézműves tábor, stb.). Igény esetén csoportoknak trukkolás-hímzés mesterségismertető, népviseleti bemutató, valamint eszközös népi játékok kipróbálási lehetősége kérhető.
1985 tavaszán került egy megfelelőnek ígérkező, századelőn épült, örökös nélkül maradt porta állami tulajdonba, s így a turai Nagyközségi Tanács gondozásába. Sára Ferenc tanácselnök vezette a művelődési házban működö Kék Szivárvány Népdalkört, mely az épület felújítását végző társadalmi munkacsoport legfőbb bázisa volt. A jelenlegi kiállítási és leltári anyag túlnyomó részét az első gondnok, Szilágyi Gáborné gyűjtötte össze. A vagyoni helyzete szerint középparaszti lakóház hagyományosan háromosztatú: utcára néző tisztaszoba, konyha, hátsóház. A főépület mögött külön bejáratú gazdasági helyiségek vannak. Az épületegyüttes nádfedeles, sárfalas, deszkaoromzatú, deszkakerítéses, udvarán gémeskúttal és itatóvályúval. A tisztaszoba jelentős darabjai a búboskemence, a vetett ágy, a tulipánosláda, a népviseletekkel gazdagon megrakott sublót, a szent sarok berendezési tárgyai, a lócák, az öreg székek és a bölcső. A falakat tükör, üvegre festett szentképek, katonaemlékek, családi fotók, festett portrék, tányérok és bögrék díszítik. A konyhában van az indófli (szabadkémény), a rakott falimasina az edényekkel, a tányéros falipolc, a vízlóca és a konyhakasznyi. A hátsóházban jelenleg a szövőszék, a ropka és a guzsaly került felállításra, s emellett egy állandó kiállítás látható népviseletes bábukból, ill. eszközös népi gyermekjátékokból. Az udvari bejáratú kamrában láthatók a boroshordók, vájlingok, tárolóedények, mérőeszközök, a kenyérsütés, disznóvágás kellékei. Ezt követően helyezkedik el az istálló a jászollal, szénaráccsal, fejőszékkel, egyéb tehén- és lótartó szerszámokkal. A hátulsó fészerben a szántás-vetés, a kendertermesztés eszközei vannak egyéb kerti szerszámokkal együtt.
2024.01.01 - 2024.12.31 |
Botaniq Turai Kastély
Magas színvonalú rendezvényhelyszín és elegáns szálloda kapott helyet a Loire-völgyi kastélyokat idéző felújított és restaurált épületben. Magyarországon egyedülálló stílusának köszönhetően, a kastély mesebeli környezetet biztosít esküvők és más rendezvények számára.
Clarisse Étterem Tura
Vegyen részt Ön is egy páratlan élményben, és tartson velünk a színházi esték hangulatát idéző gasztronómiai utazáson. A minden érzékszervet megmozgató felejthetetlen élményt és pillanatokat az ételek illata, a vendégtér egyedülálló szépsége, a zene, az ízek és az energiák egyedülállóan megkomponált ...
Botaniq Turai Kastély
Magas színvonalú rendezvényhelyszín és elegáns szálloda kapott helyet a Loire-völgyi kastélyokat idéző felújított és restaurált épületben. Magyarországon egyedülálló stílusának köszönhetően, a kastély mesebeli környezetet biztosít esküvők és más rendezvények számára.
Turai Tájház (Falumúzeum)
Tura település Bag-Galgahévízhez közel eső végében, a főút mentén található a Turai Tájház (Falumúzeum), mely 1989. október 15-én nyitotta meg kapuit. A több mint 25 éves tájház néprajzi anyagának gazdagságát a Múzeumok Majálisa rendezvényein túl, a Néprajzi Múzeum Faluforduló c. sorozatának 2008. nyári ...