Turizmus Program

Városligeti majális Budapesten

Retro Majális a Siófoki Nagystrandon

Jacuzzis szállás

TOP 100 úticél

Vajay Szabolcs Könyvtár Fehérvárcsurgó

Kiemelt partner

Az 1944 után Argentínában, Franciaországban és Svájcban élő történész, genealógus és heraldikus, Vajay Szabolcs (1921-2010) szakmai hagyatéka a Károlyi József Alapítványhoz került megőrzésre. A fehérvárcsurgói Károlyi-kastélyban elhelyezésre került hagyaték két részből áll: a mintegy 6000 kötetes könyvgyűjteményből, melynek a díszkönyvtár-terem ad otthont, valamint Vajay Szabolcs teljes személyes hagyatékából (levelezés, anyaggyűjtés, fogalmazványok).
Vajay Szabolcs Könyvtár Fehérvárcsurgó

Kapcsolat, elérhetőség

Vajay Szabolcs Könyvtár

A könyvtár történelmi, genealógiai és heraldikai tárgyú műveket tartalmaz, főként magyar, angol, német és francia, kisebb számban olasz, spanyol és más nyelveken.

A történelmi anyag hangsúlyos részterületei:

  • Magyar történelem (különösen a kezdetektől 1686-ig; valamint 1848/49)
  • Magyar helytörténet
  • Erdély története
  • Magyar történelmi személyek életrajzai, emlékiratai, naplói
  • A korona és koronázás kérdése (magyar és európai)

A magyar viszonylatban egyedülálló genealógiai és heraldikai gyűjtemény legjelentősebb területei:

  • Magyar genealógia (családok és vármegyék szerint)
  • Az európai országok genealógiája, különös tekintettel a francia nemességre
  • Európai heraldika
  • Magyar és európai periodikák és konferencia-kiadványok

Könyvtár a mai korban

A könyvek többségét még Vajay Szabolcs életében elegáns kötéssel és ex libris-szel látták el. A könyvtárban internet-használatra és fénymásolásra nyílik lehetőség. A könyvtárat Vajay Szabolcs 40 fiókot kitevő cédulakatalógusai egészítik ki, melyekben magyar családokra, illetve nemesítésekre és címeradományozásokra vonatkozó információkat kereshet az olvasó. A hagyaték személyes része Vajay Szabolcs (többségében genealógiai tárgyú) levelezését, intézményekkel (pl. UNESCO, Máltai Lovagrend, Johannita Lovagrend, egyesületek és társaságok) kapcsolatos dokumentációit és iratait, valamint műveinek vázlatait és a hozzájuk kapcsolódó anyaggyűjtést tartalmazza.

A hagyaték rendszerezése és feltárása jelenleg is zajlik. Kutatók engedéllyel látogathatják a gyűjteményt, melyet a kutatók életrajzának, valamint a kutatás területének és céljának ismeretében személyes egyeztetés után a Károlyi József Alapítvány állít ki. Az érdeklődők a kutatás ideje alatt a kastélyszállóban nyerhetnek elhelyezést.

A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!

Megosztás

Kapcsolódó témák:

Kapcsolat, elérhetőség