Nagyharsányi Szoborpark
A környékből származó kőből, a lehető legtágabb műteremben, a szabad ég alatt készült művek szinte életre kelnek a szoborparkban, a felhagyott kőbánya igazi otthonává vált a műalkotásoknak. A szobrok többsége nonfiguratív: magányos tömbök, csavart oszlopok, furcsa bálványok, óriások játékszereire emlékeztető kövek. Némelyik a látogatóktól kapott nevet, ilyen például a Villányi Vénusz, a Kolumbusz tojása, vagy az Emlék.
A Nagyharsányi Szoborpark története 1967-ig nyúlik vissza. Ekkor tartották fiatal pécsi művészek kezdeményezésére a Szársomlyó egykori kőfejtőjében az első kőszobrász szimpoziont. A következő évben a művészek a közeli Gyimóthy-villában állandó jellegű, nyári alkotótelepet létesítettek.
Az alapítólevélben foglaltak értelmében az alkotótelepen készült művekből minden művésznek egy-egy alkotást a szimpozion közgyűjteményének kell átadni. Ez jelentette a mai szabadtéri szoborpark alapját. A kezdeti években hazai pályakezdő művészeket hívtak meg, majd később külföldi szobrászok is bekapcsolódtak az alkotó munkába.
Az alkotói műhely kitűnő helyszínévé vált a kortárs képzőművészek számára a kapcsolatépítésre, tudásuk fejlesztésére. A műtárgyegyüttes 2009-ben műemléki védettséget kapott. Az alkotó művészek között olyan neves mestereket találunk, mint Bocz Gyula, Bencsik István, Kígyós Sándor, illetve Wladislaw Tumkiewicz (Lengyelország), Vittorio di Muzo (Olaszország), Pierre Székely (Franciaország/Magyarország).
A szobrok hátterét észak és nyugat felől a felhagyott kőbánya felső jura kori mészkőrétegekből álló meredek fala adja, dél felől a végtelenbe nyúló Dráva-menti táj terül el.
Új, impozáns fogadóépületet kapott a szoborpark. A szoborparkot övező sziklafal peremén panoráma sétány létesült, mely lehetővé teszi a látogatók biztonságos és természetkímélő mozgását a bemutatóhelyen. A sétány elején, valamint a szoborpark fölé merészen kinyúló felső kilátópontnál információs tablók nyújtanak lényegre törő ismeretanyagot a látogatóknak magáról az építményről, valamint az itt élő magyar kikericsről.
Nyitvatartás
április 1 - szeptember 30.: naponta 9.00-19.00
október 1 - március 31.: naponta 10.00-16.00
Szakvezetéses túra a Szársomlyóra
A Szársomlyóra induló szakvezetéses túrák a korábbi években már megszokott rendben, szerdától vasárnapig, 10.00 órakor indulnak a fogadóépület mellől. A túrák résztvevői ingyenesen tekinthetik meg a Szoborparkot.
Magyarország legdélibb hegyvidékének – a Villányi-hegységnek – legmagasabb tömbje a Szársomlyó. Erőteljes kiemelkedése sajátos és igen eltérő mikroklimatikus viszonyokat hoz létre a déli és északi oldalon, szubmediterrán klímaterületein botanikai ritkaságok élnek. A hegyen 75 védett növényfajt találtak, közülük 4 faj kizárólag itt fordul elő hazánkban.
A fokozottan védett terület kizárólag szakvezetővel látogatható! A Szársomlyó csúcsára a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság heti öt alkalommal indít garantált szakvezetéses túrát a Nagyharsányi Szoborparktól egyéni turistáknak és csoportoknak, egész évben folyamatosan.
- Indulás helye: Nagyharsányi Szoborpark
- Időpont: szerda, csütörtök, péntek, szombat, vasárnap 10:00 óra
- A túra hossza kb. 5 km, időtartama: 3 óra
- A túrán mindenki saját felelősségére vesz részt.
Javasoljuk strapabíró, nem csúszós talpú lábbeli viselését (erős túracipő, vagy túrabakancs). A mészkő felszín nedves időben csúszóssá válhat. Ajánlott a réteges, időjárásnak megfelelő öltözék; nyári időszakban sapka/kalap, naptej, szúnyogriasztó, kullancs elleni védelem.
Forrás: a szoborpark honlapja közösségi oldala
2021.01.01 - 2021.12.31 |
2021.01.01. - 2021.12.31. | Nagyharsányi Szoborpark látogatás |

Nagyharsányi Szoborpark látogatás 2021.01.01. - 12.31.
Szársomlyó egykori kőfejtőjében, a Szársomlyó-hegyen található a Szoborpark. 1967-ben itt tartották az első kőszobrász szimpoziont. A következő évben a művészek a közeli Gyimóthy-villában állandó jellegű, nyári alkotótelepet létesítettek. A szoborparkban az előző években meghívott magyar és külföldi ... Bővebben

Nagyharsányi Szoborpark
A környékből származó kőből, a lehető legtágabb műteremben, a szabad ég alatt készült művek szinte életre kelnek a szoborparkban, a felhagyott kőbánya igazi otthonává vált a műalkotásoknak. A szobrok többsége nonfiguratív: magányos tömbök, csavart oszlopok, furcsa bálványok, óriások játékszereire ... Bővebben

Kikerics panoráma sétány Nagyharsány
A Szársomlyó hegy keleti végén, 180 méter magasságban fekvő Szoborpark mellé, a szikla peremére épült a Kikerics panoráma sétány. A sétány célja a Szoborpark és a fokozottan védett Szársomlyó hegy értékeinek bemutatása. 50 védett növényfajból 7 faj kizárólag itt fordul elő hazánkban. Bővebben