Turizmus Program

Zsolnay Fényfesztivál

Strandok éjszakája

Mézesvölgyi nyár

Hajókirándulások

Balatoni borkoncertek

Irány Siófok!

TOP 100 úticél

Hager Ritta kiállítás 2025 Székesfehérvár. A fény útja retrospektív tárlat a Koronázó Bazilika kövei között

Kiemelt ajánlat

2025.07.01. (kedd) - 2025.07.06. (vasárnap)

Az egykori koronázó bazilika kövei között Hager Ritta, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett Kossuth-díjas iparművész, textiltervező, gobelinművész 33 textilmunkáját csodálhatjuk meg. A Fény és Öröm útja megemlékezik Krisztus feltámadásáról, a tanítványságról, amint a kereszténység húsvéti szentségéből a bűn sötétségéből a kegyelem fényébe jut.
Hager Ritta kiállítás 2025 Székesfehérvár. A fény útja retrospektív tárlat a Koronázó Bazilika kövei között

Kapcsolat, elérhetőség

Hager Ritta: Via Lucis - Belső Fény Kiállítás

Hager Ritta művészi világa spirituális és szakrális témákat dolgoz fel. Nyugalmat és erőt sugárzó alkotásain központi szerepet tölt be a fény. Egy művön belül alkalmazza a gobelint, ógobelint, fonást, kötözést. Alkotásai kilépnek a sík két dimenziójából, plasztikus, a tér három dimenziójában megjelenő műveket komponál. Mini textil szobrai derűt, humort, iróniát sugároznak. A kísérletezés és a tradíciók tisztelete éppúgy jellemzi, mint az anyag tulajdonságainak hangsúlyozása és az anyagon túli világ, értékek megjelenítése. Művei pozitív üzenetet sugallanak, a mindig jelenlévő Gondviselés óvó, segítő erejét. 

A kiállítás, a VIA LUCIS, a húsvét misztériumát követő pünkösdig tartó időszakhoz kapcsolódik, mely a Szenvedéstörténet utáni eseményeket követi a Szentlélek kiáradásáig. A Fény és Öröm útja megemlékezik Krisztus feltámadásáról, a tanítványságról, amint a kereszténység húsvéti szentségéből a bűn sötétségéből a kegyelem fényébe jut. A retrospektív tárlat a Koronázó Bazilika kövei között idézi meg azt a BELSŐ FÉNYT, amely Istenhez vezet. A Fény útja a fájdalom valóságából elvezet az ember igaz célja elérésének reményéhez, a megszabaduláshoz, az örömhöz, a belső békéhez, amely húsvéti feltámadáson át a pünkösdben teljesedik ki.

Kiállítás helyszíne: Koronázó Bazilika Nemzeti Emlékhely Látogatóközpont (Várkörút 32.)

Látogatható: 2025. május 31. – 2025. szeptember 7.

Nyitvatartás: Kedd - Vasárnap 10:00 - 18:00

Pénztárzárás: 17:30


HAGER RITTA

Kossuth-díjas, Prima Primissima Díjas, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett iparművész, textiltervező, gobelinművész, a SZIKM és a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja

A Via Lucis – Belső fény című kiállításon 33 alkotás látható, a legkorábbi években készült munkáktól egészen a közelmúltban elkészült, elsőként Székesfehérváron kiállított Áldás című munkáig öleli át Hager Ritta kivételesen gazdag művészetét.

A május végén Székesfehérváron nyíló kiállításra a Magyar Nemzeti Múzeum, a Magyar Tudományos Akadémia, a Savaria Múzeum – Szombathelyi Képtár, valamint a Göcseji Múzeum (Zalaegerszegi Múzeumok Igazgatósága) kölcsönözte a gyűjteményében levő alkotásokat.

Hager Ritta művészi világa spirituális és szakrális témákat dolgoz fel. Nyugalmat és erőt sugárzó alkotásain központi szerepet tölt be a fény. Egy művön belül alkalmazza a gobelint, ógobelint, fonást, kötözést. Alkotásai kilépnek a sík két dimenziójából, plasztikus, a tér három dimenziójában megjelenő műveket komponál. Mini textil szobrai derűt, humort, iróniát sugároznak. A kísérletezés és a tradíciók tisztelete éppúgy jellemzi, mint az anyag tulajdonságainak hangsúlyozása és az anyagon túli világ, értékek megjelenítése. Művei pozitív üzenetet sugallanak, a mindig jelenlévő Gondviselés óvó, segítő erejét. 

A kiállítás, a VIA LUCIS, a húsvét misztériumát követő pünkösdig tartó időszakhoz kapcsolódik, mely a Szenvedéstörténet utáni eseményeket követi a Szentlélek kiáradásáig. A Fény és Öröm útja megemlékezik Krisztus feltámadásáról, a tanítványságról, amint a kereszténység húsvéti szentségéből a bűn sötétségéből a kegyelem fényébe jut. A retrospektív tárlat a Koronázó Bazilika kövei között idézi meg azt a BELSŐ FÉNYT, amely Istenhez vezet. A Fény útja a fájdalom valóságából elvezet az ember igaz célja elérésének reményéhez, a megszabaduláshoz, az örömhöz, a belső békéhez, amely húsvéti feltámadáson át a pünkösdben teljesedik ki. A kiállítás „A remény zarándokai” mottóval meghirdetett 2025 Szentév üzenetét hordozza és ösztönzést ad, hogy kiteljesedjen az „élet kultúrája”.

Életrajz 

Hager Ritta 1931-ben született Budapesten. 1949-ben textilnyomó szakon végzett az Országos Magyar Iparművészeti Iskolában, ahol Molnár Béla volt a szaktanára és mestere. Tanulmányait követően a budapesti Operaház kosztümfestőjeként helyezkedett el. 1951-ben a kommunista diktatúra kitelepítette a családot Csorvásra. A megpróbáltatásokkal teli éveket követően 1954-től a Textilfestő Iparművészek Alkotóközösségében, majd 1958-tól kezdődően tíz éven át az Iparművészeti Vállalat tervezőjeként és kivitelezőjeként tevékenykedett. 1968-tól szabadfoglalkozású textilművészként alkot. Hetven évig élt boldogságban szeretett férjével, Gelley Andrással, akit 2022-ben szólított magához az Úr. Két gyermekük, András és Dávid, kilenc unokájuk és eddig tizennégy dédunokájuk született.

Tóth Norbert

a kiállítás kurátora

A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!

Megosztás

Kapcsolódó témák:

Kapcsolat, elérhetőség