Turizmus Program

Halünnep

Pünkösd

A titkok hercege

Gyereknap

Irány Siófok!

Sportágválasztó

Mézesvölgyi nyár

DumaFüred

TOP 100 úticél

Jegyvásárlás

A titkok hercege – Gesualdo rejtélyes élete
Mézesvölgyi Nyár - Szabadtéri színházi fesztivál 2025 Veresegyház
Aktív wellness pihenés a Tisza-tónál - Fedezze fel velünk a Tisza-tó élővilágát és pihenjen nálunk!
A titkok hercege – Gesualdo rejtélyes élete
Mézesvölgyi Nyár - Szabadtéri színházi fesztivál 2025 Veresegyház
Aktív wellness pihenés a Tisza-tónál - Fedezze fel velünk a Tisza-tó élővilágát és pihenjen nálunk!
Tavaszi programajánló online jegyvásárlási lehetőséggel
Tavaszi programajánló online jegyvásárlási lehetőséggel

Koncert programok a Néprajzi Múzeumban 2025. Zenélő szombatok a Néprajzi Múzeum citerakiállításában

1146 Budapest - 14. kerület - Zugló, Dózsa György út - Ötvenhatosok tere (47.512115 x 19.080698)

Megnézem a térképen

Idén ősszel unikális, zenés-irodalmi programsorozatot kínál a közönségnek a Néprajzi Múzeum azAnima Sound Systemmel együttműködésben. A Prieger Zsolt, az Anima Sound System zenekar alapítója, irodalmár, tanár és író, valamint Magyar Bori, neves népdalénekes által előadott - zenés-irodalmi tárlatvezetés egyedi élményt nyújt minden résztvevőnek.
Koncert programok a Néprajzi Múzeumban 2025. Zenélő szombatok a Néprajzi Múzeum citerakiállításában

Kedves Látogató!

Felhívjuk figyelmét, hogy ennek a megjelenésnek jelenleg NINCS ÉRVÉNYES IDŐPONTJA portálunkon, ezért az itt közölt tartalom már lehet, hogy NEM AKTUÁLIS! Friss információkat az info@programturizmus.hu e-mail címen kérhet vagy küldhet.

Kapcsolat, elérhetőség

Szeretné aktiválni elérhetőségeit az oldalon?

Partner információ

Koncert programok a Néprajzi Múzeumban 2025

Zenélő szombatok a Néprajzi Múzeum citerakiállításában
Ha szombat, akkor citerazene!

A Néprajzi Múzeum 2025 januárjában a legkedveltebb népi hangszerről, a citeráról nyitott kiállítást. Mivel olyan hangszerről van szó, amelyet viszonylag könnyen el lehet készíteni és megszólaltatni, a kiállítás kurátorai arra törekedtek, hogy ezt az élményt is átadják a tárlaton az ott látható közel 90 hangszer, 20 hangfelvétel és 3 film mellett. Nemcsak interaktív alkalmazások, kipróbálható hangszerek kerültek a kiállításba, hanem a jelenkor citerásai adnak bizonyságot arról, hogy a citerazene hagyománya ma is él.

A Vígan zengjetek, citerák! című hangszerkiállításhoz kapcsolódóan a Néprajzi Múzeum felhívást tett közzé a citerát kedvelő amatőr és professzionális zenészek, együttesek, diákok és tanárok számára, hogy a magyar nyelvterületen ma működő citerajátékosok és -zenekarok is láthatóvá, meghallgathatóvá váljanak a tárlaton egy digitális térképen, valamint élő citeramuzsikán keresztül. 2025. február 15-től június 28-ig szombatonként 15 órától a kiállítás saját színpada ad koncerteknek helyet, a gyűjtőkampányban részt vevő zenekarok fellépésével. Az alábbiakban az ő bemutatkozásukat olvashatjuk!

2025. márc. 8. 15:00 - 16:00
Pásztor Barnabás

1979-ben születtem, 6 évesen kezdtem citerázni szülőfalumban, Mogyoródon. Első tanárom Jakab Mihály volt. Később tanulmányaimat az Óbudai Népzenei Iskolában folytattam citera és tambura hangszereken Jakab Csongor irányításával. 1997-ben a Népművészet Ifjú Mestere lettem. 2000-ben Mogyoródtól - Mogyoródig címmel saját készítésű CD-t jelentettünk meg a Mogyoródi Önkormányzat segítségével. Számos fesztiválon, illetve népzenei versenyen szerepeltem jó eredménnyel. Jelenleg a Mogyoródi Jakab Mihály népdalkör és a Rákospalotai Örökségünk Egyesület Férfikarának művészeti vezetője vagyok. Citerajátékommal próbálom az általam vezetett kórusok énekét vezetni. A "hagyományos" citerajátékot próbálom tökéletesíteni, továbbadni. Az együttesekkel elsősorban szűkebb hazánk, a Palócföld népdalkincsét próbáljuk továbbadni a következő generációknak.
Természetesen a gyerekkoromban elérhető "szegedi" citerákon kezdtem a hangszeres játékot. Jelenleg Gáts Tibor és Kovács László által készített citerákon játszom.

A programon való részvételhez kizárólag kiállítási belépőjegy váltása szükséges.

2025.03.15. 15:00
Esztam Citeraegyüttes és Ramazuri Citerazenekar

Az Esztam Citeraegyüttes 2024-ben alakult Százhalombattán. Tagjai lelkes, a népi kultúra iránt elkötelezett nyugdíjasok, akik énekszóval és citerajátékkal igyekeznek még szélesebb körben megismertetni ezt a hangszert. Nagy Vivien népzenész vezetésével, 14 fővel működik ez a remek közösség. Céljuk, hogy minél több rendezvényre eljuthassanak és muzsikálhassanak.

A Ramazuri együttes tagjai a Tisza'83 táborban ismerkedtek meg és kötöttek barátságot. 2010 óta rendszeresen tartanak Nagy Vivien vezetésével minitáborokat, ahol összejönnek és új csokrokat állítanak össze. A nagy távolságok ellenére az egymás és a zene iránti szeretet tartja egyben a csoportot. Szívesen zenélnek autentikus citeramuzsikát és bőgővel, harmonikával, tamburabráccsal kiegészülve átdolgozásokat is játszanak. Az együttes az ország különböző pontjairól - Budapest, Csévharaszt, Kunszentmiklós, Besnyő, Mezőtúr, Miskolc, Ráckeve - származó tagokat fog össze.

A programon való részvételhez kizárólag kiállítási belépőjegy váltása szükséges.

2025.03.22. 10:15
Kikelet citerazenekar

A Kikelet citerazenekar Felsőszeliben működik a Csemadok helyi szervezetének égisze alatt. 2014-ben alakult, azonban már 2012 őszén megfogalmazódott bennem, hogy kellene a faluba egy citerazenekar. Akkor voltunk ugyanis a férfikarral Csepelen a Vass Lajos népzenei versenyen, s a szünetben az előcsarnokban ki voltak állítva Gáts és Téglási citerák. A sok versenyző énekelgetett, s közben valaki a kiállított citerák egyikén elkezdett muzsikálni. A kellemes hangra egyre többen odasereglettek, s egyik dal után jött a másik. Nagyszerű hangulat kerekedett. A mienk pedig megsokszorozódott, mert most voltunk először részesei ilyen nagyszabású megmérettetésnek. Ekkor gondoltam, hogy jó lenne nekünk is citerázni.

Otthon a javaslatom tetszett, de nem volt oktató. Két évet kellett várnunk, míg találtunk egyet. Azóta eltelt tíz, eseményekben gazdag év, s nagyon örülünk, ha együtt zenélhetünk. 

Célunk a népi hangszer megismertetése és a zenei anyanyelv gazdagítása citerakísérettel. Természetesen a fiatal generációnak szeretnénk átadni a hangszer és az együtténeklés szeretetét. Ezért már két éve az alapiskolában is működik egy iskolai csoport Jakubec Orsolya irányításával. 

Szívesen játszunk a környék népdalkincséből, de szeretjük a galgamenti, zalai, Eger környéki csokrokat is. Népzenei táborokba járunk, hogy a repertoárunkat bővíthessük. Megmérettetésen a Bíborpiros Szép Rózsa népdalversenyen voltunk kétszer, ahol ezüst koszorút kaptunk.

A zenélés és az éneklés azért jelent örömet, mert ez is egyfajta alkotói tevékenység, addig próbálgatjuk, míg nem szól együtt, a közös éneklésben szinte eggyé válunk. Az ember lelke felszabadul, elfelejtjük a napi gondokat.

Zenekarunk tíz tagú. Alapítója Mészáros Magdolna, vezetője Erdélyi Csaba.

A programon való részvételhez kizárólag kiállítási belépőjegy váltása szükséges.

2025.03.22. 13:30
Takácsi Kenderkóc Citeraegyüttes

Takácsiban hosszú évtizedeken keresztül zengett citerajáték. Ezt igazolja az a sok ősi hangszer, ami ma a falu múzeumában látható. Az 1980-as évektől azonban elnémult ez a kedves zeneszerszám, kiöregedtek a pengető kezek.

2015 májusában a falu asszonyai közül néhányan gondoltak egy nagyot, elhatározták, hogy újra zengeni fog a citerahúr Takácsiban. Nagy boldogság volt mindenki számára, amikor már egyszerre szólalt meg 7 hangszeren ugyanaz a dallam. Azóta egyre több tájegység dalait tudja megszólaltatni az együttest képviselő három asszony. Ma már változatos műsorukkal szórakoztatják a közönséget a környék sok-sok településén. 

Jelenleg hárman játszanak az együttesben. Céluk további népdalokkal bővíteni ismereteiket és minél több fiatalt megtanítani ezen a hangszeren játszani. Két tenor és egy prím-tenor ikerciterán játszanakk, amiket Szilágyi Endre (Dévaványa) készített és zsűriztetett. Az együttes vezetője Gerstmayer Teréz.

A programon való részvételhez kizárólag kiállítási belépőjegy váltása szükséges.

2025.03.29. 15:00
Németh Veronika és Biczó Gábor

Német Veronika és Biczó Gábor kisgyermek kora óta játszik citerán. Mindketten Répcelakon, Horváth Endre bácsitól tanulták a ’mesterséget’, aki hagyományos úton (nem zeneiskolai keretek között) adta át tudását, ahogyan ő is tanulta gyermekkorában. Az évek során barátság alakult a gyerekkori citeratársak között, folyamatosan erősítik egymást a mai napig. Sokszor citeráznak baráti összejöveteleken, kisebb rendezvényeken, ahol bizonyítják, hogy a citera nem unalmas hangszer. 

„Célom a citeramuzsika (és ezáltal a magyar népzene, népi kultúra) átélése és megismertetése a környezetemben élőkkel, továbbá megmutatni, hogy citerára igenis lehet mulatni. A citerázás feltölt, kimozdít a hétköznapokból, élményeket, barátokat, kapcsolatokat és vidámságot ad. A rengeteg pozitív visszajelzés számomra azt mutatja, hogy igenis érdemes, „kell”, és fontos követni őseink hagyományait.” Németh Veronika

„Általában egy Gulyás Ferenc által készített prím citerán szoktam játszani, azonban van egy Gást Tibor keze munkáját dicsérő galambdúcos prím citerám is, amin ugyanolyan szívesen játszok. Ez a citera azért is fontos számomra, mert egy nagyon kedves ismerősömtől örököltem, aki sajnos már az égi mezőkön zenél tovább. Amikor ezen a citerámon játszok, mindig eszembe jut Bandi bácsi. Remélem a későbbiekben tovább tudom majd adni azt a tudást, amit megszereztem ezzel a kedves hangszerrel kapcsolatban és elültethetem a szeretetét másokban, úgy, ahogyan velem is tették annakidején.” Biczó Gábor

A programon való részvételhez kizárólag kiállítási belépőjegy váltása szükséges.

A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!

Megosztás

Kapcsolódó témák:

A titkok hercege – Gesualdo rejtélyes élete
A titkok hercege – Gesualdo rejtélyes élete

érdekelnek a hirdetési lehetőségeink?

Kérlek, küldj e-mailt az info@programturizmus.hu címre!

Kapcsolat, elérhetőség

Szeretné aktiválni elérhetőségeit az oldalon?

Partner információ

érdekelnek a hirdetési lehetőségeink?

Kérlek, küldj e-mailt az info@programturizmus.hu címre!

Legjobb élmények

A titkok hercege – Gesualdo rejtélyes élete