A cégeljárás nem bonyolult folyamat
Elsőre bonyolult folyamatnak tűnik a cégalapítás és a változásbejegyzés, azonban gyorsan és egyszerűen elvégezhetőek. Milyen lépésekből állnak az említett folyamatok? Mikor van szükség elektronikus aláírásra vagy időbélyegző használatára? Hogyan zajlik a cégbírósági eljárás? Mikor kötelező a jogi képviselet? Mutatjuk a válaszokat!
A cégeljárás fogalmába tartozik a cégek bejegyzése és nyilvántartása, illetve a változásbejegyzés. A cégeljárási kérelem minden esetben elektronikusan nyújtható be jogi képviselő által. A tanúsítványok, az igazolások és a végzések is elektronikus úton érkeznek. A TESZOR jelentésének és a besorolásoknak is így lehet utánanézni.
Mikor van szükség elektronikus aláírásra vagy időbélyegző használatára?
Fontos, hogy a cégeljárás során minden elektronikusan küldött okiratot időbélyeggel és elektronikus aláírással kell ellátni. A jogi képviselőnek nem kell minden okirat esetében ezt alkalmaznia, csupán a bejegyzési kérelemnél fontos az elektronikus aláírás és az időbélyegzés. Ehhez feltétlenül olyan programot kell használni, mely teljes mértékben megfelel az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium műszaki elvárásainak.
A cégbírósági eljárás első lépéseként a cégbejegyzési kérelem benyújtása történik jogi képviselő által. Fontos, hogy elektronikus nyomtatványon történjen a cég székhelye szerint illetékes cégbírósághoz. Ezt követően a cégszolgálat ellenőrzi a benyújtott kérelmet informatikai szempontok alapján. Ha hibát vagy hiányosságot észlel, akkor visszaküldi a jogi képviselő számára. Ha nem talál hibát, akkor a cégbíróság számára továbbítja azt.
Az illeték és a közzétételi díj megfizetéséről sem szabad megfeledkezni
Ha beérkezett a cégbírósághoz a hibátlan kérelem, sor kerül a formai szempontból történő ellenőrzésre. Az illeték és a közzétételi díj megfizetéséről sem szabad megfeledkezni. Ha a cégbíróság hibát talál, akkor elutasító határozatot küld. Ezután 8 napon belül kell újra benyújtani a javított kérelmet. Ha nem talál hibát, akkor 15 napon belül dönt a bejegyzésről.
Egyszerűsített cégeljárásra is sor kerülhet kft., kkt., zrt. és bt. esetében. Ebben az esetben fontos, hogy szerződésminta alapján készüljön a létesítő okirat. Egyszerűsített cégeljárás esetén a cégbíróság egy munkanapon belül hozza meg a megfelelő döntést. Elutasítás esetén 8 napon belül újra be kell adni a kérelmet.
Mindenképpen szükség van jogi képviseletre a cégeljáráshoz
Cégeljárás során mindenképpen szükség van jogi képviseletre, vagyis közjegyző vagy ügyvéd segítségére. Ez azért fontos, mert a cégiratokat ellenjegyzett magánokiratként vagy pedig közokiratba foglalva kell benyújtani.
Továbbá a jogi szakember a megfelelő cégnév megtalálásához és ellenőrzéséhez is segítséget nyújt, elkészíti a cégiratokat, és benyújtja azokat a cégbírósághoz. A bejegyzési végzés megérkezéséig ellát minden teendőt.