Az a gyötrő fülfájás… Hogyan szabadulhatunk meg tőle?
Bizonyára mindenki emlékszik olyan alkalomra, amikor fülfájás nehezítette meg a mindennapjait. Mit kell tudni erről az állapotról? Mi okozza, mik a gyógyítási lehetőségek, amelyekben szakorvos tud a segítségünkre lenni? Ezekre a kérdésekre keressük most a választ.
A leggyakoribb kiváltó okok
Fontos, hogy minden esetben szakorvosnak kell felállítania a diagnózist. A Halom Medical Egészségközpont fül-orr-gégészeti szakrendelésén kiemelt figyelemmel tudnak segíteni a pácienseknek a fülfájdalmat okozó problémák esetén is.
A fülfájás kísérő tünete lehet az influenzának és a hozzá hasonló felső légúti megbetegedéseknek. Ugyanígy megjelenhet akkor is, ha allergiásak vagyunk. De okozhatja a fülzsír túlzott mértékű termelődése és lerakódása is. Jól tudjuk, hogy repülőutak vagy merülések során is előfordulhat, így akár szabadidőnk eltöltését is meg tudja keseríteni – ezt ha nem is tapasztaltuk, megtanultuk már az iskolában.
Azonban mégis a leggyakoribb fülgyulladás esetén. Ennek különböző típusai lehetnek, mint például a középfülgyulladás.
A vizsgálat
A kivizsgálás során az orvosok speciális eszközökkel állapítják meg a fájdalom kiváltó okát, ami lehet gyulladás, fertőzés vagy anatómiai eltérés.
Figyelmeztetést is jelenthet ez a fajta fájdalom. Fontos, hogy azonnal forduljunk szakemberhez, mivel az időben történő kezelés megkezdése akár a hallásunk sértetlenségét is jelentheti hosszú éveken át.
A fülgyulladás fajtái
A fülgyulladásnak többféle előfordulási módja ismert. Általában aszerint különböztetjük meg őket, hogy a fül mely része érintett a betegségben, így beszélünk külsőfül-, belsőfül- és középfülgyulladásról.
Leggyakrabban a középfül gyulladása okozza a fájdalmat. Jellemzően felső légúti megbetegedésekkel jár együtt. Ilyenkor a fertőzés átterjed a középfülre is, ahol folyadék halmozódik fel, ez okozza a fájdalmat, valamint másik tünete lehet a fülfolyás is, mely jellemzően zöldes-sárgás színű.
A külsőfül gyulladását leginkább a túlzott mértékű fülzsírtermelődés váltja ki, de kisebb gyerekeknél idegentest is lehet a ludas. A fülfájás mellett viszketés, duzzadás és vörösség jelzi, hogy a fül ezen részében van a probléma.
A belsőfül gyulladása jóval ritkábban fordul elő. Mivel itt található az egyensúly-szervrendszerünk, így ennek a betegségnek kifejezetten kellemetlen tünetei vannak: szédülés, egyensúlyvesztés, hányinger, hányás és hallásvesztés. Ez egy meglehetősen súlyos állapot, amelyet leginkább vírusfertőzés vált ki, vagy valamilyen autoimmun megbetegedés állhat a hátterében.
A fentiekből láthatjuk tehát, hogy ha nem foglalkozunk a fülfájásunkkal, az nagyon komoly következményeket vonhat maga után. A tüneteink tovább súlyosbodhatnak, amelyeknek végül veszélyes szövődményei is lehetnek. Ha időben felkeresünk egy szakorvost, akkor pedig lehetőségünk adódik rá, hogy időben megkezdjék a kezelést, ami sok kellemetlenségtől szabadíthat meg.