Az első környezetbarát LEGO kocka
Egyre több cég próbál lépéseket tenni a fenntarthatóság felé, több-kevesebb sikerrel. Így tesz a LEGO, ami azért valljuk be, nem könnyű, hiszen évtizedek óta műanyaggal dolgoznak. A törekvések úgy tűnik, kifizetődnek, hiszen elkészült az első, újrahasznosított műanyagból készült LEGO kocka. A következőkben megnézzük kicsit közelebbről az egész folyamatot, ebben pedig a Szoftver.hu cikke lesz segítségünkre.
Az első környezetbarát LEGO kocka
Egyre több cég próbál lépéseket tenni a fenntarthatóság felé, több-kevesebb sikerrel. Így tesz a LEGO, ami azért valljuk be, nem könnyű, hiszen évtizedek óta műanyaggal dolgoznak. A törekvések úgy tűnik, kifizetődnek, hiszen elkészült az első, újrahasznosított műanyagból készült LEGO kocka.
A következőkben megnézzük kicsit közelebbről az egész folyamatot, ebben pedig a Szoftver.hu cikke lesz segítségünkre.
A LEGO-ról általában
A LEGO története egészen az 1930-as évekig nyúlik vissza, de az új készletek tervezésénél ma is ugyanaz a vezérelv működik, mégpedig, hogy minden szett kompatibilis legyen az előzőekkel. Az elején még fajátékokat készítettek, 1947-től kezdtek az eddig ismert műanyaggal dolgozni.
Magyarországon az 1970-es évektől van jelen, nyíregyházán a Nyíregyházi Ipari Parkban 2008 óta működik gyár. Itt folyamatos bővítések zajlanak, mind méret, mind kapacitás tekintetében, a cél pedig, hogy a világ összes duplója itt készüljön.
Mára a LEGO nem csak az építésről szól, vannak különböző tematikus kalandparkok, de gyártanak LEGO mintájú pólókat, egyéb tárgyakat. Emellett sorozatok és filmek is készültek LEGO figurákkal.
Fenntarthatósági törekvések
A LEGO több módon is próbál tenni a fenntartható működés felé, nem csak az újrahasznosított kockával. Többek között dolgoznak a csomagolás környezetbaráttá tételén. Ennek részeként 2021 negyedik negyedévében tervezik bevezetni a papíralapú csomagolást az egyszer használatos műanyag helyett, 2025-re pedig a cél, hogy már csak környezetbarát csomagolással dolgozzanak.
A vállalat próbálja csökkenteni CO2 kibocsátását szerte a világon. Több helyen már napelemekből nyerik az energiát, vagy energiatakarékosra cserélték az izzókat a gyárakban.
Az oktatásba is beemelik a fenntarthatóságot. A LEGO már korábban is kivette a részét ebből a területből, mostanra viszont a különböző foglalkozásain, táboraiban is komoly hangsúlyt kap a gyerekek környezettudatos nevelése.
Az újrahasznosított kocka története
Ahogy azt láthattuk, nem csak a LEGO kocka az egyetlen törekvés a fenntarthatóság felé, de valószínűleg a leglátványosabb.
Mint a Szoftver.hu is megemlíti, ezen a hatalmas projekten egy 150 tagú csapat dolgozik. Az elmúlt három évben az anyagtudósok és mérnökök több mint 250 PET anyagvariációt és több száz műanyag alternatívát teszteltek. Ennek eredményeként jött létre az a prototípus, ami a minőség, biztonság, játék és persze az összeilleszthetőség terén is megfelel az elvárásoknak.
A 100%-ban újrahasznosított kockát két éven belül szeretnék a piacra dobni, a műanyagot az első időszakban az USA-ból begyűjtött üdítős palackok adják majd. A következő mérföldkő az lesz, mikor a fehér kocka után már színes változatok is kijönnek a gyártósorról.
Ahogy az látható, több nagyvállalat is próbál tenni a fenntarthatóságért. Ez a LEGO-nak nem könnyű, hiszen 70 éve a műanyag a fő alapanyaguk, mégis komoly munka folyik, hogy tegyenek a környezetért.