Pontyshow 2024. november 8-10. - Horgászkiállítás és Vásár Budapest, Hungexpo
Pontyshow 2024. november 8-10. - Horgászkiállítás és Vásár Budapest, Hungexpo
Őszi programajánló online jegyvásárlási lehetőséggel
Őszi programajánló online jegyvásárlási lehetőséggel

Így készítsük fel az autónkat egy hosszabb utazásra

Az ünnepi időszakban sokan ülünk kocsiba, hogy meglátogassuk a szeretteinket vagy elmenjünk egy téli kirándulásra, hiszen így kényelmesebben és gyorsabban érhetjük el a célunkat. Ne feledjük azonban, hogy az autózás télen különös odafigyelést igényel, hiszen a fagyos, havas időjárás és a korlátozott látótávolság megnehezíti a közlekedést, ezért érdemes előre felkészülni a téli kihívásokra. Íme néhány hasznos tanács, ha hosszabb útra indulunk.

Sokan nem fordítanak kellő figyelmet az autó karbantartására és csak akkor nézik vagy nézetik át szakemberrel, amikor már villog valamilyen hibajelzés a műszerfalon. Pedig, különösen a téli időszakban, egy hiányosan felkészített autó nemcsak a kényelmet, hanem a biztonságot is veszélyezteti, emellett növeli az üzemanyag-fogyasztást, a kopást és a meghibásodások kockázatát is.

Mit ellenőrizzünk az autón?

Mielőtt elindulnánk, érdemes alaposan átvizsgálni az alábbiakat, hogy elkerüljük a kellemetlen meglepetéseket.

Gumiabroncsok

A gumiabroncsok állapota és nyomása nagyban befolyásolja az autó tapadását, fékútját, fogyasztását. Ellenőrizzük, hogy a gumiabroncsok nem sérültek-e, nem kopottak-e, és megfelelő-e a profilmélységük. A késő őszi időszakban már érdemes téli gumikat használni, amelyek jobban alkalmazkodnak a hideg, csúszós, havas vagy latyakos útviszonyokhoz és optimalizálják a fékutat. Ez nemcsak a biztonságos vezetés miatt fontos, hanem adott esetben a kötelező biztosítás díját is csökkenthetjük az előírtnak megfelelő gumiabroncs-használattal.

A gumiabroncsok nyomását is ellenőrizzük és állítsuk be a gyártó által javasolt értékre, figyelembe véve a csomagok és az utasok súlyát is. Ha lehetséges, vigyünk magunkkal egy pótkereket, vagy egy defektjavító készletet is, illetve ha hegyekbe megyünk, szerezzünk be hóláncot.

Folyadékok

Az autóban található összes folyadéknak megfelelő szinten kell lennie, és ne felejtsünk el utántölteni, ha szükséges. Ellenőrizzük vagy ellenőriztessük egy benzinkúton a motorolaj, a hűtőfolyadék, a fékfolyadék, a szervóolaj és a szélvédőmosó-folyadék mennyiségét. Használjunk téli szélvédőmosót és a hűtőfolyadék tartályát fagyálló folyadékkal töltsük fel.

Jó, ha tudjuk, hogy a hűtőfolyadék „eltűnhet” a rendszerből, pláne, ha nyáron desztillált vízzel pótoltuk, ezért még akkor is érdemes megméretni a dermedéspontot az első fagyok érkeztével, ha viszonylag új, hibátlan autónk van.  Érdemes egy tartalék flakon motorolajat is betenni, de ügyeljünk arra, hogy ugyanolyan minőségű és típusú legyen, mint amit korábban használtunk.

Fékrendszer

A fékrendszer az egyik legfontosabb biztonsági elem az autóban, ezért különös figyelmet kell fordítani rá. Ellenőrizzük a fékbetétek, a féktárcsák, a fékcsövek állapotát, működését. Ha a fékpedál puha, a fékhatás gyenge, vagy a féklámpa világít, akkor mindenképpen forduljunk szakemberhez.

Világítás

A megfelelő világítás is nagyon fontos a biztonságos közlekedéshez, különösen a téli időszakban, amikor korábban sötétedik és gyakoribbak a rossz látási viszonyok. Ellenőrizzük, hogy az összes világító- és jelzőberendezés működik-e. Ügyeljünk arra, hogy a fényszórók, a hátsó lámpák, a rendszámtábla-világítás, a ködlámpák, az indexek, a féklámpák, a visszajelzők, és a belső világítás mind rendben legyenek. A fényszórók szögét is ellenőrizzük, és ha szükséges, állítsuk be úgy, hogy ne vakítsuk el a szembejövőket, de jól lássuk az utat. A világító berendezéseket tisztítsuk meg a portól, jégtől, hótól, hogy megfelelő fényerőt biztosítsanak.

Akkumulátor

Az akkumulátor az autó indításához és az elektromos rendszer működtetéséhez szükséges. A hideg időben az akkumulátor teljesítménye csökken, ezért fontos, hogy megfelelően fel legyen töltve. Ha az akkumulátor gyengélkedik, akkor érdemes kicserélni vagy legalább egy indítókábelt magunkkal vinni, hogy segítséget kérhessünk, ha bajba kerülünk. Az akkumulátor csatlakozásait is ellenőrizzük, és tisztítsuk meg a korróziótól, ha szükséges.

Ablaktörlők

Ellenőrizzük, hogy az ablaktörlő lapátok nem kopottak-e, és jól tisztítják-e az ablakot. Ha szükséges, cseréljük ki őket, vagy legalább vigyünk magunkkal tartalékot. A szélvédőmosó szinten tartásáról fent már írtunk, de fontos hangsúlyozni, hogy a téli időszakban használjunk minőségi, téli szélvédőmosó-folyadékot, mert sajnos nem mindegyik termék felel meg a címkén feltüntetett hőmérsékleti értéknek.

Vigyünk magunkkal téli felszerelést!

Ha hosszabb utazásra indulunk, vigyünk magunkkal elakadás esetére téli felszerelést, például takarót, meleg ruhát, kesztyűt és sapkát. De jó szolgálatot tehet a lámpa, az elem, a hólapát, a jégkaparó, az elsősegély-doboz, némi étel és ital, egy mobiltelefontöltő, valamint egy powerbank is.

Ne feledkezzünk meg az autó papírjairól sem és érdemes a kötelező biztosítás kötvényének számát és az ügyfélszolgálat elérhetőségét is magunknál tartani. Ha kirándulni indulunk, akkor kerüljük a magányos utakat és válasszunk olyan útvonalat, ahol több segítséget kaphatunk, ha netán baj érne minket!

Ez a cikk egy fizetett promóció, támogatott tartalom, megrendelője a K&H Bank Zrt. A cikkben hivatkozott termék vagy termékek részletei és feltételei a K&H Bank személyes ügyfélpontjain és honlapján (www.kh.hu) érhetőek el.


Kiemelt ajánlatok

Országos eseménynaptár

KeSzeCsüSzoVa
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
Megadott intervallumban:
-tól
-ig
Érdekelnek a hirdetési lehetőségeink ?
Kérlek, küldj e-mailt az info@programturizmus.hu címre!