Miért népszerű a zsindelytető?
A zsindelyfedés technológiája Észak-Amerikában évszázados múltra tekint vissza. A magyar építőanyagok piacára néhány évtizede Olaszországból került be, és a hagyományosnak mondható cserép mellett egyre népszerűbb tetőfedő anyaggá vált. Népszerűségét több tényező határozza meg.
Miből készül a bitumenes zsindely?
A Káplár fatelepen kapható bitumenes zsindely - az elnevezésen kívül - már semmilyen kapcsolatban nincs a fazsindellyel, amit régen jellemző tetőfedő anyagként használtak. A bitumenes zsindely ugyanis több rétegből felépülő anyag, amelynek rétegei a következők:
- A felső, azaz látható felülete hőkezelt színes ásványi zúzalék. Ez tartós védőréteget képez, ugyanakkor esztétikus látványt nyújt.
- A következő réteg a műanyagok hozzáadásával modifikált, azaz tulajdonságaiban feljavított bitumen. Ennek a viszonylag rugalmassá tett anyagnak a vízmentesítés, a mechanikai védelem és a hőállás biztosítása a fő szerepe.
- A harmadik réteg egy üvegfátyol hordozóréteg, ami szintén védőhatást biztosít.
- A 4. réteg a bitumen bevonóréteg, ami a mechanikai védelmet fokozza.
- A legalsó réteg pedig a finomhomok-hintés, tapadásgátló műanyag fóliával, aminek az elválasztás a funkciója.
Miért lett népszerű a zsindely?
A zsindely egyik legnagyobb előnye a hagyományos tetőcseréppel szemben a könnyű súlya, ami lehetővé teszi, hogy a kis teherbírású tetőkön is alkalmazni lehet. Ugyanakkor nagyon jól védi a tetőteret az időjárási tényezőkkel, az esővel, hóval, jéggel, széllel, hőhatással szemben.
A külső mechanikai hatásoknak, például egy kiadós viharnak is jól ellenáll, és könnyű a felhelyezése. Íves felületeket is le tudsz fedni vele, hiszen könnyen formázható. Akár a bádogos szerkezeteket is kiválthatod vele, az ereszcsatlakozás, gerinccsatlakozás, hajlatok és egyéb csatlakozások esetén jelentős költséget megspórolva ezáltal.
Egyszerű felhelyezés
Nemcsak szakemberek, hanem te magad is fel tudod szerelni a tetőre, csak megfelelően elő kell készíteni az alapját. A jól felrakott zsindely alá sem a nedvesség, sem a por nem tud bejutni. Ehhez szükség van úgynevezett alátétlemez felhelyezésére is. A szakszerű feltelepítést megkönnyíti, hogy öntapadó felülettel rendelkezik.
Telepítése során azonban figyelni kell, hogy megfelelő, száraz időjárás legyen, ugyanis a zsindelyt csak folyamatos sík felületű, száraz deszkázatra vagy forgácslapaljzatra lehet felhelyezni. A zsindely és fémszegély találkozásánál bitumenes hidegragasztó alkalmazására van szükség.
Mivel a zsindelyfedés párazáró tulajdonságú, gondoskodni kell a tetőszerkezet szellőzéséről. Az egymást követő sorokat eltolással helyezik fel, általában 5 cm-es takarással. Fontos, hogy a gyárilag felvitt öntapadó csíkba vagy fölé ne szegelj, hogy ne akadályozd az öntapadást, ami a nap általi hőhatásra fog megvalósulni.