Mikor lehet szükség komplex kismedencei kivizsgálásra?
Sok esetben előfordul, hogy valaki nem tudja visszatartani a vizeletét, netán a székletét, s az ok jellemzően arra vezethető vissza, hogy a kismedencei izmok, illetve a végbélben található záróizmok meggyengültek, nem megfelelően működnek. Egy komplex kismedencei kivizsgálás és az azt követő rehabilitációs tréning azonban segíthet megszüntetni a panaszokat.
Kinek javasolt a komplex kismedencei kivizsgálás?
Sok ember küzd inkontinenciával, és ez a betegség nagyban megnehezítheti az életvitelt. Ilyen esetben a szakemberek egy fájdalommentes komplex kismedencei kivizsgálást javasolnak, amelyre a Dr. Bánfalvi Aranyér Központ rendelőiben is van lehetőség.
Az itt dolgozó orvosok, proktológusok és nőgyógyászok nagy szakértelemmel rendelkeznek, több éve segítik már a hozzájuk fordulókat. Nemcsak aranyeres panaszok esetén lehet hozzájuk bejelentkezni, hanem akkor is, ha más, végbéltáji betegség gyanúja merül fel.
Külön ki kell emelni azokat a pácienseket, akik inkontinencia, azaz vizelet- vagy széklet-visszatartási nehézségek miatt keresik fel a rendelőt. Számukra a proktológusok kismedencei biofeedback asszisztált vizsgálatot és szükség esetén egyénre szabott rehabilitációs tréninget javasolnak.
Ha tehát műtét, szülés vagy más egyéb ok miatt Ön is úgy érzi, hogy záróizmai, kismedencei izmai meggyengültek, célszerű időpontot kérnie erre a speciális, fájdalommentes kivizsgálásra.
Mi történik a vizsgálat során?
A kismedencei biofeedback asszisztált vizsgálat több részből áll, ennek célja a valódi okok feltárása, az izmok állapotának felmérése. Először (nőknél) egy nőgyógyászati vizsgálatra kerül sor, majd ezt követi egy hüvelyi ultrahangvizsgálat. Ez is a legmodernebb eszközökkel történik: a digitális 3D-s végbélultrahanggal teljesen fájdalommentesen végezhető el a művelet.
A következő fázis az EMG, azaz az izomműködés vizsgálata elektromos jelek alapján. Ekkor az ujjra, a mellkasra, hasfalra, a hüvelybe vagy a végbélbe speciális érzékelőket helyeznek, melyekkel feltárják a kóros működéseket. Ez egy igen egyedi eljárás, kevés helyen érhető el, de az Év magánrendelője és Betegbarát szolgáltatója díjas Dr. Bánfalvi Aranyér Központ rendelőiben évek óta használják a gyógyításhoz.
A kapott eredményeket összegzi a proktológus, és a már meglévő vizsgálati anyagok tanulmányozása után felállítja a diagnózist, majd a pácienssel közösen megbeszélik a kezelés módját.
Sok esetben fény derül az eljárás során a rejtett okokra, amelyek az inkontinencia, a renyhe izomműködés mögött állnak. Így a gyógyulás is hamarabb megy végbe.
Személyre szabott rehabilitációs tréning program
A legtöbb esetben hathatós segítséget jelent a gyógyuláshoz a rehabilitációs tréning program, amelyet szintén a szakorvos állít össze. Ez valójában olyan egyénileg összeállított gyakorlatsor, amellyel az izmok edzhetőek, és a cél, hogy visszanyerjék eredeti feszességüket.
Eleinte a rendelőben kell megjelenni heti 1-2 alkalommal, ahol tapasztalt gyógytornász segít begyakoroltatni az izomtornát. Később ez otthon, önállóan is végezhető, majd az életvitel is könnyebbé válik.