Minden, amit az esztergálásról és a marásról tudni érdemes!
Az esztergálás és a marás a forgácsolás egyik, ha nem a legtöbbet előforduló eljárásai. Legyen szó fém, műanyag, acél vagy rozsdamentes acél megmunkálásáról, szinte bármivel lehet dolgozni. A technikák célja a felület jó minőségű nagyolása, elősimítása vagy simítása, a pontosság, precizitás alapelveit szigorúan betartva. De mi a különbség közöttük?
Mi a különbség esztergálás és marás között?
Az esztergálás során a munkadarab forog, a marás esetén pedig maga a szerszám, amivel dolgozunk. Röviden így lehetne megfogalmazni a fő különbséget, persze a dolog ennél azért árnyaltabb. Marással akár bonyolultabb formákat is létrehozhatunk, míg esztergálással szinte bármilyen egyszerűbb geometriai alakzat megalkotható.
Milyen gépekre és szerszámokra lesz szükség?
Az esztergálás egyik jellemző és egyben sajátos darabja az esztergakés. De a munkához olyan keményfém lapkára is szükség van, ami kopásálló, széles anyag- és alakválasztékkal rendelkezik, valamint számos anyag megmunkálására alkalmas. Az Esztergaszerszám.hu webáruházban ilyen váltólapka is elérhető. Ahogyan tömör keményfém marók (VHM maró), váltólapkás homlokmarók, nagy előtolású szármarók és feltűzhető marók is kaphatóak - akár belső hűtéssel.
Az Esztergaszerszám.hu csapata nemcsak az esztergálással és marással kapcsolatos termékek értékesítésével foglalkozik, hanem a forgácsolás világában is járatos szakemberekből áll. A meglévő és új partnerek számára egyaránt készséggel segítenek akár a szakmai kérdések megválaszolásában is - vagy éppen a megfelelő szerszám vagy kiegészítő kiválasztásában adnak tanácsot.
Az esztergálás lépései és műveletei
Esztergálással többféle felületet is létrehozhatunk. A megmunkálási felületek közé tartozik a
- hengeres-,
- alakos-, illetve a
- kúpfelület is.
Amennyiben például hengeres felületet szeretnénk létrehozni, hosszesztergálási technikára lesz szükség nagyolással és simítással. Kúpesztergálás során az a fontos, hogy mindkét irányba egyidőben előtoló mozgás jöjjön létre. Az alakos felület létrehozása specifikus késekkel vagy hajtott szerszámos eszterga gépekkel készíthető.
A marás főbb műveletei
Mint ahogy már említettük is, a marás során a szerszám mozog, ami létrehozza a főmozgást. Ma már CNC-vezérlésű marógépeket használnak, amelyekkel az utólagos megmunkálás is elkerülhető folyamat. Két fő technika létezik:
- ellenirányú
- egyenirányú marás
Előbbi a klasszikus eljárás, utóbbi a modernebb, gyakrabban alkalmazott megoldás, hiszen precízebb, pontosabb megmunkálást tesz lehetővé - viszont nem minden esetben alkalmazható. Technikailag az a különbség közöttük, hogy az egyenirányú marásnál az előtolás iránya a főmozgáséhoz alkalmazkodik, míg a hagyományos, ellenirányú gyakorlatnál éppen fordítva, ellentétes irányt vesz fel.