Balás Jenő Bauxitbányászati Kiállítás
A XX. század Magyarországán nagy reményeket fűztek a gépgyártást, mindenekelőtt a repülőgépgyártást forradalmasító, új minden addiginál könnyebb fém, az alumínium alapanyagául szolgáló ásvány, a bauxit bányászatához. A Dunántúli-középhegységben az első világháború idejétől bányászták előbb külszínen, majd a föld alatt is a bauxitot. Néhány éve a régió ipari útjain autózó még mindenütt bauxitportól vöröslő aszfalttal és növényzettel találkozhatott. Máig működik földalatti bauxitbánya hazánkban, viszont a hazai készletek már messze nem olyan jelentősek mint néhány évtizede. A külfejtéses bányászat nagymértékben átformálta a hegyvidék arculatát, a teraszos fejtések hatalmas krátereket vágtak a hegyek oldalába, s a Marséhoz hasonló tájat hoztak így létre. Napjainkban folyik e természeten ejtett sebek begyógyítása, s a vöröslő fejtésoldalakat ismét a növényzet foglalja el. Ebből adódóan ma már kuriózumnak számít egy-egy ilyen felhagyott bánya. Ilyen külfejtés található Gánt Bányatelepen a Bagoly-hegy oldalában, melynek peremén, néhány méterre a Gánt felé vezető közúttól található a Balás Jenő Bauxitbányászati Kiállítás. (A múzeum előtt parkoló, pihenőhely és illemhely is szolgálja a látogatók kényelmét.) A kis múzeum a lehető legátélhetőbb és legátfogóbb módon a föld alatt, illetve felett mutatja be a magyar bauxitbányászat történetét 1914-től az 1990-es évekig terjedően.
A kiállítás felépítése
A múzeumhoz érkezők először a múzeum-táró előtt kialakított szabadtéri kiállítást tekinthetik meg, melyhez csodálatos hátteret biztosít a kerítéstől néhány méterre kezdődő óriási külfejtés látványa. A szabadtéren kiállított szállítóeszközök többségét pontosan ilyen helyszíneken alkalmazták. Ennél fogva a ló és gép vontatta csilléket, illetve az ugyancsak itt megtekinthető gőzmozdonyt (amit a rajta lévő jókora névtábla szerint Imrének hívtak üzemeltetői) bárki el tudja képzelni működés közben. De a föld alatti szállítás eszközei is helyet kaptak itt, mint például a 30-as években épített GANZ villanymozdony és a hozzá kapcsolt személyszállításra használt úgynevezett „népes” kocsik, melyek kis méretüknél fogva is érdekes látványt nyújtanak.
Belépve a múzeum céljaira kialakított földalatti kiállítótérbe fényképekkel és ábrákkal illusztrált poszterekről ismerhetjük meg az európai és a hazai, illetve magának az 1926-ban megindult gánti bauxitbányászatnak a történetét. Már e történeti áttekintető séta során is úgy érezhetjük, hogy egy valós bányában járunk, hiszen a kapuíves szelvényű „alagút” falai pontosan úgy vannak omlás ellen biztosítva, mint egy mélyművelésű bányáé. A szintén bányabiztonsági szempontokat szolgáló légajtón átlépve a következő, a bányaművelés történetét bemutató részbe jutunk.
Itt már igazi bányabeli körülményekkel találkozhatunk. A járat elején a kézi erővel végzettől-, a teljesen gépesített fejtésig tekinthetjük végig a különböző munkaeszközöket. Ezt követően pedig élethű munkahelyeken figyelhetjük meg hogyan is zajlott a gyakorlati munka és annak kiszolgálása biztosítása, illetve a lefejtett bauxit bányabeli szállítása. A laikus látogató biztosan meglepődik majd, hogy a városi forgalomból jól ismert IFA „MULTICAR” típusú kisteherautóval is találkozik, hiszen a bauxitbányák kisebb biztonsági kockázattal működtek, mint mondjuk a szénbányák, így ott benzin üzemű járművek is dolgozhattak. A 100 méter hosszú múzeum-táró végén ismét egy kis történeti rész található, végül egy újabb légajtón hagyható el a kiállítás, melyből a parkolóhoz jut a kedves látogató. A műszaki látnivalók után javasoljuk a külfejtés egyedülálló geológiai tanösvényének végigjárását is, mely remek kiegészítő program.
Forrás: Központi Bányászati Múzeum honlapja
Földtani tanösvény Gánt
A gánti Bagoly-hegy egykori külszíni bauxitbányájában ma egy kiépített tanösvény vezet végig. Ez a magyarországi geológiai feltárások egyik legérdekesebbje, hisz e holdbéli tájon járva megismerhetjük, hogy mi zajlott le évmilliók alatt, aminek eredményét aztán az ember hasznosítani tudta. A bányászatnak köszönhetően felszínre került színek, rétegek, alakzatok tükrözik a hajdani folyamatokat, amelyeket a tanösvény füzet segítségével a laikus szemlélő is megérthet. A tanösvény tehát nem csak a vértesi bauxitbányászat emlékeit őrzi, hanem bepillantást enged az évmilliókkal korábban létezett világba is.
Gyaloglókészségtől függően 1-2 órát vesz igénybe a sétaút. Javasoljuk, hogy az esetenként egymást keresztező vagy szétágazásukkal rövidítésre ösztönző utak ellenére a tanösvényt az állomások sorrendjében járja végig a látogató. Ezek ugyanis az ismeretnyújtás, a tanulás logikája szerint követik egymást, így könnyebb lesz megérteni a látottakat.
PRAKTIKUS INFORMÁCIÓK
Ajánlott látogatási időszak: egész évben
Nyitva: kedd - vasárnap 10-18 óra
Látogathatóság: a tanösvény szabadon látogatható, szakvezetés kérhető
Megközelítés: autóval Gánt felől érkezve az út jobb oldalán található Balás Jenő Bauxitbányászati Múzeum melletti parkolóból indul a tanösvény
Tanösvény-füzet kapható: a DINPI Zöld Pont Irodájában és Csákváron a Geszner házban
Forrás: Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság honlapja
2024.01.01 - 2024.12.31 |
2024.01.01. - 2024.12.31. |
Gránás Turistaház
A Vértes hegység déli szélének egy bájos zugában rejtőzik Gánt, egy német nemzetiségű kisközség. A hegyekkel körbevett, gyönyörű fekvésű, tiszta levegőjű, picinyke kis falu, a `Vértes gyöngyszeme` közkedvelt kirándulóhely a Vértes Tájvédelmi Körzetben. A Vértes hegység gazdag, változatos élővilága, ...
Vértes Vendéglő és Fogadó Gánt
Házias ízekkel, vadétel különlegességekkel, bőséges italválasztékkal, családias vendéglátással, szolid árakkal várjuk vendégeinket. Az étterem hangulatos helyiségei és fedett sörkertje 200 fő fogadására alkalmas. Vendéglőnk egész évben nyitva tart.
Németh Gyula Turistaház Gánt
A Németh Gyula Turistaház, a Vértes Meteor Természetbarát Sportegyesület kulcsos háza Vérteskozmán, felújítva, korszerű fürdőszobával és konyhával várja a turistákat. A konyhában meleg vizes mosogató, mikró, kávéfőző, hűtőgép, villamos főzőlap van, a ház mellett fedett terasz, a kertben tűzrakó hely ...
Vértes Vendéglő és Fogadó Gánt
Házias ízekkel, vadétel különlegességekkel, bőséges italválasztékkal, családias vendéglátással, szolid árakkal várjuk vendégeinket. Az étterem hangulatos helyiségei és fedett sörkertje 200 fő fogadására alkalmas. Vendéglőnk egész évben nyitva tart.
Földtani tanösvény Gánt, séta a gánti bauxit Földtani Parkban 2024.01.01. (hétfő) - 2024.12.31. (kedd)
A gánti Bagoly-hegy egykori külszíni bauxitbányájában ma egy kiépített tanösvény vezet végig. Ez a magyarországi geológiai feltárások egyik legérdekesebbje, hisz e holdbéli tájon járva megismerhetjük, hogy mi zajlott le évmilliók alatt, aminek eredményét aztán az ember hasznosítani tudta. Az útvonal ...
Balás Jenő Bauxitbányászati Kiállítás
A XX. század Magyarországán nagy reményeket fűztek a gépgyártást, mindenekelőtt a repülőgépgyártást forradalmasító, új minden addiginál könnyebb fém, az alumínium alapanyagául szolgáló ásvány, a bauxit bányászatához. A Dunántúli-középhegységben az első világháború idejétől bányászták előbb külszínen, ...
Balás Jenő Bauxitbányászati Múzeum és Földtani Park Geológiai Látogatóközpont
A gánti Bagoly-hegy egykori külszíni bauxitbányájában ma egy kiépített tanösvény vezet végig. Ez a magyarországi geológiai feltárások egyik legérdekesebbje, hisz e holdbéli tájon járva megismerhetjük, hogy mi zajlott le évmilliók alatt, aminek eredményét aztán az ember hasznosítani tudta.
Gróf Esterházy Móric Ökoturisztikai Központ
Az ökoturisztikai központ, az egykori birtokterület tulajdonosáról gróf Esterházy Móricról kapta nevét. Gróf Esterházy Móric nagybirtokos, miniszterelnök, a Vértes turizmusának története során jelentős lépést tett. Országos példaként szolgált azzal, hogy első nagybirtokosként nyitotta meg uradalma ...