Turizmus Program

Strandok éjszakája

Krisna-völgyi Búcsú

Irány Siófok!

Borünnep Egerben

Mézesvölgyi nyár

Balatoni borkoncertek

Hajókirándulások

TOP 100 úticél

Mézesvölgyi Nyár - Szabadtéri színházi fesztivál 2025 Veresegyház
Nyári pihenés a Hévízi-tónál 15% kedvezménnyel
Mézesvölgyi Nyár - Szabadtéri színházi fesztivál 2025 Veresegyház
Nyári pihenés a Hévízi-tónál 15% kedvezménnyel
Nyári programajánló online jegyvásárlási lehetőséggel
Nyári programajánló online jegyvásárlási lehetőséggel

Hősök Kapuja Veszprém

Az 1939-ben felavatott és 2013-ban felújított Hősök Kapuja kiállítóhelyen a látogatók megismerkedhetnek az épület históriájával, emellett az 1848/49-es forradalom és szabadságharc, az I. és a II. világháború, valamint az 1956-os forradalom és szabadságharc veszprémi eseményeinek és hőseinek történetével.
Hősök Kapuja Veszprém

Kedves látogató!

Felhívjuk figyelmét, hogy ennek a megjelenésnek jelenleg NINCS ÉRVÉNYES NYITVATARTÁSI IDŐPONTJA portálunkon, ezért az itt közölt információk már lehet, hogy NEM AKTUÁLISAK! Friss információkat az info@programturizmus.hu e-mail címen kérhet, vagy küldhet.

Kapcsolat, elérhetőség

Szeretné aktiválni elérhetőségeit az oldalon?

Partner információ

Tájékoztatjuk Tisztelt Látogatóinkat,

hogy a Hősök Kapuja kiállítóterünk az alábbi nyitvatartási rendben várja látogatóit húsvétkor:

  • Április 7. péntek (nagypéntek) NYITVA 9.00-17.00
  • Április 8. szombat NYITVA 9.00-17.00
  • Április 9. vasárnap (húsvét) ZÁRVA
  • Április 10. hétfő (húsvét) ZÁRVA

Április 11-12. kedden és szerdán Pátkai Ádám, a 'Hősök Kincsei' állandó vártörténeti kiállítás kurátora tart tárlatvezetést, 9:00 és 17:00 óra között. Óránként maximum 25 főt tudunk fogadni! A program belépőjegy vásárlásával látogatható, előzetes regisztráció nem szükséges. Várjuk Önöket!


Amikor a Hősök Kapuját az 1930-as évek közepén megépítették, ugyanekkor több, a múltat idéző, a múltat emlékként felhasználó épület és emlékmű is született. Ekkor alkották meg a veszprémi szimbólummá váló Szent István Völgyhidat, amely a kor modern technikai vívmányait hirdette. Ekkor kezdték építeni Árpád-házi Szent (ekkor még csak Boldog) Margit tiszteletére a „Margit-templomot”, nem megfeledkezve a nevelkedése színhelyéül szolgáló Margit-romok megújításáról sem. Ekkor állították fel a várhegy végén, a kilátást látványával is meghatározó szoborpárt, Szent István és Boldog Gizella emlékművét. A várhegy elején pedig ekkor húzták fel a Hősök Kapuját, elsődlegesen az I. világháború áldozatainak, de nem utolsó sorban minden korábbi „honvédőnek” szentelve.

Ha a várhegy végéről, a Benedek-hegy tetejéről kitekintünk, északra a Bakony-hegység sziluettjét pillanthatjuk meg. Keletre a Margit-templom kissé aránytalan épülete jelölődik meg; Nyugatra a jövőt hirdető Völgy-híd, mellettünk és a várhegy alatt a „királynéi város” lokális legendákkal telített városrészei állnak. Ebben a jelentéssel behálózott, a múlt által felszabdalt térben a Hősök Kapuja különös szerephez jut. Egyszerre lesz a régmúlt kapuja (talán a török kori várvédőkre is emlékezve) és a közelmúlt (a világháborúk) hőseinek emlékműve.

A Hősök Kapuja eredeti emlékmű funkcióját csak az 1940-es évek végéig töltötte be. A kommunista-sztálinista fordulat következtében a kapura, mint a nem kívánatos emlékek őrzőhelyére tekintettek. 1949‒50 körül megsemmisítették a toronyban levő Hősök Terme márványtábláit. A szarkofágot szétbontották, a benne elhelyezett névtelen katona maradványait szétszórták. 1956-ban a forradalmárok egyik támpontjának nézték az épületet, több golyó és gránát is a falába csapódott. Az 1960-as években a jelentéseiből kiforgatott és tárgyi kellékeitől megfosztott emlékmű a szerveződő Veszprém Megyei Múzeumi Igazgatósághoz került használatra: benne vártörténeti kiállítást rendeztek. A képeslapokon sokat szereplő „Vármúzeum” felirat is ekkor került a bejárati ajtó fölé. Utóbb az 1990-es években ez a kiállítás is lepusztult. A méltatlanul elhanyagolt kaput 2005-ben bezárták. Veszprém várostörténeti és turisztikai jelképe ötven évig mostohán kezelt és elfelejtett emlékmű volt. Ezért vált fontossá, hogy az épület európai uniós pályázati forrásokból megújuljon.

A város döntéshozói ezúttal hosszú távú hasznosítási koncepciót készíttettek Turányi Gábor és Zalavári István építészek tervei alapján és a veszprémi Laczkó Dezső Múzeum munkatársai részvételével. A 2004-ben kidolgozott és a 2013-ban megvalósított rekonstrukciós és felújítási tervek szerint a tervezők továbbra is számoltak az épület kapu-jellegével, de megpróbálták annak emlékmű-jellegét is visszanyerni. Megtartva a Hősi-kapunak a várba felvezető funkcióját, felerősítve a valóban emlékjel jelentését, új jelentésként a várhegy és a város „mentális térképét” kínálták fel a városlakóknak és az ide látogató turistáknak. 2014-ben a Hősök Kapuja újra megnyithatta termeit. Alul kiállítás, fent kilátóterasz várja az ide látogatókat.

Forrás: A kiállítóhely honlapja

A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!

Megosztás

Kapcsolódó témák:

Mézesvölgyi Nyár - Szabadtéri színházi fesztivál 2025 Veresegyház
Aktív wellness pihenés Tisza-tónál: gazdag programkínálat
Mézesvölgyi Nyár - Szabadtéri színházi fesztivál 2025 Veresegyház
Aktív wellness pihenés Tisza-tónál: gazdag programkínálat

érdekelnek a hirdetési lehetőségeink?

Kérlek, küldj e-mailt az info@programturizmus.hu címre!

Kapcsolat, elérhetőség

Szeretné aktiválni elérhetőségeit az oldalon?

Partner információ

érdekelnek a hirdetési lehetőségeink?

Kérlek, küldj e-mailt az info@programturizmus.hu címre!

Legjobb élmények