Tác (Fejér vármegye)
Tác község Fejér megyében, a Dunántúlon, az Abai kistérségben. Hírnevét az ország legnagyobb méretű római kori szabadtéri múzeumának, Gorsiumnak köszönheti. A Sárvíz menti homokos síkság kétezer év kultúráját őrzi. Határában 46 régészeti lelőhelyet regisztrálnak. A legjelentősebb ezek közül a belterülettől keletre eső római kori Gorsium. A rómaiak a Dunántúl keleti felének meghódításakor, Kr. u. 46-49. között Sárvíz átkelőhelyét katonai táborral szállták meg. Az erődítés helyén jött létre a II. század elején a város, a provincia tartománygyűlésének és császárkultuszának székhelye. Az 1958 óta folyó ásatások nyomán a Duna-vidék egyik legnagyobb Régészeti Parkja jött létre, városfalakkal, fórummal, szentélyekkel, a szentélykerület csarnokaival és templomaival.
PROGRAMOK
Múzeumpedagógia Gorsium - Foglalkozások a római kori régészeti parkban 2024.01.01. (hétfő) - 2024.12.31. (kedd)
A mai Tác község határában elterülő régészeti parkban nyomon követhetjük, hogyan vált római katonai táborból város, majd római településből középkori falu. Az izgalmas településtörténeten túl a római hétköznapokkal, kultúrával is megismerkedhet a látogató.
Gorsium Régészeti Park programok 2024 Tác 2024.11.01. (péntek) - 2025.03.31. (hétfő)
hétfőtől vasárnapig 08:00-16:00 óra
A Gorsium Régészeti Park és Szabadtéri Múzeumban rendezvényekkel, tavaszköszöntő ünneppel, múzeumpedagógiai foglalkozásokkal várják az érdeklődőket. A Gorsium római kori város Budapest és a Balaton között Székesfehérvár határában az M7-es autópályától 5 km-re található. Az egykori római települést ...
PROGRAMHELYEK
Gorsium-Herculia Régészeti Park és Szabadtéri Múzeum Tác
Gorsium-Heculia római kori város. Az I. század közepétől római katonai erődítés ellenőrizte az út-csomópontot és a Sárvíz átkelőhelyét. A II. század elején a katonai tábor helyén város épült, mely Alsó-Pannonia tartományülésének és császárkultuszának központja lett.