Turizmus Program
Turizmus Program

Balaton-átúszás 2026

2026.07.18. (szombat)

8253 Révfülöp, Révfülöp és Balatonboglár között

Strandok éjszakája

ZeneErdő Debrecen

Mézesvölgyi Nyár

Jazz & Blues koncertestek

Luxus privát wellness

Cigány show

Jegyek

Búcsú a Krisna-völgyben
Irigy Hónaljmirigy koncert Debrecenben a Nagyerdei Szabadtéri Színpadon
Természetközeli élményprogramok a Veresegyházi Medveotthonban
Szabadtéri Színházi fesztiválélmény Veresegyházon 2026-ban
Totus Tuus – kiállítás Szent II. János Pál pápa életéről és történelemre gyakorolt hatásáról
Bulizz félelmek nélkül!
Búcsú a Krisna-völgyben
Irigy Hónaljmirigy koncert Debrecenben a Nagyerdei Szabadtéri Színpadon
Természetközeli élményprogramok a Veresegyházi Medveotthonban
Szabadtéri Színházi fesztiválélmény Veresegyházon 2026-ban
Totus Tuus – kiállítás Szent II. János Pál pápa életéről és történelemre gyakorolt hatásáról
Bulizz félelmek nélkül!

Balaton-átúszás 2026

2026.07.18. (szombat)

8253 Révfülöp, Révfülöp és Balatonboglár között

44. Lidl Balaton-átúszás 2026. július 18-án. Enélkül nem múlhat el a nyár! Magyarország ikonikus nyíltvízi úszóeseménye 3 távon kínál kihívást a víz szerelmeseinek. A teljes távra vállalkozó úszók Révfülöp és Balatonboglár között ússzák át a Balatont, ezalatt 5,2 km-t tesznek meg úszva.

Balaton-átúszás 2026

Kapcsolódó információk

44. Lidl Balaton-átúszás 2026

2026. július 18.

Esőnapok: július 19., 25., 26., augusztus 1., 2., 8., 9.

A klasszikus táv mellett egy, a féltávnak megfelelő kör is teljesíthető.

A Lidl Balaton-áthúzás keretében a SUP szerelmesei a teljes távot teljesíthetik evezővel a kezükben. Tedd próbára magad a Lidl Balaton-átúszáson!


Az átúszásra vállalkozó sportemberek a már megszokott módon Révfülöpön szállnak majd vízbe, majd az 5,2 kilométeres táv megtétele után a balatonboglári Platán strandon érnek partot. A távot szabadon választott úszásnemben lehet teljesíteni, és bárki rajthoz állhat, akinek az egészségi állapota lehetővé teszi. A profi úszómúlt jól jön, de nem szükséges. Az 5.2 km-es táv célzott felkészüléssel minden kalandvágyó, úszni tudó ember számára leküzdhető. Ha mégis soknak érzed elsőre a teljes távot, várunk a 2,6 km-es féltávval.

A klasszikus 5200 m-es Balaton-átúszás résztvevői a hagyományoknak megfelelően Révfülöpről, a kikötő melletti labdarúgópályáról rajtolnak és a balatonboglári Platán strandra érkeznek. Nyilvánvalóan ez a “nagyvad”, sokan közületek minden évben eljönnek, hogy teljesítsék!

A még újoncnak számító, tavaly második alkalommal megrendezésre került 2600 m-es távval azokra gondoltunk, akik számára még túl sok lenne az 5,2 km-es táv, esetleg a jelenlegi körülmények miatt úgy érzik, hogy nem tudnának idén megfelelően felkészülni a hosszabb távra. A 2,6 km-es karika a balatonboglári Platán strandról indul és az 1300 méternél levő bójától kell visszaúszni a balatonboglári célig.

A Lidl Balaton-áthúzás keretében a SUP szerelmesei a teljes távot teljesíthetik evezővel a kezükben.


44. LIDL Balaton-átúszás: különleges intézkedések az alacsony vízállás miatt

Az utóbbi évek legnagyobb nyíltvízi úszóeseményére készül a Budapest Sportiroda: a 44. LIDL Balaton-átúszás teljesen betelt, a nevezést lezárták. A tó alacsony vízállása az úszás élményét egyáltalán nem befolyásolja, de a hatalmas tömeg zökkenőmentes kiszolgálása különleges logisztikai megoldásokat kíván a szervezőktől a révfülöpi rajtnál.

A kihívást az okozza, hogy a résztvevők felszerelését a két part között szállító motoros kishajók a sekély víz miatt nem tudják biztonságosan megközelíteni a révfülöpi partot. A megoldást egy, a Balaton vizére épített ideiglenes óriás stég jelenti majd, amelyhez a csónakok már zökkenőmentesen kiköthetnek.

A szakemberek jelenleg is vizsgálják, hogy a megfelelő vízmélység eléréséhez pontosan milyen hosszan kell a stéget a tóba nyújtani. A BSI csapata ugyanakkor hangsúlyozza: a logisztikai nehézségek a csomagszolgáltatást és magát az úszást semmilyen módon nem befolyásolják. Fontos tudni, hogy a két part közti távolság természetesen nem csökken, de a déli parton a szokásosnál idén hamarabb leér majd az úszók lába. A sekély vizű beérkezési szakasz már most körülbelül 100 méterrel hosszabb a megszokottnál, és a rajtig hátralévő négy hétben ez a távolság várhatóan tovább növekszik.

Kényelem és profi logisztika a vízen és a parton

A tó átúszására készülőket ingyenes BAHART hajótranszfer és egy profi csomagmegőrző rendszer segíti, amely garantálja, hogy a személyes holmik gyorsabban átérjenek a túlpartra, mint maguk az úszók. A gigantikus feladatot két autó és négy motorcsónak végzi, több mint harminc fordulóval.

A gördülékeny lebonyolítás érdekében a szolgáltatás az érkezési pontokhoz igazodik: a Révfülöpön rajtolók felszerelése a balatonboglári célban várja a befutókat, míg a Boglárra érkezők még a révfülöpi startba hajózás előtt, a déli parton adhatják le zsákjaikat. Mindkét helyszínen elérhető a „maradó csomag” szolgáltatás is azoknak, akik az úszás után visszatérnek a kiindulópontra.

A jól szervezett rendszernek köszönhetően a csomagok célba érkezés utáni átvétele a teltház ellenére is olajozottan és gyorsan zajlik majd. A munkatársak emellett azokra is gondoltak, akik alternatív közlekedési eszközt választanak: a kerékpárral érkezőket egy biztonságos, külön erre a célra kialakított depó várja.

Jótanácsok

Javasoljuk, hogy a zökkenőmentes rákészülés érdekében indulj el időben a rajthelyszínre. A megfelelő parkolóhely megtalálásával várhatóan lesz dolgod, ezért is fontos időben érkezni, hogy ne idegeskedéssel kelljen töltened az átúszás előtti perceket, és távolabbi parkolás esetén is legyen időd nyugodtan visszasétálni a helyszínre.

Készülj fel, hogy a regisztráció, valamint a karszalag átvétele várhatóan sorbanállás mellett fog megtörténni, kérjük, légy türelmes a helyszínen dolgozó kollégákkal és úszótársaiddal is.

Ha nem tudsz előzetesen megkért orvosi igazolást hozni magaddal, a helyszínen is lehetőséged lesz megvizsgáltatni magad, viszont fontos tudnod, hogy csak akkor állhatsz rajthoz, ha az orvos arra alkalmasnak talál. A helyszíni orvosi vizsgálat igénybevétele továbbá megemeli a nevezési díjadat.

Mivel az átúszásnál az úszóöltözékeden és az úszószemüvegeden kívül másra nem igazán lesz szükséged, kérjük, hogy a lehető legkevesebb csomaggal érkezz. Az átúszás előtt lehetőséged van csomagban leadni azt a száraz ruhát, törölközőt, stb., amelyre a célba érkezés után szükséged lesz. Kérjük, hogy a csomagot a szükségleteid minimumát szem előtt tartva készítsd össze. Ne gurulós bőrönddel gyere! Pólót/felsőt például felesleges csomagolnod, hiszen a célba érés után megkapod az esemény emblémázott pólóját. Esőkabátra szintúgy nem lesz szükség, hiszen eső esetén az eseményt nem tartjuk meg.  Értéktárgyak megőrzését és átszállítását nem vállaljuk. Ha mégis elhelyezel értéktárgyakat a csomagodban, azért felelősséget nem vállalunk!

Az úszóöltözéked legyen kényelmes és kipróbált. Ok, hogy csini az új trikinid, de ne féltávnál derüljön ki, hogy véresre dörzsöli a hajlataidat. Érdemes olyan úszódresszben/úszónadrágban rajthoz állni, amelyben már úsztál hosszan, vagyis meggyőződtél róla, hogy nem csúszik le, nem bántja a bőrödet, és alkalmas sportolásra.

Mindenképpen használj a bőröd igényeinek megfelelő (lehetőleg magas faktorszámú) naptejet. Sapka (akár úszósapka) vagy kalap is praktikus lehet, ha az úszóstílusod megengedi a használatát.

Tekintve, hogy órákon keresztül fogod ugyanazt a mozgásformát végezni, lesznek olyan részei a testednek, amelyek folyamatosan egymáshoz dörzsölődnek. Ezeket a testrészeket – a kidörzsölődést elkerülendő – érdemes vazelinnel bekenni.

A többórás vízben tartózkodás miatt az átúszás során veszíthetsz testhőmérsékletedből, ezért 22 fokos vízhőmérséklet alatt már érdemes zsírozni a tested, a zsír (hőszigetelő hatásának köszönhetően) ugyanis segít megtartani tested melegét, azaz kevésbé fogsz fázni.

Az 5 km teljesítéséhez szükséged lesz extra energiára, ezért az átúszás előtti napokban étkezz tudatosan, szénhidrátdúsan, de a rajt előtt ne edd tele magad. Ha lehet, 2 órával az átúszás előtt már ne egyél! Az átúszás napján kerüld a zsíros, fűszeres ételek fogyasztását, próbálj könnyen emészthető ételeket enni reggelire, az előző napról megmaradt babgulyást hagyjuk későbbre! Az energiatartalékolás miatt praktikus lassan felszívódó szénhidrátokkal indítani a napot (mint pl. zabpehely). Ezekkel együtt is a legkevésbé kockázatos a megszokott étkezés megtartása, nehogy gyomorproblémákat okozzon az újonnan kipróbált étek.

A rajt és cél közötti úszófolyosón az úszók biztonsága érdekében 25-30 méterenként vitorlások állnak majd. Ha elfáradtál, tarts szünetet, de ne pánikolj, nyugodt, egyenletes tempóban ússz oda valamelyik hajóhoz, pihenj meg, és úgy folytasd az úszást. Ha problémád akad, és nem tudod megoldani, minden esetben kérj segítséget elsősorban a hajók személyzetétől, szükség esetén úszótársaidtól.

Sikeres teljesítést!

Kozmoszból, klinikákról és katedrákról a Balatonba

Az elmúlt időszak egyik legkülönlegesebb indulója Kapu Tibor volt: a Hunor Program magyar űrhajósa a fizikai felkészülés részeként a magyar tengert is sikeresen átszelte.

A tudományos életből is érkeztek rendszeres teljesítők. Átúszta már a tavat Mérő László matematikus-pszichológus, Steigervald Krisztián generációkutató, Kende Anna, az ELTE Pszichológiai Intézetének igazgatója, Kende Ágnes szociológus-oktatáskutató és Berács József egyetemi tanár is. Az egészségügyi vonalat erősítette Dr. Velkey György János, a Bethesda Gyermekkórház főigazgatója, Thuróczy Bertalan orvosbiológiai mérnök és Fejes Dóra sportpszichológus is.

Különleges színfoltja volt a mezőnynek Sivarama Swami, a Magyarországi Krisna-tudatú Hívők Közösségének lelki vezetője is, aki szintén megküzdött a hullámokkal.

Amikor az olimpia hősei is beállnak a sorba

A profi sportolóknak ugyan a medence vagy a pálya a természetes közegük, de a nyíltvízi kihívás nekik is presztízskérdés. A vízilabdázók különösen szeretik a Balatont: a kétszeres olimpiai bajnok Gergely István – a Magyar Honvédség „Úszó Erőd” kötelékében – és Madaras Norbert mellett Steinmetz Ádám olimpiai bajnok vízilabdázó is megküzdött már a távval, akárcsak az olimpiai, világ- és Európa-bajnok Hosnyánszky Norbert.

Az úszósport igazi elitje is rendre felbukkan a mezőnyben: Risztov Éva, Rasovszky Kristóf, Olasz Anna, Betlehem Dávid, Rohács Réka és Papp Márk mellett a medencés klasszisok közül Késely Ajna, Kis Gergő Szabolcs, valamint a legendás Güttler Károly is a teljesítők között volt.

Más sportágak csillagai is szívesen vetik bele magukat a habokba: Kovács István „Kokó” olimpiai bajnok ökölvívó és Tótka Sándor olimpiai bajnok kajakozó is partot ért már Bogláron. Az aszfalt bajnokai sem riadnak vissza: az ultrafutó ikon Bérces Edit mellett Kálovics Anikó és Korányi Balázs olimpikon hosszútávfutók, valamint Rezessy Gergely korábbi maratoni győztes is rajthoz állt már.

Színpadról és zenekari árokból a hullámok közé

A művészvilág és a média ismert arcai is előszeretettel csobbanak Révfülöpön. A színházi világot az elmúlt években olyan Jászai Mari-díjas színművészek képviselték, mint Járai Máté, Kuna Károly és Lux Ádám, de Kovács Panka Eszter, Magyar Bálint, Majsai Nyilas Tünde színművészek, Fülöp Viktor humorista és a Vígszínház csapata is visszatérő vendég volt. Sőt, Diószegi László Kossuth-díjas koreográfus is tempózott már a magyar tengerben.

A kulturális vonal zeneileg is lenyűgöző: Barabás Zsófi festőművész és testvére, a nemzetközileg elismert jazz-trombitaművész Barabás Lőrinc rutinos átúszók. A komolyzene képviselői egyenesen a zenekari árkokból érkeztek: Köteles Géza, a Madách Színház karmestere, az Operaház művészei (Könyves-Tóth Mihály trombitaművész, Patay Lóránt nagybőgős, Szili Gabriella Márta énekkari művész), valamint a Danubia Zenekar és az MR Szimfonikusok tagjai mind tempóztak már a Balatonban. A népzenét Rosonczy-Kovács Mihály István, a Folk Embassy prímása képviselte.

A kamerák és a mikrofonok mögül is szép számmal érkeztek kihívók: Al Ghaoui Hesna riporter és az egykori sportriporter, Szántó Dávid is a sikeres teljesítők táborát erősíti.

Élő legendák és a legnagyobb küzdők

A leginspirálóbb történeteket sokszor mégis a hétköznapi hősök írják. A Balaton-átúszás igazi ikonja Patkás Tamás „Tomi Rocky”, aki egy balesetben elvesztette a lábait, mégis Magyarország egyetlen igazolt nyíltvízi paraúszójaként többször is teljesítette az 5,2 kilométert. Ugyanilyen felemelő Runtág Tivadar Gyula története, aki 86 évesen úszta le a távot, amivel ő az elmúlt időszak legidősebb teljesítője. Hatalmas teljesítmény áll Nedelka József mögött is, aki már az 1984-es, legelső IBUSZ Maratonon is futott, és a Balatont is rutinosan átszelte.

Az extrém kategória csúcstartója Zimányi András, aki korábban nemcsak keresztben, de hosszában is átúszta a tavat, amihez 53 órára és 46 percre volt szüksége. Az esemény abszolút legendája pedig Gurbán Béla: az ő rekordja egyedülálló, hiszen a rendezvény történetében az eddigi összes Balaton-átúszáson rajthoz állt és célba is ért.

Mindig akadtak persze váratlan pillanatok is. Ilyen, amikor feltűnt Bajzát László, aki a saját hagyományát követve tetőtől talpig matyó népviseletben – felül ingben, alul bő gatyában – tempózta végig az 5 kilométert, tökéletesen bizonyítva: a Balaton-átúszás tényleg mindenkié, és a legkülönfélébb karaktereket vonzotta már a magyar tengerbe.

Megjelenés forrása: sajtóanyag

lock icon

Elérhetőségek, linkek

E-mail cím

E-mail cím

Weboldal

Weboldal

lock icon

Közösségi oldalak

Facebook oldal

Facebook oldal

A alatt nem találta meg, amit keresett? Írjon nekünk!

Információt az alábbi gombbal kérhet:

A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!

Hasonló ajánlatok böngészése:

Földrajzi helyek felfedezése:

Kapcsolódó témák megtekintése:

Facebook Share

Ossza meg ismerőseivel

Facebookon!

Megosztás

Veresegyházi Medveotthon látogatás: erdei bányavasút, predátor program, ragadozó madár program
Nyári szabadtéri Színházi fesztiválélmény Veresegyházon 2026-ban
Aktív wellness pihenés Tisza-tónál: gazdag programkínálat
Totus Tuus – kiállítás Szent II. János Pál pápa életéről és történelemre gyakorolt hatásáról
Bulizz félelmek nélkül!
Veresegyházi Medveotthon látogatás: erdei bányavasút, predátor program, ragadozó madár program
Nyári szabadtéri Színházi fesztiválélmény Veresegyházon 2026-ban
Aktív wellness pihenés Tisza-tónál: gazdag programkínálat
Totus Tuus – kiállítás Szent II. János Pál pápa életéről és történelemre gyakorolt hatásáról
Bulizz félelmek nélkül!

Lássa elsőként a legjobb programokat!

Adja hozzá a Programturizmust a Google kedvenc forrásaihoz.

Hozzáadom

lock icon

Elérhetőségek, linkek

E-mail cím

E-mail cím

Weboldal

Weboldal

lock icon

Közösségi oldalak

Facebook oldal

Facebook oldal

A alatt nem találta meg, amit keresett? Írjon nekünk!

Információt az alábbi gombbal kérhet:

Lássa elsőként a legjobb programokat!

Adja hozzá a Programturizmust a Google kedvenc forrásaihoz.

Hozzáadom

Legjobb élmények