Hortobágyi Lovasnapok 2023
Találkozzunk 2023. július 14-16. között Hortobágyi Lovasnapokon! Várjuk a lovassportok és a népi hagyományok kedvelőit. Múlt és jelen találkozása a délibábos Hortobágyon, három nap a csikósok földjén. A pályán a lovaké, de a bográcsban a szürkemarháé a főszerep. Idén a Kilenclyukú hídnál több mint 50 programmal várják az érdeklődőket: versenyek, bemutatók, gyereklovasfalu, táncház, gasztronómia és kézműves vásár.
Felhívjuk figyelmét, hogy ennek a megjelenésnek jelenleg NINCS ÉRVÉNYES IDŐPONTJA portálunkon, ezért az itt közölt tartalom már lehet, hogy NEM AKTUÁLIS! Friss információkat az info@programturizmus.hu e-mail címen kérhet vagy küldhet.
Hortobágyi Lovasnapok
1965-ben volt az első, idén pedig az 55. Hortobágyi Lovasnapok kerül megrendezésre július 14. és 16. között. Az esemény az elmúlt évtizedekben a térség meghatározó és országhatárokon átívelő ismertségű rendezvényévé nőtte ki magát, melynek legfőbb célja a Hortobágyra jellemző pásztorkultúra múltjának és jelenének, valamint a Mátai Ménes lótenyésztő munkájának, és a ma is használt, működő fogatgyűjteményének megismertetése, népszerűsítése
Debrecen és Hortobágy kapcsolata régmúlt időkre nyúlik vissza, ugyanis Debrecen szabad királyi város alapította a hortobágyi ménest, mely több mint 300 éves múltjával Magyarország legrégebbi ménesei közé tartozik. Debrecen város ménesét először egy XVII. századi levéltári feljegyzés említi. A hortobágyi puszta Debrecenhez tartozott évszázadokon keresztül, egészen 1948-ig, s a debreceni cívisek jólétének alapját biztosították hosszú ideig a Hortobágyon legeltetett állatok ezrei.
A Debreceni Virágkarnevál idei felvonulásán virágkocsival készülnek a Hortobágyi Nemzeti Park 50. évfordulója alkalmából, melyet a híres pusztai ötösfogat kísér majd.
A Hortobágyi Lovasnapok programjai iránt érdeklődő, és az eseményre látogató közönség egyre fogékonyabb a természet egyszerű örömeire, hamisíthatatlan és eredeti világára, továbbá nyitott a legkülönfélébb élményeket nyújtó magyar tájakra. A hagyományok és a tradicionális mesterségek reneszánszában a Hortobágyi Lovasnapok olyan értéket képvisel, mely a 21. századi ember számára az időutazás élményét, kapcsolódást, egy korábbi tudás és elfeledett ismeretek újra megismerését jelenti.
A Hortobágyi Nonprofit Kft. fenntartásában működő Mátai Ménes Magyarország egyik legjelentősebb lótenyésztő központja, az egyik legnagyobb lóállománnyal az országban. A Lovasnapokon 300 ló tudása mutatkozik be. Örök élményt jelent e hatalmas ménes egy részét és az idei csikókat élőzenés méneshajtás során látni a puszta naplementéjében. Péntek, szombat és vasárnap délelőtt 9 órától kora estig szemet gyönyörködtető és sokszor meghökkentő lovas programok, bemutatók várják a látogatókat. Több országos lovasverseny zajlik az eseményen, így a Hortobágyi Derby és a Nagydíj, továbbá országos csikós bajnokság, kombinált fogathajtó verseny, fogathajtó staféta verseny, szimultán fogathajtó verseny és a Dunka Csaba emlékverseny. Nem maradhatnak el a lovas show-k, melyek minden alkalommal lenyűgözik az embereket, és bizonyítják azt, milyen harmónia és szavak nélküli összhang létezhet állat és ember, ló és lovasa között: csikós és pusztaötös bemutatók, huszár és rendőr karüsszel, kaszkadőr lovasok. A Hortobágyi Vágta idén az esemény vasárnapján várja a látogatókat: a regionális selejtező futam nyertesei az őszi, nagy Nemzeti Vágtán mérhetik össze tudásukat.
Szombaton és vasárnap az esemény házigazdája, Gundel Takács Gábor várja a látogatókat a színpadon, a versenyek alatt és az egész területen. A Hortobágyi Lovasnapok egyik kiemelt programja a szombaton 18 órakor kezdődő „Arra van egy kőhíd rakva” címet viselő grandiózus néptánc produkció. Címét egy pásztor anekdotából kapta, mely Béres András néprajzkutató, a Déri Múzeum igazgatója, a Debreceni Népi Együttes alapítója által szerkesztett könyvben található. Ezen az estén a Forgórózsa Táncegyüttes, a Főnix Gyermek- és Ifjúsági Néptáncegyüttes, a Hajdú Táncegyüttes és a Debreceni Népi Együttes, továbbá a Hajdúnánási Aranyszalma Néptáncegyüttes 100-150 táncos bevonásával létrejött közös produkcióját láthatja a közönség.
A 2.000 m2-en elterülő gyereklovasfalu forgatagában mindhárom napon Bazsarózsa népi játékok, hatalmas szalmavár, Paprika Jancsi Csúzlizdája és élőszavas népmesemondás várja a kisebbeket. Kádár Ferkó Fotószínházának köszönhetően egy kép erejéig időutazókká válhatnak az érdeklődők, mialatt kortalan kézművesfoglalkozások zajlanak. A lovasfaluban a Miskolci Csodamalom Bábszínház, a Langaléta Garabonciások, a Debreceni Hajdú Táncegyüttes, a Debreceni Népi Együttes, a Ládafia Bábszínház, a Szárnyas Sárkányok, a Garagulya Gólyalábas Komédiás Kompánia a régi vásári komédiások, vándorszínészek és muzsikusok boszorkányos ügyességét hozza el páratlan hangulatával. A Petőfi évfordulóra is emlékezve megjelenik Boka Gábor is, akinek János vitéz darabja a mesélés öröméről szól.
A programot tradicionális pásztorételek - többek között 400 kg bográcsban elkészített szürkemarha - egészítik ki, és kézműves vásáron kalandozhatnak a hazai, kézzel készült termékek iránt érdeklődő látogatók.
Részletes program
2023. JÚLIUS 14. (PÉNTEK)
Aréna
10:00 Dunka Csaba emlékverseny
11:30 Kombinált fogathajtás
13:00 Hortobágyi Életkép: csikósok, fogatok, pusztaötösök felvonulása
16:00 Méneshajtás
Díjugrató versenypálya
7:00-10:00 80-100 cm díjugrató versenyek
12.00-16:00 110-130 cm díjugrató versenyek
2023. JÚLIUS 15. (SZOMBAT)
Aréna
10:00 Hortobágy Derby
11:30 Hortobágyi Életkép: csikósok, fogatok, pusztaötösök felvonulása
12:00 Megnyitó
13:00 Lóerők versenye
14:00 Országos csikósbajnokság - 1. forduló
15:00 Lovas show: pusztaötösök, ördöglovasok bemutatója
16:30 3v3 fogatok staféta versenye
18:00 „Arra van egy kőhíd rakva”: debreceni táncegyüttesek műsora
19:00 Méneshajtás
19:30 Táncház
Díjugrató versenypálya
7:00-10:00 80-100 cm díjugrató versenyek
12.00-16:00 110-130 cm díjugrató versenyek
Gyereklovasfalu
11:00 Miskolci Csodamalom Bábszínház: Mindentjáró malmocska
12:00 Garagulya Gólyalábas Komédiás Kompánia: Bitang Dezső zsinnyegtet
13:00 Debreceni Hajdú Táncegyüttes - néptáncbemutató és táncház
14:00 Ládafia Bábszínház: Lóvá tett kupac
15:00 Garagulya Gólyalábas Komédiás Kompánia: Vásári komédia Garagulya módra
16:00 Boka Gábor: János vitéz
2023. JÚLIUS 16. (VASÁRNAP)
Aréna
09:30 Hortobágyi Nagydíj
11:30 Országos csikósbajnokság - 2. forduló
12:30 Hortobágyi Életkép: csikósok, fogatok, pusztaötösök, lovasrendőrők, huszárok felvonulása
13:00 Lovas show: pusztaötösök, ördöglovasok bemutatója, rendőr karüsszel, huszárbemutató
14:30 Országos csikósbajnokság - Síkvágta
15:30 Szimultán fogathajtó verseny
18:30 Méneshajtás
Díjugrató versenypálya
7:00-12:00 80-100 cm díjugrató versenyek
12.00-16:00 110-130 cm díjugrató versenyek
Vágtapálya
10:00 Hortobágyi Vágta - Selejtező - Nemzeti Vágta előfutam
16:30 Hortobágyi Vágta - Döntő - Nemzeti Vágta előfutam
Gyereklovasfalu
11:00 Gulyás László vándormuzsikus: Csicsöri történet
12:00 Szárnyas sárkányok: Vénasszony és a halál
13:00 Debreceni Népi Együttes - néptáncbemutató és táncház
14:00 Pályi János: Vitéz László és az elátkozott malom
15:00 Langaléta Garabonciások: Háry János, avagy a nagyot lépő obsitos
16:00 Csicsogó Színház: Kökény Matyi
Jegyárak:
2023. június 30-ig:
Felnőtt: szombat: 3.000 Ft/vasárnap: 3.000 Ft
Kedvezményes: szombat: 1.500 Ft/vasárnap: 1.500 Ft
Bérlet: felnőtt: 4.000 Ft/kedvezményes: 2.000 Ft
Online jegyvásárlás - 2023. július 1. 00.00 - 2023. július 14. 24:00
Felnőtt: szombat: 3.500 Ft/vasárnap: 3.500 Ft
Kedvezményes: szombat: 1.500 Ft/vasárnap: 1.500 Ft
Bérlet: felnőtt: 5.000 Ft/kedvezményes: 2.000 Ft
Helyszíni jegyvásárlás:
Felnőtt: 4.000 Ft/vasárnap: 4.000 Ft
Kedvezményes: 2.000 Ft/vasárnap: 2.000 Ft
Bérlet: felnőtt: 6.000 Ft/kedvezményes: 3.000 Ft
Kedvezményes: gyerek 6-14 éves korig és nyugdíjas
6 éves kor alatt a belépés ingyenes!
További ajánlataink
2023.12.16. | Advent a Pusztai Állatparkban | |
2023.01.01. - 2023.12.31. |
Lovas programok 2023. Fesztiválok, események, rendezvények
Lovas programajánló |
|
2023.01.01. - 2023.12.31. | Lovastúrák a Hortobágyon | |
2023.01.01. - 2023.12.31. | Hortobágyi kirándulás, látogasson el a Mátai Ménesbe! | |
2023.01.01. - 2023.12.31. | Lovasoktatás a Hortobágyon | |
2023.01.01. - 2023.12.31. | Hortobágyi lovaglási lehetőség a Mátai Ménes lovasközpontban | |
2023.01.01. - 2023.12.31. | Hortobágyi esküvői ajánlat a Hortobágyi Csárdában | |
2023.01.01. - 2023.12.31. | Hortobágyi családi program 2023. Élménycsomag az egész családnak a Hortobágyi Pusztán | |
2023.01.01. - 2023.12.31. | Hortobágyi osztálykirándulás, kalandok a pusztában óvodás és iskolás csoportoknak |

Fecskeház Erdei Iskola és Ifjúsági Szállás
A hortobágyi erdei iskola ideális kiindulópontként szolgál a puszta megismeréséhez. Az épület, amely kényelmes, tiszta szobáival, nagy parkjával, az ide szervezhető programokkal több napos tartózkodásra is alkalmas, 34 fő elszállásolását teszi lehetővé. Bővebben

Hegedüs Major Hortobágy
A Hegedüs Major Hortobágyon található. A szállás Hortobágy falu külterületén helyezkedik el, egy major ( farm, tanya) ahol öko gazdálkodással foglalkozunk (állattenyésztés, növénytermesztés), emellett vendéglátással is. Őrizzük a Hortobágyra jellemző hagyományokat, mint gasztronómia, pásztorélet. A ... Bővebben

Sóvirág Vendégház
A Hortobágyi Sóvirág Vendégház családias légkörű szálláshely. 15 férőhellyel, 6 franciaágyas szobával rendelkezik, melyek pótágyazhatók. A szobaárak tartalmazzák a reggeli és a sófallal kirakott finn szauna korlátlan használatát. Bővebben

Ökotúra Vendégház és Kemping
A puszta szívében, Hortobágy községben a világörökségi műemlékek közelében, parkerdő hatalmas fáinak árnyékában várja vendégeit áprilistól novemberig az Ökotúra Vendégház** és Kemping**. A hozzánk látogatót megérinti a természet közelsége, a táj egyedi hangulata, a puszta varázsa. Családi ... Bővebben

Hortobágyi Kemencés Vendégház
A Kemencés Vendégház légkondicionált szobákkal és ingyenes, privát parkolási lehetőséggel várja vendégeit Hortobágyon. A környéken többek között lovagolni és kerékpározni is lehet. A magánszálláson kerékpár is bérelhető. Debrecen 36 km-re, Tiszafüred pedig 32 km-re található. Bővebben

Hortobágyi Csárda
Több mint 300 éve várja az utazókat az egykori sóút mellett, a Kilenclyukú híd tövében ez a gyönyörű, nemrégiben felújított műemléképület, mely a világörökség részét is képezi. Történetét, a vándorok életét, a pusztát felfedező nagyjaink alakját bemutató kiállítás látható az egykori vendégszobákban. Az ... Bővebben
A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!