Turizmus Program

Strandok éjszakája

Dűlőtúra

Krisna-völgyi Búcsú

Irány Siófok!

Mézesvölgyi nyár

Balatoni borkoncertek

Hajókirándulások

TOP 100 úticél

Nyári esti szabadtéri kulturális és zenei programok Hajdúszoboszlón
Mézesvölgyi Nyár - Szabadtéri színházi fesztivál 2025 Veresegyház
Aktív wellness pihenés a Tisza-tónál - Fedezze fel velünk a Tisza-tó élővilágát és pihenjen nálunk!
Nyári esti szabadtéri kulturális és zenei programok Hajdúszoboszlón
Mézesvölgyi Nyár - Szabadtéri színházi fesztivál 2025 Veresegyház
Aktív wellness pihenés a Tisza-tónál - Fedezze fel velünk a Tisza-tó élővilágát és pihenjen nálunk!
Nyári programajánló online jegyvásárlási lehetőséggel
Nyári programajánló online jegyvásárlási lehetőséggel

Műcsarnok programok 2025. Események, rendezvények

2025.07.01. (kedd) - 2025.10.19. (vasárnap)

Magyarországon a kortárs képzőművészet kánonformáló központja a 19. század vége óta folyamatosan működő Műcsarnok. Nemzeti intézmény, amelynek legfőbb hivatása a jelenkori magyar művészeti törekvések és a nemzetközi irányzatok legjavának bemutatása Budapesten. Meghatározó feladata a hazai képzőművészet nemzetközi pozicionálása is - külföldi kiállítások kezdeményezése és publikációk révén.
Műcsarnok programok 2025. Események, rendezvények

Kapcsolat, elérhetőség

Szeretné aktiválni elérhetőségeit az oldalon?

Partner információ

Műcsarnok programok 2025

2025. július 13. 16:00 - 17:00

Kondor-Szilágyi Mária nyitó kurátori tárlatvezetése Regős Anna kiállításában a művész közreműködésével

Regős Anna kiállítása egyfajta retrospektív gondolatmenetként tekinti át az eddigi munkásság csomópontjait a Műcsarnok egyik legreprezentatívabb termében. A tárlaton a hangsúlyt az autonóm művek bemutatására helyezzük. A mintákkal és anyagokkal játszó, kísérletező művész olyan sorozatokat alkotott, mint a Bayeux-i kárpit által inspirált labirintusokat megjelenítő, kézzel festett, applikált lenvászon munkák, vagy a különböző komputer-elemekből építkező, bronz- és acélszövetre szegecselt sorozatok, a szegecselt és hajtogatott lenvászon képek és a legújabb, hajtogatott lenvászon- és papírképek, amelyek plexidobozban láthatók. 2024-ben a VIII. Nemzetközi Textilművészeti Triennálén Regős Annát az Év Textilművészének választották, a nyertes pályaműve szintén szerepel a kiállításon.

KIÁLLÍTÁSOK:

Túl a láthatón - Péreli Zsuzsa gyűjteményes kiállítása
2025. június 6 - október 19.

A kiállítás a hazai kárpitművészet kiemelkedő alakja, Péreli Zsuzsa képzőművész munkásságának átfogó tárlata, amely a művész legjelentősebb alkotásait vonultatja fel számos múzeummal és magángyűjtővel együttműködve, több friss, most először bemutatott kárpittal kiegészítve. Az életmű ugyanakkor a kortárs falikárpitművészet magyarországi felemelkedésének történetéről és szemléletbeli átalakulásáról is képet rajzol.

kurátor: Garami Gréta



Regős Anna: Minta-idézetek

2025. július 4. - október 5.

Műcsarnok Kamaraterem

Regős Anna textilmunkái ötvözik a minták iránti szeretetet, az anyag és a talált elemek felhasználásának bátorságát a kortárs művészetben és designban való jártassággal. A minták rendszerbe épülő alkalmazása, a színek harmóniája és játékossága hozzásegít ahhoz, hogy a kiállításon látható képeken elgondolkodjunk, és megpróbáljuk felfedezni és megfejteni a struktúrákban rejlő jelentésrétegeket.

Minta-idézetek című tárlaton a hangsúlyt az autonóm művek bemutatására helyezzük, ugyanakkor a művész munkásságában hasonlóan fontos a tárgytervezői tevékenység is. E két aspektus párhuzamosan haladva is kiegészíti és segíti egymást. A művész elmondása szerint a tárgytervező időszakokat mindig az autonóm alkotás időszaka követte. Ez a fajta ritmus megfigyelhető az autonóm textilek datálásában is, így magának az életműnek is van egyfajta organikus ritmikája, mintázata.

Legkorábbi autonóm munkáit a japán művészet ihlette, nemcsak a motívum szintjén, hanem szemléletében is.

A kilencvenes évek elején több sorozata is készült, amelyek forma- és motívumkincsükben eltérnek egymástól, ugyanakkor közös jellemzőjük: a művészi hagyományokhoz való kötődés, a korábbi korok technikáinak vagy képi elemeinek megidézése. (Bayeux-sorozat, Labirintus-sorozat)

Ugyancsak a kilencvenes évek elején kezdte készíteni Regős a Computer kárpit sorozatot. Ezek a munkák bronz- vagy acélszövet alapra készültek, megerősítve egy lenvászon réteggel. A kárpitra kerülő applikáció vagy rátét komputer alkatrészekből épül fel. A műanyagból, fémből, dróttekercsből és apró panelekből álló különböző elemek egy bizonyos mintázatot követve adják ki a falikárpit mintaszerkezetét. A műszaki eszközök és a képzőművészettől idegen anyagok használata egyre inkább elterjedt a képzőművészetben. Ország Lilinek a hetvenes évek elején készített ikonosztázain már megjelenik a nyomtatott áramkör mint jellegzetes motívum, ahogy 1974-es főművén is, a Labirintus sorozaton is. Rövid ismeretségük után neki szentelte Keserü Ilona a szintén nyomtatott áramkörre készült képét: Üzenet Ország Lilinek címen.

A kilencvenes évek végén készült kárpitsorozat alapja mélykék lenvászon volt, amelyen színes anyagszeletek bukkantak fel hajtogatással és rávarrással, amit a szegecselés rendezett raszterszerkezetbe. Ezeknél a munkáknál a címadás segíti a megismerést és a látvány befogadását. (pl. Konszonancia, Circulació) A hajtogatás, mint technika Regős Anna későbbi sorozataiban is visszatér. A magyar képzőművészetben számos példát találunk még hajtogatással készült műtárgyakra, a festészettől (Simon Hantaï Mariales című képeitől kezdve alkalmazta a technikát) az experimentális filmig (Maurer Dóra: Időmérés).

A kétezres évek elején némileg megváltozik a képek formavilága, bár az alkotóelemek maradnak, mint a sötétkék lenvászon, a színes vászon mezők és a szegecsek. A színek visszahúzódása miatt sokkal erőteljesebbé válik a szegecsek struktúrája, amelyek szabályos raszterhálót alkotnak.

A 2012-ben keletkezett sorozatban egy új elemmel bővül a tárgyak külső megjelenítése, ez pedig a plexi borítás használata, amitől a munkák bekeretezettek lesznek, ezáltal létrejön egy kiállítási szituáció, illetve egy műfaji állásfoglalás.

A 2017-es munkák esetében állandósul a majdnem négyzetes forma, és ezeken a képeken a pliszírozott lenvászon különböző színátmeneteket és formákat ad ki, ilyen például a Pasztell színátmenet, vagy a Kockák és a Csíkok.

Időrendben a legfrissebb alkotás, ugyanakkor a látogató elsőként a Védőháló című tértextillel találkozik a kiállításon. 2024-ben ez volt a nyertes pályamű, amely alapján Regős Annát a VIII. Nemzetközi Textilművészeti Triennálén az Év Textilművészének választották.

kurátor: Kondor-Szilágyi Mária


Szunyoghy András: Anatómia

2025. július 11. - október 19.

Szunyoghy András grafikusművész több évtizedes munkásságával a hazai és nemzetközi vizuális kultúra egyik sajátos és elismert alakjává vált. Pályája a klasszikus képzőművészeti hagyományokból nőtt ki, de életműve messze túlmutat azokon: művészete a múlt és jelen, a tudomány és művészet, az autonóm és alkalmazott grafika, a mesterség és a gondolkodás metszéspontjában helyezkedik el. Munkáival hidat képez hidat képez múlt és jelen, művészet és tudomány, technikai mesterség és látásmód, alkalmazott és autonóm művészet között.

A kiállítás átfogó képet nyújt Szunyoghy sokrétű pályájáról, bemutatva a réz- és linómetszés technikáiban való jártasságát, az emberi és állati test anatómiai ábrázolására épülő műveit, valamint azokat az oktatási segédeszközöket és rajzokat, amelyek tanári és könyvkiadói tevékenységének is szerves részét képezik.

Szunyoghy nemzetközi ismertségét elsősorban anatómiai tárgyú könyveinek köszönheti, amelyek generációk számára nyújtanak alapot a rajzi megfigyelés és az anatómiai látásmód elsajátításához. Műveit több mint húsz nyelvre fordították le – a nagy világnyelveken túl olyanokra is, mint a japán, kínai, koreai, török, román vagy litván –, és ma is használják Mexikótól Japánig, Kanadától Kínáig.

Tárlatunkon a sokszorosító grafika, az anatómiai ábrázolás, a rajzpedagógia és az ismeretterjesztés egymást kiegészítő területein és eszközrendszerén keresztül rajzolódik ki a következetes és gazdag életút néhány alapvonása. A bemutatott művek, tárgyak és könyvek nemcsak a technikai tudás és képi gondolkodás rétegeit, hanem egy sajátos szemléleti állandóságot is érzékeltetnek.

Az életmű, bár egységes és átgondolt, korántsem lezárt. Szunyoghy András ma is aktívan dolgozik új könyvein és tervein – ugyanazzal a szigorú figyelemmel és munkafegyelemmel, amely a kiállított anyag minden darabján tetten érhető.

kurátor: Rockenbauer Zoltán

Megjelenés forrása: ajánlat weboldala és közösségi oldala

A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!

Megosztás

Kapcsolódó témák:

Mézesvölgyi Nyár - Szabadtéri színházi fesztivál 2025 Veresegyház
Mézesvölgyi Nyár - Szabadtéri színházi fesztivál 2025 Veresegyház

érdekelnek a hirdetési lehetőségeink?

Kérlek, küldj e-mailt az info@programturizmus.hu címre!

Legjobb élmények