Ganna Esterházy Templom és Mauzóleum
A Nagygannán 1770-ben épült fatemplom helyett új templom építését határozta el gróf Esterházy Miklós 1808-ban. Az építkezést 1812-ben Charles Moreau francia építész tervei alapján kezdte el Joseph Czehmaister tatai építőmester, de egy év múlva visszavonták megbízatását és a munkát Josef Franz Engel az Esterházy család bauinspektora folytatta. A több mint 300 ezer forintot felemésztő építkezés befejeztével a templomot 1818 nyarán szentelték fel.
Leírás:
A templom központja a felmagasított szinten elhelyezkedő kör alakú hajótér, melybe négyszögletes előcsarnokon át lehet bejutni. A bejáratot két kétkarú lépcsőn és egy kétoszlopos portikuszon keresztül lehet megközelíteni. A portikusz tetején egy timpanon látható, melynek akantuszmotívuma a templom egyedüli külső dísze.
Az épület központi tömegéhez kétoldalt egy-egy négytengelyes szárnyépülettel csatlakozik két zömök, háromszintes torony. A templom homlokzata kiegyensúlyozott és zárt, a hátsó nézet a kismartoni kastély Moreau által tervezett, de teljesen nem kiépített kerti homlokzatára hasonlít.
A hajó lapos kupolája kazettás-rozettás festést kapott, a római Pantheonhoz hasonlóan. Körben Keresztelő Szent János, a gyermekét tartó Madonna, Szent Péter, Szent Pál, Szent József életnagyságú szobrai, Szent Anna és Szűz Mária kettős szoborcsoportja, valamint domborművek láthatók. A vörösmárvány lépcsővel megemelt oltár a templomhajó főtengelyében szabadon áll. A tabernákulum fölött Krisztus töviskoszorúját tartó Madonna szobor.
Az altemplom kupolája és oltára
A hajó alatt itáliai keresztelőkápolnákat idéző, félig földbe süllyesztett kör alakú kripta található, melynek kupoláját nyolc karcsú oszlop tartja. A középen elhelyezett kör alakú márványoltár feszületének mindkét oldalán függ korpusz, így kétoldalt egyszerre két pap mondhatott szentmisét, az egyikük fehér miseruhában az élőkért, másikuk feketében a holtakért.[1] Az oltár latin feliratának magyar fordítása: „Krisztus a világ megváltója, aki saját vérével a megbilincselt lelkeket megszabadította és meg is tisztította.” A kápolna csehboltozatos kerengőjéről közelíthetők meg a szarkofágokat és koporsókat tartalmazó oldalfülkék.
A Templom és Mauzóleum kizárólag előzetes bejelentkezéssel látogatható!
Forrás: wikipedia
Jegyárak (mely az idegenvezetés díját is tartalmazza):
- Felnőtt: 500 Ft/fő
- Diák: 300 Ft/fő
2025.01.01 - 2025.12.31
Előzetes bejelentkezéssel látogatható |
Bodzás Vendégház Ganna
A Bodzás Vendégház felújított, fagerendás, kandallós parasztház a Bakonyalján, Gannán, infraszaunával, a pápai termálfürdőtől 13 km-re.
Gádoros Vendégház Ganna
A Bakony csodálatos világába hívjuk Önt, egy varázslatos vendégházba, amit Önnek és családjának rendeztünk be! Ha belép az ajtón , egy kis időutazásban vehet részt, visszatérhet nagyanyáink, dédszüleink világába, öreg bútorok, dísztárgyak között találja magát.
Körte Porta Ganna
Bakonyalján, Ganna település mellékutcájában vagyunk a természet közepén.A béke és nyugalom otthona várja az erre járókat.
Ganna Esterházy Templom és Mauzóleum
A Nagygannán 1770-ben épült fatemplom helyett új templom építését határozta el gróf Esterházy Miklós 1808-ban. Az építkezést 1812-ben Charles Moreau francia építész tervei alapján kezdte el Joseph Czehmaister tatai építőmester, de egy év múlva visszavonták megbízatását és a munkát Josef Franz Engel ...