Zsámbéki Lámpamúzeum
A múzeum alapja Borus Ferenc magángyűjteménye. Jelenleg 1000-1100 db világítási tárgy található az ország egyetlen Lámpamúzeumában. 1995-ben bekerült a GUINNES Rekordok Könyvébe.
Lámpamúzeum
Az 1960-as években Borus Ferenc palackozott italok gyűjteményéből rendezett be saját borospincéjében egy "Bormúzeumot". Ide keresve megfelelő világítási eszközöket, került kapcsolatba a lámpákkal.
Annyira megtetszettek neki a szebbnél-szebb darabok, hogy észrevétlenül is a gyűjtőjükké vált. A kiállított tárgyakat egy-két kivételével saját pénzén vásárolta meg, volt olyan nap, amikor 20-25 db került a tulajdonába. A tárgyak többsége koszosan, rozsdásan, hiányosan került elő, így a restaurálás mesterségét is elsajátítva minden lámpát saját maga hozott rendbe.
Eleinte szoba-konyhás lakását díszítette a sok szép tárgy, de hála az újságok és a televízió népszerűsítésének, egyre több hazai és külföldi érdeklődő látogatott el hozzá azzal a kéréssel, hogy mutassa meg gyűjteményét. Így 1970-ben, "közkívánatra" létrehozták az első állandó kiállítást a Művelődési Házban, körülbelül 250 tárgyból álló gyűjteménnyel.
A lámpák természetesen tovább gyarapodtak, sőt világhírre is szert tettek, köszönhetően a Magyar Távirati Iroda népszerűsítő munkájának, amely az egész világot ellátta a gyűjtemény ismertetésével. A gyűjtemény gazdagításában nagy segítséget nyújtott az akkori Magyar Filmgyártás, hiszen nagyon sok lámpát kölcsönöztek és ezek kölcsönzési díjából sikerült a legnagyobb fejlesztéseket létrehozni.
A mécsesek, gyertyatartók, ipari, háztartási, olaj- és petróleumlámpák között található régi kínai vázából készült lámpa, valamint Zsolnay-majolika, meisseni porcelán talpú petróleumlámpa, 1800 körül készült olajpumpás világítóeszköz.
Az intézmény 1995-ben bekerült a GUINNES Rekordok Könyvébe, 1980-ban felvételt nyert a Nemzetközi Lámpaklubba Amerikában, 1983-ban pedig az Ausztrál Múzeumi Tagságok tagja közé került.
Hazánkban a Magyar Köztársasági Elnök 1999-ben Arany Emlékéremmel jutalmazta, a múzeum alapítóját pedig 1998-ban Zsámbék Nagyközség Vezetősége díszpolgárrá választotta.
A hangulatos parasztházban a lámpák mellett régi használati eszközök is megtekinthetők az udvaron.
Nyitva:
2018. október 24-től 2019. március 15-ig
Hétfő : Szünnap
K-V. : 10:00-16:00
2019. március 16-tól 2019. október 23-ig
Hétfő : Szünnap
K-V. : 10:00-18:00
Forrás: A település honlapja
2019.01.01 - 2019.12.31 |

Kézifegyver kiállítás 2019. Zsámbéki Hadikulturális Találkozó és III. Kézifegyver Kiállítás 2019. március 9 - 10.
A kiállítás célja hős elődeink és történelmi hadi kultúránk megismertetése minden érdeklődővel, különösen fiatalokkal. Bővebben

Zsámbék Futás 2019 2019. május 4.
A zsámbéki félmaratonra várják a futás szerelmeseit tavasszal. A verseny második felét kiviszik a zöldbe a szervezők, hogy a terepfutás élményét a Nyakas-hegyről látható gyönyörű panoráma mellett élvezhessék a versenyzők. Bővebben

BUSEXPO 2019 2019. május 8.
Buszra fel! Az INGYENESEN látogatható kiállításon a magyarországi autóbuszgyártás, forgalmazás és az autóbuszos személyszállítási szolgáltatások képviselői sorakoznak fel. Miért érdemes idén is kilátogatni a BUSEXPO-ra és a konferenciára? A technikai újítások, kérdések mindennaposak, amelyekkel egy ... Bővebben

Zsámbéki piac 2019.01.02. - 12.31.
Helyi termelői piac heti két alkalommal, kedden és pénteken délelőtt 7-11 óráig a zsámbéki sporttelepen. Bővebben

Sváb tájház látogatás Zsámbékon, a Szent Vendel domborműves népi lakóház helytörténeti gyűjteményben 2019.01.01. - 12.31.
A Sváb tájház Zsámbék egyik legrégebbi épülete, nevét a homlokzatán látható pásztorok védőszentjét ábrázoló domborműről kapta. Az egykori Szent Vendel-ház szobáiban a festett vagy éppen különleges technikával készült bútorok a sváb népművészetet és a régi zsámbéki életet, jelképvilágot idézik. Bővebben

Szent Vendel Domborműves Népi Lakóház. Sváb Tájház Zsámbék
Szent Vendel Domborműves Népi Lakóház. Sváb Tájház Zsámbék. Zsámbék egyik legrégebbi épülete. A lakóházat a környék egyik leggazdagabb állattartója, Melchior Keller építtette 1740 táján, aki az első sváb betelepítési hullámmal érkezett Zsámbékra. Bővebben

Zsámbéki Lámpamúzeum
A múzeum alapja Borus Ferenc magángyűjteménye. Jelenleg 1000-1100 db világítási tárgy található az ország egyetlen Lámpamúzeumában. 1995-ben bekerült a GUINNES Rekordok Könyvébe. Bővebben
Disznóvágás
Közeli ajánlatok

Kézifegyver kiállítás 2019. Zsámbéki Hadikulturális Találkozó és III. Kézifegyver Kiállítás
- Zsámbék
Hasonló ajánlatok

Gasztrofalu Köveskál, finom ételekkel és italokkal várjuk a Káli-medencében
- Köveskál