Mudrány-kúria Szabolcs
Szabolcs település nevezetessége a XVIII. század végi késő barokk épület, a Mudrány-kúria. A XIX. század közepén a konyha és a zárt előtér kivételével valamennyi helyiség mennyezetét hun és magyar fejedelmek, királyok festett mellképeivel díszítették. A Mudrány-kúria a megyei múzeum iparművészeti gyűjteményét mutatja be, enteriőr szerű elrendezésben. A múzeumi kiállítóhelyként, valamint műemlék jellegű épületként nyilvántartott épület jelenleg iparművészeti kiállításnak ad otthont. A hely irodalomtörténeti nevezetessége, hogy a magyar történelem nagyjait idéző freskós falak között zajlott le a Móricz által megírt híres-hírhedt Ebéd.
Az épülethez irodalmi emlék is fűződik: Móricz Zsigmondot barátai egy tiszatelki vendégeskedés után vitték el Szabolcsra, s az itt szerzett élményeiről A szabolcsi földvár című riportjában számolt be az író. Később Ebéd című híres novellájában is megörökítette itteni benyomásait: a Mudrány-kúria ebédlője volt a színhelye az elbeszélésben ábrázolt nevezetes lakomának. Ma kiállítás látható itt.
Egy négy teremből álló tárlatot alakítottak ki az épületben, mely a 19. század végi, 20. század eleji köznemesség kultúráját és tárgyi emlékeit mutatja be a nagyközönségnek. Egy korhű ebédlőt, előszobát, férfi dolgozószobát, valamint egy női enteriőr biedermeier stílusban várja a látogatókat.
A négytermes kiállítás mellett a kúria két helyiségében Szabolcs község múltját bemutató tematikus tárlatot hoznak létre. A kiállításokkal az ide látogatókat szeretnék megismertetni egy letűnt korszak életmódjával. A korhű berendezés nagyban hozzájárul a 19. század végének megismeréséhez.
Állandó kiállítás:
- 18. századi barokk kúria
- gazdag mennyezetfestés
- iparművészeti gyűjtemény
- 19. századi enteriőrök
Nyitvatartás:
- a téli időszakban zárva tart (telefonon előre egyeztetett időpontban látogatható)
- nyitás március 15-től
- zárás október 30.
- a múzeum kedd-vasárnap nyitva tart (hétfői napokon zárva van)
2025.03.15 - 2025.10.31 |
Mudrány-kúria Szabolcs
Szabolcs település nevezetessége a XVIII. század végi késő barokk épület, a Mudrány-kúria. A XIX. század közepén a konyha és a zárt előtér kivételével valamennyi helyiség mennyezetét hun és magyar fejedelmek, királyok festett mellképeivel díszítették. A Mudrány-kúria a megyei múzeum iparművészeti ...