Tűzoltó szertár és kiállítás Vörs
Vörsön a 70 négyzetméter alapterületű helyiségben „A tűzvédelem a századfordulón” című állandó kiállítást tekintheti meg a látogató. Tűzoltó és tűzvédelmi eszközök kiállítása az 1890-1910 időszakból.
1983-ban a Somogy megyei Vörs község felújított tűzoltószertárában megnyílt az első vidéki tűzoltó múzeum. A kiállítás a Balatonszentgyörgyí Községi Közös Tanács, a Somogy Megyei Múzeumok Igazgatósága, a Somogy megyei Tűzoltó parancsnokság és a budapesti Tűzoltó Múzeum összefogásával készült.
A 70 m2 alapterületű helyiségben "A tűzvédelem a századfordulón" című állandó kiállítás került felállításra. A bemutatott anyag nagy része a Budapesti Múzeum gyűjteményéből származik.
Az 1890-1910 közötti időszak történetét a tűzoltószervezetek sokfélesége jellemezte. Önkéntes, kötelezett, gyári, vasúti, üzemi és fizetett városi tűzoltók egyaránt tevékenykedtek.
A Magyar Országos Tűzoltó Szövetség fogta össze a testületeket, szakmai felügyeletet gyakorolt, szabályzatokat adott ki. Az l898-as egyenruházati szabályzat kékcsíkos - fehér vászon nyári és sötétkék posztó téli öltözetet előírva egységesítette a viseletet.
A Nemzetközi Tűzoltószövetség alapítói között a Magyar Országos Tűzoltószövetség is szerepel, erről tanúskodik az 1900. augusztusában, Párizsban megkötött szerződés másolata. A Szövetség III. Nemzetközi Kongresszusát 1904-ben Budapesten rendezték, ennek emlékére alkotta Holló Barnabás szobrászművész a tárlóban látható domborművét. A Somogy Vármegyei Tűzoltó Szövetség 1899-ben alakult Csurgón.
Somogyban az első tűzoltó egyesület Csurgón szerveződött 1874-ben. Vörs község önkéntes tűzoltósága 1883-ban jött létre. A korszak jellegzetes tűzoltó-felszerelései mellett, a testületek emléktárgyai, elismerő oklevelek, érmek, valamint Merkly Ferenc szobrászművész alkotása, az életmentő tűzoltó is helyet kapott. A kézi működtetésű fecskendők egyik típusát, az un. Vészvonat használatát mutatja be Szilágyi Margit szoborkompozíciója.
A terem közepén egy Geittner és Rausch - féle kézi működtetésű kocsifecskendő és a fejlődést jelentő Kőhler - féle benzinmotoros szer látható. A múzeum továbbfejlesztése során 1989-ben elkészült a kiállítási szertár, ahol a korszak tűzoltószereit sorakoztatták fel. A szertár kapui a régi fővárosi IX. kerületi őrségről származnak. A falakon körben képek és ismertető szövegek mutatják be a kiállított szereket, amelyek főleg a budapesti múzeum anyagából kerültek ide
Látható itt a Mátrai gyár lóvontatású létrája, gőzfecskendő, a szegedi Kőhler motorosszer, Seltenhofer gyártású süllyesztett medencés kocsi fecskendő, előkocsis mozdonyfecskendő és Tamóczy - féle "falusi fecskendő".
Telefonos bejelentkezéssel - hétfő kivételével - látogatható.
Forrás: Katasztrófavédelem Központi Múzeum honlapja
2024.01.01 - 2024.12.31 |
Tájház Vörsön, látogatás a Kis-Balatonnál, ismerkedés a hajdani halászok, pákászok életével 2024.01.01. (hétfő) - 2024.12.31. (kedd)
A Kis-Balaton hagyományos használati eszközeit, elsősorban a népi halászati módszerekhez kapcsolódó szerszámokat, a táj népi építészetét, a lápból élő pákászok életmódját ismerteti a kiállítás a vörsi talpas házban. Lehetőség van kiadványok, ajándéktárgyak megvásárlására.
Tűzoltó szertár és kiállítás Vörs
Vörsön a 70 négyzetméter alapterületű helyiségben „A tűzvédelem a századfordulón” című állandó kiállítást tekintheti meg a látogató. Tűzoltó és tűzvédelmi eszközök kiállítása az 1890-1910 időszakból.
Vörsi-kilátó
Jól és jó helyre megépített kilátó, ahonnan remekül megfigyelhető a Kis-Balaton mellékének állatvilága. Ez a növekvő népszerűségnek örvendő tevékenység nem csak a megszállott távcsövezőknek ajánlott, de minőségi családi program lehet! A kilátó szabadon látogatható.