Turizmus Program

A titkok hercege

Irány Siófok!

Jacuzzis szállás

Sportágválasztó

Pünkösd

Mézesvölgyi nyár

Gyereknap

DumaFüred

TOP 100 úticél

Jegyvásárlás

PINT OF SCIENCE HUNGARY Fesztivál 2025 Budapest. Tudományos ismeretterjesztő fesztivál érdekes és szórakoztató előadásokkal

Újdonságok

Kiemelt ajánlat

2025.05.19. (hétfő) - 2025.05.21. (szerda)

A PINT OF SCIENCE egy tudományos ismeretterjesztő fesztivál, ami a tudomány népszerűsítését és érthetőbbé tételét célozza. Célja, hogy érdekes, szórakoztató előadásokkal közelítse a tudományt  a közönség számára – mindezt egy könnyed légkörű szórakozóhelyen! Olyan platformot szeretnénk biztosítani, amely lehetővé teszi az emberek számára, hogy megvitassák a kutatást azokkal, akik azt végzik. A fő fesztivált évente három napon keresztül, májusban, egyidejűleg rendezik meg a világ kávézóiban és italozóiban. 2025-ben május 19-21-e között tartjuk a fesztivált Budapesten. A rendezvény ingyenes, de regisztrációhoz kötött!
 PINT OF SCIENCE HUNGARY Fesztivál 2025 Budapest. Tudományos ismeretterjesztő fesztivál érdekes és szórakoztató előadásokkal

Kapcsolat, elérhetőség

2025.05.19.

Hétfői előadók a Stiflerben

Varga Máté Modellorganizmusok a genetikában: mire használjuk őket és hogyan válasszunk újat? A biológiai kutatások elsöprő része néhány kiválasztott faj, ún. modellorganizmus felhasználásával történik. Bár ezeket a fajokat nem véletlenül váltak ilyen népszerűvé és rengeteg nagyon fontos dolgot fedeztek fel az elmúlt évtizedek során a segítségükkel, nem minden biológiai kérdés megválaszolására alkalmasak. A segítségükkel kifejlesztett technikai megoldások azonban segítenek, hogy más fajokból is modelleket csináljuk, és korábban nehezen megválaszolható kérdésekre is választ leljünk. Gyuris Rita Cseresznyelégy elleni törzsinjektálás Vajon a permetezés az egyetlen út ahhoz, hogy nyű mentes cseresznyét tudjunk enni? Egy olyan környezetbarát növényvédelmi technológián dolgozunk, amely a fa zárt rendszerében fejti ki hatását, ezzel elkerülve a felesleges környezetszennyezést és amely célzottan csak a kártevőket pusztítja. Különböző felszívódó rovarölő hatóanyagot injektáltunk be a fa törzsébe, majd vizsgáltuk a termésben a rovartani hatást és megmértük benne a hatóanyag maradékot azért, hogy élelmezésegészségügyi szempontból is fogyasztható legyen. Mikics Éva Pszichés zavarok modellezése a laboratóriumban A pszichés zavarok – mint a depresszió, szorongás vagy skizofrénia – megértése és kezelése az egyik legnagyobb kihívás a modern tudomány számára. De hogyan lehet ezeket a bonyolult, gyakran szubjektív tünetekkel járó állapotokat vizsgálni egy laboratóriumi környezetben? Előadásunk betekintést nyújt abba, hogy az agykutatók milyen módszerekkel – például állatmodellek, viselkedéstesztek, agyi képalkotás vagy sejtszintű vizsgálatok – próbálják rekonstruálni és értelmezni ezeket a zavarokat. Bemutatjuk azokat a kulisszatitkokat, amelyek segítségével közelebb juthatunk a pszichiátriai betegségek hátterében álló biológiai mechanizmusok megértéséhez, valamint új diagnosztikai és terápiás lehetőségek kidolgozásához.

Budapest, 8. kerület - Józsefváros , Rákóczi út 29. Stifler Beerhouse & Kitchen

Megnézem


2025.05.19.

Hétfői előadók a FIRST Craft Beer Taproomban

Solymos Adrián A korrelációk házasélete, avagy az összefonódás monogámiája A XX-ik század elején kialakult kvantumelmélet a feje tetejére állította a természetről alkotott képünket. Maga Einstein sem fogadta el ezt a valószínűségek uralta világot: "Isten nem kockázik"- jelentette ki. Mi több, a kvantumelméletben megjelenő furcsa korreláció, az összefonódás következményeit is vitatta. Mára azonban az összefonódás kísérletileg megerősített jelenséggé vált, amit a kvantumelmélet tudósai napi szinten használnak kutatásaikban. Az összefonódás tulajdonságainak kiismerése, kimutatásának módszerei, mértékének kimérése és felhasználásának módjai azonban továbbra is aktívan kutatott területek. Az előadásom során ezt a furcsa jelenséget mutatom be, megpróbálva emberközelivé tenni a kvantumvilág szokatlanságait. A vesztesek nyugalmával készülök, hiszen ahogyan a Nobel díjas Feynman mondta: "Ha azt hiszed, hogy érted a kvantummechanikát, akkor nem érted a kvantummechanikát." Keleti Arthur Minden ember életében van egy AI pillanat, lehet, hogy a Tied ma jött el? - Idén azzal a témával foglalkozom intenzíven, hogy milyen hatással van az AI agent-ek és az emberi tudással vetekedő AI-ok - az értékláncokra - az abban dolgozó emberek értékére - az ember szenzitivitására az AI témákra - valamint az előállított szolgáltatások értékére - Az AI segédek (AI agents) és az AI modellek folyamatosan változó, hetente fejlődő képesség kínálata újra írja a történelem során kialakult gazdasági modelleket, amelyek a munka-, információ-, tudás- és intelligencia alapú gazdaságra változtak és végül az AI alapú gazdaság felé mozdultak el. - Ez új kihívásokat vet fel az emberi munka és intelligencia szükségességét illetően. Az AI modellek az emberekre szabott gazdasági és biztonsági forgatókönyveket írják át, lehetővé téve kevesebb ember által végzett, magasabb minőségű munkát nagyobb biztonsággal. - Szintén fontos, hogy a mesterséges intelligencia fejlődése és annak jövője, valamint a deepfake technológiák hitelességét érintő kihívások középpontjában álló kutatásaim során a percepciók megbízhatóságának kérdését is vizsgálom. - A téma az AI tudatának várható evolúciójára is kiterjed: mikor érhetjük el azt a pontot, ahol a mesterséges intelligencia mindenben felülmúlja az emberi képességeket (illetve egyesek szerint már meg is haladtuk) Pál Bernadett Az élet nyomainak keresése a Marson és túl Létezhetett-e valaha élet a Marson? Előadásomban bemutatom, miként keresik a kutatók az élet nyomait szomszédos bolygónkon. Szó lesz arról, milyen jelek után kutatunk, mi számíthatna valódi bizonyítéknak, és hová tekint még a tudomány az élet nyomainak keresése során - a Naprendszeren belül és túl.

Budapest, 4. kerület - Újpest , Váci út 83. FIRST Craft Beer Taproom

Megnézem


2025.05.19. - 2025.05.21.

Budapest


2025.05.20.

Keddi előadók a Stiflerben

Balázs Gergely Van-e olyan, hogy barlangbiológia? – A barlangok élővilágának kutatása A legtöbb élőhelynek nincs külön tudományága. A barlangbiológia ennek ellenére egy létező, kutatási irányokat meghatározó szervező erő, és vannak olyan kutatók, akik barlangbiológusoknak vallják magukat. Például én is. Jogos-e ez a megkülönböztetés? Milyen érvek szólnak mellette, és milyenek ellene? Ezt a problémakört leginkább úgy lehet megérteni, ha megismerkedünk a barlangi életközösségek sajátosságaival, és megnézzük a tudományterület kérdéseit egykor és ma. Ha megértjük a különbséget a kezdeti kutatások, és a mai elképzelések között, akkor talán választ kaphatunk a kérdésre...vagy tovább vitatkozhatunk rajta. Téglás Tímea A táplálkozás és a mozgás hatása a kognitív funkciókra Az idősödő társadalom egyik legnagyobb kihívása a kognitív hanyatlás megelőzése, valamint egyes neurodegeneratív betegségek, mint például az Alzheimer-kór kezelése. Az Alzheimer-kór világszerte több mint 55 millió embert érint, és ez a szám 2050-re várhatóan megháromszorozódik. Kutatásaink szerint a rendszeres testmozgás és a célzott táplálkozás jelentős mértékben hozzájárulhat a kognitív funkciók megőrzéséhez, továbbá csökkentheti a demencia kialakulásának kockázatát. Hogyan támogatja a táplálkozás és a mozgás a kognitív funkciókat, ezen belül a tanulást és a memóriát? Milyen életmódbeli tényezők lassíthatják a kognitív hanyatlást? Az előadás során tudományos eredményekre alapozva kerül bemutatásra, hogy hogyan őrizhetjük meg mentális frissességünket időskorban. Konok Veronika Kell-e kütyü a kicsiknek? Az okoseszközök használatának hatása az Alfa Generáció érzelmi, gondolkodási és társas készségeire Előadásomban bemutatom az Alfa Generáció Labor kutatásainak eredményeit, melyek során azt vizsgáljuk, hogy hogyan hat a digitális eszközhasználat a gyerekek figyelmi, társas és érzelemszabályozási készségeire, kreativitására, és a szülő-gyerek kapcsolatra. Bemutatom a laborunk által fejlesztett applikáció csomagot, Alfit is, melynek célja, hogy ellensúlyozza a magányos "kütyüzést", és a való világbeli, társas interakciókra ösztönözze a gyerekeket.

Budapest, 8. kerület - Józsefváros , Rákóczi út 29. (Stifler Beerhouse & Kitchen)

Megnézem


2025.05.20.

Keddi előadók a FIRST Craft Beer Taproomban

Kis-Tóth Ágnes Az univerzum jövője Vajon mi lesz velünk a jövőben? Mi történik a Földdel, a Naprendszerrel, a Tejútrendszerrel, és az általában az egész világegyetemmel? Összeomlik? Szétszakad? Vagy csak csendben kihűl, mint egy elfeledett pizza a sütőben? Az előadás során az asztrofizika szemüvegén keresztül kalandozunk a jövőbe: lesz itt jéghideg és forróság, káosz és pár végítélet-szcenárió is, de pánikra semmi ok — legalábbis még néhány milliárd évig. Kocsis Bence Adathasználat a labdarúgásban Munkánk során a szervezet sportszakmailag releváns adatait rendszerezzük és tároljuk, és ezekből a rendszerezett adattáblákból készítünk döntéstámogató elemzéseket. Munkánk kiterjed a felnőtt és utánpótlás válogatottaktól kezdve az MLSZ felsővezetés igényeinek kiszolgálásáig. Mivel nagyon széles a munkák által érintettek köre, így sokszor nem csak az a kérdés, hogy mit prezentálunk, hanem az is, hogy miként. Az előadásom fő fókuszába leginkább ez kerül majd, amellett, hogy áttekintjük, miért is érdemes adatokat használni a labdarúgásban. Balogh Dániel & Muhari Gábor Gázmesterek (Linde Gáz) Biztos mindenkinek vannak gázos napjai, de a nekünk minden nap az. Látványos, remélhetőleg „nem túl gázos” bemutatókkal és kísérletekkel idéznénk fel a kémia és fizika órán tanultakat.

Budapest, 4. kerület - Újpest , Váci út 83. FIRST Craft Beer Taproom

Megnézem


2025.05.21.

Szerdai előadások angol nyelven a Stiflerben

Mary Karyda & Borbála Tölgyesi From Lab to Layman: Scientists Attempts to Bridge the Gap Between Research and Public Understanding Researchers dive deep into complex problems, but when they try to explain them to non-experts, it can be hard to make things relatable and easy to understand. However, science communication becomes essential, especially when we face urgent issues like ecological crises that require action. As environmental problems grow, it is crucial that scientific knowledge is not only shared but also made meaningful and actionable for everyone. In this project, we investigate how scientists try to get their message across, explore different ways and methods in science communication, and examine the challenges researchers face and how they try to overcome them. In the end, the question remains: does science communication work? Miklós Antal The bumpy road to an easy life Should we really work so hard? Are we not forcing each other into collective overwork? This talk argues that a more relaxed and more meaningful life could be possible, but creating the conditions for it needs work from many of us. We will discuss whether we can ever expect to succeed, or the constant battle for a better life will always prevent it. Olivér Balogh Mimicking biology with artificial intelligence On a number of occasions throughout the brief history of artificial intelligence (AI) research, innovations were propelled by either direct inspiration from biology or by concepts that are coincidentally analogous to mechanisms observed in biology. This intertwined relationship eventually led to what many of us nowadays associate AI with, i.e.: neural-network-based large language models that can simulate conversations, summarize difficult topics or write computer code. However, studying how complex behaviors emerge in these models may make us reflect on biological phenomena with a new perspective, blurring the line between what we consider natural and artificial.

Budapest, 8. kerület - Józsefváros , Rákóczi út 29. (Stifler Beerhouse & Kitchen)

Megnézem


2025.05.21.

Szerdai előadások angol nyelven a FIRST Craft Beer Taproomban

Orsolya Pipek The physicist’s guide to cancer research Imagine a future where cancer treatment isn’t simply a one-size-fits-all standard chemotherapy or radiation, but precisely matched to each patient’s unique genetic blueprint. In this presentation, I’ll show how cutting-edge data science is revolutionising cancer therapy by decoding the hidden patterns in our DNA. Every day, our cells face thousands of genetic threats, yet disease rarely emerges thanks to remarkable repair mechanisms. When these systems fail, however, cancer can take hold. By mapping the distinctive “fingerprints” of mutations in tumours, we can identify which repair mechanisms have broken down and find treatments that exploit these specific vulnerabilities. This approach not only promises more effective treatments, but could dramatically reduce side effects that make conventional therapies so difficult to endure. Join me as we explore how researchers from physics, biology, medicine, and computer science are working together across disciplines, using their diverse expertise to transform cancer treatment. Ágnes Erőss Exploring (im)mobility in the age of migration According to the UN, less than 4 percent of the world’s population was considered international migrants in 2024. Still, both public and academic attention have focused more on migration and those who migrate, while immobility and immobile populations have received limited attention, despite their social relevance and interrelatedness with migration. What does immobility mean, and who can we consider immobile? How are mobility and immobility performed in families and communities? What is the gender aspect of (im)mobility? You are cordially invited to join me, a Human Geographer, on an illustrated virtual field trip to Transcarpathia, Western Ukraine, where we explore (im)mobility by focusing on those who stay-put.

Budapest, 4. kerület - Újpest , Váci út 83. FIRST Craft Beer Taproom

Megnézem


A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!

Megosztás

Kapcsolódó témák: