Hauzer Bormanufaktúra Baj
A Hauzer Bormanufaktúra Bajon, a Budáni-hegyen található, a szőlőültetvényünk területén, ahol saját kézműves boraink kóstolhatóak meg. A nem egész egy hektáron lévő szőlőnkben a területre jellemző hagyományos szőlőfajták találhatóak meg: királyleányka, kékfrankos és zweigelt.
Több generációs családi pincészet vagyunk, melyben mindenki tudásának és képzettségének megfelelően kiveszi a részét a munkákból. Tibor gyermekkorától gondos szőlő és borosgazdaként műveli a területet. 2014-ben Zsuzsa is csatlakozott szőlész-borászként, férje Dávid pedig “minőségellenőrként”, hogy egy kis fiatalos lendületet és színt vigyünk borászatunkba. Ezután egy pályázatnak köszönhetően megjelentünk a megyei rendezvényeken, széles körben terjeszkedtünk, így mostanra boraink megtalálhatóak éttermekben, boltokban, trafikokban és webáruházakban.
Sikerült egy brandet létrehoznunk, termékeink könnyen felismerhetőek a piros bicikli minimalista, de nagyon feltűnő megjelenésének köszönhetően.
Akik a pincészetünkben felkeresnek minket (30 főig lehetőség van borkóstolásra), megismerhetik a kézműves boraink technológiáját, megtekinthetik a mai napig működőképes, 1798-ban készült présünket, valamint megkóstolhatják, hogy egy törékeny borász hölgy milyen testes vörösbort képes készíteni. Palackjainkban megízlelhető a borvidék iránti elhivatottságunk, a hitelesség és a szőlő szeretete.
Baj a Tatai-medence keleti peremén, a Gerecse hegység nyugati lábánál Tata mellett fekszik. Határa erdőkkel-mezőkkel borított, hegyekkel-völgyekkel szabdalt, kies szőlőhegyekkel megáldott hely. A falu nevének eredete az ótörök baj köznév, jelentése: “bő, gazdag”. A szőlőhegy több részből áll. Délről észak felé haladva az alábbiak az elnevezései: Szentandrási-hegy és Szent András-dűlő, Kis-hegy, Sikár-hegy, Budáni-hegy (Steinbruch) hol a vértesaljai hegyek legjobb borai teremnek. Kecske-hegy és Agostyáni dűlők, hol nyersebb zamatú borok teremnek. A szőlőbirtokok 1862-ig az Eszterházy uradalom tulajdonában voltak, amíg a használóik megváltották azokat. A vásárlók között sok baji volt. 1862 után jött létre a hegyközség, mely átvette a szőlőhegy életének irányítását. A hegyközség egészen a második világháborúig működött. A filoxéra vész után sok szőlőbirtok gazdát cserélt, s csak részben maradt a baji lakosság birtokában. Ezt követte a baji szőlőhegy „fénykora”. Amikor még a közlekedési szabályok szerint a balra tarts volt az előírás, így szólt egy mondás:
„Bajt kerülni balra tarts, bút feledni Bajra hajts!”
Pincénkben lehetőség van borkóstolásra, maximum 30 fő részére. A 3 és 6 tételes kóstoló mellé borkorcsolyát kínálunk, valamint előzetes egyeztetés alapján meleg étel is választható.
Nagy létszámú csoportnak előzetes bejelentkezés szükséges.
Forrás: A pincészet honlapja
2024.01.01 - 2024.12.31 |