Mesterségek Ünnepe 2024 Budapest Kézművesség, zene, tánc, minden, ami hagyomány!
Idén 38. alkalommal várjuk az érdeklődőket a Mesterségek Ünnepén! 2024. augusztus 17-20. között. Az előző évekhez hasonlóan a Budai Vár Polgárváros részén kerül megrendezésre a Kárpát-medence legnagyobb kézműves fesztiválja, a Mesterségek Ünnepe. A mesterek látványműhelyei és míves portékái mellett most is lesznek tánc-és zenei produkciók, divatbemutató és még sok érdekesség!
Felhívjuk figyelmét, hogy ennek a megjelenésnek jelenleg NINCS ÉRVÉNYES IDŐPONTJA portálunkon, ezért az itt közölt tartalom már lehet, hogy NEM AKTUÁLIS! Friss információkat az info@programturizmus.hu e-mail címen kérhet vagy küldhet.
38. Mesterségek Ünnepe
2024. augusztus 17-20.
A Mesterségek Ünnepe nem más, mint Kézművesség, zene, tánc, minden, ami Hagyomány! A hazai – és határontúli népművészek találkozója, amely közel 40 éve minden év augusztusában valósul meg. Célja, a kezdetektől fogva az identitást kifejező néphagyományok megismertetése, megőrzése és átmentése a jövő kultúrájába. Fontos, hogy minél több fiatal megismerje, elsajátítsa a népi kismesterségek elméleti és gyakorlati ismeretanyagát, felismerje ennek társadalmi hasznosulását, a megszerzett ismeretek birtokában pedig utánpótlás szerepét töltsék be a népi kézművességben.
A Mesterségek Ünnepe nagymértékben hozzájárul az örökségvédelemhez, örökségünk megőrzéséhez. Felelősségünk mindazokat a népművészeti értékeket megőrizni, amelyek a nemzeti összetartozásunkat erősítik. Minden nemzet kultúrájának meghatározó része saját népművészetének a megismerése, hagyományainak fenntartása.
A Mesterségek Ünnepe egy kiváló alkalom arra, hogy minél szélesebb körben megismertessük a népi kézművesség rejtett kincseit. Több, mint 800 mester több, mint 100 látványműhelyét teszi nyitottá a Buda Várban a nagyközönség előtt. A kézművesség mellett megjelenik a zene és a tánc, a nagyszínpadon a nép–és világzene legjobb produkciói csendülnek fel.
A rendezvény több évtizedes sikerét nagyban köszönheti egyediségének: ez az egyetlen olyan hazai fesztivál, ahol egyszerre van jelen több, mint 800 hagyományőrző kézműves mester; akik működő műhelyekben mutatják be mesterségbeli tudásukat. Lényeges elem, hogy a műhelybemutatók mellett a zsűrizett népművészeti tárgyakat meg is lehet vásárolni.
A Mesterségek Ünnepe nem egy vásár, nem is csak egy fesztivál. Rendezvényünkön lehetőség adódik arra, hogy a mesterek kicseréljék tapasztalataikat, tudásukat és élményeiket, és egyben lehetőség az évenkénti megmérettetésre is. A NESZ-hez tartozó egyesületek és alkotóházak alulról szerveződően jöttek létre, a NESZ, mint egy ernyőszervezet az ő munkájukat hangolja össze. Ezeket a közösségeket az együtt alkotás élménye a hagyomány átadásának továbbörökítése köti össze, tudásukat élő módon, közvetlenül adják át egymásnak. A kézművesség az önkifejezés egyik eszköze, ami az alkotás örömét és egyben a közösséghez tartozás élményét nyújtja, kapaszkodót jelent a mai kor értékvesztett világában.
Rendezvényünket a hagyomány és a megújulás jellemzi. Tudatosan törekszünk arra, hogy bemutassuk a folk dizájn területén született élet- és piacképes újításokat. Mestereinket arra bíztatjuk, hogy a magyar népi díszítőművészet motívumait felhasználva, hagyományos alapanyagokból készített, de a mai ember igényeire szabott termékeket készítsenek.
A program összeállításakor figyelünk arra, hogy minden korosztály megtalálja a saját igényeinek megfelelő hasznos időtöltést. A nagy népszerűségnek örvendő rendezvénynek évente több tízezer látogatója van. A Nagyszínpad a Szentháromság téren, a Kisszínpad a Dísz téren kapott helyet.
A résztvevő népi kézműves alkotók által felépített és berendezett látványműhelyekben megismerkedhetnek a látogatók a népi kézműves szakmák rejtelmeivel, találkozhattak sok különleges mesterség képviselőjével. Közel 100 – 120 kompletten berendezett műhelyt láthat majd a közönség, mint pl. fafaragó, fazekas, gyöngyfűző, nemezelő, kosárfonó, hímző, szövő, stb. továbbá az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség listáján szereplő közösségek műhelyeit.
Az idei Mesterségek Ünnepe díszvendége a Magyar-Török Kulturális Évad kapcsán Törökország lesz, ahonnan minimum 20 alkotóművészt valamint zenészeket és egy néptánccsoportot várunk, valamint szeretnénk, ha bemutatásra kerülne Törökország tradícionális gasztronómiája is. Célunk, hogy minél szélesebb körben bemutassuk a Mesterségek Ünnepe látogatóinak a török kulturális hagyományokat. Ennek megvalósítása érdekében már megkezdtük az egyeztetéséket a török szakmai partnerekkel.
Már – már hagyománnyá vált, hogy a korábbi évek díszvendégei visszajárnak a Mesterségek Ünnepére, így idén ismét találkozhat a közönség az alábbi országok kézműveseivel: Üzbegisztán, Kazahsztán, Korea, Kirgizisztán, Türkmenisztán, Mongólia, Lengyelország, Kína valamint az I. Erdélyi Mesterségek Ünnepe díjazottjai: Harangláb Egyesület és Szalma László Zsolt üvegműves.
Az elmúlt évekhez hasonlóan idén is ünnepélyes keretek között adjuk át a NESZ által alapított díjakat: Év Mestere -, Év Ifjú Mestere -, Év Műhelye, Király Zsiga -, Hagyományőrző-, Aranykoszorú-, Innovációs valamint a Borbély Jolán díjat.
Idén is a Mesterségek Ünnepén kerül bemutatásra a „folkTREND!” divatbemutató. A program évente kiírt pályázatok útján teremti meg a lehetőséget az ismertté válásra azon tervezők számára, akik ősi viseleti kultúránkhoz visszanyúlva a XXI. század igényeinek megfelelő ruha-, illetve öltözék kiegészítő kollekciókat hoznak létre. Idén ötödik alkalommal lehet majd látni a kiírt pályázat nyertes alkotásait. A program küldetése összecseng a Mesterségek Ünnepe létrehozóinak eszméivel: a népi hagyományokat a mai modern ember számára is értelmezhetővé és használhatóvá tenni az élet különböző területein: a tárgyi kultúra, a zene, a gasztronómia és persze az öltözködés világában is.
Idén is a Szentháromság téren a Mátyás Templom előtt kerül sor az augusztus 20-i kenyéráldásra több száz résztvevő mester, zenész és táncos közreműködésével. Az ünnepséget megelőzi a mesterek aratókoszorús felvonulása, melynek útvonala az alábbi: Tóth Árpád sétány, Dísz tér, Tárnok utca, Szentháromság tér.
Idén is folytatódik a Mesterségek Ünnepe elmúlt éveinek plakátjaiból megrendezett kiállítás, idén már 38 db plakát lesz látható a Tárnok utcában.
Idén is megkóstolhatjuk hazánk tájegységeinek különböző ízeit.
Programok
2024. augusztus 17.
Szentháromság tér
12:00 Türk Ifjúsági Zenekar koncertje
14:00 Istambul Modern Folk Music Ensemble koncertje
16:00 BOKROS – Acéllal gyémánt
17:00 Ünnepélyes megnyitó
18:00 Kárpátaljai Borzsavári Zenekar népzenei koncertje
20:00 Balogh Kálmán & Gipsy Cimbalom Band koncertje
21:30 TÁNCHÁZ 22 óráig a Borzsavári Zenekarral
Dísz tér
16:00 - 19:00 Kézműves játszóház a Hagyományok Háza jelenlegi és egykori hallgatóinak közreműködésével
16:00 - 19:00 Fabatka porta népi játszótér
16:00 - 17:00 Ziránó Színház: Babszem Jankó című bábszínházi előadás
17:00 - 18:00 Aprók tánca ölbéli játékok, tánctanítás kicsiknek és nagyobbaknak Kovács Zsuzsannával, muzsikál: Gebri Bernadett és Vaskó Zsolt
18:00 - 19:00 Pitykés zenekar népzenei koncertje énektanítással és hangszerbemutatóval
A Hagyományok Háza programja a 38. Mesterségek Ünnepén
Budai Várnegyed, Dísz tér, Honvéd-szobor
Kézműves-foglalkozások és mesterségbemutatók, népi bábszínház, ölbeli játékok, gyerektánctanítás és -koncertek, mesemondók, kiadvány- és jegyárusítás, valamint a Fabatka Porta népi játszótere várja az kilátogatókat.
Kézműves játszóház- a Hagyományok Háza jelenlegi és egykori hallgatóinak közreműködésével
16:00–19:00
Fabatka Porta népi játszótér
16:00–19:00
A Fabatka Porta népi játszótér egy kis családi vállalkozás, ahol a játékok formavilágát megálmodó pár célja a kezdetekben az volt, hogy saját gyermekeik érdeklődését felkeltse a természetes anyagok, a magyar népi motívumok és hagyományok iránt. Az újabb és újabb ötletek, elkészült eszközök és lelkesítő visszajelzések hatására az évek alatt egy egész kis játszóudvar kerekedett a kezük alatt, amelynek fő ékessége a tulipántos, faragott fa körhinta. A játékokra tekintve egyértelművé válik, hogy kedvenc viráguk a tulipán, és sok régi használati tárgy kezd új életet általuk, például a hokedliből lett malomasztal vagy az egyensúlyjátékká alakított piaci karos mérleg. Szeretettel várnak minden kicsit és nagyot, aki szívesen próbára tenné ügyességét portájukon. Egy fabatkát megér!
Ziránó Színház: Babszem Jankó – vásári kesztyűsbáb-játék élő zenével, Benedek Elek nyomán
16:00–17:00
Hősünk kicsi létére nagy segítsége szeretne lenni édesapjának, akinek folyton arra kell ügyelnie, hogy megóvja aprócska gyermekét attól, hogy bajba keveredjen a nagy segítés közepette. A féltés, óvás ellenére a baj elkerülhetetlen, és – mint azt tudjuk – nem jár egyedül. Viszontagságos útja során Babszem Jankónak rengeteg akadályt kell leküzdenie, mire elérkezik az őt megillető helyre.
Az előadásban az ismert magyar népmese a vásári bábjáték hagyományait követve elevenedik meg, a kesztyűs báb abszurd humorát, a közvetlen mesemondás élményét ismertetve meg gyerekekkel és felnőttekkel egyaránt.
Vajon milyen érzés lehet vándorolni a világban, ha az ember csak akkora, mint egy babszem? Milyen lehet a tehén hasában vagy a hercegkisasszony párnája alatt? Meg tud-e szelídíteni egy fenevadat, aki ilyen icipici?
Ezekre és még sok más kérdésre ad választ a Ziránó Színház produkciója.
Játszók: Pfeifer Zsófia, Varga Péter Róbert
Írta és rendezte: Veres András
Tervezte és készítette: Boráros Szilárd
Aprók tánca, ölbéli játékok, tánctanítás kicsiknek és nagyobbaknak Kovács Zsuzsannával; muzsikál: Gebri Bernadett és Vaskó Zsolt
17:00–18:00
Az ebben az órában hozzánk csatlakozók a tanév során péntek délutánonként zajló programunkból kapnak ízelítőt kiváló foglalkozásvezetőink és zenészeink közreműködésével. A családi program keretében a legfiatalabbak is igényes és hiteles tolmácsolásban ismerkedhetnek meg a hagyományok széles körével, és nem passzív befogadóként, hanem tevékenyen vehetnek részt az élő zenés gyerektáncházban. Célunk elsősorban a tánc örömének fölfedezése, a táncos mozgáskincs alapjainak megtanítása, gazdag játékrepertoár kialakítása, az együttjátszás kulturált formájának megteremtése. A szórakozás, a szabadidő tartalmas eltöltése és az ismeretterjesztés így egymás egyenrangú kiegészítőjeként, az adott életkornak megfelelően, tevékenységbe ágyazva, élvezetes módon jelenik meg.
Pitykés Zenekar koncertje
18:00–19:00
Népzenei koncert énektanítással és hangszerbemutatóval
A Pitykés Zenekar 2023 őszén alakult meg, a Csutorás Nemzetközi Népzenei és Néptánctábor inspiráló hatása nyomán, melynek folyományaként a jelenlegi tagok a közös tábori élmények hatására egymásra találtak. A zenekar elsődleges profilját a hagyományos magyar tamburazene teszi ki, elsősorban a Vajdaság, az Alsó-Duna és a Dél-Alföld régióinak magyar népzenei játéka alapján, de citera és tekerőlant hangszerelésekkel a kiskunsági padkaporos táncmulatságok zenevilágát is megszólaltatják. A Pitykés Zenekar lendületes, feszes ritmusvilággal, vidám, csilingelő tamburaszóval, csengő fesztelen énekekkel és fiatalos életvidám derűvel csal jókedvet hallgatóságának szívébe.
Tagok:
Varga Anna - ének
Gyurkó Alexandra - prímtambura, prímcitera, ének
Csonka Balázs - basszprímtambura, prímtambura, citera, harmonika
Kasza Dániel - brácstambura, citera, tekerőlant
Karsai András - nagybőgő, tangóharmonika, brácsa
2024. augusztus 18.
Szentháromság tér
13:00 Borzsavári Zenekar népzenei koncertje
15:00 Bordó Sárkány: Középkori világzene
16:30 Arasinda Együttes török népzenei koncertje
18:00 Istambul Modern Folk Music Ensemble koncertje
20:00 Pál István Szalonna és zenekara, valamint a Kárpátaljai Magyar Táncegyüttes előadása
21:00 Táncház 22 óráig Pál István zenekarával
Dísz tér
10:00 - 19:00 Fabatka porta népi játszótér
10:00 - 19:00 Kovács Zoltán jászárokszállási kosárfonó népi iparművész, a Hagyományok Háza kosárfonó szakoktatójának mesterségbemutatója, valamint játszóház és közösségi alkotás a Hagyományok Háza jelenlegi és egykori hallgatóinak közreműködésével.
11:00 - 12:00 Paár Julcsi: Kerekerdő családi mesekoncert
13:00 - 14:00 „Játéktól a mesterségig” - Beszélgetés a mesterségről Kovács Zoltánnal, a Hagyományok Háza kosárfonó szakoktatójával, jászárokszállási kosárfonó népi iparművésszel és két, idén végzett hallgatójával.
14:00 - 14:15 Élőszavas mesemondás Dóra Áronnal, a Meseszó Egyesület mesemondójával
15:00 - 16:00 Rőtökör Társulat: Kígyós Jancsi című bábszínházi
16:15 - 17:15 Aprók tánca ölbéli játékok, tánctanítás kicsiknek és nagyobbaknak Tálas Ágnessel, muzsikál: Horváth Gyula és Kerényi Róbert
17:15 - 17:30 Élőszavas mesemondás Dóra Áronnal, a Meseszó Egyesület mesemondójával
17:30 - 19:00 Bére banda népzenei koncertje, énektanítással és hangszerbemutatóval
A Hagyományok Háza programja a 38. Mesterségek Ünnepén
Budai Várnegyed, Dísz tér, Honvéd-szobor
Kézműves-foglalkozások és mesterségbemutatók, népi bábszínház, ölbeli játékok, gyerektánctanítás és -koncertek, mesemondók, kiadvány- és jegyárusítás, valamint a Fabatka Porta népi játszótere várja az kilátogatókat.
Fabatka porta népi játszótér
10:00–19:00
A Fabatka Porta népi játszótér egy kis családi vállalkozás, ahol a játékok formavilágát megálmodó pár célja a kezdetekben az volt, hogy saját gyermekeik érdeklődését felkeltse a természetes anyagok, a magyar népi motívumok és hagyományok iránt. Az újabb és újabb ötletek, elkészült eszközök és lelkesítő visszajelzések hatására az évek alatt egy egész kis játszóudvar kerekedett a kezük alatt, amelynek fő ékessége a tulipántos, faragott fa körhinta. A játékokra tekintve egyértelművé válik, hogy kedvenc viráguk a tulipán, és sok régi használati tárgy kezd új életet általuk, például a hokedliből lett malomasztal vagy az egyensúlyjátékká alakított piaci karos mérleg. Szeretettel várnak minden kicsit és nagyot, aki szívesen próbára tenné ügyességét portájukon. Egy fabatkát megér!
Kovács Zoltán kosárfonó népi iparművész mesterségbemutatója
10:00–19:00
Kovács Zoltán jászárokszállási kosárfonó népi iparművész, a Hagyományok Háza kosárfonó szakoktatójának mesterségbemutatója, valamint játszóház és közösségi alkotás a Hagyományok Háza jelenlegi és egykori hallgatóinak közreműködésével.
Paár Julcsi: Kerekerdő – családi mesekoncert
11:00–12:00
Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy kisujjamnyi legény, akit úgy hívtak, Jancsi… Jancsi bármennyire is apró, álmait követve nyakába veszi a világot, és bejárja a Kerekerdőt. Bármerre téved, különös lényekkel, furcsa emberekkel találkozik, de a dal bátorítja, a tánc továbbviszi útján.
Paár Julcsi lemezének bemutató koncertjén megelevenedik a mesebeli táj, a varázslatos történet, melynek a hallgatóság is szerves részévé, szereplőjévé válik.
Közreműködnek:
Paár Julcsi – ének, mese
Csernók Klára – hegedű
Papp Endre – brácsa
Könczei Bálint – harmonika
Szabó Dániel – cimbalom
Bede Péter – fúvós hangszerek
Bognár András – bőgő
Pálffyné Tóth Beatrix – tánc
Csiki Gergely – tánc
„Játéktól a mesterségig”
13:00–14:00
Beszélgetés a mesterségről Kovács Zoltánnal, a Hagyományok Háza kosárfonó szakoktatójával, jászárokszállási kosárfonó népi iparművésszel és két, idén végzett hallgatójával
Ebben az idősávban vasárnap, hétfőn és kedden egy-egy mesterség művelőivel találkozhatnak az érdeklődők: olyan mesterekkel és fiatal tanítványaikkal, frissen végzett alkotókkal, akiknek neve a Hagyományok Háza kézművesprogramjait és oktatási tevékenységét fémjelzi. Vasárnap a kosárfonás lesz fókuszban, így Kovács Zoltán jászárokszállási népi iparművész vezetésével sok minden kiderül a mesterség múltjáról, jelenlegi állapotáról. A személyes hangvételű beszélgetés során megtudhatjuk, mi volt az a meghatározó élmény, ami a mestert és diákjait szakmájukhoz vezette, melyek voltak azok a főbb állomások, melyeket a mesterség elsajátítása során jártak be, mit tartanak szakmájuk legnagyobb kihívásának és örömének, hogyan látják mesterségük jövőjét, milyen tapasztalatok formálták alkotói életútjukat.
Élőszavas mesemondás
14:00–14:15
Élőszavas mesemondás Dóra Áronnal, a Meseszó Egyesület mesemondójával.
Rőtökör Társulat: Kígyós Jancsi – bábelőadás
15:00–16:00
A zselici erdők, mezők, vadligetek határában összeverődött kis csapat előadásában a hagyományos élőszavas mesemondás egészül ki fából, nemezből, bőrből élővé gyúrt figurákkal, régi magyar hangszereken megszólaltatott muzsikával. Megelevenedik Kígyós Jancsi története, a mesében megszokott rémségek és szépségek sorakoznak elénk a nagyanyánk ósdi, molylakta szekrényéből átváltozott színpadon…
Játsszák: Csépke Zsuzsa, Czigány Tamás, Farkas Gergely, Dóra Áron, a Kígyókirály személyesen, meg hát ugye Jancsi…
Aprók tánca, ölbéli játékok, tánctanítás kicsiknek és nagyobbaknak Tálas Ágnessel; muzsikál: Horváth Gyula és Kerényi Róbert
16:15–17:15
Az ebben az órában hozzánk csatlakozók a tanév során péntek délutánonként zajló programunkból kapnak ízelítőt kiváló foglalkozásvezetőink és zenészeink közreműködésével. A családi program keretében a legfiatalabbak is igényes és hiteles tolmácsolásban ismerkedhetnek meg a hagyományok széles körével, és nem passzív befogadóként, hanem tevékenyen vehetnek részt az élő zenés gyerektáncházban. Célunk elsősorban a tánc örömének fölfedezése, a táncos mozgáskincs alapjainak megtanítása, gazdag játékrepertoár kialakítása, az együttjátszás kulturált formájának megteremtése. A szórakozás, a szabadidő tartalmas eltöltése és az ismeretterjesztés így egymás egyenrangú kiegészítőjeként, az adott életkornak megfelelően, tevékenységbe ágyazva, élvezetes módon jelenik meg.
Élőszavas mesemondás
17:15–17:30
Élőszavas mesemondás Dóra Áronnal, a Meseszó Egyesület mesemondójával.
A Bére banda népzenei koncertje énektanítással és hangszerbemutatóval
17:30–19:00
A huszonéves zeneakadémista fiatalokból álló zenekar célja, hogy minél több emberrel megszerettesse a középkori eredetű bourdon hangzásideált. Az autentikus népzenei anyag szerves részét képező, ám a mai táncházas gyakorlatban csupán búvópatakként jelen lévő zeneiséget kamaraformációkban hívják elő, az éneket tájegységtől függően duda, tekerőlant, Esz-klarinét, hegedű, furulya vagy ütőgardon kíséri. A dunántúli, felföldi, dél-alföldi és erdélyi hagyományos bourdon felállások népszerűsítésén kívül feladatuknak tekintik a régi hangszeregyüttállások rekonstrukcióját is. Erre jó példa a duda és a klarinét párosa, amelyről nincs elérhető felvétel, de több forrásból is tudunk a létezéséről.
Buglyó Petra – ének, ütőgardon
Félegyházi Miklós – duda, ének
Horváth Marcell – tekerő, hegedű
Tulipán Zsombor – Esz-klarinét, furulyák
2024. augusztus 19.
Szentháromság tér
12:00 Han Sangeun és Byeon Hyeonje tradicionális koreai táncelőadása
13:00 Istambul Modern Folk Music Ensemble előadása
15:00 Rézeleje Fanfárosok moldvai és balkáni tánczenei koncertje
17:00 ÜNNÉLYES DÍJÁTADÓ (a Népművészeti Egyesületek Szövetsége által alapított díjak átadása)
18:00 Petrás Mária és Zenekara koncertje
20:00 Kárpátok visszhangja – a Magyar Nemzeti Táncegyüttes előadása
21:30 Istambul Modern Folk Music Ensemble előadása
Dísz tér
10:00 - 19:00 Fabatka porta népi játszótér
10:00 - 19:00 Pintér Piroska, a Hagyományok Háza szőnyegszövő és takács szakoktatójának mesterségbemutatója, valamint játszóház és közösségi alkotás a Hagyományok Háza jelenlegi és egykori hallgatóinak közreműködésével.
11:00 - 12:00 Bahorka Társulat: Komédiás Expressz
13:00 - 14:00 „Játéktól a mesterségig” - Beszélgetés a mesterségről Pintér Piroskával, a Hagyományok Háza szőnyegszövő és takács szakoktatójával és két, idén végzett hallgatójával.
14:00 - 14:15 Élőszavas mesemondás Németh Richárddal, a Meseszó Egyesület mesemondójával
15:00 - 16:00 Gulyás László vándormuzsikus: Egérparádé című bábszínházi előadása
16:15 - 17:15 Aprók tánca ölbéli játékok, tánctanítás kicsiknek és nagyobbaknak Szerényi Andreával, muzsikál: Grundy Kristóf
17:15 - 17:30 Élőszavas mesemondás Németh Richárddal, a Meseszó Egyesület mesemondójával
17:30 - 19:00 „A kutyabőrtől a Gyimesekig…” - A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem hallgatóinak koncertje, valamint énektanítás és hangszerbemutató
A Hagyományok Háza programja a 38. Mesterségek Ünnepén
Budai Várnegyed, Dísz tér, Honvéd-szobor
Kézműves-foglalkozások és mesterségbemutatók, népi bábszínház, ölbeli játékok, gyerektánctanítás és -koncertek, mesemondók, kiadvány- és jegyárusítás, valamint a Fabatka Porta népi játszótere várja az kilátogatókat.
Fabatka porta népi játszótér
10:00–19:00
A Fabatka Porta népi játszótér egy kis családi vállalkozás, ahol a játékok formavilágát megálmodó pár célja a kezdetekben az volt, hogy saját gyermekeik érdeklődését felkeltse a természetes anyagok, a magyar népi motívumok és hagyományok iránt. Az újabb és újabb ötletek, elkészült eszközök és lelkesítő visszajelzések hatására az évek alatt egy egész kis játszóudvar kerekedett a kezük alatt, amelynek fő ékessége a tulipántos, faragott fa körhinta. A játékokra tekintve egyértelművé válik, hogy kedvenc viráguk a tulipán, és sok régi használati tárgy kezd új életet általuk, például a hokedliből lett malomasztal vagy az egyensúlyjátékká alakított piaci karos mérleg. Szeretettel várnak minden kicsit és nagyot, aki szívesen próbára tenné ügyességét portájukon. Egy fabatkát megér!
Pintér Piroska szőnyegszövő és takács mesterségbemutatója
10:00–19:00
Pintér Piroska, a Hagyományok Háza szőnyegszövő és takács szakoktatójának mesterségbemutatója, valamint játszóház és közösségi alkotás a Hagyományok Háza jelenlegi és egykori hallgatóinak közreműködésével.
Bahorka Társulat: Komédiás Expressz
11:00–12:00
Tisztelt Utasaink!
Kérjük, mindenki igyekezzen a felszállással!
A Komédiás Expressz zenés körutazásra indul!
A szerelvény Bőröndmélye – Felsőzsebalja – Cipősarka – Párnacsücske – Tébolyda – Szekrényteteje – Zsírosbödön állomásokon keresztül közlekedik!
Ének, mese: Balogh Melinda, Horváth Sára, Kaszai Lili és a Bahorka Társulat zenekara
Zenei rendező: Balogh Melinda
Kellékek: Módy Luca és Balogh Melinda
„Játéktól a mesterségig”
13:00–14:00
Beszélgetés a mesterségről Pintér Piroskával, a Hagyományok Háza szőnyegszövő és takács szakoktatójával és két, idén végzett hallgatójával
Ebben az idősávban vasárnap, hétfőn és kedden egy-egy mesterség művelőivel találkozhatnak az érdeklődők: olyan mesterekkel és fiatal tanítványaikkal, frissen végzett alkotókkal, akiknek neve a Hagyományok Háza kézművesprogramjait és oktatási tevékenységét fémjelzi. Hétfőn a szőnyegszövés és a takácsmesterség lesz a fókuszban, így Pintér Piroskával, a Hagyományok Háza szőnyegszövő és takács szakoktatójának vezetésével sok minden kiderül a mesterség múltjáról, jelenlegi állapotáról. A személyes hangvételű beszélgetés során megtudhatjuk, mi volt az a meghatározó élmény, ami a mestert és diákjait szakmájukhoz vezette, melyek voltak azok a főbb állomások, melyeket a mesterség elsajátítása során jártak be, mit tartanak szakmájuk legnagyobb kihívásának és örömének, hogyan látják mesterségük jövőjét, milyen tapasztalatok formálták alkotói életútjukat.
Élőszavas mesemondás
14:00–14:15
Élőszavas mesemondás Németh Richárddal, a Meseszó Egyesület mesemondójával.
Gulyás László vándormuzsikus: Egérparádé – bábelőadás
15:00–16:00
Apró léptű cirkuszi próbálkozások kicsinyeknek és nagyobbacskáknak, bábokkal és csinnadrattával!
Egy fertályóra móka a nézők segedelmével, mindannyiunk örömére.
Tervezte: Grossmith Erik
Bábok: Grossmith Erik és Bodor Éva
Aprók tánca, ölbéli játékok, tánctanítás kicsiknek és nagyobbaknak Szerényi Andreával; muzsikál: Grundy Kristóf
16:15–17:15
Az ebben az órában hozzánk csatlakozók a tanév során péntek délutánonként zajló programunkból kapnak ízelítőt kiváló foglalkozásvezetőink és zenészeink közreműködésével. A családi program keretében a legfiatalabbak is igényes és hiteles tolmácsolásban ismerkedhetnek meg a hagyományok széles körével, és nem passzív befogadóként, hanem tevékenyen vehetnek részt az élő zenés gyerektáncházban. Célunk elsősorban a tánc örömének fölfedezése, a táncos mozgáskincs alapjainak megtanítása, gazdag játékrepertoár kialakítása, az együttjátszás kulturált formájának megteremtése. A szórakozás, a szabadidő tartalmas eltöltése és az ismeretterjesztés így egymás egyenrangú kiegészítőjeként, az adott életkornak megfelelően, tevékenységbe ágyazva, élvezetes módon jelenik meg.
Élőszavas mesemondás
17:15–17:30
Élőszavas mesemondás Németh Richárddal, a Meseszó Egyesület mesemondójával.
„A kutyabőrtől a Gyimesekig…” – A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem hallgatóinak koncertje
17:30–19:00
A zenekar nem állandó formáció, tagjai a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem hallgatói. A koncertfelállást a közös kamaraórák és a tanulmányi kereteken túl átélt közös muzsikálások szülték. A tájegységek is ezeket az élményeket idézik fel: a legkedvesebb, legtöbbet muzsikált vidékek zenéjét. A koncerten a Kárpát-medence sokszínű zenekari felállásait, előadói stílusait mutatjuk meg. Hallható lesz felföldi vonószenekari és rekonstruált hegedű-duda felállás, a keleti végekre jellemző hegedű-gardon páros Felcsíkból, Gyimesből, hagyományos vonósmuzsika Kalotaszegről, Antal Ferenc „Árus” és Kovács Simon „Buráló” játéka alapján, valamint a románság tánczenei hagyományát képviselő Méhkerék zenéje. Az erdélyi vármegyei magyarság egykori zenéjét Mezőségről és a Kis-Szamos mellékéről idézzük meg.
Az előadás végén közös éneklésre, rövid hangszerbemutatóra hívjuk a közönséget.
2024. augusztus 20.
Szentháromság tér
12:00 Örökség Nemzeti Gyermek és Ifjúsági Népművészeti Egyesület műsora
14:00 Bara Zenekar magyar népzenei koncertje
15:00 ÜNNEPI KENYÉRÁLDÁS
16:00 FOLKTREND! – A hagyomány a régi, a stílus új – rendhagyó divatbemutató a Fitos Dezső társulattal
18:00 Tímár Sára és Zenekara: Ének a határtalanról
20:00 Jövőnk a hagyomány! – a Fitos Dezső Társulat táncelőadása
Dísz tér
10:00 - 19:00 Fabatka porta népi játszótér
10:00 - 19:00 Németh Bea, a Hagyományok Háza nemezkészítő szakoktatójának mesterségbemutatója, valamint játszóház és közösségi alkotás a Hagyományok Háza jelenlegi és egykori hallgatóinak közreműködésével.
11:00 - 12:00 Guliba Társulat: Csípd meg, fogd meg, eredj utána!
13:00 - 14:00 „Játéktól a mesterségig” - Beszélgetés a mesterségről Németh Beával, a Hagyományok Háza nemezkészítő szakoktatójával és két, idén végzett hallgatójával.
14:00 - 14:15 Élőszavas mesemondás Dósa Annamáriával, a Meseszó Egyesület mesemondójával
15:00 - 16:00 Fabók Mancsi: A halhatatlanság országa című bábszínházi előadás
16:15 - 17:15 Aprók tánca ölbéli játékok, tánctanítás kicsiknek és nagyobbaknak Körtvélyesi Annával, muzzikál: Lipták Péter és Bese Botond
17:15 - 17:30 Élőszavas mesemondás Dósa Annamáriával, a Meseszó Egyesület mesemondójával
17:30 - 19:00 Korinda zenekar népzenei koncertje, énektanítással és hangszerbemutatóval
A Hagyományok Háza programja a 38. Mesterségek Ünnepén
Budai Várnegyed, Dísz tér, Honvéd-szobor
Kézműves-foglalkozások és mesterségbemutatók, népi bábszínház, ölbeli játékok, gyerektánctanítás és -koncertek, mesemondók, kiadvány- és jegyárusítás, valamint a Fabatka Porta népi játszótere várja az kilátogatókat.
Fabatka porta népi játszótér
10:00–19:00
A Fabatka Porta népi játszótér egy kis családi vállalkozás, ahol a játékok formavilágát megálmodó pár célja a kezdetekben az volt, hogy saját gyermekeik érdeklődését felkeltse a természetes anyagok, a magyar népi motívumok és hagyományok iránt. Az újabb és újabb ötletek, elkészült eszközök és lelkesítő visszajelzések hatására az évek alatt egy egész kis játszóudvar kerekedett a kezük alatt, amelynek fő ékessége a tulipántos, faragott fa körhinta. A játékokra tekintve egyértelművé válik, hogy kedvenc viráguk a tulipán, és sok régi használati tárgy kezd új életet általuk, például a hokedliből lett malomasztal vagy az egyensúlyjátékká alakított piaci karos mérleg. Szeretettel várnak minden kicsit és nagyot, aki szívesen próbára tenné ügyességét portájukon. Egy fabatkát megér!
Németh Bea nemezkészítő mesterségbemutatója
10:00–19:00
Németh Bea, a Hagyományok Háza nemezkészítő szakoktatójának mesterségbemutatója, valamint játszóház és közösségi alkotás a Hagyományok Háza jelenlegi és egykori hallgatóinak közreműködésével.
Guliba Társulat: Csípd meg, fogd meg, eredj utána! – mesés, táncos műsor György vitézről és a kecskéjét kereső pásztorról
11:00–12:00
Két néptáncos, néptáncpedagógus, barát feltett magának egy nagyon fontos kérdést, majd ennek megválaszolása után gondoltak egyet, és megalapították a Guliba Társulatot. Ez a kérdés a következő volt: „Mit kívánunk gyermekeinknek?” A választ pedig ily módon fogalmazták meg: „Saját tánc-, ének- és szokáshagyományaink élményszerű megismerését és megélését egy olyan úton, melynek három alappillére a játék, a mese és a humor. Mindez kulcs a gyermeki lélekhez.” Fontosnak tartják, hogy a gyerekek ne csak nézőként legyenek jelen előadásaikon, hanem aktív szereplőként is részesei lehessenek az élménynek. Többéves, gyerekekkel eltöltött pedagógiai munkájuk során talán az alábbi gondolat vált a legfontosabbá: „Mi leguggolunk hozzájuk játszani, és így tudunk igazán felemelkedni az ő kis világukhoz.”
„Játéktól a mesterségig”
13:00–14:00
Beszélgetés a mesterségről Németh Beával, a Hagyományok Háza nemezkészítő szakoktatójával és két, idén végzett hallgatójával
Ebben az idősávban vasárnap, hétfőn és kedden egy-egy mesterség művelőivel találkozhatnak az érdeklődők: olyan mesterekkel és fiatal tanítványaikkal, frissen végzett alkotókkal, akiknek neve a Hagyományok Háza kézművesprogramjait és oktatási tevékenységét fémjelzi. Kedden a nemezelés lesz fókuszban, így Németh Bea nemezkészítő vezetésével sok minden kiderül a mesterség múltjáról, jelenlegi állapotáról. A személyes hangvételű beszélgetés során megtudhatjuk, mi volt az a meghatározó élmény, ami a mestert és diákjait szakmájukhoz vezette, melyek voltak azok a főbb állomások, melyeket a mesterség elsajátítása során jártak be, mit tartanak szakmájuk legnagyobb kihívásának és örömének, hogyan látják mesterségük jövőjét, milyen tapasztalatok formálták alkotói életútjukat.
Élőszavas mesemondás
14:00–14:15
Élőszavas mesemondás Dósa Annamáriával, a Meseszó Egyesület mesemondójával.
Fabók Mancsi: A Halhatatlanság országa – bábelőadás
15:00–16:00
Gazdag népmesekincsünk minden darabja szimbolikusan az emberi élet valós céljait, küzdelmes feladatait és az odáig vezető út nehézségeit tárja elénk. Mesénk főhősét az emberiség örök misztériuma hajtja: létezik-e az Örökélet és a Halhatatlanság Országa? Királyfink hosszú utat követően, csodatevők segítségével célba ér, mégsem tudja sokáig élvezni az időtlenséget: erős honvágya miatt visszatér, hogy meglátogassa apját, anyját. Ám míg ő a Halhatatlanság országában néhány napot töltött, addig a földön több ezer esztendő szaladt el. Ezért szüleit sem láthatja viszont, s az elárvult királyfira ekkor rátalál még az öreg Halál is. Végül a Halhatatlanság országának királynője és a Halál küzd meg egymással a királyfiért…
Bábelőadásunk megtekintését szigorúan nagykorú felügyelete mellett ajánljuk!
Aprók tánca, ölbéli játékok, tánctanítás kicsiknek és nagyobbaknak Körtvélyesi Annával; muzsikál: Lipták Péter és Bese Botond
16:15–17:15
Az ebben az órában hozzánk csatlakozók a tanév során péntek délutánonként zajló programunkból kapnak ízelítőt kiváló foglalkozásvezetőink és zenészeink közreműködésével. A családi program keretében a legfiatalabbak is igényes és hiteles tolmácsolásban ismerkedhetnek meg a hagyományok széles körével, és nem passzív befogadóként, hanem tevékenyen vehetnek részt az élő zenés gyerektáncházban. Célunk elsősorban a tánc örömének fölfedezése, a táncos mozgáskincs alapjainak megtanítása, gazdag játékrepertoár kialakítása, az együttjátszás kulturált formájának megteremtése. A szórakozás, a szabadidő tartalmas eltöltése és az ismeretterjesztés így egymás egyenrangú kiegészítőjeként, az adott életkornak megfelelően, tevékenységbe ágyazva, élvezetes módon jelenik meg.
Élőszavas mesemondás
17:15–17:30
Élőszavas mesemondás Dósa Annamáriával, a Meseszó Egyesület mesemondójával.
A Korinda Zenekar népzenei koncertje énektanítással és hangszerbemutatóval
17:30–19:00
A Korinda Zenekar a magyar nyelvterület keleti végein élő népcsoportok hagyományos népzenéjének hiteles tolmácsolását tűzte ki céljául. Alapítói a szegedi népzenei életben a Mentés Másként Együttes tagjaitól, valamint Hodorog András moldvai furulyásmestertől sajátították el zenei tudásuk alapjait, ami meghatározó szerepet játszott a Korinda egyéni hangzásvilágának megteremtésében. Az eredeti felvételekről és az adatközlőktől személyesen megtanult muzsika megszólaltatásában az egyszerűségre, letisztultságra törekednek, ugyanakkor állandóan keresik a saját értelmezések és az egyedi előadásmódok lehetőségeit is. A szegedi gyökerek mellett a zenekar többségének zenei életútjában fontos állomás a Zeneakadémia Népzene Tanszéke, ahol a táncházmozgalom emblematikus alakjaitól tanulhattak, és értékes szakmai tudással gazdagodhattak. Bár a zenekar számára a moldvai csángó népzene jelenti a fő irányvonalat, Gyimes, Barcaság, Székelyföld, valamint Bukovina magyar és román vonatkozású népzenéje is repertoárjuk részét képezi. Rendszeresen járnak gyűjteni Moldvába és Erdélybe, mivel fontosnak tartják a még élő idős zenészekkel való személyes kapcsolat kialakítását és ápolását.
Kenyéráldás
AUGUSZTUS 20. VASÁRNAP
Augusztus 20-án a több évszázados hagyományt felelevenítve idén is a mesterek díszes aratókoszorús felvonulással és ünnepélyes kenyéráldással köszöntik Szent István ünnepét. A felvonulás 14.30 órakor kezdődik Hadik András lovasszobrától, ami a Szentháromság utcán át a Tóth Árpád sétányra, majd a Dísz téren át a Tárnok utcán keresztül érkezik a Szentháromság térre, ahol sor kerül az ünnepélyes kenyéráldásra 15 órakor.
Forrás: esemény honlapja
Boutique Hotel Victoria Budapest****
A Budai Vár lábánál, közvetlenül a Duna partján fekvő, 4 csillagos butikhotel 27 panorámás szobát kínál Budapest szívében. A szálloda mindössze 10 perces sétára található a Budai Vártól, a Mátyás-templomtól és a Halászbástyától, melyek nem csak a város legnépszerűbb látványosságai, hanem az UNESCO ...
Buda Castle Hotel****
A Buda Castle Hotel a Duna budai oldalán található gyönyörű Várnegyedben helyezkedik el közel a turisztikai látnivalókhoz, egy mégis csendes mellékutcában. A csodálatos helyszín amellett, hogy a Világörökség része 1987 óta, számos érdekességgel, gasztronómiai különlegességgel, kulturális élménnyel és ...
Budavár Panzió
A Budavár Panzió Buda szívében, a történelmi Várnegyedben fekszik exkluzív, csendes, de központi helyen. Panziónkban Ön az UNESCO világörökség területén lakik a Halászbástya lábánál, csak néhány lépésre a Mátyás templomtól.
Exe Carlton Budapest
A Budapest szívében helyet kapott Exe Carlton Budapest barátságos és békés szállást biztosít a vendégek számára – ideális választás kikapcsolódni vágyók és üzleti úton lévők számára egyaránt.
Gold Hotel Budapest
Ha Ön kedvező ár-érték arányú szállás ajánlatot keres Budapest centrumában, akkor a legjobb helyen jár. A Gold Hotel Budapest otthonos, elegáns, minőségi szobái klímával, LCD TV-vel, minibárral, hajszárítóval és ingyenes WiFi internet kapcsolattal felszereltek.
Hilton Budapest
Az UNESCO Világörökség listáján szereplő Budai Várnegyed szerves részeként a romantikus Halászbástya és a Mátyás templom szomszédságában fekvő Hilton Budapest első osztályú szolgáltatásokkal és exkluzív felszereltséggel várja a Budapestre látogatókat. A szálloda épülete egyedülálló építészeti bravúr: ...
Hotel Castle Garden**** Budapest
Szállodánk nyugodt pihenést és aktív kikapcsolódást biztosít a turistáknak és az üzletembereknek egyaránt. A Hotel Castle Garden**** az UNESCO Világörökség listájára felkerült Budai Várnegyed bejáratánál helyezkedik el, a páratlan szépségű látnivalók (mint a Mátyás templom, Halászbástya, Budavári Palota) ...
Hotel Charles*** Budapest
Ha egy kis kikapcsolódásra vágyik, kedveli a zöld környezetet, az ízletes ételeket és a kényelmes szobákat, a legmegfelelőbb választás az Ön számára a Hotel Charles.
Hotel Clark Budapest*****
A Hotel Clark Budapest boutique hotel a főváros szívében, a Duna-part budai oldalán, az ikonikus Széchényi Lánchíd szomszédságában helyezkedik el, páratlan kilátást nyújtva a folyóra, a Budai Várra és a főváros további nevezetességeire.
Hotel Orion Várkert Budapest
Családias hangulatú szállodánk Budapest belvárosában, az Erzsébet -híd budai hídfőjénél található, egy saroknyira a Dunától. Kényelmes szobáink légkondicionáltak, ingyenes WIFI-vel, síkképernyős Tv-vel, telefonnal, minibárral és hajszárítóval felszereltek. Gondolva az üzleti utazókra, minden szobánkban ...
Aranybástya Függőkert Étterem Budapest
Tapasztalja meg az igazi olasz életérzést a Budai vár szívében, ahol autentikus nápolyi pizza, prosecco és Budapest egyik legszebb panorámája vár Önre! Az Aranybástya Függőkertjében az olasz konyha gazdag ízvilágát minden fogásunkba belecsempésszük, ahol a hagyományos receptek és a legmodernebb technológia ...
Aranybástya Étterem - Kávéház Budapest
Szeretettel várjuk önt és kedves vendégeit elegáns környezetben, történelmi helyszínen, Budapest egyik legszebb panorámájával. Tőlünk nem mehet el éhesen! Páratlan ízű finom ételekkel, desszertekkel és hozzájuk illő, különleges italokkal várjuk.
21 Magyar Vendéglő
A 21 A Magyar Vendéglő tulajdonosainak célja volt egy olyan magyar éttermet létrehozása, mely visszaadja a rég elfeledett és hiányzó Szindbádos gasztronómiai élményt. Békebeli magyar konyha 21. századi módon, minden eredeti hagyományos ízt koncentráltan megőrizve, ételeik mégis könnyebbek a régimódi ...
Alabárdos Étterem
Hagyományos magyar ételek újragondolt formában, minőségi borok kíséretében. Ezt kínáljuk Önnek történelmi falak között a Budai Várnegyed szívében. Legyen a vendégünk!
Arany Hordó Étterem
Az Arany Hordó Étterem egykor a király főpohárnokának rezidenciája volt a Budai Várnegyed szívében. Terméskövekből kirakott pinceborozónkat a már 500 éves épület alatt húzódó Budai Labirintus egyik ágából alakítottuk ki, ahol borbemutatókkal, vacsorákkal és kóstolókkal várjuk Vendégeinket. A ...
Arany Kaviár Étterem
Az Arany Kaviár több mint húsz éve van jelen a magyar gasztronómia palettáján. A legjobb fine dining éttermek között tartanak minket számon, a robosztus cári pompát ötvözzük a modern elegancia könnyedségével. A Gault Millau Étteremkalauz 2010 óta egy szakács sapkával jutalmazza az Arany Kaviárt, a ...
Arriba Taqueria Széna tér
Az Arriba Taqueria egy ínyenc mexikói étteremlánc Budapesten, friss, gyorsan elkészülő ételekkel. Az amerikai-magyar alapítók elkötelezettek az udvarias ügyfélkiszolgálás iránt, és célunk, hogy a fenséges mexikói ételeinket családias, barátságos környezetben szolgáljuk fel vendégeinknek. Mi lehet ...
Corvin Kávézó Budapest
A Budai Vigadó és a Kapucinus-templom között fekvő hangulatos kis tér Budapest legrégebben lakott városrésze címet is elnyerhetné. Ezen a gyönyörű helyen, a tér közepén nyitotta meg kapuit a Corvin Kávézó 2006-ban. Kávézónk belső kialakítása a klasszikus kávéházi vonalat képviseli, összhangban a tér ...
Csészényi Kávézó Budapest
Kávézónk 2005. decembere óta várja kedves vendégeit Buda szívében, a Krisztinavárosban, a régi Rill órásműhely helyén.
Déryné Bisztró Budapest
Sikkes, szexi, kozmopolita. Ilyennek szeretik a lokálpatrióta budaiak a Dérynét. Az ikonikus kávéház az Auguszt család gondozásában az 1910-es évek idusán nyitott és azóta írók, celebritások, balerinák, politikusok, könnyűvérű hölgyek és fess urak ezreit szórakoztatta dekadens varázsával egy évszázadon át. ...
A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!