Turizmus Program

Városligeti majális Budapesten

Retro Majális a Siófoki Nagystrandon

Jacuzzis szállás

TOP 100 úticél

Városligeti Majális a budapesti Városligeti Műjégpályán!
Retro Majális a Siófoki Nagystrandon!
Gyulai wellness kikapcsolódás - kedvező árakon teljes panziós akcióval!
Mézesvölgyi Nyár - Szabadtéri színházi fesztivál 2025 Veresegyház
A titkok hercege – Gesualdo rejtélyes élete
Városligeti Majális a budapesti Városligeti Műjégpályán!
Városligeti Majális a budapesti Városligeti Műjégpályán!
Retro Majális a Siófoki Nagystrandon!
Gyulai wellness kikapcsolódás - kedvező árakon teljes panziós akcióval!
Mézesvölgyi Nyár - Szabadtéri színházi fesztivál 2025 Veresegyház
A titkok hercege – Gesualdo rejtélyes élete
Városligeti Majális a budapesti Városligeti Műjégpályán!
Tavaszi programajánló online jegyvásárlási lehetőséggel
Tavaszi programajánló online jegyvásárlási lehetőséggel

MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ programok 2025 Debrecen

2025.04.30 (szerda) - 2025.12.31 (szerda)

Debrecen belvárosában nehéz elkerülni a már monumentális külseje miatt is feltűnő MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ épületét. A 2006-ban megnyitott képzőművészeti központ a régió legnagyobb és legmodernebb művészeti galériáját is magába foglalja. A MODEM időszaki kiállításai mellett rendszeresen kerülnek megrendezésre itt különféle kulturális programok, mint irodalmi estek, a kiállításokhoz kapcsolódó társművészeti programok és múzeumpedagógiai foglalkozások.
MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ programok 2025 Debrecen

Kapcsolat, elérhetőség

MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ programok

2025. május 6., kedd 17:00

Kovács Edward tárlatvezetése az El nem mesélt történetek című kiállításon

Szeretettel várunk minden érdeklődőt Kovács Edward tárlatvezetésére az El nem mesélt történetek című kiállításunkon!

Időpont: 2025. május 6. 17:00

Helyszín: MODEM, 2. emeleti kiállítótér

Időszaki kiállítások

El nem mesélt történetek - Vidéki Múzeumok Képzőművészeti Gyűjteményei 1989-2024

2025. április 26 - augusztus 24.

A MODEM az elmúlt években egyre nagyobb hangsúlyt fektetett a különböző kulturális, muzeális vagy oktatási intézményekkel folytatott együttműködésekre. Bizonyos szempontból a mostani kiállítás ennek a szemléletnek az új szintre emelése, ugyanis a MODEM a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetségén keresztül közzétett egy felhívást, amelynek nyomán több mint 20 vidéki múzeum közös gondolkodása, munkájuk eredménye válik most láthatóvá.

“Alapvető volt, hogy az egyes intézmények maguk határozzák meg azt a képet, amit a részükről bemutatott gyűjteményi darabok reprezentálnak, ezért az intézményektől egy megközelítőleg 50 műtárgyat tartalmazó listát kértünk, médiumtól és műfajtól függetlenül. Ezekből a listákból választottuk ki a bemutatni kívánt műveket. Törekedtünk arra, hogy a szelekciónk tükrözze az adott intézmény gyűjteményének fókuszait. Az így előállt válogatás arra is lehetőséget kínál, hogy a bemutatott műveken keresztül a művészeti diskurzus fő áramlata mellett, megjelenjenek a lokális identitás és kulturális örökség változatos nézőpontjai is. “ – mondja Don Tamás, a kiállítás egyik kurátora.

A jelen kiállítás jelentőségét az is növeli, hogy a hazai képzőművészet ennyire átfogó áttekintésére meglehetősen ritkán volt eddig alkalom.
A gyűjtemények reprezentációján túl ugyanakkor legalább ennyire fókuszálunk a gyűjteményezés háttérmunkájára és magukra a művészeti intézményekre, amiket elsősorban infografikák segítségével jelenítünk meg. Mindemellett a kiállítótérben látható animációk rövid összefoglalót nyújtanak a tárlat köré szerveződő kutatás témáiból, amelyek többek között érintik a vidéki múzeumok gyűjteményezési lehetőségeit és a vidéki múzeumi rendszer szerepét a hazai kultúrpolitikában.

Pairidaeza I Vigh Levente cívis életképei

2025. április 18-június 7.

A MODEM Project Space-ben április 17-én nyíló fotókiállítás érzéki bepillantást enged a Debrecen városképét mai napig meghatározó, magas falakkal körbezárt, titkokkal övezett jellegzetes lakóépületek, a cívisházak beltereibe és lakóiknak hétköznapjaiba.

A fotó- és levéltári kutatások tanúsága alapján lényegében dokumentálatlannak tekinthető cívisházbelsők szisztematikus feltárása csak az utóbbi években kezdődött el: Vigh Levente e kiállításon látható fényképei egy Harangi Attila és Löki Viktor által 2019-ben elkezdett projekt folytatásának helyszínbejárásai során készültek, melynek célja ismét egy olyan album létrehozása volt, amely elsősorban építészet- és várostörténeti kontextusban mutatja be a cívisházak és lakóik történetét. A Süli-Zakar Szabolcs kurátori szelekciója révén falra került és fotókönyvbe szerkesztett képválogatás viszont az építészeti-örökségvédelmi szempontok helyett inkább a kulturális-antropológiai összefüggések megpillantását lehetővé tevő mindennapi mozzanatokat, az egyedi életterek egyéni használatbavételi módjait, illetve a különös-különleges tárgyiasságokat helyezik előtérbe.

Kísérlet ez a cívisházakat övező idegenség enyhítésére a titokszerűségük megszüntetése nélkül: a képek rámutatnak arra, hogy ezek az egykori cívis életmód és mentalitás kívánalmai szerint létrehozott épülettípusok nem egy letűnt múlt velünk maradt zárványai, hanem nagyon is eleven, a kortárs igényekhez sajátos módokon hozzáigazítható unikális életterek. A dölyfösen ágaskodó homlokzatok mögött kedves, emberi léptékű lakóhelyek, profán édenkertek, különös oázisok lapulnak; a szekerek fogadására is alkalmas kapuzatok és a kiterjedt dongaboltozatú, egymásba nyíló pincerendszerekre épített vastag falak pedig e tereket otthonaikká formáló különleges lakókat rejtenek.

Így amit a fényképeken látható személyes és bensőséges jelenetek közelbe hoznak, az egyszersmind távlatképzővé is válhat: a Debrecen-Pairidaeza azoknak a MODEM-ben rendezett tárlatoknak és eseményeknek a sorába is illeszkedik, melyek a nehezen kézre keríthető, folyamatos felülvizsgálatot igénylő identitásalakzatnak, a „debreceniségnek” a mibenlétére kérdeznek rá.

Kiállító fotográfus:
Vigh Levente
Kurátor:
Süli-Zakar Szabolcs

Eredet című kiállítás
2024. február 8 - május 25.

A MODEM harmadik emeleti kiállítóterében rendezett Eredet című kiállítás a 21. századi ember nézőpontjából, kortárs magyar művészek segítségével értelmezi a Bibliából Mózes öt könyvét, azaz az emberiség őstörténetét, mely a zsidóság és kereszténység által meghatározott kultúrák értékrendjének alapja. A művek hol egy-egy nagyobb témát, hol adott történetek egy lényeges mozzanatát emelik ki azért, hogy a mai néző figyelmét ne csak az Ószövetség ismert jeleneteire, hanem azok egyedi, számunkra aktuális jelentéseire és lehetséges értelmezéseire is felhívják. A kiállítás előzménye a négy éve a MODEM-ben bemutatott Evangélium 21 kollekció volt, ami az Újszövetség négy evangéliumának tizenkét kiemelt jelentőségű üzenetét dolgozta fel tizenkét művész különböző médiumban készült alkotásaival.

A kiállított művek egy magángyűjtemény részei. Kovács Levente elkötelezett művészetpártolóként döntött úgy, hogy olyan művek létrejöttét támogatja, amelyek segíthetik a mai nézőt, hogy a bibliai történetek szöveges üzenetének értelmezésével foglalkozó alkotások megismerésével a jelenkor problémáit is más szemszögből vizsgálja. A kiállítás érdekességét épp az adja, hogy a kiállítás látogató olyan értelmezéseket láthat, amelyek a mózesi könyvek tovább gondolására, illetve újra olvasására sarkallnak.
A különböző médiumban készült alkotások megvalósításához Kovács Levente és a projekttel foglalkozó kurátor, Petrányi Zsolt olyan művészeket kért fel, akik munkásságában a téma már megjelent, vagy érdeklődésükhöz közel állt. Hasonlóan az Evangélium 21-hez, itt is a teljes kollekciót tizenkét művész művei alkotják, akik a legkülönbözőbb megközelítésekkel álltak a feladathoz. Az Ószövetség jelenetei között a művészet történetében a legtöbbet ábrázoltak, mint Ádám és Éva története, Noé Bárkája, Jákob lajtorjája, a tíz csapás, a tízparancsolat mellett több olyan aspektus is az alkotók figyelmébe került, amelyek nem szokványosak,

A kiállító művészek több generációt képviselnek. Mindegyiküket a legjobb hazai intézményekben, illetve külföldön rendezett kiállításokról is ismerheti a közönség. Munkásságuk szerteágazó, különböző médiumokat és témákat érintenek. Az „Eredet” projektbe történő meghívásukat követően hosszú előkészítő munka vette kezdetét. Az egyéni kutatásokat, művázlatokat időről időre prezentálták, Zsengellér József teológus professzorral egyeztették. A végeredmény így egy összehangolt műegyüttes lett, amelyben az alkotások sokféleségét a témák sokoldalú, festészeti, installációs, grafikai, fotóhasználatú, vagy animációs megközelítései adják, és egyedi üzenetük mellett azt a kérdést feszegetik, hogy hogyan aktualizálhatók ma, a 21. században az archaikus szövegek, a vallási ábrázolások tradíciói, és miképpen szólítható meg a mai ember a világ eredetéről, az első emberpárról, a bűnről, az áldozathozatalról, a reményről, az erkölcsről szóló sokoldalú történetekkel a jelenkor művészetének kifejezőeszközeivel.

A mostani, MODEM-beli bemutatója az előzetes római prezentáció után az Eredet gyűjtemény első hazai kiállítása, amelyen a tematikus kollekció minden darabját láthatják a nézők. A harmadik emeleti kiállító terem adottságai lehetővé teszik a művek bibliai sorrendben való bemutatását, így a tárlat látogatói a világ teremtésétől az Ígéret földjére való érkezésig ismerhetik meg a művészek által bemutatott tizenkét kiemelt témát.

A kiállítás ötletgazdája, a gyűjtemény létrehozója: Kovács Levente
Kurátor: Petrányi Zsolt

Kiállító művészek: Asztalos Zsolt, Chilf Mária, Czene Márta, Gerhes Gábor, Július Gyula, Magyarósi Éva, Mátrai Erik, Rácmolnár Sándor, Szabó Eszter, Uray-Szépfalvi Ágnes, Wechter Ákos, Zellei Boglárka Éva
A megnyitó mindenki számára ingyenes!


HANYAS VAGY?
A MODEM KÖZGYŰJTEMÉNYÉNEK KIÁLLÍTÁSA GENERÁCIÓELMÉLETI MEGKÖZELÍTÉSBŐL
2024. március 30. - 2025. december 31.

„Mi félszavakból megértjük egymást!?”

A 2006-ban alapított MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ 2023-ban fontos lépést tett: az addig galériaként működő művészeti központ belépett a muzeális intézményi hálóba, melynek elsődleges és legfontosabb eredménye, hogy gyűjteménye immár a közösség számára is hozzáférhetővé, közgyűjteménnyé vált.

A Hanyas Vagy? a debreceni MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ gyűjteményének állandó tárlata.

A kiállítás alapját az elmúlt 18 év gyűjtéseiből, műtárgyvásárlásaiból, valamint a Debreceni Nemzetközi Művésztelep eredményeiből és művészek felajánlásaiból máig folyamatosan formálódó kollekció képezi, mely a generációkutatás szempontrendszerét alkalmazó kurátori válogatás nyomán jött létre és az intézmény szakmai portfóliójához való kapcsolódás szerint különféle művészeti médiumokban mutatja be azt. A generációelmélet belátásainak felhasználásából következően az egyes szekciók a művészek születési éve szerint kerültek elrendezésre, nem pedig az általuk képviselt vagy az alkotásaikhoz társítható esztétikai, művészetelméleti vagy művészettörténeti kategóriák szerint. A gyűjteményes kiállításon közel ötven alkotó műve látható az ún. elveszett generációtól kezdve egészen a Z-ig.

A bemutatott művek kiválasztásánál a kurátorok ügyeltek arra, hogy a tárlat egyben a MODEM elmúlt 18 évnyi kultúraszervezői tevékenységének is méltó reprezentációja legyen, így a szelekcióban olyan művészek munkái kaptak helyet, akik önálló kiállítással vagy jelentős csoportos tárlat meghatározó alkotóiként alakították az intézmény elmúlt éveinek arculatát.

Kiállító művészek:

Elveszett generáció: Aba-Novák Vilmos

Alapítók (Építők): Reigl Judit, Vera Molnár

Veteránok: Birkás Ákos, Keserü Ilona, Lakner László, Nádler István, Tót Endre, Tölg-Molnár Zoltán,

Baby Boomerek: Bukta Imre, Csontó Lajos, Eperjesi Ágnes, Fehér László, feLugossy László, Gábor Imre, Gerber Pál, Kicsiny Balázs, Lovas Ilona, Pinczehelyi Sándor, Várnai Gyula

X generáció: Asztalos Zsolt, Benczúr Emese, Csörgő Attila, Esterházy Marcell, Gyenis Tibor, Nagy Kriszta x-T, Pettendi Szabó Péter, Richter Sára, Katharina Roters, Société Réaliste, Szolnoki József

Y generáció: Balázs Nikolett, Bede Kincső, Dobokay Máté, Tim Freiwald, Gallai Judit Ágnes, Molnár Judit Lilla, Nemes Márton, Renata Pintérova, Schuller Judit Flóra, Váczi Lilla

Z generáció: Koltay Dorottya Szonja

Kurátor: Süli-Zakar Szabolcs (X generáció)

Társkurátor: Török Krisztián Gábor (Z generáció)

Forrás: Szervezők

A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!

Megosztás

Retro Majális a Siófoki Nagystrandon!
Városligeti Majális a budapesti Városligeti Műjégpályán!
A titkok hercege – Gesualdo rejtélyes élete
Retro Majális a Siófoki Nagystrandon!
Városligeti Majális a budapesti Városligeti Műjégpályán!
A titkok hercege – Gesualdo rejtélyes élete

érdekelnek a hirdetési lehetőségeink?

Kérlek, küldj e-mailt az info@programturizmus.hu címre!

Kapcsolat, elérhetőség

érdekelnek a hirdetési lehetőségeink?

Kérlek, küldj e-mailt az info@programturizmus.hu címre!

Legjobb élmények

A titkok hercege – Gesualdo rejtélyes élete
Városligeti Majális a budapesti Városligeti Műjégpályán!