ÚJ PROGRAM HIRDETÉS
A tájházak és szabadtéri múzeumok izgalmas, színes programokkal tárják ki kapuikat!
A tájházak és szabadtéri múzeumok izgalmas, színes programokkal tárják ki kapuikat!
Ezernyi pünkösdi élmény a Balaton parton! Várjuk Siófokon!
Ezernyi pünkösdi élmény a Balaton parton! Várjuk Siófokon!
Pünkösdi wellness hétvége a Bonvitalban - Sztárvendég: Gájer Bálint
Pünkösdi wellness hétvége a Bonvitalban - Sztárvendég: Gájer Bálint
Gyulai tavaszi wellness kikapcsolódás teljes panziós akcióval!
Gyulai tavaszi wellness kikapcsolódás teljes panziós akcióval!
Tavaszi programajánló online jegyvásárlási lehetőséggel
Tavaszi programajánló online jegyvásárlási lehetőséggel

Pannonhalmi Főapátság programok 2024

2024. április 20. (szombat)

Pannonhalmi Főapátság fesztiválok, programok, események, rendezvények. A jeles napokhoz és ünnepekhez kapcsolódó hagyományőrző programok mellett idén is megrendezésre kerülnek a népszerű orgonahangversenyek. Mindannyian vendégek vagyunk ebben a világban és egymás életében. Az a szerzetesi tapasztalat, amely a bencés monostorok vendégfogadását mindmáig meghatározza, különös gonddal veszi körül a vendéget. És éppen ez a tapasztalat hívja fel a figyelmet arra is, hogy vendégnek és vendéglátónak egyaránt figyelemre és nyitottságra van szüksége ahhoz, hogy a találkozás megtörténhessék. Pannonhalma monostora - lehetőségei szerint - szívesen látja a zarándokokat, a csendre vágyókat, és azokat a turistákat is, akik a múlt tükrébe pillantva szeretnék jobban megérteni a jelent.

Pannonhalmi Főapátság programajánló 2024

SZERZETESEK KERTJE - ÁPRILISI ARBORÉTUMI SÉTA CSOKOLÁDÉKÓSTOLÓVAL
2024. ÁPRILIS 20.

A bencés kert évezredes jelkép. A lelki és testi egészségmegőrzés, a gyógyítás helyszíne, a tudományos munka terepe és rekreációs programok színtere. Az arborétum ezernyi történetet rejt, amelyeket most mind megismerhetnek az érkezők.  A különleges tavaszi alkalmat csokoládékóstolóval zárjuk.

A Pannonhalmi Főapátság Arborétum és Gyógynövénykert az első ismert, történelmi magyar kert. A 22 hektáros védett természeti terület 1996 óta a Világörökség része. Őszi sétánkon felkeressük egyebek mellett a Barokk pavilont, amelyet az 1800-as évek elején még Páter-kuglizóként ismertek. Az atyák ide jártak vasárnaponként gurítani. A résztvevőkkel felfedezzük az éledező természet első hírmondóit is. Az Arborétumban 1000 féle növény és 150 madárfaj él, amelyek egy része szimbolikus jelentéssel bír, de erről majd bővebben a sétán mesélünk.

A szerzetesek kertje mindig a gyógyítás és a gyógyulás színtere. Receptek, szakkönyvek, kéziratok sora tanúskodik a gyógyító testvérek munkájáról és a gyógyfüvek alkalmazásáról. Ezek a növények tökéletesen felhasználhatók édességekben, erről programzáró csokoládékóstolónkon mindenki maga is megbizonyosodhat.

Gyülekező 12:50 a Pannonhalmi Főapátság főkapujánál.

Jegyár: 3000 Ft.

AZ ÉN BAZILIKÁM II. – SZENTEK, ASSZONYOK, SZOLGÁLÓLÁNYOK – NŐK A PANNONHALMI BAZILIKÁBAN
2024. április 28.

2024-ben ünnepli a bencés közösség a pannonhalmi szerzetestemplom, a Szent Márton-bazilika középkori felújításának és felszentelésének 800. évfordulóját. A Főapátság számos különleges programot szervez az évforduló megünneplésére. „Az én bazilikám” rendhagyó tárlatvezetés is ezek sorába tartozik. A meghívott vendégek mindannyian a bencés közösség barátai, és különleges, egyéni módon kötődnek az épülethez, illetőleg a bencés közösséghez.

A második bazilikai-séta vezetője két hölgy, akik női szemmel, a különböző női sorsokon keresztül beszélnek a templomban látható nő- ábrázolásokról, legendákat, igaz történeteket.

Kiss Noémi – magyar író, műfordító, kritikus és egyetemi oktató. Könyveit több nyelvre is lefordították. A Die Zeit Online Freitext rovatának állandó szerzője. Rendszeresen tart felolvasásokat magyar, német és angol nyelven, publikál, vitázik, kiáll a női jogokért. 2023-ban elnyerte a kiemelkedő prózaíróknak járó Békés Pál-díjat. Két gyermek, egy ikerpár édesanyja.

Ásványi Ilona – a Pannonhalmi Főapátsági Könyvtár első világi és egyben első női igazgatója, könyvtári szakértő, vezető szakfelügyelő. 1990 óta dolgozik a monostor falai között. Szakmai csoportoknak, a szakirányú felsőoktatásban részvevő hallgatóknak, középiskolás csoportoknak rendszeresen tart szakmai előadásokat, foglalkozásokat, rendhagyó órákat és a könyvtárban, illetve a Főapátság épületegyüttesében vezetéseket. A Főkönyvtár időszaki kiállításainak rendezője.

A séta szerzetes házigazdája, aki a felvetett témákra bencés szemmel reflektál: Dejcsics Konrád atya a Pannonhalmi Főapátság kulturális igazgatója.

A programot egy közös, tea melletti kötetlen beszélgetés zárja.

Találkozó: 14:15 A monostor főkapujában – közös séta a bazilikához.

Jegyek korlátozott számban kaphatók.

Jegyvásárlás:
6000 Ft – 10000 Ft/db

Főapátsági Orgonahangverseny-sorozat
Homolya Dávid & Vadász Attila koncertje az Orgonák éjszakáján
2024. 05. 18., szombat 19:00
helyszín: Pannonhalmi Főapátsági Könyvtár

Május 18-án, az Orgonák éjszakáján mutatkozik be először a nagyközönség előtt a Pannonhalmi Főapátság most felújított két barokk orgonája. A hangverseny főszereplője a Magyarországon ma fellelhető harmadik legöregebb orgona, az eredeti állapotába visszaállított 1710-es évekbeli Martin Zorkovsky által épített hangszer. Mellette hallhatjuk a szintén most rekonstruált 1770-es években készült Corte-orgonát, amely a 2022-re megújult 1740-60 között épített Martin Podkoniczky-orgonával együtt szólal meg.

A többszáz éves hangszerek nem csak a koruk, hanem hangzásuk miatt is különlegesek. Mindhármat ugyanis úgy rekonstruálták, ahogy azt egykori építőjük megálmodta, azaz a korabeli, barokk hangzásvilágot keltik életre. A május 18-i koncert további érdekessége még, hogy az értékes hangszereket a felújításukat vezető nemzetközi orgonaszakértő és tervező Homolya Dávid szólaltatja meg Vadász Attila orgonaművésszel közösen a Főapátság impozáns klasszicista teremkönyvtárában. A hangversenyen ritkán játszott 17. századi művek hangoznak el, amelyek közt az orgonaművészek egy kortárs darabot is elrejtettek.

Műsor:
A Zorkovsky-orgonán

Giovanni de Macque (1550-1614): Capriccio sopra re fa mi sol
Girolamo Frescobaldi (1583-1643): Partite sopra La Monica
Johann Jacob Froberger (1616-1667): Canzona seconda
Girolamo Frescobaldi: Capriccio III sopra il cucco
Franz Danksagmüller (sz. 1969): Estampie

A Podkonicky és a Corte-orgonán

Johann Sebastian Bach (1685-1750): d-moll Canzona BWV 588
Johann Sebastian Bach: Sonatina "Actus tragicus" BWV 106
Johann Sebastian Bach / Antonio Vivaldi (1678-1741): D-Dúr concerto BWV 972 (RV 230)

Vadász Attila a Debreceni Egyetem Zeneművészeti karán és az Amszterdami Konzervatóriumban szerezte diplomáit. Számos külföldi és hazai mesterkurzus résztvevője. Játékát több nemzetközi megmérettetésen is díjazták. 2016-ban az előkelő harmadik helyen végzett a brexeni Daniel Herz nemzetközi orgonaversenyen. A győri Richter János Zeneművészeti Szakközépiskolában orgonát oktatát, és a komáromi Egressy Béni Zeneiskola zongoratanára.
Homolya Dávid orgonistaként maga is rendszeresen ellát egyházzenei szolgálatot. Orgonaszakértőként pedig igazi hiányszakmában végez ismeretterjesztő, építő munkát. Nevéhez a történelmi Magyarország területén több orgonakincs megmentése fűződik, köztük az Orgonák Éjszakáján hallható három pannonhalmi hangszeré is.
Szintén az ő szakmai vezetése mellett újult meg a főapátság negyedik barokk orgonája, amely majd a Főapátsági Orgonahangverseny-sorozat június 18-i alkalmán, a Múzeumok Éjszakáján szólal meg a Boldogasszony-kápolnában. A hangszert az 1820-1830-as években kimondottan ide, a kápolnába készítette Elgasz Ferenc, Győr akkori egyetlen orgonaépítő mestere. A Főapátsági Orgonahangverseny-sorozat további két koncertjének az idén 800 éves Szent Márton-bazilika ad otthont, Szent István király ünnepén és Karácsony másnapján. A Zene világnapján pedig a Boldogasszony-kápolnába várja a zenekedvelőket a Pannonhalmi Főapátság.

Teljes árú belépőjegy: 4500 Ft

Főapátsági Orgonahangverseny-sorozat
Tabajdi Ádám orgonahangversenye a Múzeumok éjszakáján
2024. 06. 22., szombat 19:00
helyszín: Boldogasszony-kápolna

A pannonhalmi Boldogasszony-kápolna Elgasz Ferenc győri orgonaépítő mester által 1820-ban épített hatregiszteres pozitív orgonája a Pannonhalmi Főapátság, a Pannonhalmi Egyházmegye, valamint a Kisalföld legértékesebb és legérdekesebb történelmi orgonája. 2023-ban teljeskörű felújításon esett át.

Tabajdi Adám zongoratanulmányait 5 éves korában kezdte, melyhez az orgona később, 14 éves korában kapcsolódott Dr. Karasszon Dezső hatására, akire a mai napig meghatározó zenészegyéniségként tekint. A debreceni Kodály Szakközépiskolában zongorát Grünwald Bélától, orgonát Sárosi Dánieltől tanult. Később a Budapesti Zeneakadémián Fassang László, Pálúr János és Ruppert István, míg a Párizsi Conservatoire-on Olivier Latry és Michel Bouvard irányította szakmai előremenetelét. Érdeklődésében meghatározóak a különböző kultúrák népzenéi és az improvizáció, melyekre állandó inspiráció forrásként tekint művészetében. Repertoárjában az állandó középpontot jelentő Bach mellett fontos szerepet tölt be Liszt és Franck, a 20. századi zene, benne Messiaen, Florentz és Ligeti műveivel, elkötelezett előadója kortárs zeneműveknek, de szoros kapcsolatot érez régi mesterek munkásságával is, mint Sweelinck, Weckmann vagy Couperin.
Tabajdi Ádám a Párizsi Notre-Dame székesegyház orgonista gyakornokaként és a Szapporói Kitara Koncertterem rezidens orgonistájaként széleskörű nemzetközi tapasztalatokra tett szert, melynek köszönhetően napjaink egyik kiemelkedő fiatal magyar orgonaművészeként tarthatjuk számon. 2023-ban a Longwood Gardens Nemzetközi Orgonaversenyen 3. díjat, míg 2021-ben a Toulouse-i Nemzetközi Orgonaversenyen 1. díjat nyert.

Teljes árú belépőjegy: 4500 Ft

Szent István király ünnepe
Főapátsági Orgonahangverseny-sorozat
Szabó Imre orgonaművész ünnepi koncertje
2024. 08. 20., kedd 15:30
helyszín: Szent Márton-bazilika

Műsor:
Johann Sebastian Bach (1685 – 1750): h-moll prelúdium és fúga, BWV 544
Liszt Ferenc (1811 – 1886): Andante religioso „Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen” variációk
César Franck (1822 – 1890): a-moll korál
Antalffy-Zsiross Dezső (1885 – 1945): Játékos faunok – Scherzo (A. Böcklin nyomán)
Koloss István (1932 – 2010): Fantasia in festum Sancti Stephani regis Hungariae

Szabó Imre, a szlovákiai orgonaművészet egyik kiemelkedő alakja 1956. szeptember 9-én született Érsekújvárott. Orgonatanulmányait Baróti Istvánnál kezdte magánúton Budapesten, majd Pozsonyban folytatta, ahol a Zene-, Dráma- és Filmművészeti Főiskolán Ferdinand Klinda tanítványaként szerzett diplomát.
A főiskola elvégzése után két évig, mint a Szlovák Zenei Alap ösztöndíjasa Ivan Sokol vezetésével tanult tovább. Több hazai és nemzetközi zenei verseny díjazottja. 1979-ben elnyerte a Prágai Tavasz Nemzetközi Orgonaverseny 3. díját, 1983-ban a budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Orgonaversenyen a kortárs zenemű legjobb előadásáért járó különdíjat.
Rendszeresen koncertezik, hazai fellépései mellett a többi között Magyarországon, Csehországban, Németországban, Franciaországban (Párizs, Notre-Dame; Toulouse, St. Sernin), Angliában, Svédországban, Svájcban (Lausanne, Cathédrale), Ausztriában, Romániában, Lengyelországban adott hangversenyeket. Repertoárjában fontos helyet foglalnak el J.S.Bach, Liszt Ferenc és a francia romantikus orgonairodalom alkotásai.
Szakértőként részt vesz orgonák építésének és restaurálásának munkálataiban. Kezdeményezője és művészeti vezetője a pozsonyi Szlovák Rádió már hagyományos orgonahangversenyeinek. 1988 és 2003 között a pozsonyi Konzervatórium, 1995-től a pozsonyi Zene-, Dráma- és Filmművészeti Főiskola orgonatanára, docense.

Teljes árú belépőjegy: 4500 Ft
Diák-, nyugdíjas jegy: 2500 Ft

„Hallgass Fiam, atyád intelmére”
Szent István király intelmei Imre herceghez
2024. 08. 20., kedd 20:00
helyszín: Pannonhalmi Főapátság

A Pannonhalmi Főapátságban idén 20. alkalommal hallhatjuk Szent István király fiához, Imre herceghez írott, és feltehetően bencés szerzetesek által megfogalmazott intelmeit. Az évezredes szöveg minden évben egy neves színész és egy improvizatív zenész tolmácsolásában tárul a közönség elé. A 20. jubileumi előadásra ezúttal rendhagyó előadással készül Mispál Attila rendező, a Szent Márton-bazilika 800 éves falai között.

Arcus Temporum Művészeti Fesztivál
2024. augusztus 23-25.

A felszentelésének nyolcszázadik évfordulóját ünneplő Szent Márton-bazilikában köszönti a 80 éves Eötvös Péter zeneszerzőt a 20 éves Arcus Temporum.

IV. Nemzetközi Ökumenikus Konferencia
2024. 09. 20-21., péntek-szombat
helyszín: Pannonhalmi Főapátság

Az ökumenikus szellemiség ápolása a pannonhalmi szerzetesközösség számára nem csak az idők kihívása, hanem pápai küldetés is egyben. Szent II. János Pál és Ferenc pápa kérését szem előtt tartva testvéregyházainkkal párbeszédben szervezi meg a Pannonhalmi Főapátság a Nemzetközi Ökumenikus Konferenciát, immár negyedik alkalommal. 2024. szeptember 20-án és 21-én, a kétnapossá bővült eseményen meghatározó jelentőségű teológusok és a testvéregyházak képviselői egyaránt szerepelnek, előadást tart többek között S.Em.R. Card. Sean O’Malley bostoni érsek, Rowan Williams, canterbury érsek, Prof. dr. Michael Seewald. Az első nap előadások, kerekasztal beszélgetések, a második napon workshopok teszik teljessé a programot.

Főapátsági Orgonahangverseny- sorozat
Sárosi Dániel koncertje a Zene világnapja alkalmából
2024. 09. 27., péntek 19:00
helyszín: Szent Márton-bazilika

Yehudi Menuhin kezdeményezésére 1975-ben az UNESCO október 1-jét a zene világnapjává nyilvánította. A virtuóz hegedűművész szerint a zene egy kivételes eszköz, a kultúrák közötti párbeszédhez és a béke előmozdításához.

Sárosi Dániel 1981-ben Kecskeméten született. Zenei tanulmányait a kecskeméti Kodály Iskolában kezdte, majd a debreceni Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakközépiskolában folytatta. 2000-ben nyert felvételt a budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémia orgona szakára, ahol Ruppert István és Pálúr János tanítványa volt. 2003 nyarán a freiburgi Zeneakadémián kezdett orgonatanulmányokat a világhírű magyar származású professzor, Szathmáry Zsigmond osztályában. 2005 júniusában kiváló eredménnyel szerzett orgonaművészi diplomát Freiburgban. Ezután sikeresen felvételizett az intézmény posztgraduális szólista osztályába, ahol Martin Schmeding növendékeként végzett 2007-ben. Ugyanebben az évben fejezte be budapesti tanulmányait is, a Zeneakadémián orgonaművész–tanári oklevelet szerzett.
Középiskolás kora óta rendszeresen koncertezik Magyarország különböző templomaiban és hangversenytermeiben, így a többi között a debreceni Református Nagytemplomben, a budapesti Szent István Bazilikában és a Liszt Ferenc Zeneakadémia Nagytermében. Szintén koncerteket adott a németországi Freiburgban, Dortmundban, Trierben és Paderbornban.

Teljes árú belépőjegy: 4500 Ft
Diák-, nyugdíjas jegy: 2500 Ft

Első adventi gyertyagyújtás
2024. 11. 30., szombat 17:30
helyszín: Főapátság előtti tér

Főapátsági Orgonahangverseny-sorozat
Kiss Zsolt karácsonyi koncertje
2024. 12. 26., csütörtök 13:30, 15:30
helyszín: Szent Márton-bazilika

Kiss Zsolt 1979-ben született Kapuváron. 8 évesen kezdett zongorázni. 13 évesen a győri Richter János Zeneművészeti Szakközépiskolában folytatta tovább tanulmányait orgona és szolfézs-zeneelmélet szakokon. Orgonatanára Hoffmann László, majd Baróti István lett. 1999-ben felvételt nyert a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem orgona szakára, 2003-ban Lehotka Gábornál diplomázott. Tanulmányai során részt vett Gárdonyi Zsolt, Karasszon Dezső, Koloss István, Jesper Madsen, Pálúr János, Szathmáry Zsigmond kurzusain. Jelenleg a Pannonhalmi Bencés Gimnázium ének-, és orgonatanára, valamint a pannonhalmi Szent Márton-bazilika karnagya. Több alkalommal adott koncertet Németországban, Ausztriában, Romániában, Svájcban, Szlovákiában, valamint hazai városokban.

Teljes árú belépőjegy: 4500 Ft
Diák-, nyugdíjas jegy: 2500 Ft

Lelkigyakorlatok, találkozók 2024-ben a Pannonhalmi Főapátságban

2024. február 14. Ökumenikus bűnbánati liturgia hamvazószerdán
2024. március 28-31. Húsvéti Szent Három Nap
2024. április 8 - május 19. Kit keresel? Online lelkigyakorlat hivatáskeresőknek
2024. július 01-04. Csendkurzus 1.
2024. július 15-18. Spiritual workout - Fitnesz lelkigyakorlat fiataloknak
2024. július 18-21. Liturgikus térgyakorlatok 1.
2024. július 22-25. Csendkurzus 2. (Haladóknak)
2024. augusztus 08-11. Liturgikus térgyakorlatok 2.
2024. augusztus 12-14. Az imádság helye - Liturgikus Tanulmányi Napok
2024. augusztus 16-19. „Imagyakorlatok” - Istenkeresés a mindennapi imádságban
2024. augusztus 23-25. Arcus Temporum Művészeti Fesztivál
2024. augusztus 27. A pannonhalmi bazilika felszentelésének 800. évfordulója
2024. szeptember 20-21. Ökumenikus konferencia
2024. október 26. UNITAS találkozó
2024. december 30. - 2025. január 01. Csendes Szilveszter

Pannonhalmi Főapátság kiállításai 2024

Nyolc 100 év – időszaki fotókiállítás a Boldogasszony-kápolnában
A Pannonhalmi Főapátság fotókiállítása, a Bazilika 800 emlékév alkalmából
2024. 03. 21 – 2024. 11. 11.
Helyszín: Boldogasszony-kápolna

Mit jelent nyolcszáz év? Számok és betűk egymás mellé írva egy papírlapon. Ma már tudjuk, a földtörténeti időtávokat leíró mély időt agyunk képtelen befogni. Az idén nyolcszáz éves pannonhalmi bazilika időtávja is már az emberi élet léptékén túl esik. Az 1224-es évszámról a legtöbbeknek egy homályos történelemórai emléken kívül nem sok minden jut eszébe.
Arra teszünk kísérletet, hogy nyolc 100 éves ember arcán és történetén keresztül megpróbáljuk megfoghatóvá tenni a bazilika 800 éves időtávját. Hidat ácsolunk a felfoghatatlan felé.
Egy egész évszázadot megélt fotóalanyaink kifejezetten idős embereknek számítanak, akik a két világháború között születtek, és a második világháborút már fiatal felnőttként élték át. Még az ő hosszú élettörténeteikből is egymás után nyolcra van szükség, hogy képzeletben visszaérjünk oda, ahol a bazilikáé elkezdődött.
Próbáljunk meg kilépni saját korlátaink közül, és ebből az évszázadokon átívelő perspektívából tekintsünk korunkra, saját életünkre! Ez majd segít eligazodni – segít megítélni, hogy mi a fontos, minek van jelentősége, mi az, ami maradandó.

Kurátor: Virágvölgyi István
Fotográfus: Balázs Attila

Quam dilecta tabernacula tua …
Milyen kedves a te hajlékod…
(Zsolt 84, 2)
2024. 03. 21. – 2025. 03. 21.
Helyszín: Pannonhalmi Főapátsági Könyvtár klasszicista teremkönyvtára

A Pannonhalmi Főapátság kulturális évadai – csaknem egy évtizede már – egy-egy hívószó köré szerveződnek. Csak az utóbbi ötévet említve ezek 2019-ben a CSEND, 2020-ban a VENDÉGSÉGBEN, 2021-ben az EMLÉKEZET, 2022-ben a MEGÚJULÁS, 2023-ban a ZARÁNDOKLAT voltak. E hívószó jegyében rendezik meg a képzőművészeti, a zenei, spirituális és teológiai programokat, és ehhez kapcsolódik a Pannonhalmi Főapátsági Könyvtárban látható időszaki kiállítás. 2024-ben ez a hívószó – az idén 800 éves templomra figyelve – az ÜNNEP.
A kiállítás címét a 84. zsoltár 2., 3., és 5. verse ihlette: Mily kedves a te hajlékod, Seregek Ura! Lelkem vágyakozva eped az Úr udvaraiba; lelkem és testem sóvárog az élő Isten után… Boldogok, akik házadban laknak, téged örökké magasztalnak.
A pannonhalmi könyvtár gyűjteményéből kiállított kötetek templomokat mutatnak be, mely építmény a különböző vallásokban Isten lakóhelye az emberek között. Az ószövetségben ez előbb nem is épület, hanem a frigyláda volt, majd a jeruzsálemi templom. Az újszövetségben Jézus saját testének templomáról beszél, és arról, hogy az Atya olyan imádókat keres, akik lélekben és igazságban imádják őt, de a Jelenések könyvében fölsejlik az új, a mennyei Jeruzsálem látomása is. A kereszténység legfőbb temploma a lateráni bazilika, legismertebb temploma pedig a római Szent Péter-bazilika. A magyarok számára a mostani formájában látható, klasszicista stílusban épült Esztergomi bazilika a főtemplom. A Pannonhalmi Főapátság is a klasszicista stílusban épült tornyáról ismerhető fel, mögötte a harmadik, 800 sőt, az előzményeket is tekintve 1000 éves, többször átépített templommal, a Szent Márton-bazilikával.
A kulturális éves hívószava az ÜNNEP, ezért a kiállítás a továbbiakban a templomszentés liturgiájára figyel. A misekönyvekben a fölszentelés szertartására, az evangelistáriumokban – melyekben a szentmiséken elhangzó evangéliumrészeket találjuk, szemben a négy evangéliumot tartalmazó evangeliáriummal – az e szertartáson elhangzó evangéliumra, a benedictionálékban (áldások gyűjteménye különböző alkalmakra) pedig a templomszentelésen elhangzó áldás-szövegekre.

A monostor…
minden vagyonát úgy tekintve, mint az oltár szent edényét
(vö.: RB 31.10)
2024. 03. 21. – 2025. 03. 21.
Helyszín: Pannonhalmi Főapátsági Könyvtár klasszicista teremkönyvtára

Szent Benedek, Regulája 31. fejezetében a házgondnokra vonatkoztatva ezt olvashatjuk: A monostor minden fölszerelését és minden vagyonát úgy tekintse, mint az oltár szent edényét. (RB 31.10)
Ezt az utasítást azonban – ahogy a teljes Regulát – minden rendi tisztségviselőnek szem előtt kell tartania ma is, sőt azoknak is, akik világi munkatársként a monostor alkalmazottai. Különösen is érvényes azokra, akik a bencés rend kulturális kincseit őrzik és gondozzák a könyvtárban, a levéltárban és a múzeumban, mely kincsek a nemzeti kulturális vagyon részét képezik, sőt, Pannonhalma esetében a világ kulturális örökségének részét is.
A Pannonhalmi Főapátsági Könyvtár a nemzeti kulturális vagyon része, gyűjteménye jelentős része „régi könyv”; muzeális, védett dokumentum. A Világörökség címet birtokló Pannonhalmi Főapátság épületegyüttesében elhelyezkedő könyvtár hozzátartozik a Világ Kulturális Örökségéhez is.
A különleges gyűjtemény különleges gondozást igényel. A könyvtár fontos feladatának és küldetésének érzi, hogy a gyűjteményében fennmaradt kulturális kincset a 21. század kihívásainak megfelelve, korszerű informatikai háttérrel a nemzet és az egész emberiség számára méltón megőrizze, feltárja, gyarapítsa és közvetítse. Ennek érdekében az állományát folyamatosan gondozza, a történelem folyamán többször szétszóródott könyvgyűjteményt anyagi lehetőségei szerint rekonstruálja, és gondoskodik annak fizikai védelméről.
E kis kiállítás egyrészt azt a törekvést mutatja be, mely az évszázadokon keresztül felhalmozott, ám a „történelem zivataros századaiban” meg-megtépázott gyűjtemény rekonstruálására és megőrzésére irányul. Másrészt azt munkát, melyet a könyvtár a muzeális dokumentumok állagmegóvása (restauráltatása) érdekében végez.

Uros apát és műve – Bazilika800 emlékév időszaki kiállítása
2024. 04. 25. – 2024. 11. 11.
Helyszín: Főmonostori kiállítótér

A magyar középkor egyik legépebb állapotban megőrzött építészeti emléke a pannonhalmi bencés apátság harmadik temploma, amelynek építését Uros apát (1207—1242) kezdeményezte a monostor általános megújításának részeként. A kerengőből és a hozzá csatlakozó konventuális építményekből, amelyek szintén újjáépültek számos értékelhető töredék maradt fenn. A templom keleti szentélye, alatta a kriptával, a hajó pilléréi és boltozatai valamint déli és részben északi kapuja ma is látható középkori művek, ezek a használatban levő templom meghatározó részei. Az épület művészettörténeti jelentőséget az 1996-os ezredévi jubileumi kiállítás tárta fel.
A szerzetesi templom felszentelésének 800. évfordulójára rendezett tárlat nem az építészeti emlékeket állítja a figyelem középpontjába, hanem az építtető személyét, működését, döntéseit, munkásságának eredményeit tekinti át történeti dokumentumok és természetesen tárgyi emlékek alapján.
Uros apát és műve időszaki kiállítás bemutatja e rendkívüli személyiségnek, az Árpád-kor legismertebb magyar főpapjának életútját, szervező tevékenységét, utazásait, itineráriumának ismert állomáshelyeit.

Kurátorok: Takács Imre művészettörténész és Szovát Kornél történész

Forrás: Az Apátság honlapja


2024.04.20.
2024.04.25. - 2024.11.11.
2024.04.28.
2024.05.18.
2024.06.22.
2024.08.20.
2024.08.23. - 2024.08.25.
2024.09.20. - 2024.09.21.
2024.09.27.
2024.11.30.
2024.12.26.
2024.03.21. - 2025.03.21.
Találatok száma: 4

Família Panzió Pannonhalma

Família Panzió Pannonhalma

A panzió Pannonhalma csendes, háborítatlan, falusias részén, nem a főút mentén található. A közelben söröző, borozó, étterem, szauna, automata tekepálya, lovaglási, horgászási stb. lehetőség is van.

Levendula Vendégház és Apartmanház Pannonhalma

Levendula Vendégház és Apartmanház Pannonhalma

Az 1000 éves Pannonhalmi Apátság lábánál családias, erdővel övezett, természetbarát, gyermekbarát, nyugodt környezetben található, igényes felszereltségű négy szobás vendégház, füves, parkosított udvarral, hintával, homokozóval, tollas labdázási, footbal lehetőséggel. Ideális hely pihenni, ...

Szent Jakab Zarándokház Pannonhalma

Szent Jakab Zarándokház Pannonhalma

Vendégházunk Szent Jakab apostolról, a Pannonhalmától 40 km-re álló, egykori lébényi bencés apátsági templom védőszentjéről kapta nevét. A település egyik legeldugottabb pontján, a zárt Cseider völgyben álló szállás- és közösségi épületek elsősorban osztályok, ifjúsági csoportok, táborok, zarándokcsoportok ...

Hotel Pannon Étterem Panzió Apartman

Hotel Pannon Étterem Panzió Apartman

A Pannonhalmán található Pannon Vendégház étteremmel várja a vendégeket. A szobák síkképernyős műholdas tévével és saját fürdőszobával rendelkeznek. A tökéletes kényelemről terasz, ingyenes wifi és díjmentes magánparkoló gondoskodik.

Találatok száma: 6

Pannonhalmi Apátsági Pincészet

Pannonhalmi Apátsági Pincészet

A borászati vezetések során egy kis sétát követően a tárlatvezető bemutatja a vendégeknek az Apátsági Pincészet épületén belül a présházat és a borházat, ismerteti a borkészítés technológiai folyamatát.

Herold Pince Váralja

Herold Pince Váralja

A Herold Pince a Pannonhalmi borvidék legfiatalabb borászata. A Herold pince az apátság lábánál, a Gesztenyés-horogban található, a régi-új apátsági pincék közvetlen szomszédságában. A pince kb. 800 éves múltra tekint vissza, a bencések dézsmapinceként használták. A család 2010-ben vásárolta meg a ...

Hotel Pannon Étterem Panzió Apartman

Hotel Pannon Étterem Panzió Apartman

A Pannonhalmán található Pannon Vendégház étteremmel várja a vendégeket. A szobák síkképernyős műholdas tévével és saját fürdőszobával rendelkeznek. A tökéletes kényelemről terasz, ingyenes wifi és díjmentes magánparkoló gondoskodik.

Németh Borház  Pannonhalma

Németh Borház Pannonhalma

A Németh Borház több mint két évtizedes fennállása óta folyamatosan növeli termőterületeit. A pannonhalmi hegyoldalon található ültetvényen többségben fehér szőlő terem, de természetesen a vörös fajták - kékfrankos, merlot, cabernet franc, cabernet sauvignon, zweigelt - is megteremnek. Németh Endre ...

PAUSA Apátsági Kávéház

PAUSA Apátsági Kávéház

Saját készítésű fagylaltok és sütemények széles választéka. Az Apátsági Kávéház a Pannonhalmi Apátsági Múzeum épületében, Pannonhalma Főterén található, ahol a monostori pincészetünk, éttermünk és gyógynövénykertünk találkozik.

Torell Pince  Pannonhalma

Torell Pince Pannonhalma

A Torell Pince családi kézműves pincészet. Pannonhalmán a Gesztenyés Horogban található pincéjük jelenleg felújítás alatt van. A felújítás célja, hogy a pince egyaránt alkalmas legyen vendégfogadásra és a kézműves borászat hagyományainak, értékeinek bemutatására is. Mostanra egy 25 fős, hangulatos ...

A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!

Szeretne nálunk megjelenni ajánlatával? ÚJ PROGRAMOK HIRDETÉSE
Kapcsolódó témák:

Kiemelt ajánlatok

Kiemelt ajánlatok

Pannonhalmi Gyógynövénykert programok 2024 Pannonhalmi Gyógynövénykert programok 2024
  • Pannonhalma
2024. április 20. (szombat)
Orgonahangversenyek Pannonhalma 2024 Orgonahangversenyek Pannonhalma 2024
  • Pannonhalma
2024. május 18. (szombat)
Múzeumok Éjszakája Pannonhalma 2024 Múzeumok Éjszakája Pannonhalma 2024
  • Pannonhalma
2024. június 22. (szombat)

Közeli ajánlatok

Pannonhalmi Pünkösdi Pincejárás 2024 Pannonhalmi Pünkösdi Pincejárás 2024
  • Pannonhalma
2024. május 17. (péntek) - 2024. május 19. (vasárnap)
Pannonhalmi Gyógynövénykert programok 2024 Pannonhalmi Gyógynövénykert programok 2024
  • Pannonhalma
2024. április 20. (szombat)
Orgonahangversenyek Pannonhalma 2024 Orgonahangversenyek Pannonhalma 2024
  • Pannonhalma
2024. május 18. (szombat)

Hasonló ajánlatok

Zalakarosi programok 2024. Események, rendezvények, fesztiválok Zalakarosi programok 2024. Események, rendezvények, fesztiválok
  • Zalakaros
2024. április 19. (péntek) - 2024. április 21. (vasárnap)
Füzéri programok 2024. Események, rendezvények Füzéri programok 2024. Események, rendezvények
  • Füzér
2024. április 20. (szombat) 19:00

Figyelmébe ajánljuk!

Érdemes felkeresni!

Kapcsolat, elérhetőség
Szeretné aktiválni elérhetőségeit az oldalon? Partner információ

Országos eseménynaptár

KeSzeCsüSzoVa
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Megadott intervallumban:
-tól
-ig

Prémium program