Turizmus Program

Strandok éjszakája

Krisna-völgyi Búcsú

Irány Siófok!

Borünnep Egerben

Mézesvölgyi nyár

Balatoni borkoncertek

Hajókirándulások

TOP 100 úticél

Borszerda 2025. Gasztrokulturális program a Magyar Nemzeti Galériában

Kiemelt ajánlat

2025.07.16. (szerda)

A bor ugyanúgy kultúránk része, mint képzőművészetünk – keresve sem találhatnánk jobb párost náluk. A mindig nagy sikerrel zajló esti programsorozat ezúttal is garantálja az egyedülálló hangulatot, a város fölé nyúló páratlan panorámát, a mennyei borokat, a csodálatos műalkotásokat, kellemes élőzenét és hiánypótló művészettörténeti érdekességeket!
Borszerda 2025. Gasztrokulturális program a Magyar Nemzeti Galériában

Kapcsolat, elérhetőség

Borszerda

2025. július 16. 18:00 - 22:00

Ha szerda, akkor Borszerda a Magyar Nemzeti Galériában – 2025-ben immár tizennegyedik alkalommal! A Magyar Nemzeti Galéria egyik legnépszerűbb programsorozata idén is várja a képzőművészet és a bor iránt érdeklődő látogatókat. A rendezvény ismét színes programot kínál júliusban: szerda esténként különleges kiállítások, izgalmas tárlatvezetések, élő zene és borkóstoló várja a művészet rajongóit. Az egyes tematikák a múzeum időszaki kiállításai köré szerveződnek: középpontba kerül Az élet művészete című nagyszabású, szecessziós plakátokat és tárgykultúrát bemutató válogatás, az Árnyék nélkül című Czimra Gyula-életmű-kiállítás, valamint az Élőhely. Természet- és tájkonstrukciók című tárlat. Július 16-án a Gál Tibor Pincészet garantálja a finom borokat. Ne hagyják ki idén se a Borszerdákat, és élvezzék a csodálatos panorámát a Magyar Nemzeti Galéria teraszáról egy-két pohár finom bor társaságában! 

BOR: GÁL TIBOR PINCÉSZET / BORÁSZOK BORÁSZA 2025

A Gál Tibor-borok azzal az elképzeléssel készülnek, hogy az élet legjobb dolgait – köztük a bort – élvezni és értékelni kell. Szenvedélyük, hogy olyan borok szülessenek, amelyek minden egyes kortya egyedi, harmonikus és izgalmas. Boraik innovatívak, de a hagyományokat követve készülnek. Tisztelik a természetet, amely otthont biztosít a növényeknek, így céljuk, hogy minimalizálják a környezetre gyakorolt káros hatásokat. Az idei Borászok Borásza díjat Gál Tibor vehette át 2025 májusában. 

KURÁTORI TÁRLATVEZETÉS AZ ÁRNYÉK NÉLKÜL CÍMŰ CZIMRA GYULA-ÉLETMŰ-KIÁLLÍTÁSBAN

Találkozási pont: III. emelet, a kiállítás bejárata

A tárlatvezetés várható időtartama: 40-50 perc

18.15 Árnyék nélkül | Kolozsváry Marianna művészettörténész kurátori tárlatvezetése
Nagyszabású kiállításunk Czimra Gyula, a 20. század egyik legegyénibb hangú magyar festőjének életművét mutatja be. A különös habitusú, magányos és magának való művészt magas színvonalú és letisztult alkotásai a korszak legjelentősebb magyar alkotói közé emelik. A tárlat közel 180 műalkotást – festményeket, szobrokat, grafikákat és gobelineket – vonultat fel, bemutatva a művészi életút legjelentősebb darabjait. A tárlat az életmű minden korszakát felvillantja. Munkásságának legjellegzetesebb darabjai az utolsó éveiben alkotott kis méretű festmények, melyeken otthonát örökítette meg. A többnyire üres enteriőrökben csupán egy-egy szék vagy asztalka látható, így e terek nem a valóságos, mindennapi élet helyszíneit idézik meg, hanem egyfajta elmélyülésre késztető, a valóságtól elemelkedő világot teremtenek. A kiállítás címe – Árnyék nélkül – egyszerre utal a világos kompozíciókra és a művész visszafogott életére, aki eddig mintha háttérben lett volna. Az életmű bemutatása most lehetőséget ad arra, hogy Czimra Gyula végre kilépjen az árnyékból. 

RENDHAGYÓ TÁRLATVEZETÉS AZ ÁRNYÉK NÉLKÜL CÍMŰ CZIMRA GYULA-ÉLETMŰ-KIÁLLÍTÁSBAN

Találkozási pont: III. emelet, a kiállítás bejárata

A tárlatvezetés várható időtartama: 50-60 perc

20.00 Festő aktív kontemplációban | Barki Gergely művészettörténész tárlatvezetése
Czimra Gyula saját utas, aszketikus művészetében feltűnő, hogy mennyire elmélyülten és kitartóan vizsgálta a legszűkebb környezetét, a saját maga körül meglelt és kialakított apró univerzumot. Ám esetében korántsem passzív szemlélődésről vagy belső (ön)vizsgálódásról beszélhetünk, hanem sokkal inkább aktív, a valóság esszenciáját folyamatosan kutató, intenzív alkotói tevékenységről. Mire önálló hangját meglelte, számos inspirációt, például nagy művészelődök – Paul Gauguin és Vincent van Gogh – stílusát is beépítette művészetébe, de a saját egyéniségén átszűrt hatások egyvelegéből lassan egyedi hang született, és főleg a kései műveit éppen ezért könnyű felismerni, más alkotókétól megkülönböztetni. Ugyanakkor – mint egy láncreakció fontos összekötő eleme – az ő művészete is ösztönzőleg hatott a magyar festészet későbbi generációira, és hatása máig érzékelhető. 

KEREKASZTAL-BESZÉLGETÉS AZ ÁRNYÉK NÉLKÜL CÍMŰ KIÁLLÍTÁS KAPCSÁN

Helyszín: I. emelet, a 19. századi állandó kiállítás, Szalonfal

A beszélgetés várható időtartama: 50-60 perc

19.30 Festő – árnyék nélkül | Résztvevők: Martos Gábor műkereskedelmi szakértő, Nemes Péter, a Nemes Galéria vezetője, Topor Tünde művészettörténész és Kolozsváry Marianna, a kiállítás kurátora
Miért rejtőzködött eddig árnyékban Czimra Gyula? Hány hasonlóan „ismeretlen” alkotó lehet a magyar művészet történetében? Mit tehet egy múzeum egy alkotó újrafelfedezéséért? Ezekről a kérdésekről és még sok másról beszélgetnek a résztvevők. 

RENDHAGYÓ TÁRLATVEZETÉS AZ ÉLET MŰVÉSZETE CÍMŰ KIÁLLÍTÁSBAN

Találkozási pont: földszint, a kiállítás bejárata

A tárlatvezetés várható időtartama: 45-50 perc

18.15 A vágy tárgyai: nagyvárosi nők a századfordulós plakátok világában | Koniorczyk Borbála urbanistának, a hosszúlépés.járunk? társalapítójának rendhagyó tárlatvezetése
A 20. század elején Budapest köztereit hirtelen ellepték a plakátok: az épületek falain, a padokon, a hirdetőoszlopokon, a villamosok oldalán cigarettát, sört, filmszínházat és a fiatal főváros új, csillogó nagyáruházait reklámozták. A szecesszió és a fogyasztói kultúra térnyerése egybeesett a nők öntudatra ébredésével, így a századforduló lázas, optimista és minden korábbinál gyorsabban változó világában a budapesti nő sokféle alakban köszön vissza a korabeli plakátokról és használati tárgyakról. A legtöbb esetben továbbra is ő a vágy tárgya, akivel a villanykörtétől kezdve a mozijegyig mindent el lehet adni, de egyre inkább neki is szólnak a reklámok: öntudatos fogyasztó, aki a vásárlások jelentős részéről dönt a családban, sőt, sokszor már a saját pénzét költi. Még az is előfordul, hogy maga is művész, aki meghazudtolja a bevett nézetet, miszerint a nők képtelenek önálló alkotómunkát végezni. Hogyan látták a budapesti nőket, és hogyan láttuk mi saját magunkat a századforduló turbulens világában, amikor hirtelen annyi minden lehetségesnek tűnt? 

25-30 PERCES TÁRLATVEZETÉSEK AZ ÁLLANDÓ GYŰJTEMÉNYBEN

18.00, 19.30, 20.30 Festői víziók: modern festők képzelt tájakon | Bali Bettina múzeumpedagógus tárlatvezetése
Találkozási pont: II. emelet, a Modern idők című kiállítás

18.00, 20.00, 20.45 Portrévonal / Ismerős idegenek | Váczi Mária művészettörténész tárlatvezetése
Találkozási pont: I. emelet, a 19. századi állandó kiállítás

18.00, 20.30 Paál László és a barbizoni iskola | Hegedűs Alexandra képzőművész tárlatvezetése
Találkozási pont: I. emelet, a Munkácsytól Mednyánszkyig című kiállítás

18.30, 19.30, 20.30 Szentek és csodák | Molnár Brigitta művészettörténész tárlatvezetés
Találkozási pont: földszint, információs pult 

GUIDED TOUR IN ENGLISH IN THE ART OF LIFE EXHIBITION

Meeting point: Ground floor, temporary exhibition space

19.15 The Art of Life | Guided tour four our English-speaking guests with Alexandra Hegedűs visual artist 

EGÉSZ ESTÉS ÉLŐ ZENE

Gyárfás István gitáros és Oláh Zoltán nagybőgős fellépése
A Szabó Gábor- és Budapestért díjas, az év jazzgitárosa címmel többszörösen kitüntetett Gyárfás István a magyar jazz egyik meghatározó alakja. Közel negyven éve aktív résztvevője a hazai zenei életnek, a legjelentősebb fesztiválok és klubok rendszeres fellépője. Saját zenekarai mellett az évek során szinte minden vezető jazzmuzsikussal játszott. Az utóbbi években olyan amerikai világsztárokkal koncertezett, mint George Duke, Peter Erskine, Benny Green, Scott Hamilton, Herbie Mann, Ken Peplowski, Chris Potter, Alvin Queen, Scott Robinson, Ed Thigpen vagy Natalie Williams (Incognito). Több tucat lemezen szerepel közreműködőként, saját nevén eddig mintegy tíz album jelent meg, ezek közül az egyik az Egyesült Államokban. A finom kamarajazz elkötelezettje, különösen szereti a duóformációt. Partnere Oláh Zoltán, az egyik legkeresettebb hazai bőgős, aki állandó tagja Gyárfás István triója mellett a Rieger Rhodes Quartetnek és az Árpi Show-nak, emellett a váci konzervatórium nagybőgő- és zenekarigyakorlat-tanára. A duó repertoárján a saját szerzemények mellett könnyed jazzörökzöldek, kevésbé ismert latin melódiák és gyönyörű balladák szerepelnek, levegős improvizációkkal, kreatív kamaramegszólalásban. 

A rendezvényen kép- és hangfelvétel készülhet, amelyet a Galéria saját felületein, kiadványaiban, illetve promóciós anyagain felhasználhat. A látogatók ennek kapcsán semmilyen követeléssel nem élhetnek a Galériával, a felvétel készítőivel, illetve jogos felhasználójával szemben.

HELYSZÍN: Budavári Palota, Magyar Nemzeti Galéria, 1014 Budapest, Szent György tér 2.

A kupola 21.30-ig látogatható.

Jegyárak:

TELJES ÁRÚ: 7800 Ft

KEDVEZMÉNYES*: 5000 Ft

(*Azon látogatóink számára, akik normál nyitva tartás alatt legalább 50% mértékű kedvezményes jegyre jogosultak.)

A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!

Megosztás

Kapcsolat, elérhetőség