ÚJ PROGRAM HIRDETÉS
A tájházak és szabadtéri múzeumok izgalmas, színes programokkal tárják ki kapuikat!
A tájházak és szabadtéri múzeumok izgalmas, színes programokkal tárják ki kapuikat!
Ezernyi pünkösdi élmény a Balaton parton! Várjuk Siófokon!
Ezernyi pünkösdi élmény a Balaton parton! Várjuk Siófokon!
Pünkösdi wellness hétvége a Bonvitalban - Sztárvendég: Gájer Bálint
Pünkösdi wellness hétvége a Bonvitalban - Sztárvendég: Gájer Bálint
Gyulai tavaszi wellness kikapcsolódás teljes panziós akcióval!
Gyulai tavaszi wellness kikapcsolódás teljes panziós akcióval!
Tavaszi programajánló online jegyvásárlási lehetőséggel
Tavaszi programajánló online jegyvásárlási lehetőséggel

Pannonhalmi Apátság látogatás

2024.01.01. (hétfő) - 2024.12.31. (kedd)

996-ban Géza fejedelem bencés szerzeteseket telepített le Pannónia Szent Hegyén. Az István király által jogaiban megerősített monostor feladata a kereszténység terjesztése és az európai kultúra meghonosítása, ápolása lett. Az apátság későromán-koragótikus bazilikája a középkori magyar építészet egyik remekműve, s ezt veszi körül a monostor épülete. A turisták számára látogatható még a Mátyás király korabeli kerengő és a klasszicista könyvtár. Az itt látható tárgyi emlékeknek és gazdag kulturális örökségnek az adja sajátos szépségét, hogy a szerzetesközösség mindmáig eredeti rendeltetésüknek megfelelően használja őket. A Pannonhalmi Bencés Főapátság épületegyüttesét és környékét 1996 decemberében a Világörökség részévé nyilvánították.

A Pannonhalmi Főapátságot egyénileg érkező vendégek önállóan, audio guide készülék segítségével tekinthetik meg, az aktuális nyitva tartási időn belül.

A Pannonhalmi Főapátságot az ideérkező szervezett csoportok tárlatvezetés keretében tekinthetik meg. Csoportok számára csak előzetes bejelentkezés és időpont egyeztetés esetén tudjuk garantálni a programokat.

Tárlatvezetés magyar és idegen nyelven előre bejelentett csoportoknak.

A vendégek minden nap bekapcsolódhatnak 13:00 órakor a szerzetesközösség napközi imádságába a bazilikában.

Az Apátsági Pincészet látogatásához legkésőbb az érkezés előtti nap 12.00 óráig, hétvégi látogatáshoz előző péntek 12.00 óráig be kell jelentkezni.

A látogatás rendjéről és az Apátság programjairól a TriCollis Foglalási Központ munkatársai készséggel nyújtanak felvilágosítást.


Bazilika, altemplom

A templom a szerzetesi élet központja, a közös szentmise és zsolozsma színtere. A jelenleg látható pannonhalmi templom Uros apát idejében, a XIII. század elején épült későromán-koragótikus stílusban, felszentelése valószínűleg 1224-ben volt. Az elmúlt évek régészeti kutatásai választ adtak arra a kérdésre is, milyen templom állt ezen a helyen a 11. században. 1995-ben a régészek a torony járószintje alatt megtalálták a legelső, Szent István-kori templom maradványait. Félköríves záródású altemplom falait és padlószintjét ásták elő kb. 2 méterrel a mai járószint alatt. A feltárt részek alapján egy kettős szentélyű, kettős altemplomú bazilikát feltételezünk az első pannonhalmi templomként. Abból, hogy a feltárt nyugati altemplom szélessége lényegében megegyezik a mai főhajóéval, arra következtethetünk, hogy az első templom szélessége valószínűleg azonos volt a mai temploméval, és ez a 11. században szokatlanul nagynak számított. A bazilikában látható legidősebb falrész (a déli mellékhajó kibontott fala) a 12. századból, a Dávid apát idején 1137-ben felszentelt második templomból való.

A régészeti feltárások során a sekrestyében találtak két befalazott kaput. Az egyik feltehetőleg Dávid apát templomának, míg a másik Uros apát templomának északi kijárata lehetett. Ugyanezen ásatások során a szembemiséző oltár és a szentélyfeljáró közötti rész járószintje alatt egy sírt találtak, a feltételezés szerint Uros apátét.

A templomot Mátyás uralkodása idején bővítették, ekkor készült el a szentély mai mennyezete, a mellékhajók keleti vége és a Szent Benedek kápolna.

A török időkben a belső berendezés teljesen elpusztult. A török kor utáni legjelentősebb felújítás az 1720-as években kezdődött Sajghó Benedek főapátsága idején. A templomot utoljára az 1860-as években Storno Ferenc restaurálta. Az ő irányításával készítették a mai főoltárt, a szószéket, a mennyezet freskóit, az oltár feletti Szent Márton üvegablakot, valamint a padokat.

A Porta Speciosa és a kerengő

A templom egyik főbejárata a középkorban a Porta Speciosa (ékes kapu) volt. Ez a kapu az ún. kerengőfolyosóból (quadrumból vagy quadraturából) vezet a templomba, és szintén a XIII. században készült.

A Porta Speciosa szerepe az volt, hogy a szerzetesek, miután a quadraturában gyülekeztek, ezen keresztül léptek be közös istentiszteletre a templomba. A Jelenések könyvéből tudjuk, hogy a Mennyei Jeruzsálemnek tizenkét díszes kapuja van (és rajtuk a Bárány tizenkét apostolának neve állt). Ebből a tizenkét kapuból építettek meg egyet a monostorban, hogy amikor a szerzetes az imádságra megy, úgy mehessen oda, mint a Mennyei Jeruzsálembe.

A reneszánsz korban Pannonhalma meglehetősen elnéptelenedett (kb. 6-7 szerzetes élt itt mindössze). 1472-ben Mátyás király foglalta le magának az apátságot. Kormányzósága idején jelentős építkezésbe kezdett. Ekkor készült a mai kerengő is. Az építkezések befejezése valószínűleg 1486-ban történt, ahogyan azt az egyik sarokkövön bevésve olvashatjuk. A munkákat feltehetőleg a visegrádi királyi építőműhely mesterei végezték.

A kerengőfolyosó által körülölelt kis belső kertet gyakran Paradisumnak (paradicsomkertnek) is nevezték, ezzel megépítve a bibliai paradicsomkert egy pici földi részét. A középkorban elsősorban gyógynövényeket termesztettek itt, hogy a rászorulók általuk nyerjék vissza a test paradicsomi épségét és egészségét.

A Porta Speciosa és a kerengő az Apátsági tárlatvezetés keretén belül látogatható.

Könyvtár

A főapátság épületegyüttesének a torony és a gimnázium mellett egyik leghangsúlyosabb része a könyvtár. Bár maga az építmény csak a XIX. század első harmadában készült el, az általa megtestesített eszme ezerötszáz éves. Szent Benedek olyan nagy szerepet adott az olvasásnak a monostor életében, hogy a szerzetesek munkája őrizte meg számunkra nemcsak az első századok keresztény irodalmát, hanem a görög-római kultúra alkotásait is, ugyanakkor megteremtette Európa és benne hazánk kultúráját is.

A könyvtár épületének hosszanti részét az 1820-as években Engel Ferenc tervezte és építette. Ezt követően Packh Jánost bízták meg az épület bővítésével. Az ő munkája az ovális teremrész. Az épület belső díszítésére egy bécsi mestert, Josef Kliebert kérték fel. Az ovális terem mennyezetének négy oldalán a négy középkori egyetemi fakultás jelképe látható (jog-, hit-, orvos- és bölcselettudomány). Az ő munkái a napjainkban eredeti helyükre visszakerült gipsz királyszobrok is (az alapító Szent István, és a visszaállító I. Ferenc). A hosszanti terem központi freskója Pallas Athéné (Minerva) alakját ábrázolja. A két rövid oldalon ókori bölcsek, filozófusok, tudósok alakjai, míg a hosszanti oldalakon a magyar kultúrtörténet kiemelkedő alakjainak portréi láthatók. Az ábrázolt személyek kiválasztása a kor szellemiségét tükrözi. A névvel meg nem jelölt magyar személyek a magyar reformkor nagyjai.

Egy Szent László-kori (1090 körüli) oklevél tanusága szerint a 11. század végén Pannonhalmán már 80 kötetet (kb. 200 művet) tartottak nyilván. 1786-ban a feloszlatáskor már több mint 4.000 kötetet számlált a gyűjtemény. 1802-ben a könyvek közül csupán 757 kötetet és 27 kéziratot szállítottak vissza a monostor könyvtárába. A könyvek elhelyezésére elegendő volt néhány terem. A könyvek száma azonban a 19. század elején ugrásszerűen megnőtt. Ekkor határozták el az új könyvtárépület építését.

A könyvtár állománya mind a mai napig gyarapszik. Napjainkban körülbelül 400.000 kötetet őriznek a gyűjteményben.

A könyvtár az Apátsági tárlatvezetés keretén belül látogatható.

Barokk ebédlő

A 18. században Sajghó Benedek főapát (1722-1768) Witwer Márton Atanáz kármelita testvérrel felépíttette a monostor ma is látható barokk épületeit.

A keleti épületszárny közepén épült meg a művészettörténeti szempontból legnagyobb figyelmet érdemlő új ebédlőterem (refektórium). A két szint magasságú, tükörboltozattal fedett, tégla alaprajzú terem építése az 1720-as évek második felére datálható. Falfestményeit Davide Antonio Fossati, a később Velencében letelepedett svájci származású festő készítette 1728 és 1730 között.

A mennyezetfreskó Szent István király apoteózisát ábrázolja, az oldalfalak hat nagy jelenete (Krisztus a keresztfán, Jézus pusztai megkísértése, Dániel az oroszlánok vermében, Baltazár király lakomája, Keresztelő Szent János fővétele, Szent Benedek életének egy jelenete) tematikusan az étkezéshez kapcsolódik.

A barokk ebédlő a szerzetesközösség szűkebb életteréhez tartozik, ezért turisták számára nem látogatható.

Millenniumi emlékmű

A magyar honfoglalás ezredik évfordulójára 1896-ban, az akkori Magyarországon hét millenniumi emlékművet emeltek, ezek egyike ma is látható Pannonhalmán.

Az építményt eredetileg 26 méter magas, kettős héjú kupola fedte — a magyar királyi korona rézlemezből domborított, hatalmas ábrázolásával, amelyet 1937-38-ban megromlott állapota miatt le kellett bontani. Az épület ekkor nyerte el jelenlegi formáját. Belső tere két ablakkal megvilágított, osztatlan, kör alaprajzú terem, nyílás nélküli, alacsony kupolával. A körfal keleti részét Aba Novák Vilmos 1938-ban elkezdett, befejezetlen falképe, a magyar államalapítás allegorikus elemekből álló víziója díszíti.

Boldogasszony-kápolna

A Boldogasszony-kápolna építése 1714-ben kezdődött. Eredetileg az apátság közelében élő nem magyar anyanyelvű lakosság plébániatemploma volt. Belsejében három barokk oltár és egy 18. századi kis orgona látható. A barokk épületet 1865-ben romantikus stílusban megújították, ekkor készült falainak és kapuzatának tagolása és díszítése is.

A templom alatti kripta mindmáig a szerzetesek temetkezőhelye.

Apátsági Pincészet

A monostor szerzeteseinek életét századokon át, nap mint nap végigkísérte a szőlő és a bor. A második világháborút követő államosítások azonban elpusztították a közel ezer évig virágzó apátsági szőlő- és borművelő hagyományt. A Pannonhalmi Főapátság és a Magyar Külkereskedelmi Bank Rt. elhatározta, hogy összefogással visszahozza nemzeti kultúránk e fontos részét. Az apátsági szőlő- és borművelő hagyomány újrateremtése a régi apátsági birtokok egy részének visszavásárlását követően a szőlőtelepítési programmal kezdődött, majd az új pince és borház kialakításával folytatódott, 2004. márciusától pedig már látogatható az új Apátsági Pincészet.

A borászati vezetések során egy kis sétát követően a tárlatvezető bemutatja a vendégeknek az Apátsági Pincészet épületét (a présházat és a borházat), ismerteti a borkészítés technológiai folyamatát. A pincelátogatás befejezéseként a vendégek megkóstolhatják az apátsági borokat is.

Egyéni borkóstolásra a nyári időszakban - jó idő esetén - a pincészet teraszára várjuk a vendégeket, amely üzletében a palackozott borok meg is vásárolhatóak.

Biomassza fűtőmű bemutatása

Az apátság ezer éves küldetését és gyakorlatát folytatja akkor, amikor mintát és példát ad környezete számára a természet értékeinek megóvására, a környezetbarát technológia alkalmazására.

A vezetés során beszélünk a tradicionális bencés környezettudatosságról, a fűtőmű gazdaságosságáról, megtérüléséről, és levetítünk egy filmet a fűtőmű építéséről és technológiájáról.

Arborétum és Gyógynövénykert

A régi korok szerzetesei nagy gonddal termesztették és gyűjtötték a gyógyításhoz szükséges növényeket. A természet tudományos vizsgálatára, a monostor természeti környezetének tudatos alakítására a 19. század első évtizedeiből vannak adataink. 1830-ban már mintegy 80 fa- és cserjefaj található az apátság arborétumában, amelynek angolkert jellegét Szeder Fábián alakította ki az 1840-es években.

Az arborétum területén ma több száz fa- és cserjefaj található, s ezek egy része különleges, az országban csak kevés helyen előforduló faj és fajta. A Főapátsági Arborétum a felüdülés, a kikapcsolódás helye, de rendszeres oktató- és kutatómunka is folyik itt. Védett botanikai értékei mellett igen gazdag a terület énekesmadár állománya is.

Pannonhalmi Lombkorona Tanösvény

A lombkorona tanösvény a Pannonhalmi Tájvédelmi Körzet védett természeti területén belül található.

A halat – mint keresztény szimbólumot – formázó létesítmény tartószerkezete fémből készült, faborítást kapott. A lombkoronasétány kilátópontként is működik.

A hal farka a feljáró, a jelenlegi tanösvényről indul és a lejáró erre a tanösvényre vezeti vissza a látogatót. Közel 80 méter hosszú, és a legmagasabb pontja a talajszinttől 14 méter magasan fekszik és kerekesszékkel is bejárható.

A tanösvény ingyenesen látogatható, ingyenesen parkolni a Gyógynövénykerthez tartozó kijelölt parkolóban lehet.

Gyűjtemények

A régi monostorok, mint az általános emberi kultúra őrzői és továbbadói, a századok során szükségszerűen többé-kevésbé múzeumokká válnak. Ez a folyamat talán azzal kezdődött, hogy a liturgiát, az istentiszteletet a szerzetesek mindig igényesen gondozták, így tehát a liturgia teremtette meg a művészi alkotásokat.

Ehhez Pannonhalma esetében még sajátosan hozzájárult a szerzetesközösség értelmiségi-tanári profilú átalakulása 1802 után. Az egyre gyarapodó gyűjteményekre a szemléltetéshez és a tudományos kutatómunkához volt szükség.

A könyvtár építésekor (1824) a főterem melletti két oldalsó helyiséget a gyűjtemények számára különítették el. Itt kaptak helyet a festmények, metszetek, érmek, régiségek, a herbárium, az ásványok, a fa- és maggyűjtemény, a kitömött madarak, és a daktylotheka is.

A Főapátsági Gyűjtemények ma is jelentős helyet foglalnak el az országos hírű gyűjtemények között.


2024.01.01. - 2024.12.31.
További ajánlataink

2024.04.20.
2024.04.20.
2024.04.25. - 2024.11.11.
2024.04.28.
2024.05.17. - 2024.05.19.
2024.05.18.
2024.05.18.
2024.06.22.
2024.06.22.
2024.06.22.
2024.08.20.
2024.08.20.
2024.08.20.
2024.08.20.
2024.08.23. - 2024.08.25.
2024.08.23. - 2024.08.25.
2024.09.20. - 2024.09.21.
2024.09.27.
2024.09.27.
2024.11.30.
2024.12.26.
2024.12.26.
2024.01.01. - 2024.12.31.
2024.01.01. - 2024.12.31.
2024.01.01. - 2024.12.31.
2024.01.01. - 2024.12.31.
2024.03.21. - 2025.03.21.
Találatok száma: 4

Família Panzió Pannonhalma

Família Panzió Pannonhalma

A panzió Pannonhalma csendes, háborítatlan, falusias részén, nem a főút mentén található. A közelben söröző, borozó, étterem, szauna, automata tekepálya, lovaglási, horgászási stb. lehetőség is van.

Levendula Vendégház és Apartmanház Pannonhalma

Levendula Vendégház és Apartmanház Pannonhalma

Az 1000 éves Pannonhalmi Apátság lábánál családias, erdővel övezett, természetbarát, gyermekbarát, nyugodt környezetben található, igényes felszereltségű négy szobás vendégház, füves, parkosított udvarral, hintával, homokozóval, tollas labdázási, footbal lehetőséggel. Ideális hely pihenni, ...

Szent Jakab Zarándokház Pannonhalma

Szent Jakab Zarándokház Pannonhalma

Vendégházunk Szent Jakab apostolról, a Pannonhalmától 40 km-re álló, egykori lébényi bencés apátsági templom védőszentjéről kapta nevét. A település egyik legeldugottabb pontján, a zárt Cseider völgyben álló szállás- és közösségi épületek elsősorban osztályok, ifjúsági csoportok, táborok, zarándokcsoportok ...

Hotel Pannon Étterem Panzió Apartman

Hotel Pannon Étterem Panzió Apartman

A Pannonhalmán található Pannon Vendégház étteremmel várja a vendégeket. A szobák síkképernyős műholdas tévével és saját fürdőszobával rendelkeznek. A tökéletes kényelemről terasz, ingyenes wifi és díjmentes magánparkoló gondoskodik.

Találatok száma: 6

Pannonhalmi Apátsági Pincészet

Pannonhalmi Apátsági Pincészet

A borászati vezetések során egy kis sétát követően a tárlatvezető bemutatja a vendégeknek az Apátsági Pincészet épületén belül a présházat és a borházat, ismerteti a borkészítés technológiai folyamatát.

Herold Pince Váralja

Herold Pince Váralja

A Herold Pince a Pannonhalmi borvidék legfiatalabb borászata. A Herold pince az apátság lábánál, a Gesztenyés-horogban található, a régi-új apátsági pincék közvetlen szomszédságában. A pince kb. 800 éves múltra tekint vissza, a bencések dézsmapinceként használták. A család 2010-ben vásárolta meg a ...

Hotel Pannon Étterem Panzió Apartman

Hotel Pannon Étterem Panzió Apartman

A Pannonhalmán található Pannon Vendégház étteremmel várja a vendégeket. A szobák síkképernyős műholdas tévével és saját fürdőszobával rendelkeznek. A tökéletes kényelemről terasz, ingyenes wifi és díjmentes magánparkoló gondoskodik.

Németh Borház  Pannonhalma

Németh Borház Pannonhalma

A Németh Borház több mint két évtizedes fennállása óta folyamatosan növeli termőterületeit. A pannonhalmi hegyoldalon található ültetvényen többségben fehér szőlő terem, de természetesen a vörös fajták - kékfrankos, merlot, cabernet franc, cabernet sauvignon, zweigelt - is megteremnek. Németh Endre ...

PAUSA Apátsági Kávéház

PAUSA Apátsági Kávéház

Saját készítésű fagylaltok és sütemények széles választéka. Az Apátsági Kávéház a Pannonhalmi Apátsági Múzeum épületében, Pannonhalma Főterén található, ahol a monostori pincészetünk, éttermünk és gyógynövénykertünk találkozik.

Torell Pince  Pannonhalma

Torell Pince Pannonhalma

A Torell Pince családi kézműves pincészet. Pannonhalmán a Gesztenyés Horogban található pincéjük jelenleg felújítás alatt van. A felújítás célja, hogy a pince egyaránt alkalmas legyen vendégfogadásra és a kézműves borászat hagyományainak, értékeinek bemutatására is. Mostanra egy 25 fős, hangulatos ...

A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!

Szeretne nálunk megjelenni ajánlatával? ÚJ PROGRAMOK HIRDETÉSE

Kiemelt ajánlatok

Kiemelt ajánlatok

Pannonhalmi Pünkösdi Pincejárás 2024 Pannonhalmi Pünkösdi Pincejárás 2024
  • Pannonhalma
2024. május 17. (péntek) - 2024. május 19. (vasárnap)
Pannonhalmi Főapátság programok 2024 Pannonhalmi Főapátság programok 2024
  • Pannonhalma
2024. április 20. (szombat)
Pannonhalmi Gyógynövénykert programok 2024 Pannonhalmi Gyógynövénykert programok 2024
  • Pannonhalma
2024. április 20. (szombat)

Közeli ajánlatok

Pannonhalmi Pünkösdi Pincejárás 2024 Pannonhalmi Pünkösdi Pincejárás 2024
  • Pannonhalma
2024. május 17. (péntek) - 2024. május 19. (vasárnap)
Pannonhalmi Főapátság programok 2024 Pannonhalmi Főapátság programok 2024
  • Pannonhalma
2024. április 20. (szombat)
Pannonhalmi Gyógynövénykert programok 2024 Pannonhalmi Gyógynövénykert programok 2024
  • Pannonhalma
2024. április 20. (szombat)

Figyelmébe ajánljuk!

Érdemes felkeresni!

Kapcsolat, elérhetőség
Szeretné aktiválni elérhetőségeit az oldalon? Partner információ

Országos eseménynaptár

KeSzeCsüSzoVa
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Megadott intervallumban:
-tól
-ig

Prémium program