Hetedhét Játékmúzeum
A Hetedhét Játékmúzeum Székesfehérvár történelmi belvárosában, a Hiemer-Font-Caraffa épülettömbben található. Állandó kiállítása két gyűjteményből jött létre: Moskovszky Éva és édesanyja, Auer Erzsébet páratlan értékű, Európa-szerte elismert polgári játékgyűjteményéből és Réber László grafikai hagyatékából.
- +3622202601
Mindkét gyűjtemény gyönyörködtet, ámulatba ejt, miközben piacorientált felnőtt világunkban arra emlékeztet, hogy a játék minden, ami az élet, de elsősorban tevékenység, és nem fogyasztás. Hiszen igazi örömet szerezni nem a játékszerrel, hanem annak használatával lehet. A múzeum kiállító tereiben múzeumpedagógiai foglalkozások, családi programok, tudományos és ismeretterjesztő előadások várják az érdeklődő látogatókat. A látássérültek speciális múzeumpedagógiai foglalkozást vehetnek igénybe, a kiállítótérben pedig tapintható műtárgyakkal ismerkedhetnek. A múzeumi boltban nosztalgia-játékok vásárolhatók.
Moskovszky-gyűjtemény
1998-ban került Székesfehérvárra. 2011-ig Fehérvári Babaház néven működött a Szent István Király Múzeum részeként. Az első állandó kiállítást Illyésné Ötvös Tünde, a Szent István Király Múzeum restaurátora rendezte, s az ő érdeme, hogy Moskovszky Évának a gyűjtemény elhelyezésekor Székesfehérvárra esett a választása. A mindenkori városvezetés támogatása, valamint Illyésné Ötvös Tünde gondossága jelentette a gyűjtő számára a garanciát arra, hogy páratlan értékű babacsaládjai minden ingóságukkal együtt biztonságos és szerethető, valódi otthonra találnak városunkban. Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata a gyűjtő és a gyűjtemény iránti elkötelezettségét fejezte ki azzal, hogy 2012-ben a Moskovszky-gyűjteményt a város legértékesebb építészeti alkotásában, a Hiemer-Font-Caraffa épületegyüttesben helyezte el. A megújult állandó kiállítás igazodik a korábbi kiállítás és elsősorban a gyűjtők azon törekvéséhez, hogy a kicsiny tárgyakból együtteseket lehessen kialakítani, amelyekben a különböző stílusú tárgyak jól megférnek egymás mellett. Moskovszky Éva és Auer Erzsébet tevékenységének nem a tárgyak kronológiai vagy stílustörténeti bemutatása, hanem a játszás, a szerepjáték volt a célja, így a gyűjtemény bemutatása kapcsán a kiállítás rendezői is ezt az elvet követték.
Auer Erzsébet, a gyermek
A Moskovszky-gyűjtemény története egy boldog gyermekkor szomorú történetével kezdődik. Egy osztrák származású kislányról, Auer Erzsébetről szól, akinek családja 1880-ban települt át Magyarországra. A kislánynak boldog gyermekkora volt, mert édesapja gyönyörű játékokkal halmozta el. Ez az idill azonban nem tartott sokáig, mert az apa korán meghalt. A család új házba költözött, s az akkor 13 éves Auer Erzsébetnek - amellett, hogy elveszítette édesapját - meg kellett válnia kedves gyermekkori játékaitól is.
Moskovszky Éva, a gyűjtő
Az időközben felnőtté vált kislánynak - és később lányának, Moskovszky Évának is - szenvedélyévé vált a játékgyűjtés, a régi játékok megbecsülése és szeretete. A régi játékokban megbecsülte készítőiket, de érezte bennük egykori kis tulajdonosaik szeretetét is. Moskovszky Éva a Pázmány Péter Tudományegyetemen a latin és a történelem mellett régészeti és művészettörténeti tanulmányokat is folytatott, majd később ókori történelemből doktorált. Tudományos szinten, több síkon is foglalkozott játéktörténettel. Kapcsolatba került német, osztrák, dán, amerikai játékgyűjtőkkel, játéktörténészekkel, "babaológusokkal", publikált külföldi szaklapokban, s a hazai játékkutatás kiemelkedő egyéniségévé vált.
A gyűjtemény minden darabjának története van. Sokról tudjuk, hogy ki készítette, ki volt az eredeti tulajdonosa, hogyan alakult a sorsa, amíg a gyűjteménybe került. A többiek attól értékesek, hogy ehhez az együtteshez tartoznak. A több ezer apró játékeszköz egy része eredetileg is játéknak készült, a műtárgyak más része azonban mesteremberek remekeiként vagy mintadarabjaiként később vált játékká.
A tárgyegyüttesek szinte kivétel nélkül olyan babaszobák, amelyeket eredetileg maguk a gyűjtők rendeztek be. Tevékenységüknek köszönhetően, a kiállítás megtekintése során könnyedén beleélhetjük magunkat régi korok világába, és azonosulhatunk elődeink örökségével.
Réber Gyűjtemény
Réber László grafikus rajzai és meseillusztrációi.
Ki ne emlékezne a gyerekkorából a ragyogó színekben pompázó, nagyravágyó feketerigóra, vagy a Négyszögletű Kerekerdő híres-neves lakóira? A szövegek mellett felbukkanó egyszerű vonalrajzok egy bölcs, emberszerető művész humorral átitatott és merészen a végletekig leegyszerűsített művei.
Réber László művei első alkalommal 2005-ben egy csoportos kiállításon szerepeltek Székesfehérváron, melyet Szűcs Erzsébet művészettörténész rendezett. Az Aranykor. Az 1960-as évek grafikája című tárlaton a korszak legkiemelkedőbb grafikusainak sorában Réber László is helyet kapott. A kiállítást követően a művész lánya, Widengard Krisztina a Szent István Király Múzeumnak több mint 1300 grafikát adott át letétbe. Az átvett művekből Gartner Petra művészettörténész rendezésében 2008-ban nyílt retrospektív kiállítás, a székesfehérvári Csók István Képtárban. A kiállítás népszerűsége már ekkor bizonyította, hogy érdemes a művész önálló grafikai alkotásaiból és könyvillusztrációiból állandó kiállítást rendezni.
Réber László (1920-2001)
A művek alkotója, elsősorban meseillusztrációi révén vált ismertté. Rajzai olyan neves szerzők munkáit kísérik, mint Lázár Ervin, Janikovszky Éva. Ugyancsak kimagasló jelentőségűek azok a gyakran ironikus hangvételű grafikái, melyek a felnőtteknek íródott szépirodalmi művekben jelentek meg.
Az ő rajzai kíséretében olvashatjuk többek között Örkény István egyperces novelláit, Kurt Vonnegut regényeit, Murphy törvénykönyvét és Gerald Durrell könyveit. Több mint négyszáz könyvhöz készített rajzokat, s munkái tankönyvekben is megjelentek. Kevesen tudják róla, hogy nemcsak illusztrációkat, hanem autonóm grafikákat, plasztikákat, valamint három rövid rajzfilmet is készített. Alkotótevékenységét számtalan szakmai elismeréssel jutalmazták itthon és külföldön egyaránt. Szuggesztív, csak pár vonallal kialakított rajzai a XX. századi magyar grafika műfajának kiemelkedő jelentőségű darabjai, amelyek 2012 tavaszától immár a Hetedhét Játékmúzeum kiállítását gazdagítják.
Szolgáltatások:
Fotójegy: 500 Ft (csak magán célra készített képekre érvényes. Üzleti vagy kutatási céllal készült fényképezéshez engedélyt kell kérni) A fotózás csak vaku nélkül megengedett!
Audio guide: (hangos tárlatvezető) bérlése: ingyenes
Játékbérlés: 1000 Ft-os kaució ellenében öltöztetős baba, felhúzható kisvonat bérelhető a múzeumi látogatás idejére. Továbbá kikölcsönözhető a Rejtély a babaházban című társasjáték, amely a Hetedhét Játékmúzeum számára készült. (4-8 fő játszhatja kb. 1-1,5 órás játékidő). Tervező és kivitelező: Pierrot (Marosi Z. Tamás)
Társasjátékos nap: minden hónap első szombatján.
Jelezze jegyvásárláskor, hogy kipróbálná a Rejtély a babaházban című társasjátékunkat, így fiatalítunk -- felnőtt helyett diák, diák helyett gyermek kategóriába kerül.
Megjelent a Rejtély a babaházban című társasjáték
Tárlatvezetés (előzetes bejelentkezés alapján, előre egyeztetett időpontokban felnőtt és középiskolai csoportok részére): 2500 Ft/csoport.
Új tematikus tárlatvezetés: "Ez állati! -- Játékállatok a Moskovszky-gyűjteményben" (előzetes bejelentkezés alapján, előre egyeztetett időpontokban felnőtt és középiskolai csoportok részére): 2500 Ft/csoport.
Múzeumpedagógiai foglalkozások (előzetes bejelentkezés alapján, előre egyeztetett időpontokban óvodás, általános és középiskolai csoportok részére): 300 Ft/fő a belépőn felül (óvodásoknak a belépés ingyenes, csak a foglalkozás díja fizetendő)
MUSEUM PASS 4: Négyalkalmas foglalkozás-bérlet, amely a Városi Képtár - Deák Gyűjteményben és/vagy a Hetedhét Játékmúzeumban használható fel a tanév során. A foglalkozások témája szabadon választható a két múzeum kínálatából.
- Óvodai csoportoknak 800 Ft/fő/4 alkalom, időtartam: 60 perc
- Iskolai csoportoknak 1500 Ft/fő/4 alkalom, időtartam: 90 perc a Városi Képtárban, 60 perc a Hetedhét Játékmúzeumban
- Bérletvásárlás esetén első alkalommal kell kifizetni a bérletet. Kísérőknek/pedagógusoknak a belépés ingyenes.
Kutatószoba használatához kérjük, egyeztessen dr. Nagy Veronika muzeológussal (06) 22/202-601 vagy (06) 70/453-0454
Mozgáskorlátozottak és babakocsival érkezők látogatását lift segíti.
Múzeumi Bolt
A Hetedhét Játékmúzeumban igényesen kialakított múzeumi bolt is várja a látogatókat. Polcainkon a régi korokat idéző játékok mellett megtalálhatók napjaink kedvelt játékai is.
Nyitvatartás:
kedd--vasárnap 10--18 óráig (hétfő szünnap)
Múzeumunk zárva tart január 1-jén, nagypénteken, nagyszombaton, húsvétvasárnap, pünkösdvasárnap, november 1-jén, december 24--26. és 31-én.
Más ünnepnapokon, pl. március 15., május 1., augusztus 20., október 23. nyitva tartunk.
Belépőjegyek:
Felnőtt: 700 Ft
50%-os: Diák, nyugdíjas, ŐsFehérvár-kártyával: 350 Ft
Kedvezményes (csoportos 10 főtől): 500 Ft
Családi jegy (2 felnőtt és gyermek(ek)kel): 1400 Ft
Közös jegy Városi Képtár + Hetedhét Játékmúzeum: 1000 Ft (emelt belépőjegyes időszaki tárlatok esetén nem váltható!)
Közös családi jegy (2 felnőtt gyermek(ek)kel) Városi Képtár + Hetedhét Játékmúzeum: 2000 Ft (emelt belépőjegyes időszaki tárlatok esetén nem váltható!)
Felnőtt bérlet (érvényes a múzeum összes programjára és korlátlan belépést biztosít az intézménybe a kiállítás dátumától számított 1 évig): 3000 Ft
Diák bérlet (érvényes a múzeum összes programjára és korlátlan belépést biztosít az intézménybe a kiállítás dátumától számított 1 évig): 2000 Ft
Ingyenes belépés:
- sajtó-, ill. pedagógusigazolvánnyal
- szakmai belépővel
- segítséggel élőknek és 1 fő kísérőjüknek
- 6 éves kor alatt
- 70 éves kor felett
- Március 15-én, augusztus 20-án és október 23-án, állampolgárságra való tekintet nélkül
- Minden hónap első vasárnapján a 26. életévét még be nem töltött, illetve a 18 év alatti személyt kísérő közeli hozzátartozó (legfeljebb 2 fő) EGT-állampolgár számára
2019.01.01 - 2019.12.31 | |
Hétfő: | - |
Kedd: | 10:00 - 18:00 |
Szerda: | 10:00 - 18:00 |
Csütörtök: | 10:00 - 18:00 |
Péntek: | 10:00 - 18:00 |
Szombat: | 10:00 - 18:00 |
Vasárnap: | 10:00 - 18:00 |

Szent István Király Múzeum programok 2019. Események, rendezvények, fesztiválok 2019. február 19.
Négykezes kedd foglalkozások - Farsangi álarc készítése
A Szent István Király Múzeum programjai között a legkülönbözőbb generációknak és érdeklődési körű embereknek kínálunk tematikus előadásokat, tárlatvezetéseket, koncert sorozatokat. Számtalan lehetőséget kínálunk arra, hogy Ön felfedezhesse a Szent István Király Múzeumot az érdeklődésének megfelelő ... Bővebben

Négykezes kedd Székesfehérváron 2019. Foglalkozások a Hetedhét Játékmúzeumban 2019. február 19.
Sok szeretettel várjuk Négykezes Kedd című kézműves alkotó műhelyeinken,ha szeretne kreatív módon kikapcsolódni. A foglalkozásainkat önkéntes nyugdíjasok tartják, akik szakértelmükkel segítenek új technikákat elsajátítani. Az alkalmakon így hétről hétre hasznos és szép holmik kerekednek egy pompás ... Bővebben

Hetedhét Játékmúzeum programok 2019. Székesfehérvár 2019. február 19.
Négykezes kedd foglalkozások - Farsangi álarc készítése
A Hetedhét Játékmúzeum Székesfehérvár történelmi belvárosában, a Hiemer-Font-Caraffa épülettömbben található. Állandó kiállítása két gyűjteményből jött létre: Moskovszky Éva és édesanyja, Auer Erzsébet páratlan értékű, Európa-szerte elismert polgári játékgyűjteményéből és Réber László grafikai ... Bővebben

Székesfehérvári előadások Szent István Király Múzeum szervezésében 2019. február 21.
A Szent István Király Múzeum tisztelettel meghívja a Vadászok és vadászatok Fejér megyében című kiállítás következő programjára: Altamirától a Szafariig - Kőhalmy Tamás előadására 2019. február 21-én. A belépés ingyenes! Bővebben

Székesfehérvári előadás 2019. Patikaleidoszkóp `Okos füvek, okos fák` c. a Fekete Sas Patikamúzeumba 2019. február 24.
Okos füvek, okos fák - Gondolatok az intelligens növényvilágról címmel kerül megrendezésre a Patikaleidoszkóp sorozat következő előadása 2019. február 24-én a Fekete Sas Patikamúzeumban. A belépés díjtalan! Bővebben

Székesfehérvári előadás 2019. Játék Szalon ismeretterjesztő előadás a Hetedhét Játékmúzeumban 2019. február 26.
A Hetedhét Játékmúzeumban 2019-ben is folytatódik a Játék Szalon ismeretterjesztő előadássorozat. Az előadásokra a belépés ingyenes, minden kedves vendégünket a polgári szalonok teadélutáni hangulatával várjuk! Bővebben

Székesfehérvár gyerekprogram 2019. Papírfarsang, családi programok az Új Magyar Képtárban 2019. március 2.
Papírfarsang a Papír Panírral Székesfehérváron, vidám családi programok és családi diszkó az Új Magyar Képtárban 2019. március 2-án. A pécsi srácok jönnek és kartonpapírba panírozzák az arcunkat. Hihetetlen álarcokat készítünk velük papírból, ami mögé elrejthetjük vékonyka téli mosolyunkat. Az a ... Bővebben

Ingyenes tárlatvezetés Székesfehérváron 2019. Rendhagyó tárlatvezetések a Trianon kiállításon 2019. március 3.
Tisztelettel meghívjuk Önt, kedves családját, barátait Jankovics Marcell Trianon című kiállításához kapcsolódó rendhagyó tárlatvezetések záróbeszélgetésére 2019. március 3-án. A belépés ingyenes! Bővebben

Emlékhelyek Napja Székesfehérvár 2019 2019. május 11.
Május idusán Székesfehérvár nemzeti emlékhelye is kinyitja kapuját, hogy a történelem szerelmesei felfedezhessék a magyar királyok egykori koronázótemplomának titkait és kincseit a Középkori Romkertben. Bővebben

Hetedhét Játékfesztivál 2019 Székesfehérvár 2019. május 25 - 26.
A fesztivál során hatalmas játszótérré alakul át Székesfehérvár belvárosa, ahol a gyerekek a hetedhét próbatétel során a mese igazi főszereplőjévé válhatnak. A Hetedhét Játékmúzeummal közös kezdeményezés évek óta nagy siker mind a gyerekek, mind az őket kísérő felnőttek körében. A jókedv minden ... Bővebben

Székesfehérvári kiállítások 2019 2019.02.21. - 03.14.
Nádas Alexandra festőművész Hordozható azilum tárlata
Kiállítások a székesfehérvári múzeumokban, galériákban, művelődési házakban és egyéb kiállítóhelyeken. Bővebben

Méhészet kiállítás Székesfehérvár 2019. A méhesgazda tudománya - Fekete Sas Patikamúzeum 2019.02.15. - 03.03.
A méhesgazda tudománya - kis magyar méhészet Dél-Angilában kiállítás és megnyitó a Fekete Sas Patikamúzeumban 2019. február 15-én. Bővebben

Vadász kiállítás 2019. Vadászok és vadászatok Fejér megyében a barokktól a neobarokkig 2018.10.12. - 2019.02.24.
A Szent István Király Múzeum hívja és várja vendégeit a VADÁSZOK ÉS VADÁSZATOK FEJÉR MEGYÉBEN a barokktól a neobarokkig című kiállítására. Bővebben

Múzeumpedagógiai foglalkozások Székesfehérváron a Trianon című kiállításhoz kapcsolódóan 2019.01.24. - 03.03.
Múzeumpedagógiai foglalkozások középiskolásoknak Jankovics Marcell Trianon című kiállításához kapcsolódóan a Csók István Képtárban. A foglalkozás díjtalan! Bővebben

Trianon kiállítás Székesfehérváron. Jankovics Marcell kiállítása a Csók István Képtárban 2018.12.01. - 2019.03.03.
„Jankovics Marcell kiállítása arról az ősi szakrális királyságról mesél, mely természete szerint befogadó, és hazája az itt élő népeknek. Arról a népről, mely elsőnek hirdeti a vallásszabadságot. Arról a nemzetről, mely anyanyelvükön köszönti és tanítja nemzettársait. Arról a közös hazáról, ... Bővebben

Székesfehérvári bazilika története kiállítás a Nemzeti Emlékhelyen 2019.04.01. - 10.31.
A koronázó bazilika története című kiállítás a székesfehérvári Nemzeti Emlékhelyen. A kiállítás minden nap nyitva tart, belépődíjas. Bővebben

Hetedhét Játékmúzeum tárlatvezetések Székesfehérváron 2019.01.01. - 12.31.
Múzeumunk új tárlatvezetéssel bővült! A Moskovszky- gyűjtemény 3 választató témája után mostantól kérhető a megújult Réber kiállításhoz is vezetés. A Hetedhét Játékmúzeum Székesfehérvár történelmi belvárosában, a Hiemer-Font-Caraffa épülettömbben található. Bővebben

Múzeumpedagógia óvodásoknak és iskolásoknak Székesfehérváron a Hetedhét Játékmúzeumban 2019.01.01. - 12.31.
A Hetedhét Játékmúzeum Moskovszky és Réber Gyűjtemény két állandó kiállítása a gyermeki lét varázslatos világába kalauzolja a látogatót. Moskovszky Éva és édesanyja, Auer Erzsébet Magyarországon egyedülálló, és Európában is elismert játékgyűjteménye a 18-19. századi játékkultúra rendkívül míves ... Bővebben

Múzeumpedagógia Székesfehérvár, foglalkozások gyerekeknek, látogató csoportoknak a Budenz-házban 2019.01.01. - 12.31.
A 18. századi polgárházban tartott múzeumpedagógiai foglalkozásokon a gyerekek, látogató csoportok megismerkedhetnek a több szempontból is érdekes házzal. Egyes foglalkozásokon a névadó Budenz József nyelvész munkásságával és kiemelten fehérvári éveivel foglalkozunk, míg másokon a ház történetével, ... Bővebben

Múzeumpedagógia Székesfehérváron az Országzászló téri kiállítóhelyen 2019.01.01. - 12.31.
A múzeum Országzászló téri épülete mind helytörténeti, mind múzeumtörténeti szempontból az egyik legsokszínűbb kiállítóhelyünk. Az épületben található Marosi Arnold Múzeumi Könyv és Régiség Látványtárban a hozzánk érkező csoportok a múzeum történetével és törzsgyűjteményeivel, köztük a múzeumi ... Bővebben
- +3622202601
Kiemelt ajánlatok

Négykezes kedd Székesfehérváron 2019. Foglalkozások a Hetedhét Játékmúzeumban
- Székesfehérvár

Székesfehérvári előadás 2019. Játék Szalon ismeretterjesztő előadás a Hetedhét Játékmúzeumban
- Székesfehérvár

Múzeumpedagógia óvodásoknak és iskolásoknak Székesfehérváron a Hetedhét Játékmúzeumban
- Székesfehérvár