Fekete Sas Patikamúzeum Székesfehérvár
A Fekete Sas Patika 1971-ben szűnt meg gyógyszertárként működni. 1975-ben, az épület és a berendezés szakszerű restaurálását követően, már múzeumként nyitotta meg ajtaját a közönség előtt. A több mint kétszáz esztendő eseményei, tulajdonos- és ízlésváltozásai mind nyomot hagytak a bútorzaton és a felszerelésen. Ám az egymást követő patikusok hagyománytiszteletének köszönhetően e hosszú korszak egésze illusztrálható a ránk maradt eredeti tárgyak meglepő sokaságával.
Látogatói Információk:
Az első gyógyszerész közvetlenül a törökök alóli felszabadulás első napjaiban, 1688-ban telepedett meg Székesfehérvárott. Sartory János a levéltári adatok szerint Pápáról került városunkba. A következő évtizedekben sűrűn változtak a fehérvári patikusok, ám a tulajdonosok gondos munkája nyomán egyre nagyobb értéket képviselt a felszerelés és a gyógyszerkészlet. Így amikor 1745-ben a jezsuiták ezt megszerezték, ezerkétszáz forint vételárat kellett fizetniük, ami akkor igen tekintélyes összegnek számított. A következő évben Vanossi Antal (Vanossi Lőrinc székesfehérvári harmincados fia, egyike a rend legfőbb vezetőinek) Maschner Jakab patikust küldte a városba. Őt 1748-ban Hill Mátyás váltotta, aki a jezsuita rend feloszlatása után (1773) is ellátta a gyógyszerészi és betegápolói teendőket. 1774-ben elárverezték a patikát, s akkor Valter Ferenc pozsonyi gyógyszerész vette meg a berendezést. 1811-től Braun Ferenc és utódai, a századfordulótól kezdve az államosításig pedig a Lukáts család működtette a patikát.
Az épületről
A Fekete Sas Patikamúzeum egy L-alaprajzú, egy emeletes, klasszicizáló-barokk lakóház földszintjén található. Utcai homlokzatán a kétszárnyú ajtónak és a jobb oldali ablaknyílásnak ívesen záródó, süttői vörösmészkő-kerete van, melyet felül rojtban végződő, faragott zsinórdísz tölt ki, kétoldalt pedig egymást metsző, törtvonalú pálcák díszítenek. A bal oldali ablaknyílás mészkő keretezésén egyszerűbb a díszítés. Itt valaha kocsibejáró volt (ahogyan azt belül a padlózat lejtésszöge is mutatja), s csak később alakították át a bejáratot ablaknyílássá. A patika dongaboltozatos mennyezete festett díszítésű: a szürke alapon rozettasoros szalagkeret fut körbe.
A jezsuita korszak
A székesfehérvári jezsuiták 1744-ben kezdték építeni a mai Fekete Sas Patikamúzeummal szemközt álló, impozáns méretű rendházukat (Fő utca 6. szám alatti épület). 1745 végén megvásárolták Meller János patikus özvegyének hagyatékából a gyógyszertárat az összes felszereléssel és azzal a privilégiummal együtt, hogy másnak a jövőben sem ad patikanyitásra jogot a városi magisztrátus. Rezidenciájuknak ekkor még csak az utcai szárnya készült el, ezért a patika egy évtizeden át itt működött, mégpedig a gazdasági bejárattól jobbra lévő helyiségekben.
A jezsuiták gondoskodtak megfelelő új bútorzatról is. Codelli József, a fehérvári rendházban 1746–47-ben tevékenykedő laikus fráter kezét dicsérik a zöld márványos festésű, kartusos díszű fatégelyek, melyeknek legközelebbi rokonait Kőszegen találjuk (Codelli ugyanis korábban a jezsuiták kőszegi házában működött). Szintén az ő tevékenységével hozható kapcsolatba a patikamúzeum folyosószerű második helyiségében álló szekrénysor, melynek festése a fatégelyekhez hasonlóan zöld márványozású. Ez a bútor lehetett a rendház épületében kialakított patika első berendezése.
Vanossi 1749-ben Baumgartner Bernátot, a 18. század legnevesebb jezsuita faragómesterét helyezte Székesfehérvárra (korábban a trencsényi, esztergomi, bécsi és varasdi rezidenciákon működött). Baumgartner egészen 1760-ig irányította a fehérvári rendház faragó- és asztalosműhelyét, ahol a templom és a rendház teljes belső berendezése készült: a refektórium (ebédlő) azóta elpusztult bútorai, a fennmaradt, súlyos tölgyfa ajtók és kapuk, a templom padjai, oltárainak díszes faragásai és a szép arányú gyóntatószékek. Baumgartner műhelyéből kerültek ki a patika újabb bútorai is, azok a szekrények, amelyeket a mai officina négy fala mentén láthatunk. Ekkor már két esztendeje új helyiségben működött a gyógyszertár, 1756-ban ugyanis felépült a rendházépület udvari szárnya, és a patikát a régi refektórium helyére, egy stukkókkal gazdagon díszített utcai szobába költöztették. Ez a helyiség a már említett gazdasági bejárattól balra helyezkedett el, s hogy a vevők az utcáról könnyebben megközelíthessék, az egyik ablak helyén ajtót nyitottak és tölgyfalépcsővel biztosították a bejárást.
A jezsuita följegyzésekben szereplő 1758-as évszám a munka teljes befejezését jelenti. Logikusnak tűnik, hogy e nagyigényű és méreteiben sem csekély asztalosmunka nem egyszerre, az új helyiségbe költözéskor készült. Ezzel magyarázható, hogy bár egy műhelyben faragták az officinának a fal mentén elhelyezett bútorait, a díszítésben mégis vannak kisebb-nagyobb eltérések (pl. a hosszabb és rövidebb szekrények között eltérő a párkánymegoldás, a lizénáknak teljesen különböző fejezetei vannak). A Codelli által készített festett puhafa berendezést és Baumgartner-féle faragott tölgyfa szekrényeket bizonyos ideig együtt is használták. Ez abból tudható, hogy restauráláskor kiderült, a kétféle bútor polcainak háttérfestése egymással megegyező, rózsaszínes árnyalatú.
A bútorzaton kívül a jezsuiták emlékét még számos felszerelési tárgy idézi a Fekete Sas Patikamúzeumban. Így elsősorban a cilinderformájú, esztergált fatégelyek, amelyeket az egymást követő tulajdonosok többször is átfestettek. A bejárattal szembeni polcon, egy sor tégelyen mutatjuk be a restaurálás során feltárt valamennyi festésréteget. Ugyancsak a jezsuiták idejéből származik a belső helyiségben látható nagy tinktúraprés és az 1752-es évszámmal ellátott, feliratos rézmozsár, valamint az IHS jelű patikaüvegek is.
1774-ben, a jezsuita rend feloszlatása után a templom a rendházzal és a gimnáziummal együtt a pálosok kezébe került (ebből az időszakból származnak a templom sekrestyéjének ritka szépségű rokokó szekrényei, melyeket Hyngeller János laikus fráter faragott ki). A patikát azonban elárverezték és az ismét világi kezelésbe került.
A Fekete Sas Patika születése
1774-ben Valter Ferenc pozsonyi gyógyszerész lett a patika új tulajdonosa, aki a bútorzat és a gyógyszerek mellett a patikatartás kizárólagos jogát is megvásárolta. A vételt követően átköltöztette a gyógyszertárat a rendházból a mai helyére, azaz a Fő utca 5. szám alá. Ő keresztelte el a gyógyszertárat Fekete Sasnak, vagyis a 18. század gyakorlata szerint németül: Apotheke zum Schwarzen Adlernek. Valter szerencsés módon az eredeti helyiséghez hasonló alaprajzi elrendezésű boltot talált patikája számára, így az officina bútorait alig kellett átalakítania, a jobb oldali szekrénysor sehova sem nyíló, vak ajtónyílása azonban biztosan elárulja, hogy a bútor eredetileg nem ebbe a helyiségbe készült. Ebben az időben készültek a kétfejű fekete sasos keménycserép edények, melyek a pápai manufaktúrából kerültek ki.
Az eredeti barokk táraasztalt már Braun Ferenc cserélte ki a 19. század első harmadában a mai empire stílusú, patkó-alakú asztalra. Ugyancsak az ő idejéből származnak a szépszámú fémbetétes üvegtégelyek. Braun alakította ki a bejáratnak és a jobb oldali ablaknak a finom mívű kőkeretezését és ő csináltatta az ajtó rendkívül szép megmunkálású forgópántjait is.
A 20. század elején a Lukáts család modernizálta ismét a patika felszerelését. Az egykori kapubejárat helyén ő alakította ki az ablaknyílást (bal oldali ablak), s az így keletkező új helyiséggel különválhatott egymástól az iroda és a laboratórium. Jellegzetesen a század elejét idézi a villanyvilágítós, sárgaréz mérleg a patkó alakú táraasztalon. Valamivel korábbi az a neobarokk óra, amely Eisenbarth Ferenc székesfehérvári műhelyéből került a bejárattal szemközti szekrényre. A Fekete Sas utolsó polgári tulajdonosa, Lukáts Béla 1931-től vezette a gyógyszertárat egészen annak államosításáig, 1950-ig. Lukáts korszerű eszközökkel gazdagította a patika felszerelését. Külön érdeme, hogy a negyvenes évek végén védetté nyilváníttatta a gyógyszertárat. Az államosítás döntő fordulatot jelentett a Fekete Sas történetében. Ekkor került a Fejér Megyei Gyógyszertári Központhoz, s ettől kezdve állandó ügyeletes szolgálatot is el kellett látnia. Ám a megnövekedett forgalom kiszolgálására már nem volt alkalmas a kétszáz éves berendezés: a patika 1971-ben végleg bezárta kapuit, és megkezdődött az épület és a bútorzat gondos restaurálása.
Restaurálási munkálatok
Az 1968-ban alakult Magyar Gyógyszerészeti Társaság felhívást intézett minden gyógyszertári központhoz, hogy védjék meg gyógyszerészettörténeti emlékeinket. Így került a figyelem középpontjába a Fekete Sas Patika is. Számos nagyszerű szakember munkájának köszönhetően sikerült megmenteni a gyógyszerésztörténeti, művészettörténeti és helytörténeti szempontból felbecsülhetetlen értékű patikát az utókornak.
Amikor 1971-ben bezárt a Fekete Sas gyógyszertár, a folyosón elhelyezett, látszólag jellegtelen, zöld olajfestékkel lefestett raktári bútorzatról kiderült, hogy ez valamikor szintén az officina-berendezés része lehetett. Az eklektikus együttest ekkor csupán az egységes (minden eredeti színt és formát eltakaró) festése fogta össze. A restaurátorok azonban a többszörös átfestés alatt a fatégelyekéhez hasonló zöldes márványozást tártak fel.
A Baumgartner-féle tölgyfa bútort tulajdonosai ugyancsak többször átfestették, de a restaurátoroknak sikerült ezeket a rétegeket eltávolítania. Kiderült, hogy a bútor eredetileg festetlen volt, s csupán bizonyos tagozatait díszítették aranyozással. A táraasztal mögötti polcba az 1920-as években egy szecessziós stílusú, Taffner Vidor tervei szerint készült méregszekrényt építettek be. Az egységes látvány és az eredeti funkció visszanyerése céljából azonban ezt a restaurátorok kiemelték a helyéről.
Forrás: a Patika honlapja
2023.01.01 - 2023.12.31 | |
Hétfő: | - |
Kedd: | 10:00 - 18:00 |
Szerda: | 10:00 - 18:00 |
Csütörtök: | 10:00 - 18:00 |
Péntek: | 10:00 - 18:00 |
Szombat: | 10:00 - 18:00 |
Vasárnap: | 10:00 - 18:00 |
2023.01.01. - 2023.12.31. | Múzeumpedagógia Székesfehérváron, foglalkozások a Fekete Sas Patikamúzeumban | |
2023.01.01. - 2023.12.31. | Patika múzeum kiállítás - Dédapáink patikája a Fekete Sas Patikamúzeumban |

Castrum Hotel**** Székesfehérvár
A Castrum Hotel**** Székesfehérvár a történelmi belváros szélén található, 300 méterre a barokk főutcától, ahol a város főbb nevezetességei rövid sétával elérhetőek. Széleskörű szolgáltatásaink révén tökéletes környezetet garantálunk üzletemberek, turisták és a többgyermekes családok részére ... Bővebben

Best Western Plus Lakeside Hotel**** Székesfehérvár
Modern stílus és nemzetközileg garantált, négycsillagos minőség Székesfehérvár központjában, egyedi, tóparti környezetben, 86 fantasztikus szobával. Letisztult formák, visszafogott és elegáns megjelenés, gondosan válogatott hangulatok garantálják, hogy szállodánkban harmonikusan érezze magát. Kényelmét ... Bővebben

Jancsár Motel Székesfehérvár
A szálloda Székesfehérvár belvárosától néhány percre helyezkedik el. Legyen szó akár családi nyaralásról, néhány napos üzleti útról, vagy csak átutazásról, szívesen látjuk vendégül és készséggel állunk rendelkezésére. Az épület 60 szobával rendelkezik. 24 db egyágyas szobával, 24 db kétágyas ... Bővebben

Platán Hotel*** Székesfehérvár
A királyok városában, Székesfehérváron mindössze öt perc sétára a központtól, mégis csendes, zöldövezeti környezetben vár a Hotel Platán. A teljesen felújított szállodában a vendég az első. Bővebben

Szent Gellért Hotel Székesfehérvár
A Szent Gellért Hotel a kiemelkedő szépségű történelmi belvárosban helyezkedik el. Néhány perc sétával elérhetőek a város legnevezetesebb kulturális értékei, épületei, múzeumai, éppen úgy mint a szórakozási, kikapcsolódási és bevásárlási lehetőségek. Bővebben

Szárcsa Hotel és Étterem Székesfehérvár
Székesfehérváron, a 63-as főút mellett található a békebeli hangulatban berendezett Szárcsa Hotel. Szállodánk különlegessége, hogy valamennyi szobánk és éttermi termünk más hangulatú, bútorzatú és színvilágú. Étterem, kerthelyiség, szabadtéri és beltéri wellness részleg medencékkel, szaunákkal, edzőterem, ... Bővebben

Vadászkürt Hotel Székesfehérvár
A Hotel Vadászkürt vonzó környezetet kínál mindössze 500 méterre Székesfehérvár központjától. A terrakotta meleg árnyalataival díszített szálloda ingyenes wifivel várja vendégeit. Bővebben

Hotel Magyar Király****
Megnyitotta kapuit Székesfehérvár legújabb és egyben legrégibb szállodája. A négycsillagos Hotel Magyar Király**** a közel 200 éves patinás műemlék épületben kívül-belül megújulva várja vendégeit. A `királyi` vendégeket 79 szoba és négy lakosztály, közel 400 fő befogadására alkalmas konferenciaterem, egy három ... Bővebben

Royal Étterem Székesfehérvár
A székesfehérvári Royal Étterem a Castrum Hotel földszintjén helyezkedik el, egy gyönyörű szabadtéri terasszal kiegészülve. Új kínálatunkban mindenki megtalálhatja az ízlésének megfelelő fogást, igazi kulináris élményre várjuk vendégeinket. Büszkék vagyunk arra, hogy széles választékot kínálunk ... Bővebben

67Sigma Étterem Székesfehérvár
Az étterem az igényes gasztronómia helyszíne Székesfehérváron. Lezser belvárosi elegancia, modern, mégis hagyományokon alapuló kreatív konyha. Bővebben

Cafe Mandala
A Cafe Mandalában beszélgetni másokkal egy finom kávé vagy egy különleges tea kíséretében gyógyító hatással van a lélekre. Bővebben

Hatpöttyös Étterem Székesfehérvár
A székesfehérvári Hatpöttyös étterembenl megváltozott munkaképességű és sérült emberek dolgoznak. Ez a munka jellegéből adódóan segíthet az egészséges társadalomnak abban, hogy megismerje, elfogadja, megértse kevésbé szerencsés társait. Híd lehet az egészséges és a fogyatékos emberek között. ... Bővebben

Kiskulacs Vendéglő Székesfehérvár
A Kiskulacs Vendéglő 1999-ben nyitotta meg kapuit Székesfehérvár központjában, a városon áthaladó 7-es út mentén, a Budai úton. A vendéglő stílusát a régi polgári hagyományok határozzák meg. A környezet, a berendezés és a kitűnő konyha, Krúdy korának hangulatát idézi. A vendéglőben - a környéken ... Bővebben

KávéSzínHáz Kávézó
A KávéSzínHáz Kávézó Székesfehérvár történelmi belvárosának egyik legszebb terén, a Bazilika mögött található Hösök terén (Fekvő Katona szobra) a Kossuth utca 3. szám alatt nyitotta újra kapuit 2011. szeptemberében, az Országalmától csupán egy percnyire. Bővebben

M7 Bistro Székesfehérvár
Vendégeink, a Balatonra igyekvők, üzletemberek, kamionosok és a székesfehérváriak kedvükre válogathatnak a széles kínálatból: többféle pörköltből és gulyáslevesből, a látványkonyhában készülő finomságokból, és megkóstolhatják a négy órán át konfitált, omlós libacombot is. Bővebben

N-Joy Bistro and Club
Az N-Joy Bistro&Club Székesfehérvár legújabb gyöngyszeme. Éttermünkben megtalálhatóak a hagyományos magyar ételek, illetve a nemzetközi konyha legfinomabbjaiból is válogattunk. Emellett nagy pizzaválasztékkal, finom italokkal várunk Mindenkit hétfőtől-vasárnapig nagy szeretettel! Bővebben

Noé-hegyi Borrend
Székesfehérváron, Szent István király ősi koronázási székhelyén, 52 lokálpatrióta borbarát polgár 2002. május 18-án megalakította a Noé-Hegyi Szent István Borlovagrendet. Tagságunk az eltelt évek óta a magyar borkultúra iránti elkötelezettséggel munkálkodik boraink hírnevének öregbítésén. Az Alapszabályban ... Bővebben

Sushi Bar Székesfehérvár
Letisztult, innovatív belsőépítészeti megoldásokkal, és magas színvonalú autentikus Japán ételekkel várjuk kedves vendégeinket, amelyek a legkiválóbb alapanyagokból, legmodernebb konyhatechnológiával elkészítve kerülnek szervírozásra. Bővebben

Hetedhét Játékmúzeum programok 2023 Székesfehérvár 2023. december 2. (Szombat)
Németh Juci - G. Szabó Hunor duó I Adventi koncert
A Hetedhét Játékmúzeum Székesfehérvár történelmi belvárosában, a Hiemer-Font-Caraffa épülettömbben található. Állandó kiállítása két gyűjteményből jött létre: Moskovszky Éva és édesanyja, Auer Erzsébet páratlan értékű, Európa-szerte elismert polgári játékgyűjteményéből és Réber László grafikai ... Bővebben

Hetedhét Játékmúzeum Székesfehérvár tematikus tárlatvezetések 2023 2023.01.01. (Vasárnap) - 2023.12.31. (Vasárnap)
Múzeumunk új tárlatvezetéssel bővült! A Moskovszky- gyűjtemény 3 választató témája után mostantól kérhető a megújult Réber kiállításhoz is vezetés. A Hetedhét Játékmúzeum Székesfehérvár történelmi belvárosában, a Hiemer-Font-Caraffa épülettömbben található. Bővebben

Múzeumpedagógia Székesfehérvár, foglalkozások gyerekeknek, látogató csoportoknak a Budenz-házban 2023.01.01. (Vasárnap) - 2023.12.31. (Vasárnap)
A 18. századi polgárházban tartott múzeumpedagógiai foglalkozásokon a gyerekek, látogató csoportok megismerkedhetnek a több szempontból is érdekes házzal. Egyes foglalkozásokon a névadó Budenz József nyelvész munkásságával és kiemelten fehérvári éveivel foglalkozunk, míg másokon a ház történetével, ... Bővebben

Múzeumpedagógia Székesfehérváron az Országzászló téri kiállítóhelyen 2023.01.01. (Vasárnap) - 2023.12.31. (Vasárnap)
A múzeum Országzászló téri épülete mind helytörténeti, mind múzeumtörténeti szempontból az egyik legsokszínűbb kiállítóhelyünk. Az épületben található Marosi Arnold Múzeumi Könyv és Régiség Látványtárban a hozzánk érkező csoportok a múzeum történetével és törzsgyűjteményeivel, köztük a múzeumi ... Bővebben

Múzeumpedagógia Székesfehérváron, foglalkozások a Fekete Sas Patikamúzeumban 2023.01.01. (Vasárnap) - 2023.12.31. (Vasárnap)
A Fekete Sas Patikamúzeumban a mesterség századokon átívelő izgalmas történetébe engedünk bepillantást az érdeklődőknek. A foglalkozásokon a gyógyítás és gyógyszerkészítés titokzatos múltjának anyagaival és eszközeivel ismertetjük meg a kicsiket és a nagyokat. Illatszertárunk kellemes és kellemetlen ... Bővebben

Múzeumpedagógia óvodásoknak és iskolásoknak Székesfehérváron a Hetedhét Játékmúzeumban 2023.01.01. (Vasárnap) - 2023.12.31. (Vasárnap)
A Hetedhét Játékmúzeum Moskovszky és Réber Gyűjtemény két állandó kiállítása a gyermeki lét varázslatos világába kalauzolja a látogatót. Moskovszky Éva és édesanyja, Auer Erzsébet Magyarországon egyedülálló, és Európában is elismert játékgyűjteménye a 18-19. századi játékkultúra rendkívül míves ... Bővebben

Patika múzeum kiállítás - Dédapáink patikája a Fekete Sas Patikamúzeumban 2023.01.01. (Vasárnap) - 2023.12.31. (Vasárnap)
Dédapáink patikája kiállítás a Fekete Sas patikamúzeumban. Régóta kedvelt turistalátványosság Székesfehérvár belvárosában a Fekete Sas Patikamúzeum. A hajdan jezsuita kézben lévő, majd világi tulajdonosok által irányított gyógyszertár a hetvenes évek elejéig szolgálta ki gyógyírjaival a betegeket – azóta ... Bővebben

Székesfehérvári foglalkozások, múzeumpedagógia a Városi Képtár Deák Gyűjteményben 2023.01.01. (Vasárnap) - 2023.12.31. (Vasárnap)
A Deák Gyűjteményben kiállított alkotásokon keresztül a látogatók megismerkedhetnek a különböző művészeti technikákkal. Az idelátogatók megélhetik az alkotás örömét, folyamatát, élményközpontúan, megértve a formák, színek által kiváltott hatásokat sajátélményen és a művészeti technikákon keresztül ... Bővebben

Székesfehérvári múzeumpedagógia a Palotavárosi Skanzenben 2023.01.01. (Vasárnap) - 2023.12.31. (Vasárnap)
A belváros szélén, többféle építészeti korszak találkozik egy parányi helyen, a Rác utcában. Itt áll a múzeum kiállítóhelye, az eredeti formáját megőrző parasztház képében, ahol a látogató csoportok egy izgalmas időutazásban vehetnek részt foglalkozásainkon. A kalapkészítés hagyományait, a 19-20. ... Bővebben

Székesfehérvári múzeumpedagógia a Rendházban. Játékos, interaktív foglalkozások gyermekcsoportoknak 2023.01.01. (Vasárnap) - 2023.12.31. (Vasárnap)
Az állandó régészeti kiállításunkban Fejér megye múltjával játékos, interaktív formában ismerkedhetnek meg a gyermekcsoportok. A foglalkozásaink során a tárlatunk változatos tárgyi anyagán keresztül hozzuk testközelbe a régmúlt idők embereinek mindennapi életét. Az épület Dísztermében időről-időre új ... Bővebben

Székesfehérvári múzeumpedagógiai foglalkozások az Új Magyar Képtárban 2023.01.01. (Vasárnap) - 2023.12.31. (Vasárnap)
A Megyeház utcai kiállítóhely épületének eredete a 13. századig nyúlik vissza, az ódon falak közt mégis egy gazdag, kortárs gondolatokat kortárs módon megfogalmazó kiállítás kínál komoly szellemi izgalmakat és kihívásokat. Foglalkozásainkon a hozzánk látogató fiatalok friss szemén keresztül próbáljuk ... Bővebben

Bory-vár Székesfehérvár
Kevés olyan művészt ismerünk, aki még életében felépítette saját emlékművét és múzeumát, közéjük tartozik Bory Jenő. A vár története 1912-ben kezdődött, amikor Bory Jenő a Székesfehérvár melletti Mária-völgyben megvásárolta azt az egyholdnyi területet, ahol eleinte csak egy kis présház állt acélból, hogy ... Bővebben

Budenz Ház - Ybl Gyűjtemény
A korábban lakóházként szolgáló épületben 1969-ben nyílt meg Ybl Ervin művészettörténész hagyatékából az állandó kiállítás. A hagyaték egyrészt a család 18–19. századi bútoraiból, családi képeiből és dísztárgyaiból áll, másrészt Ybl Ervin képző- és iparművészeti magángyűjteményéből. Bővebben

Csók István Képtár
Az elmúlt fél évszázad alatt a Csók Képtár sok jelentős, magas művészi értékű képzőművészeti esemény színhelye volt, mellyel országos és nemzetközi hírnevet szerzett. Kulturális hatása messze túlsugárzik a város határain. Kiállításai hosszú sorában különleges, ma már művészettörténeti jelentősége van ... Bővebben

Fekete Sas Patikamúzeum Székesfehérvár
A Fekete Sas Patika 1971-ben szűnt meg gyógyszertárként működni. 1975-ben, az épület és a berendezés szakszerű restaurálását követően, már múzeumként nyitotta meg ajtaját a közönség előtt. A több mint kétszáz esztendő eseményei, tulajdonos- és ízlésváltozásai mind nyomot hagytak a bútorzaton és a ... Bővebben

Hetedhét Játékmúzeum
A Hetedhét Játékmúzeum Székesfehérvár történelmi belvárosában, a Hiemer-Font-Caraffa épülettömbben található. Állandó kiállítása két gyűjteményből jött létre: Moskovszky Éva és édesanyja, Auer Erzsébet páratlan értékű, Európa-szerte elismert polgári játékgyűjteményéből és Réber László grafikai ... Bővebben

MMKM Alumíniumipari Múzeuma Székesfehérvár
Európa egyetlen alumíniumipari múzeumának állandó kiállításain nem csak a magyar alumíniumipar százéves történetével ismerkedhetünk meg, de a múzeum gyűjteményéből összeállított látványtárban az alumínium hétköznapi életben történő felhasználásába is bepillantást nyerhetünk. A múzeum műszaki és technikai ... Bővebben

Moskovszky Gyűjtemény ( volt Fehérvári Babaház )
A Moskovszky-gyűjtemény 1998-ban került Székesfehérvárra és 2011-ig Fehérvári Babaház néven működött a Szent István Király Múzeum részeként. Az első állandó kiállítást Illyésné Ötvös Tünde, a Szent István Király Múzeum restaurátora rendezte, s az ő érdeme, hogy Moskovszky Évának a gyűjtemény ... Bővebben

Országzászló tér állandó néprajzi kiállítás - Marosi Arnold régiség és látványtár, könyvtár
A Fejér megye és Székesfehérvár néprajzát bemutató kiállításon a hagyományos paraszti kultúrában használatos tárgyak útját követhetjük nyomon megalkotásuktól az árucserén át használatba kerülésükig. Bővebben

Pelikán Galéria
A Szent István Király Múzeum kiállítóhelyeként működik a Pelikán Galéria, amelynek kiállítási programját a Székesfehérvári Művészek Társaságával alakítjuk. Évente 8-11 időszaki kiállítást rendezünk, köztük egy-két hét szünettel. A tárlatokon a fehérvári alkotók egyéni és kollektív szereplése mellett ... Bővebben

Szent István Király Múzeum Székesfehérvár
A múzeum négy tudományterület leletanyagait gyűjti, rendszerezi, kutatja és mutatja be az érdeklődő látogatóknak. Küldetése a régészet, a néprajz, a képző- és iparművészet, a helytörténet tárgyi és szellemi örökségének gyűjtése, feldolgozása, kutatása, konzerválása, megőrzése és bemutatása. Bővebben