Az év egyik legnagyobb eseménye az NKE campusán a Ludovika Fesztivál!
Az év egyik legnagyobb eseménye az NKE campusán a Ludovika Fesztivál!
Ezernyi pünkösdi élmény a Balaton parton! Várjuk Siófokon!
Ezernyi pünkösdi élmény a Balaton parton! Várjuk Siófokon!
Mézesvölgyi Nyár 2024 - Pest megye legnagyobb nyári szabadtéri színházi fesztiválja
Mézesvölgyi Nyár 2024 - Pest megye legnagyobb nyári szabadtéri színházi fesztiválja
Gyulai nyári wellness kikapcsolódás teljes panziós akcióval!
Gyulai nyári wellness kikapcsolódás teljes panziós akcióval!
Tavaszi programajánló online jegyvásárlási lehetőséggel
Tavaszi programajánló online jegyvásárlási lehetőséggel

Janus Pannonius Múzeum programok 2024 Pécs

2024.04.05. (péntek) - 2024.07.31. (szerda)
7621 Pécs ,

A pécsi Janus Pannonius Múzeum Magyarország legnagyobb vidéki múzeuma, múzeumok sokasága tartozik hozzá. Kiállítások, tárlatok, művészeti események várják az érdeklődőket. Minőségi kikapcsolódás, értékes élmények a Janus Pannonius Múzeumban 2024-ben is.

Janus Pannonius Múzeum programok 2024

Kiállítások

Véglegessé vált történések – Kismányoky Károly (1943-2018)

 

2024. szeptember 22-ig látogatható 
A tavaly ősztől látogatható Véglegessé vált történések – Kismányoky Károly (1943-2018) című tárlatunkat idén szeptember 22-ig meghosszabbítottuk.
A sokoldalú művész több mint kétszáz alkotását – köztük olyan késői műveket, melyek még sosem szerepeltek kiállításon – bemutató kiállítás a JPM Modern Magyar Képtárban (Pécs, Papnövelde utca 5.) várja a látogatóit.

JPM Modern Magyar Képtár (Pécs, Papnövelde utca 5.)

A sokoldalú művész több mint kétszáz alkotását – köztük olyan késői műveket, melyek még sosem szerepeltek kiállításon – mutatja be múzeumunk új tárlata a JPM Modern Magyar Képtárban.
„Szándékosan törekedtem arra, hogy a munkáimat ne lehessen kiállítani. Nem akartam művészetet csinálni. Most is az a véleményem, hogy a munkák a legritkább esetben jók, ha megrögzülnek. Persze az így felfogott mű nem zárja ki, hogy az állandó mozgásból ne fixálódjanak helyzetek.”

Kismányoky Károly

A mottó idézete nem arra az avantgárd ellentmondására utal, melyben a zárt műfogalom és a művész személyének megkérdőjelezését, a művészet és a szerző halálát hirdető antiművészet gesztusai jól felpumpált öntudattal tartanak individuális igényt az így felfogott, de mégiscsak egyéni tettként megteremtett műveik és alkotói önmaguk felszámolására. Kismányokynál ez az avantgárd mentalitás a határozott szerénység csendes habitusához társult, mely önmagának, a világhoz és a művészethez való cselekvő viszonyának teoretikus támasztékot talált a kortárs nemzetközi törekvésekben. Mert az alkotás folyamatai, a változó kifejezési formák és technikák történései – s ebben Martyn Ferenc művészete is inspirálta – mindig fontosabbak voltak számára, mint a kész művek. Nem véletlen, hogy – miközben a Pécsi Műhely tagjaként munkái rendszeresen jelen voltak a különböző csoportos kiállításokon – önálló kiállítása alig volt. A létrehozás folyamata mindig túllépett, maga mögött tudta a műveket, melyek változatossága – az informel, az organikus és geometrikus absztrakció, a gesztusfestészet, a lettrizmus, a happening, a street art, a concept art, vagy a land art, valamint a különböző képzőművészeti technikák egyéni adaptációi révén – magas szinten vázolja fel a magyar neoavantgárd egy lehetséges történetét. Ez az életmű tágas teret teremtett, folyton kilépve egy-egy művészeti irányzat szűkös formáiból, átnyúlva a nyilvános társadalmi, politika terekbe, miközben az alkotás újabb és újabb tettei folyamatosan elillantak a már befejezett művek elől. Kismányoky nem lett műveinek az a rabszolgája, akiről Paul Valéry így ír: „A megalkotott alkotó. Az alkotó, létrehozva művét, olyan lénynek látja azt a végén, akit nem akart, akit nem ő talált ki, de akit ő hordott ki, és éreznie kell azt a borzalmas megaláztatást, hogy művének fia ő lett, visszautasíthatatlan jegyekkel lett felruházva, hasonlóságokkal, hóbortokkal és korlátokkal, éreznie kell azt, hogy tükör lett, és ebben a tükörben az a legrosszabb, hogy korlátaival együtt látja benne meg magát.”

Ez a posztumusz tárlat Kismányoky Károly több mint kétszáz, már életében „hátrahagyott” művét mutatja be, köztük olyan késői, a hagyatékban fellelt alkotásokat, melyek még sosem szerepeltek kiállításon. A sokféle művészi és gondolati irány, izmus és formakísérlet a cselekvő szabadság és a teremtő erő mozgásának nyoma, melyen egyetlen rögzített mű sem tudott úrrá lenni, hogy fiává kényszerítse az alkotót, úgy, hogy a mű manírrá, valami egyéni motívum vagy ábrázolási mód áruvédjegyévé váljon.

Így ez a kiállítás – híven az alkotó nézeteihez – sem lehet más, mint az utókor emlékező, muzealizáló erőszakosságával egy időszakra fixálódott helyzet, bemutatva a magyar és a nemzetközi művészettörténet egyik jelentős alakját és vele a pécsi képzőművészeti hagyomány gazdagságát. // Anghy András

2023.12.01. - 2024.05.19.
„Ködképek a kedély láthatárán”

Janus Pannonius Múzeum Látogatóközpont (Pécs, Széchenyi tér 12.)

A Janus Pannonius Múzeum gyűjteményéből összeállított időszaki kiállítás az egykor Pécsett alkotó 19. századi művészek műveit, pécsi városképeket, valamint a korszak pécsi polgárainak portréit mutatja be.

A kiállítás központi helyén Johann Varoni (1832-1910) Pécset ábrázoló látképe látható. A művész Giovanni Varrone néven született a Habsburg Birodalomhoz tartozó Milánóban, a bécsi akadémián tanult, s a korszak neoklasszicista tájképfestészetének egyik kiváló képviselője volt. A 19. századi Pécsről festett alkotásán idilli hangulatú – Claude Lorrain árkádiai tájait idéző – természeti környezet zsánerjelenetének hátterében jelenik meg a topográfiailag valósághű város vedutája idea és realitás kettősségeként.

Pécsről indult a 19. századi magyar festészet egyik legjelentősebb alkotója, Madarász Viktor (1830-1917). Édesapja, Madarász András a Csetnek-Pécsi Vasgyár Társulat vezetője volt. Viktor, bátyjával Endrével – aki későbbi pécsi nyomdatulajdonos lett – részt vett a szabadságharcban, s 1849-ben, a világosi fegyverletétel után jött haza Pécsre szüleihez. Itt folytatta jogi tanulmányait, miközben Pósa Gusztáv arcképfestőnél festészetet is tanult.  Bécsi akadémiai tanulmányai és párizsi évei után 1870-ben tért vissza Magyarországra. Pécsi kapcsolatairól tanúskodnak a Czetkovits házaspárról készült portrék, melyeknek festői megoldásai a korai pécsi tanulóévekre utalnak, s így a modellek születési és halálozási évszámai valószínűleg utólag kerültek a képekre.

A Pécsett született Weber Xavér Ferenc (1829-1887) kereskedői pályáját félbehagyva barátjával, Zsolnay Vilmossal (1828-1900), a Zsolnay gyár későbbi alapítójával, Nachud Zsigmond festőnél kezdett Pécsett festészetet tanulni. 1861-től 1865-ig Bayer Henrikkel fényképész műtermet üzemeltetett a Nick-udvarban. Pécsi évei után 1865-67 között a müncheni akadémián tanult, mesterei Wagner Sándor és Carl von Piloty voltak. Itáliai tanulmányutat tett, majd végleg Münchenben telepedett le. 1929-ben Pécsett – a város első jelentős festőjére emlékezve – gyűjteményes kiállítást rendeztek munkáiból, s a Pécsi Képzőművészek és Műbarátok Társasága megalapította a Weber Xavér Ferenc díjat, valamint a Szent Mór és János utca sarkán álló szülőházán emléktáblát helyeztek el.

Mücke József Ferenc (1819-1883) Bécsben végezte akadémiai festészeti tanulmányait, majd Josip Juraj Strossmayer gyakovári püspök megbízásából Eszéken és Zágrábban dolgozva horvát történelmi képek, valamint oltárképek késő romantikus festőjeként vált ismertté, s a horvát művészettörténet egyik jelentős 19. századi alkotójává. A század második felében végleg Pécsett telepedett le, s főként ismert és népszerű portréfestőként dolgozott a városban, többek között a Vasváry család megrendelésére. Családi portrék mellett 1874-ben két cégérképet is festett a Bányász és a Kohász figurájával, melyek valamikor a Király utcai Vasváry-ház főbejáratának kapualjában található párkánydíszes ajtókeretben álltak. Polgári megbízásokon túl a pécsi egyetemi templom falfestményei, valamint több templomi oltárkép a városban szintén Mücke alkotása.

Számos pécsi megrendelést kapott Boros Nepomuk János (1808-1853) szekszárdi festő, aki a pécsi egyházmegye meghívására érkezett a városba, s oltárképeket, templomi freskókat (Notre-Dame zárdatemplom), illetve püspökportrékat (Scitovszky János, Klimó György, Szepesy Ignác) festett. Ekkoriban készült a kiállításon látható Szent Mór, pécsi püspököt ábrázoló festménye, a kép hátterében a pécsi székesegyházzal. A kép megrendelője Scitovszky János pécsi püspök volt, aki hivatalbeli ősének kultuszát erősen szorgalmazta. A székesegyház Szent Mór kápolnájába állítandó oltárképen túl egy kicsiny oltárt rendelt Boros Nepomuk Jánostól a püspöki palota házi kápolnája számára, ennek része volt ez a festmény.  

Kaldewey Kelemen (1853-1890) német származású festőművész az 1880-as években a Zsolnay gyárban dolgozott, s a historizmus stilizációs eszközeivel különböző kerámiatárgyakon a német lovagkor udvari világának történelmi jeleneteit ábrázolta. Később mint portréfestő működött a városban, arcképeket készített a Vasváry család tagjairól, illetve ismert még Kardos Kálmán főispánt megörökítő portréja. A kiállításon szereplő, Széchenyi teret megjelenítő festménye dokumentumértékű: a kép jobb oldalán látható a „Kádi csorgója” elnevezésű kút.

Bartalits Mihály (1808-1879) kőfaragó és szobrászművész Szepesy püspök hívására telepedett le Pécsen 1833-ban. A Pollack Mihály tervezte neogótikus átalakítást követően 1846-ban megbízták a Székesegyház déli homlokzatára felállítandó apostolszobrok elkészítésével. A kiállításon látható ismeretlen festő készítette portréjának hátterében az általa faragott apostolszobrokból kettő látható. Bartalits számos síremléket is készített a pécsi temetőkben, valamint az ő alkotása a korszak két pécsi zenész virtuózának, Amtmann Prosper fuvolaművésznek és Weidinger Imrének, a „fagott Paganinijének” 1866-ban átadott emlékoszlopa a Sétatéren.

A két zenész portréja Zsolnay Vilmos alkotásaként látható a kiállításon, melyek ismeretlen festők Lickl György zeneszerzőről és Angster József orgonaépítőről készült arcképeivel együtt Pécs 19. századi virágzó zenei életét idézik.

Kiss György (1852-1919) szobrászművész pécsi tevékenységéhez fűződik a Székesegyház neoromán átalakítása után, a Bartalits műveit felváltó, s az épülethez stílusban jobban igazodó újabb apostolszobrok elkészítése, valamint a Széchenyi téren álló Szentháromság szoborcsoport létrehozása.  A kiállításon látható Nagy Konstantin csatáját ábrázoló fiatalkori domborműve igazi mesterremek, a kézművesség 19. századi aprólékos türelmének művészete. 

Sikorszky Zsolnay Júlia (1856-1950), Zsolnay Vilmos lánya, Budapesten, az Állami Női Festőiskolában Liezen-Mayer Sándor tanítványa volt, és Münchenben is folytatott tanulmányokat. 1897-től vett részt kiállításokon Budapesten, Bécsben és Pécsett. Főleg tájképeket és virágcsendéleteket mutatott be. Ezen a kiállításon ormánsági népviseletes portréit láthatjuk.

Holló Zsigmond (1858-1896) A fővárosi Mintarajziskolában Lotz Károlynál tanult. A század végén a pécsi Zsolnay-gyárban dolgozott, majd rajzoktatóként tevékenykedett Pécsett. 1888-tól állított ki a Műcsarnokban portrékat és zsánerképeket.

A kiállítás egyik termében egy jelzésszerű enteriőrben férjek és feleségek párképei láthatók, s egy fiktív társasági összejövetelt imitálva találkozik itt Czvetkovics Ferenc pécsi bányatulajdonos és kedves felesége, Erreth János tímármester és neje, Mayer Anna, Weidinger Gusztáv pécsi építőmester Weidinger Gusztávnéval, Jeszenszky Zoltán magyar királyi testőr, 1848/49-es honvédtiszt párjával, Igmándy Júliával, valamint szingliként Schmalcz Jozefa Király utcai pécsi lakos és ifj. Krautschak János György tímármester  burnótszelencéjével.

A folyosón Zavaros Péter pécsi ügyvéd portréja mellett Hochrein József akadémikus festő, litográfus és nyomdász önarcképe és a Hochrein nyomdában készült Pécset ábrázoló litográfiák, valamint fia, a pénzhamisítás botrányába keveredett Hochrein Ottó Széchenyi teret megjelenítő tusrajza látható. Ugyanitt, a Vasváry ház Mücke festette cégérképei mellett, Weber Xavér Ferenc két zsánerképe szerepel a kiállításon, melyek Zelesny Károly fotográfus felvételei alapján 1885-ben készültek, s a reformkori magyar történelem kiemelkedő egyéniségének, József nádornak két unokáját, József és László főhercegeket ábrázolják, amint a mai Kozármisleny határában 1884 őszén tartott hadgyakorlaton leadják első ágyúlövésüket.

A kiállítás részeként látható (és hallható) egy 19. századi fuvolaműveket játszó zeneszekrény, valamint bemutatásra kerül egy fényképnéző sztereoszkóp és egy „magyar glóbuszt” formázó pipereasztalka is. Külön vitrinben állítottuk ki, Zsolnay Vilmos Amtmann Prospert ábrázoló festménye mellett, a fuvolaművész hangszerét, miközben a teremben a zenész-zeneszerző egyik darabjának részlete hallható.

A tárlatot rendezte: Nagy András

Új állandó kiállítás

Holnaptól újra "sétálhatunk" a római kori Pécs utcáin
Újabb állandó kiállítás válik ismét látogathatóvá: május 13-ától megnyitja kapuit a JPM Sopianae állandó régészeti kiállítása. Az állandó kiállításon Sopianae település Kr. u. 4. századi ókeresztény korszakát ismerhetik meg a látogatók.
A tárlaton különleges időutazást tehetünk: egy 3D rekonstrukció segítségével sétát tehetünk az egykori városban, hiszen a rendelkezésre álló források alapján az akkori fórumokat, utcákat, tereket élethűen megrajzolták a szakemberek.

Szintén érdekes élményt nyújt a Kozármislenyben feltárt, 2. századból származó halottaskocsi életnagyságú modellje, s hosszabb időzésre, szemlélődésre késztetnek az ókori Sopianae legszebb tárgyi leleteit, használati tárgyai is. A Marcus Aurelius császárt ábrázoló (Dunaszekcsőn talált) bronzszobor a kor alkotójának tehetségét dicséri.

A Káptalan u. 4. szám alatti tárlat május 13-ától keddtől szombatig 10 és 18 óra között látogatható.

Természettörténeti Osztály

2023. december 07.  16.30 - 2024. július 31.

Rónaki László barlangász emlékkiállítás

a Rónaki László barlangkutató hagyatéka alapján összeállított Karszt-barlang-kutatás.

Forrás: Szervezők

 


2024.04.05. - 2024.07.31.
Találatok száma: 133

Vörösdombi Vendégház Cserkút

Vörösdombi Vendégház Cserkút

A vendégház majd 100 éves régi paraszti porta, a hozzá tartozó melléképületek ma korszerű falusi vendégházak, melyekben igyekeztünk felidézni a régmúlt hangulatát. Ide várjuk Önt és családját, barátait, ha nyáron kellemes hűvösben, télen a vályogtéglás ház melegében szeretnének kikapcsolódni. A ...

Zengőlak Vendégházak Hosszúhetény

Zengőlak Vendégházak Hosszúhetény

Pihenjen Ön is vendégházainkban, a Mecsekben a Zengő lábánál, festői környezetben, teljes nyugalomban. A Vackor, a Zengőlak és az Emma vendégház Püspökszentlászlón, a Hosszúhetényhez tartozó mecseki üdülőfaluban található.

Zsongorkő Vendégház Kővágószőlős

Zsongorkő Vendégház Kővágószőlős

A Zsongorkő Vendégház egészen közel a Mecsek lábánál, nem túl messze Kővágószőlős központjától csendes helyen található. A Zsongorkő Vendégházban 3 szoba,- hat fekhellyel melyek egy és kétszemélyesek-, felszerelt konyha, kamra, étkező, fürdőszoba, WC, nappali ahol a kihúzható kanapé fekhellyé ...

Ágnes Porta - Sopi Ház Hetvehely

Ágnes Porta - Sopi Ház Hetvehely

Hetvehelyen fenyőfák takarásában, erdei környezetben, a város zajától távol található a Sopi Ház / Ágnes Porta. A vendégeinket pihenésre, kikapcsolódásra várjuk, füves, zárt nagy udvarral, fürdőmedencével, parkolási lehetőséggel. A Sopi Ház összkomfortos épületei közül az egyik kétszintes, a tetőtérben egy ...

Életrendezés Háza Püspökszentlászló

Életrendezés Háza Püspökszentlászló

Az Életrendezés Háza a Mecsek csodálatos völgyében található jezsuita lelkigyakorlatos ház. A magyar jezsuita rendtartomány tulajdonában lévő, elsősorban magyar fiatalokat szolgáló intézmény Hosszúhetény közelében, a Püspökszentlászló nevű kis faluban található. Az Életrendezés Háza baráti szeretettel ...

Öreg Pajta Vendégház Orfű

Öreg Pajta Vendégház Orfű

Pécstől 15 km-re Orfűn található az Öreg Pajta Vendégház. A Öreg Pajta Vendégházban 3 db 2 ágyas, illetve 2 db 4 ágyas szoba található valamint egy négy fős galéria. A szobákhoz külön fürdőszoba tartozik, amelyek páraelszívóval vannak felszerelve. Az épületben található étkezőben szolgáljuk fel a ...

Üszögi Batthyány Kastély - Szálló, étterem és rendezvényterem

Üszögi Batthyány Kastély - Szálló, étterem és rendezvényterem

Pécsen, az UNESCO Világörökség részét képező Cella Septichorától 5 km-re, a Zsolnay Kulturális negyedtől pedig 2,8 km-re található Üszögi Batthyány Kastély kerttel, terasszal és ingyenes wifivel várja vendégeit.

Üszögi Batthyány Kastély Szálló, Étterem és Rendezvényterem

Üszögi Batthyány Kastély Szálló, Étterem és Rendezvényterem

Pécs közvetlen határában Gróf Batthyány Kázmér, a Kossuth- kormány miniszterének egykori birtokán kapott helyet a Batthyány Kastély étterem, szálló, és rendezvényterem.

Akácvirág Vendégház Orfű

Akácvirág Vendégház Orfű

Az Akácvirág Vendégház csendes helyen, az orfűi kilátó közelében, a strandtól kb. 300 méterre található, egyedülálló panorámás helyen, kilátással a Mecsek dombjaira és a Kistó homokos strandjára.Férőhely: 8 fő. Télen fatüzeléses kályhával fűthető.

Almalomb Kulináris Kitérő Hosszúhetény

Almalomb Kulináris Kitérő Hosszúhetény

Az Almalomb a múlt, a jelen és a jövő találkozóhelye. Egy felújított 19. századi vízimalom, mely most étteremként, rendezvénytérként, malom múzeumként és szálláshelyként üzemel. Összesen 16 vendéget tudunk fogadni, házi kedvenceket is szívesen látunk.

   1 ... 6 7 8 9 10 11 12 ... 14   

A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!

Szeretne nálunk megjelenni ajánlatával? ÚJ PROGRAMOK HIRDETÉSE
Kapcsolódó témák:

Kiemelt ajánlatok

Hasonló ajánlatok

Unicum Ház programok 2024 Budapest Unicum Ház programok 2024 Budapest
  • Budapest
  • IX. kerület
2024.04.29. (hétfő) - 2024.05.04. (szombat)
Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum programok 2024 Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum programok 2024
  • Budapest
  • VI. kerület
2024. május 3. (péntek)
Kapcsolat, elérhetőség
Szeretné aktiválni elérhetőségeit az oldalon? Partner információ

Országos eseménynaptár

KeSzeCsüSzoVa
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Megadott intervallumban:
-tól
-ig

Prémium program

Érdekelnek a hirdetési lehetőségeink ?
Kérlek, küldj e-mailt az info@programturizmus.hu címre!